Jump to content
Sign in to follow this  
elo

Priznavanje Diploma van BiH

Recommended Posts

Zanima me jer iko ko je dole kod nas zavrsio faks oso negde u austriju ili njemacku van bih i dali je imo priznanje te diplome sto je dobio na fakultetu? Zanima me jer cuo sam da to nista ne vazi, a ja kazem da to nije moguce. Pa bi volio cuti sta vi znate o tome ...

[quote name='elo' post='191343' date='Nov 5 2007, 22:33']Zanima me jer iko ko je dole kod nas zavrsio faks oso negde u austriju ili njemacku van bih i dali je imo priznanje te diplome sto je dobio na fakultetu? Zanima me jer cuo sam da to nista ne vazi, a ja kazem da to nije moguce. Pa bi volio cuti sta vi znate o tome ...[/quote]

ja u drugom razredu kontao se prebaciti u at i pitam jedne jaranice kako primaju studente sa Univerziteta u Bihacu, jer je ona otisla studirati u Grac, i bom ona sva razocarana odgovara, da ispite ne priznaju nikako ..., a koliko isto cujem, diplomu zavrsenu ovdje negdje u BiH ne priznaju po svijetu ...
e sad koliko je to tacno ...

meni je dovoljno to da profesori s vise skole ne priznaju svoje predmete kad hoces nakon vise i faks upisat nego se polaze razlika .
ali eto, valjda je i to rjeseno ...

ja znam da sam odnio diplomu srednje i dzabe moro opet naknadno ponavljati jedan dio gradiva skroz beze a vako diploma fax-a nevrijedi makar u grazu za dalje neznam

Mi smo ove godine dobili nekoga nasega u razred, dakle doso u 3 razred, i bome priznali mu sve, al to je SREDNJA, sad faks je ozbiljnija stvar

PS. Slovenija se smatra europom jel tako :icon_cheesygrin:

U mene se jedna prijateljica prebacila sa 2. godine medicine iz Tuzle u Bec i sve polozene ispite joj priznali kao izborne predmete ;)
A upoznala sam jednu doktoricu nasu koja je dosla iz Bosne nesto poslije rata i uspjela je u Becu svoju diplomu takoreci prevesti normalno uz polaganje nekih ispita ;)
da poznajem i jednoga momka koji je u Sarajevu bio na zadnjoj godini medicine i isto tako polagao neku razliku predmeta i nastavio dalje studirati bez problema . ( za ostale smjerove ne znam :( )

nije tacno.. u grazu ti priznaju (makar meni) sve predmete koje si dole polozio.. jer sve su priznali..!!!

men bogam nisu priznali a kako si ti proso ja neznam :S ja znam da sam naknadno moro ici sve im khm khm ....

a joj negde vako negde nako. Nikako dobiti dobru informaciju. Nemogu vjerovati da se ne prizna diploma nikako mislim naravnod a moras dodatni neki stvari poloziti ali sve u svemu trebalo bi to biti to. Zasto su uveli Bolognu kod nas? Pa zar to neznaci da je sve internationalnije ...

[quote name='elo' post='191591' date='Nov 6 2007, 22:20']a joj negde vako negde nako. Nikako dobiti dobru informaciju. Nemogu vjerovati da se ne prizna diploma nikako mislim naravnod a moras dodatni neki stvari poloziti ali sve u svemu trebalo bi to biti to. Zasto su uveli Bolognu kod nas? Pa zar to neznaci da je sve internationalnije ...[/quote]

jedno je diploma, jedno su ispiti...

ispiti se svugdje priznaju koliko sam ja upoznat. oni koji su studirali tehnicke ili prirodne nauke u bosni, uspjesno to prenose u austriju. tako sam isto cuo da u bosni nemaju nista protiv prenosenja polozenih ispita iz austrije, a tako vjerujem i ostalih EU zemalja. stvar je u tome da se plan i program za taj predmet/ispit uporede. neko polozio matematiku na ETF-u u sarajevu, kad dodje u graz npr. moze je priznati kao ovdje dvije matematike, tj dva posebna predmeta koja se bave iskljucivo sa dvije ili tri tematike, sto je u sarajevu sve u jednom.

sto se tice diploma... sad neko zavrsio fax u bosni, pa hoce postdiplomski da radi u nekoj EU zemlji, mislim da je to regulisano. bilo bi katastrofalno da sad neko ko je zavrsio fax, mora ici raditi dodatno neke predmete, pa da mu tek onda broji kao zavrsen fakultet. zato je tu bolonja da to uskladi.

