Jump to content
Sign in to follow this  
-BOZZ-

Muzika

Recommended Posts

Intersujeme kako islam gleda na muziku citam evo neku knjigu prema kojoj se zabranjuje koristenje muzickih ins.osim defa i to za vrijeme bajrama.Iskljucini su samo glas ptica te ljudski glas,to jest ucenje Kurana,ucenje ezana.

Sta vi mislite??

odakle onda ilahije i kaside?

[quote name='-BOZZ-' post='185087' date='Oct 7 2007, 10:45']Intersujeme kako islam gleda na muziku citam evo neku knjigu prema kojoj se zabranjuje koristenje muzickih ins.osim defa i to za vrijeme bajrama.Iskljucini su samo glas ptica te ljudski glas,to jest ucenje Kurana,ucenje ezana.

Sta vi mislite??[/quote]

Evo texta kojeg sam imao na kompjuteru a tice se muzike...[center][b][u][size=3]ISLAM I MUZIKA[/size][/u][/b][b][size=3] [/size][/b][/center]
[size=3][b]Da li je dozvoljeno slu

Protivnici muzike u islamu s kojima sam ja pricao kao izgovor najcesce navode ajete koji govore o zabrani praznog govora, npr. "imam dokaz da sam bila s tobom imam dokaz za ljubavni cin", il "ako smeta tvome ocu ti mu reci ciganin al najlepsi"... Ja sam misljenja da su takve stvari pametnije presaltati neg poslusati. Takodje, muslimanu je zabranjeno gubljenje vremena.

Onda, musliman radi sve sto navodi na dobro a odvraca od zla... ako neko smatra da je dobro navodjenje "pijem da je zaboravim a zelja se veca stvara..." to je njegov problem. Medjutim, imaju neki ljudi koji muziku koriste da navedu na razmisljanje. Nekad je muzika itekako korisna npr. u ratu za dizanje morala. Preporucena je muzika od Muhamed a.s. za Bajram i na svadbama.

A, muziku koju ja striktno smatram zabranjenom je ona sto iz nje izbija

Iskreno nisam procitala sav gore navedeni copy-paste text, ali koliko ja znam, muzika u Islamu nije zabranjena, ali jeste zabranjno bacanje u trans muzikom, dozvoliti da ona ovlada tobom u toj mjeri da ne znas sta radis..

Ovo malo mozda zvuci i smijesno, ali et, recimo primjer, neko cuje Sabane i veli, joj, ponesi vamo jednu ljutu <_<

Znaci, u Islamu je sve propisano umjereno i ne pretjerivati ni u chem, pa ni u ovom..

A sto se tice tekstova, stvar pojedinca sta ce slusat i sta za njega predstavlja kvalitet. Gdje je razlika u tome sto ne slusas recimo muziku koja ja uzmimo 'normalna' bez nekih tekstova u kojima se, kako je Kemo naveo, ne navodi sirk i sl.. , a s druge strane gledas film u kom se najmanje nekoliko puta opsuje neka svetinja.. Znaci, to se izbjeci 'ne moze'.. Ne znaci da ako to gledas, smatras da je cool, nego je danas neizbjezno da se susrenemo s tim..

Svako je sebi prvenstveno sud i zakon, da postavi granice sebi sta ce da slusa, sta ne.

Moj komsija kaze : "Kad cujem Semsu, obavezno ozednim" :D

Dakako da muzika na onaj ili ovaj nacin utjece na raspolozenje i razmisljanje covjeka, stav islama povodom toga je poznat.
gore navedeni copy-paste text u potpunosti objasnjava sta Stvoritelj propisuje ljudima po tom pitanju. A On doista sve cuje i vidi.
Tako da covjek treba naci pravi izbor (a uvijek imamo izbora) odnosno izabrati da slusa (gleda),nesto korisnije od muzike(filma) itd.

ponovit cemo neke od gore navedenih hadisa:
[b].[/b] Prenosi se od Ebu-Amira el-E

