Jump to content
Sign in to follow this  
elo

Priznavanje Diploma van BiH

Recommended Posts

[quote name='ober_snake' post='192920' date='Nov 12 2007, 11:57']Znal neko kako se traže , cijene i priznaju diplome za podizanje bandera ( garantirano pod vajservagu , garancija- ko uspije je izvaliti , ja je džabe dižem)[/quote]
i ja ga u zadnje vrijeme dzabe dizem
sto se tice diploma vecinom se samo verificiraju a to cesto znaci da se vrsi i provjera znanja

ima slucaj da hirurg sa VMA radi u nekoj bolnici ko pomocni radnik dok se ne zavrsi postupak verifikacije
to je i posteno a sad da se ponovo nesto polaze to nebi trebala biti praksa

Sto se tice diploma i priznavanja u EU... naisao sam na ovo, ne znam jeste li vec vidjeli:

[url="http://www.unbi.ba/index.php?page="]http://www.unbi.ba/index.php?page=[/url] -> ECTS Vodič -> STO DONOSI BOLONJSKI PROCES (autor: prof. dr. Mirsad Djonlagic, prorektor za medjunarodnu saradnju na Univerzitetu u Tuzli) (PDF)

[quote]

e a ja cekam vizu u at i s obzirom da treba kurs njemackog da bi je dobila,kazu da donesem od kuce da sam u skoli imala njemacki i da ce mi priznati....mene iznenadilo

Ja sam gledao dosta partizaniskkih filmova al nemam potvrde ( kartu od kina sam izgubio) bil to moglo proći kao kurs njemačkog .Ako priznaju , ja bih u prevodioce na bosanski.

Il da se dr

[quote name='_[pile]_' post='193352' date='Nov 14 2007, 08:08']e a ja cekam vizu u at i s obzirom da treba kurs njemackog da bi je dobila,kazu da donesem od kuce da sam u skoli imala njemacki i da ce mi priznati....mene iznenadilo[/quote]

dolaze teski dani i u austriji

[quote name='unknown' post='193540' date='Nov 14 2007, 17:37']dolaze teski dani i u austriji[/quote]

definiraj teske dane? :unsure:

Bome o tim stipendijama sto ti pricas nema sanse jedan stranac sa recimo bosanskim pasosom da dobije stipendiju na uspjeh bar ne u Becu ;)

[quote name='Hugolina' post='193697' date='Nov 15 2007, 14:40']Teski dani.. Posto eto zivim u At, mislim da se to odnosi na to da se i ovdje stvari mijenjaju i zakoni skolovanja, kako za drzavljane Austrije, tako i za nas [i]vanjske [/i].. Poznato svima, da je potpisan pakt izmedju Austrije i Bosne o pravima skolovanja bosanskih studenata besplatno na univerzitetima u Austriji..
Ugovor istekao, [b]mora se placat i to masnih 750 € i za produzavanje vize sad zahtjevaju 8.000 €[/b]

Postoji mogucnost da se dobije stipendija, ali opet mi imamo manje prednosti tu, nego drzavljani Austrije i moras imat minimalno 30 ECTS bodova da bi dobio minimalan iznos stipendije i sto je veci prosjek ocjena, veca mogucnost da se dobije stipendija.. Ima svakavih zavrzlami i raznih stipendija, treba samo imat lijepe rezultate ;)[/quote]

Oko teških dana sam laprdao bez veze, ovo sa iznosima novca za školovanje i vizu je postrašno. Davno sam se školo i nemam prestavu šta znači 30 ECTS al ako se može uhvatiti stipendija na znanje , bar to je ok.