Mislim sto se tice priznavanja ispita da tu fakulteti imaju autonomiju da odlucuju zele li ili ne priznati ispite sa drugog sveucilista... a vjerujem da je isto tako sa postdiplomskim studijima... isto tako fakulteti odlucuju hoce li ili nece priznati diplomu

[quote name='[I-B-R-O]' post='191526' date='Nov 6 2007, 21:19']ja u drugom razredu kontao se prebaciti u at i pitam jedne jaranice kako primaju studente sa Univerziteta u Bihacu, jer je ona otisla studirati u Grac, i bom ona sva razocarana odgovara, da ispite ne priznaju nikako ..., a koliko isto cujem, diplomu zavrsenu ovdje negdje u BiH ne priznaju po svijetu ...
e sad koliko je to tacno ...

meni je dovoljno to da profesori s vise skole ne priznaju svoje predmete kad hoces nakon vise i faks upisat nego se polaze razlika .
ali eto, valjda je i to rjeseno ...[/quote]

Selam ,

Moja supruga kad je dosla ovdje u NL da bi nastavila studirati ili taziti posao predala je svoju diplomu vise medicinske u ministarsvo za skolovanje da bi oni provjerili vrijednost diplome .

nakon 8 sedmica dobila je odgovor da za visu medicinsku mora 2je godine polagati u NL da bi joj diploma bila potpuna .

[quote name='huso_nl' post='191670' date='Nov 7 2007, 10:23']Selam ,

Moja supruga kad je dosla ovdje u NL da bi nastavila studirati ili taziti posao predala je svoju diplomu vise medicinske u ministarsvo za skolovanje da bi oni provjerili vrijednost diplome .

nakon 8 sedmica dobila je odgovor da za visu medicinsku mora 2je godine polagati u NL da bi joj diploma bila potpuna .[/quote]

to je to, jer ja takodje sam cito da se to tako uradi, posalje diplomu da se uvjeri i onda oni dadnu zakljucak neki. Mnogo ljudi ovde kod mene sto rade sad neki zanat sto dole nisu radili odu dole naprave orginal diplomu da su zavrsili taj zanat i ovde dobiju priznanje, da nisu vise hilfsarbeiter nego da imaju struku. To je vrlo bitno, jer kao hilfsarbeiter te moze kad nemas posla svugdje poslati da radis, a kad imas struku samo ti to mogu nuditi ili umschulung ...

[quote name='huso_nl' post='191670' date='Nov 7 2007, 09:23']Selam ,

[b]
nakon 8 sedmica dobila je odgovor da za visu medicinsku mora 2je godine polagati u NL da bi joj diploma bila potpuna .[/b][/quote]

Zar to ne znaci da je morala ponovo zavrsiti visu medicinsku gore, ili da joj nista nije priznato? Kolko znam, visa medicinska traje dvije godine... ???

A ja mislim da su kod nas uveli Bolonju upravo iz razloga da bi u inostranstvu nase diplome bile priznate. Pricao sam puno o tome sa razrednikom iz srednje i on mi je rekao da ko zavrsi po Bolonji diploma ce mu biti validna kao da je zavrsio fakultet u inostranstvu. Sad sta ce biti, to Bog dragi nek zna. Kolko znam, jos ni jedna generacija "Bolonjaca" nije zavrsila... Zivi bili pa vidjeli...

[quote name='ne_znam_ko_sam' post='191829' date='Nov 7 2007, 22:02']Zar to ne znaci da je morala ponovo zavrsiti visu medicinsku gore, ili da joj nista nije priznato? Kolko znam, visa medicinska traje dvije godine... ???

A ja mislim da su kod nas uveli Bolonju upravo iz razloga da bi u inostranstvu nase diplome bile priznate. Pricao sam puno o tome sa razrednikom iz srednje i on mi je rekao da ko zavrsi po Bolonji diploma ce mu biti validna kao da je zavrsio fakultet u inostranstvu. Sad sta ce biti, to Bog dragi nek zna. Kolko znam, jos ni jedna generacija "Bolonjaca" nije zavrsila... Zivi bili pa vidjeli...[/quote]

samo zadnje dvije godine je morala da ponovi = srednja medicinska je priznata ,visa medicinska nije ,i to je uradila . u NL je srednja medicinska 3 god. i visa 4 god. ali ako posle vise ides na fakultet onda je fakultet 2 ili 3 god. zavisi od smjera.
selam

Koliko sam je skuzila ovdje u CH jedini smjer koji priznaju je medicina, isto nesto malo moraju polagati i onda nema problema. Za ostale hmm cisto sumnjam da prolaze ili moras biti cudo od insana.