[quote name='Kemal_S' post='185785' date='Oct 10 2007, 00:46']Protivnici muzike u islamu s kojima sam ja pricao kao izgovor najcesce navode ajete koji govore o zabrani praznog govora, npr. "[b]imam dokaz da sam bila s tobom imam dokaz za ljubavni cin[/b]", il "[b]ako smeta tvome ocu ti mu reci ciganin al najlepsi[/b]"... Ja sam misljenja da su takve stvari pametnije presaltati neg poslusati. Takodje, muslimanu je [b]zabranjeno gubljenje vremena.[/b]

Onda, musliman radi sve sto navodi na dobro a odvraca od zla... ako neko smatra da je dobro navodjenje [b]"pijem da je zaboravim a zelja se veca stvara..[/b]." to je njegov problem. Medjutim, imaju neki ljudi koji muziku koriste da navedu na razmisljanje. Nekad je muzika itekako korisna npr. u ratu za dizanje morala. Preporucena je muzika od Muhamed a.s. za Bajram i na svadbama.

A, muziku koju ja striktno smatram zabranjenom je ona sto iz nje izbija

Prevod je tacan, odnosno u svim prevodima doticnog hadisa nalazimo isto znacenje, sto znaci...

[quote name='[I-B-R-O]' post='185984' date='Oct 11 2007, 03:38']Bome Kemo i ti dosta tih narodnjaka znas :D

imam osjecaj da nisi gubio vrijeme :D

Ja neko jutro na sabahu, i odmah do one zakacke da se klanja po HANEFIJSKOM meshebu stoji neki razgovor poslanika sa sejtanom.
i tak bom pise kak je sejtan dos'o i on njega preupitivao i sejtan rekao kao da je nesto trazio od Boga da mu da da vjernike skrece s pravog puta i da je sejtan trazio neku KNJIGU a Bog mu dade pjesme ...

a tak da il' je greska u prevodu, il ... :rolleyes:[/quote]

heh... moracu te jedne prilike poslati sa svojim vozacima da se provozas u kamionu :)
Kakvih u njih muzika ima... a, nisu previse zainteresovani u price o mezhebima.

Sto oni imaju muzika na kasetama, ja mislim da ono niko ziv nema. Tekstovi su da se najezis. Preovladavaju zavicajne pjesme sa rijeke Morave :D

sad sto se tice muzike u islamu,da i ja koju napisem...

da ne bi bilo zabune,ilahije,ko ilahije pracene defom ili bubnjem su dozvoljene jer se u njima velica Allah dz.s i hvali se Muhammed savs...

sada,ove novokomponovane ilahije...ja sam vjetar zaljubljeni,moja dzemila,ova ili ona...to meni vise vuce na pop baladice i tuganjivke,rasjeci cu vene ako odes od mene :D

muzika je usko povezana sa sejtanom..jer covjek kad slusa muziku,pada u jednu vrstu transa-delirija,kada je sejtanu najlakse da ovlada njime,i zbog toga je u islamu na odredjen nacin zabranjena muzika...

ma znamo i mi sami,mislim da znate, kad pukne koja dobra,vecina ih poteze za casicom a bogami i flasicom :D

zna njih kemo,gori je kolekcionar od ibre :D

U vrijeme Poslanika a.s nije se bas muzika praktikovala, al danas je to normalno, niti vidim da se iko tome protivi .. To bi isto bilo da se mi danas ne vozamo autima nego devama ...

[quote name='Virus' post='195892' date='Nov 25 2007, 02:45']U vrijeme Poslanika a.s nije se bas muzika praktikovala, al danas je to normalno, niti vidim da se iko tome protivi .. To bi isto bilo da se mi danas ne vozamo autima nego devama ...[/quote]

[b]1.[/b] Prenosi se od Ebu-Amira el-E

[quote name='[I-B-R-O]' post='196829' date='Nov 28 2007, 19:33']burhan saban?
hor arabeske
kewser

Sami Jusuf?