[quote name='dalila' post='193709' date='Nov 15 2007, 17:10']Bome o tim stipendijama sto ti pricas nema sanse jedan stranac sa recimo bosanskim pasosom da dobije stipendiju na uspjeh bar ne u Becu ;)[/quote]

Ja studiram u Klagenfurtu, i ovdje ima sanse, neki nasi studenti su dobili te stipendije, ima ih raznih, obicno na pocetku svakog semestra postoji 'Einf

[quote name='Incubus' post='193584' date='Nov 14 2007, 20:38']definiraj teske dane? :unsure:[/quote]

sve teze i teze postaje sto se tice posla,to je jedno od vaznijih ;)
uvijek neki zakoni izlaze,npr ako samo dodjes u at prvo moras polagati kursove njemackog da bi mogao ostati u austriji

bas sam i cuo da ce izaci zakon da svi koji nerade moraju napustiti austriju,sad hoce li izaci to il nece neznam

Pa kod nas na medicini u Becu svako ko polozi / ocisti jednu godinu bilo kojom ocjenom ima i vise od 30 ECTS medjutim da bi dobio stipendiju moras imati jel najbolji moguci prosjek , jedina moguca stipendija koju ovdje nude jeste ako imas roditelje tu vise od 5 godina , znaci ako si sam tu dosao nema sanse da dobijes . Drugo bezobzira ako imas najbolji prosjek moguci stipendiju za uspjeh koju djele svake godine stranac nema sanse da dobije , govorim o onome sto znam ovdje kako je ;)

[quote name='dalila' post='193714' date='Nov 15 2007, 17:54']Pa kod nas na medicini u Becu svako ko polozi / ocisti jednu godinu bilo kojom ocjenom ima i vise od 30 ECTS medjutim da bi dobio stipendiju moras imati jel najbolji moguci prosjek , jedina moguca stipendija koju ovdje nude jeste ako imas roditelje tu vise od 5 godina , znaci ako si sam tu dosao nema sanse da dobijes . Drugo bezobzira ako imas najbolji prosjek moguci stipendiju za uspjeh koju djele svake godine stranac nema sanse da dobije , govorim o onome sto znam ovdje kako je ;)[/quote]

Aha, pa ovdje je onda bolje, hehe.. I inace sam nasla podatak da je studij za informatiku u Klg najbolji u Evropi.. :)
A ovaj momak sto je dobio stipendiju nema tu nikoga, cisto je dosao studirati, pa je uspio dobit stipendiju ;)

Mene zanima, da li je ikako moguce dobit posao ovdje nakon skole? Ima li koji trupac da bi nas zaposlio ili hemo nagovoriti nekog naseg mocnijeg covjeka ovdje da otvori firmu i zaposli nase bosanske studente koji zavrse fakultet ovdje :D

:lol:

[quote name='Hugolina' post='193720' date='Nov 15 2007, 18:22']Aha, pa ovdje je onda bolje, hehe.. I inace sam nasla podatak da je studij za informatiku u Klg najbolji u Evropi.. :)
A ovaj momak sto je dobio stipendiju nema tu nikoga, cisto je dosao studirati, pa je uspio dobit stipendiju ;)

Mene zanima, da li je ikako moguce dobit posao ovdje nakon skole? Ima li koji trupac da bi nas zaposlio ili hemo nagovoriti nekog naseg mocnijeg covjeka ovdje da otvori firmu i zaposli nase bosanske studente koji zavrse fakultet ovdje :D

:lol:[/quote]

Uopsteno ne znam kakva je situacija znam da poslije diplomirane medicine moras 3 godine stazirati a da bi dobio mjesto tj. da bi bio na listi za staziranje moras biti drzavljanin njihov ;)

[quote name='Hugolina' post='193720' date='Nov 15 2007, 18:22']Aha, pa ovdje je onda bolje, hehe.. I inace sam nasla podatak da je studij za informatiku u Klg najbolji u Evropi.. :)

:lol:[/quote]

ako imas srece i ako si dobra u tom poslu onda se moze naci stogod :D

kakav nas i firma,goni to :D svabo zakon :D

Ma sve ovisi od faxa na kojem se skolujes tj. za koju struku se obrazujes. Njima sigurno treba radnog kadra, jedina je stvar je li im bas treba onog iz tvoje struke.