koliko sam ja upucen u to, zavisi sve od fakulteta. npr: meni medicinu sa banja luke ne bi priznali njemci,a u tuzlanski medicinski su priznali.
Znam koleg koji je u AT otisao iz 4. godine masinskog faxa i priznali mu sve, eno ga sad gore zavrsava,jes da je morao jezik prvo nauciti ali bitno je da su priznali sve.
A sad da cijele diplome priznaju... moja komsinica je dstudirala medicinu i samo jos nije doktorirala ,i sad mora ici 2 godine da radi u bolnici i onda ce imati ispite iz 3-4 predmeta i kad to polazu,onda moze raditi doktorat u njemackoj - drugim rijecima,nisu joj priznali to !

U njemackoj priznaju nase srednje, tj. ako ces iz nase srednje u njemacku srednju, mozes, mozda gubis jednu godinu zbog jezika !

ee to sa vozackom ne znam care, ja sam morao raditi sve novo, a i ti cs najvjerovatnije jer ljudi hoce samo pare.
ja iako imam nasu vozacku, morao sam polagati ovu Evropsku,sto vrijedi sirom evrope, i to me kostalo 700 euro,majku im.... :)

raspitaj se ti dobro,ali karte su ti lose :)

a sta ako neko ovdje u bosni polozi onaj ispit za profesionalnog vozaca, hocel mu gore priznati vozacku? :D

to me stvarno interesuje, bez zeze...

a sto se ovog priznavanja diplomi tice, tu se vise ne zna ni ko pije ni ko placa... ja znam samo da su moji rodjaci odozgo govorili kako u njemackoj puno cijene i puno su ganjali matematicare i informaticare sa nasim diplomama, kakvo je sad stanje... to ne znam :huh:

Sa nasom vozackom dozvolom mozes u Evropi 6 mjeseci voziti,poslije toga se broji kao da nemas vozacke,ako te uhvate, najebo si !

[quote name='ne_znam_ko_sam' post='192446' date='Nov 10 2007, 01:28']a sta ako neko ovdje u bosni polozi onaj ispit za profesionalnog vozaca, hocel mu gore priznati vozacku? :D

to me stvarno interesuje, bez zeze...

a sto se ovog priznavanja diplomi tice, tu se vise ne zna ni ko pije ni ko placa... ja znam samo da su moji rodjaci odozgo govorili kako u njemackoj puno cijene i puno su ganjali matematicare i informaticare sa nasim diplomama, kakvo je sad stanje... to ne znam :huh:[/quote]

Nepriznaju NZKS ni to, u mene je brat u Bosni polozio za profesionalnog vozaca i ovdje je izlazio na voznju za auto, a ova druga kategorija se uopste ne broji, to bi opet posebno morao.

Prije rata su puno toga priznavali ovdje tj. za vrijeme bivse Juge a sad nista! Valjda se sad kod nas vise toga moze kupiti nego prije.

U mene je dajdzevic imao sve moguce kategorije i da bi mu priznali tj. da bi preveo vozacku u at morao je izaci pred komisiju napraviti koji krug :)
Dajdza mi je profesionalni vozac i otisao je bez problema sa tom vozackom raditi u slo za neku firmu , sad ce nakon 1 godinu uzeti njihovu vozacku i kaze da je morao ici samo na ljekarski ;)

[quote name='dalila' post='192640' date='Nov 11 2007, 09:37']U mene je dajdzevic imao sve moguce kategorije i da bi mu priznali tj. da bi preveo vozacku u at morao je izaci pred komisiju napraviti koji krug :)
[b]Dajdza mi je profesionalni vozac i otisao je bez problema sa tom vozackom raditi u slo za neku firmu , sad ce nakon 1 godinu uzeti njihovu vozacku i kaze da je morao ici samo na ljekarski ;)[/b][/quote]

tako je za jednom u slo, valjda do iduce godine vazi taj zakon..pa bom ko pozuri ne treba na voznju..ko nije profesionalni vozac samo napravi ljekarski,psiho test i testove za NPK (nacionalni poklicni voznik- to je prof.vozac) i ne treba izlaziti na voznju..tako sad moj cojk radi,ima jos testove da polozi i menja vozacku :^^:

[quote name='ne_znam_ko_sam' post='192446' date='Nov 10 2007, 01:28'].. kako u njemackoj puno cijene i puno su ganjali matematicare i informaticare sa nasim diplomama, kakvo je sad stanje... to ne znam :huh:[/quote]

Znal neko kako se tra