Jump to content
_women_

Ta, koja uzima dah..

Recommended Posts

Dok citate, tragate li za "Recenicom?"
Imate li uopste "Recenicu" za kojom tragate?

Zanima me jedan nazovim fenomen..
Zasto ljudi citaju knjige, tome je cijeli jedan niz razloga. A od te siline, postoji i ovaj - citanje ne bi li se konacno nasla Ona Najljepsa Recenica..
Nesto sto bi vas usrecilo..
Ili ipak, odusevilo ljepotom i bogatstvom i posebnoscu.
Ili nesto trece. :rolleyes:

Ali, mozda najbitnije pitanje od svih..
Postoji li takva recenica?

Mene zanimaju recenice koje su utjecale na vas..
I zasto bas toliko utjecale..
Zanimaju me recenice koje su vam znale uzeti dah, podariti poseban trenutak ispunjenosti...

[b] "On je kao neki sitni derivat tuge, naizgled bezopasan, kao gorki badem cijankalija. Neke je ljude nekada davno rastuzivalo sto sto konji umiru stojecki, a mene rastuzuje sto kaktusi klonu poput djecaka u onoj Goetheovoj pjesmi. Ta stvar i nije tako vazna, osim kao upozorenje da se u zivotu treba cuvati detalja. I niceg drugog."[/b]

[quote name='zvrk_hanuma' post='189766' date='Oct 28 2007, 14:07']Ali, mozda najbitnije pitanje od svih..
Postoji li takva recenica?[/quote]

Pa u svakoj procitanoj knjizi naletis na neku recenicu sa malo dubljim znacenjem...

Ali ja sam tu svoju "recenicu" pronasao u jednoj pjesmi a glasi:

[b]And if you're taking a walk through the garden of life
What do you think you'd expect you would see?[/b]

evo da citiram ono sto mene dojmilo. naime, citat iz "dervisa i smrti":

"potapa me strah kao voda. zivi nista ne znaju. poucite me mrtvi kako se moze umrijeti bez straha ili bar bez ocaja. jer smrt je neminovnost. a iza zida, iza stropa, iz nevidljivog prostora kuca kudret-sat. nezaustavljiv hod sudbine."

ako sam nesta malo fulio, halalite. ipak sam to daaaaavno procitao. :icon_cheesygrin:

I da, stavila bih haman pa cijelu Tvrđavu jer je tu svaka rečenica, ona!

U svakoj knjizi koju procitam pronadjem 'one' recenice (uvijek vise njih), pa makar ih sama izmisljala...

Some of them are:
'Ljudi su ispunjeni odgojem, praznovjerjem, predrasudama i lazima kao slamom, ljudi igraju uloge kao lutke na orkestrionima, kako su ih drugi navili, po tudjem taktu njima kao takvima potpuno neshvatljive i nerazumljive muzike.' (Krle

Kao stripofil, svakome ko hoće da upozna devetu umjetnost preporučujem Dylana Doga i epizodu "Dugački pozdrav". Ovaj strip, međutim, nije poseban samo zbog svoje kvalitete koja je vrhunska nego i zbog fenomenalne recenzije mog drugara Vladimira za stripovi.com. Recenzija "Dugačkog pozdrava" je kao priručnik za čitanje te epizode koja je odlična i sama za sebe, ali tek sa Vladinom recenzijom postaje potpuna, zaokru

[color=#333333][font=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]"Bez potrebe je mučio i sebe i nju - trebalo je da nađe
  • Upvote 3

[quote name='Amren' date='14 June 2010 - 18:01 ' timestamp='1276531282' post='379343'][color=#333333][font=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]"Bez potrebe je mučio i sebe i nju - trebalo je da nađe

[quote name='Vento' date='14 June 2010 - 21:03 ' timestamp='1276545819' post='379371']
To je to. Hvala. :)
[/quote]

dobraa, i ja nesto kontam :)

damn :)

[quote name='Clark Gable' date='14 June 2010 - 22:32 ' timestamp='1276547579' post='379375']dobraa, i ja nesto kontam :)
damn :)[/quote]

Da. :) Citat je čisto savršenstvo, [i]mon ami[/i].

Nešto gledam Andrićeve i Mešine rečenice. Andrićeve rečenice su tople, savršeno lijepe i blage, ali kao da se prelijevaju preko suštine. Mešine rečenice su poput strijela Robina Hooda - pogađaju u sami centar i imaš dojam da će svojom silinom raspoloviti čitavu metu.

Normalno da u svakoj knjizi ima takvih recenica,ja to inace zapisujem sebi.

Evo nekih:

"Ali bol... čini mi se da to nije dovoljan razlog da se ne prigrli

mene odavno nisu dirnule recenice iz knjige koliko ove jednostavne iz knjige Mali Princ:

-Vi uopste ne licite na moju ruzu, vi jos nista ne znacite, rece im on. Niko vas nije pripitomio, i vi niste nikoga pripitomile. Vi ste kao sto je bila moja lisica. Bila je to obicna lisica slicna stotinama hiljada drugih. Ali ja sam od nje napravio svog prijatelja, i ona je sada jedinstvena na svetu.
Ruze su se osecale veoma nelagodno.
-Lepe ste, ali ste prazne, rece im on jos. Covek ne moze da umre za vas. Naravno, obican prolaznik poverovao bi da moja ruza lici na vas. Ali ona sama znacajnija je od svih vas zajedno zato sto sam ja nju zavoleo. Zato sto sam nju stavljao pod stakleno zvono. Zato sto sam njoj napravio zaklon. Zato sto sam radi nje poubijao gusenice (sem one dve-tri radi leptirova). Zato sto sam nju slusao kako se zali, hvalise ili kako ponekad cuti. Zato sto je to moja ruza.
I on se vrati lisici.
-Zbogom, rece joj on...
-Zbogom, odgovori lisica. Evo moje tajne. Sasvim je jednostavna: [b]Covek samo srcem dobro vidi. Sustina se ocima ne da sagledati.[/b]

[b]..oči su slijepe. Treba tra
  • Upvote 2

[font=verdana, geneva, lucida,]"trebalo bi ubijati proslost sa svakim danom sto se ugasi. Izbrisati je, da ne boli. Lakse bi se podnosio dan sto traje, ne bi se mjerio onim sto vise ne postoji. Ovako se mjesaju utvare i zivot, pa nema ni cistog sjecaja ni cistog zivota..."[/font]

All animals are equal,but some are more equal than the others...
  • Upvote 1

[quote name='Malina' date='16 June 2010 - 10:39 ' timestamp='1276677566' post='379548']
All animals are equal,but some are more equal than the others...
[/quote]

Animal Farm :D

vidim napokon je citas :D

[quote]Ona je nosila u rukama odvratno,