30 ects-a se skupi i ovdje po semestru ako prodjes sve predmete, ali bez obzira na prosjek ni u hrvatskoj ne mozes za stipendije drzavne konkurirati naravno ako si drzavljanin bih :icon_cheesygrin: , jedino mozda da ides traziti privatne stipendije od nekih firmi, ali onda to znaci odredjene obaveze prema njima poslije, a to i nije bas precool...

[quote name='Hugolina' post='193712' date='Nov 15 2007, 16:48']@ober_snake

ECTS bodovi.. Svaki predmet/predavanje nosi odredjen brod tih bodova, uglavnom 3 ili 4, zavisi od tipa predavanja, da li je kurs, seminar, proseminar, vjezbe itd.. I ako imas 30 ECTS bodova u jednoj godini, tj 2 semestra, dobijes stipendiju.. A ima i nekih organizacija koje zahtjevaju i vise ili nesto drugo..[/quote]

U poređenju sa vremenom strudiranja prije ( nove ere)

[quote name='elo' post='191343' date='Nov 5 2007, 22:33']Zanima me jer iko ko je dole kod nas zavrsio faks oso negde u austriju ili njemacku van bih i dali je imo priznanje te diplome sto je dobio na fakultetu? Zanima me jer cuo sam da to nista ne vazi, a ja kazem da to nije moguce. Pa bi volio cuti sta vi znate o tome ...[/quote]
U Austriji imam Sestrica, s kojim radi neki nas doktor medicine, u tvornici cijevi, dakle...

U SAD-u sigurno nista nije priznato, cak ni srednja skola, sve se mora od pocetka...

[quote name='pa3um' post='193793' date='Nov 15 2007, 21:55']U Austriji imam Sestrica, s kojim radi neki nas doktor medicine, u tvornici cijevi, dakle...

U SAD-u sigurno nista nije priznato, cak ni srednja skola, sve se mora od pocetka...[/quote]

Moj cimer sa faksa, danas milioner u USA je morao polagati neki ispit(nešto kao državni) da bi se priznala diploma nekadašnjeg ETF iz Zagreba.

Zanimljivo je da je nakon odlaska u USA mi se žalio da u americi nemaju pojma o engleskom ( vrli đak tečajeva engleskog Oksfordskog naglaska)

Ja znam da je ovdje u CH medicina priznata, imam jednu prijateljicu koja je zavrsila u BiH
medicinsku, i ovdje sad radi kao medicinska sestrica.

[quote name='elo' post='191343' date='Nov 5 2007, 23:33']Zanima me jer iko ko je dole kod nas zavrsio faks oso negde u austriju ili njemacku van bih i dali je imo priznanje te diplome sto je dobio na fakultetu? Zanima me jer cuo sam da to nista ne vazi, a ja kazem da to nije moguce. Pa bi volio cuti sta vi znate o tome ...[/quote]

Ja znam 100% da inzinjerstvo se priznaje u Australiji. A takodjer to isto znam i za njemacku. Neznam da li je austrija ista liberalnija ili mozda cak i suprotno.

Medicina je takodjer priznata vam u Australiji ali se mora 5-6 mjeseci kurs upisat i polozit da bi se priznala diploma.

Pravo nije nikako priznato, logicno.

priznate su nase diplome i u nl kad je doneses oni je vardiraju pregledaju i odma dobijes posao po diplomi.

[quote name='x-men' date='19 May 2008 - 16:02 ' timestamp='1211205754' post='234387']
priznate su nase diplome i u nl kad je doneses oni je vardiraju pregledaju i odma dobijes posao po diplomi.
[/quote]

Samo ne pravo, vjerovatno.

[quote name='Ljutaa_Ina' date='11 August 2009 - 07:27 ' timestamp='1249968451' post='335657']
Samo ne pravo, vjerovatno.
[/quote]
Zakoni su razliciti od drzave do drzave pa je logicno da se pravo mora nadoknaditi drzavnim zakonima.