Jusuf Islam?

cini mi se da oni svi u potlozi imaju muzicke instrumente, ili mi se cini ...
cak i hafiz burhan saban

ti ljudi znaci haramom pjevaju o ljepotama islama?[/quote]

Posto nemamo mnogo ucenih daija na ovom forumu i inace nemamo mnogo skolovanih ljudi, pogotovo u Cazinu kad je u pitanju Fikh, mozda bi bilo dobro da prepustimo Allahu da o ovome presudi.

Ako neko smatra da ima odobrenje za nesto sto je zabranjeno sigurno je da ce to odobrenje obrazloziti pred Allahom. A Allah je tu da presudi...

Do tad, nase je da se potrudimo da najbolje odgovore oko nasih nedoumica nadjemo u Kur

[quote name='Kemal_S' post='196837' date='Nov 28 2007, 19:58']Posto nemamo mnogo ucenih daija na ovom forumu i inace nemamo mnogo skolovanih ljudi, pogotovo u Cazinu kad je u pitanju Fikh, mozda bi bilo dobro da prepustimo Allahu da o ovome presudi.

Ako neko smatra da ima odobrenje za nesto sto je zabranjeno sigurno je da ce to odobrenje obrazloziti pred Allahom. A Allah je tu da presudi...

Do tad, nase je da se potrudimo da najbolje odgovore oko nasih nedoumica nadjemo u Kur

Selam ljudi i zene, (cim vidite ovoliki tekst sigurno necete ni citati)

ovdje se zakompliciralo kao i uvijek, bas kao sve u svijetu sto je postalo koplicirano. Nemozemo se dogovoriti, no chance. Mi se oslanjamo na hadise mnogo, a u biti tesko je postovati i sam Kur'an u potpunosti.
U Kur'anu se na jednom mjestu nalazi "A zavedeni slijede pjesnike" sto bi moglo pokazivati da bas muslimanu nije dobro da se odaje muzici...
Hajd'mo biti malo realni, pa uzeti danasnje vrijeme u kome je muzika kod vecine pogotovu omladine napitak za dobro jutro. Od samo ustajanja se slusa muzika pa cijeli dan do kasno uvece.
Na drugu stranu hrpa Hadisa o zabrani muzike. Gdje je tu kompromis. - osim u tome da svako sebi da do znanja koliki mu je interes za dunjaluk ( ovaj svijet ) akoliki za ahiret( buduci ).
Treca varijanta je spajanje muzike i zikra (velicanje Boga) a to su ilahije.- Dragi Bog kaze ko se Njega sjeti da ce mu se to uzvratiti, shodno tome je, da je sjecanje i spominjanje Allaha i u pjesmi jedan od nacina Zikra.

I dao bih jos par misljenja svojih, kazem budimo realni gledajuci na danasnje moderno vrijeme, a istovremeno nezaboravljajuci naseg Stvoritelja.
Ko to od nas ne voli zadovoljiti svoj zeludac ukusnom hranom,
ili ko nevoli zadovoljiti svoj nos mirisom lijepog cvijeta,
ili ko ne bi zadovoljio svoje oci lijepom zelenom travom, plavim nebom, dobrim autom, prelijepom zenom...
a svidja nam se i dodir mekanog toplog cebeta, tople bunde zimi, laganog materijala kad su vrucine...
i sta nam je ostalo od pet materijalnih cula
- to je sluh, nase usi vole cuti milozvucne melodije, lijepe harmonicne tonove, mile govore... i to je razlog zasto mi slusamo muziku, govor...(ovo je opet moje misljenje).

I kao zakljucak , moram reci, da zadovoljavanje materijalnih cula nije konacan cilj. Postoji jedno glavno culo koje je suptilno, a suprotno materijanom a to je zadovoljavanje duse, tj. zadovoljiti Boga. A u stvari tada smo mi kao osobe, u potpunosti zadovoljni, jer zadovoljstva onih pet cula su kratka i privremena, dok zadovoljstvo duse nas odrzava i u miru i harmoniji psihe(sto je vrlo potrebno danasnjoj prosjecnoj osobi) i vodi nas u pravi polozaj na buducem svijetu

[quote name='[I-B-R-O]' post='196829' date='Nov 28 2007, 19:33']burhan saban?
hor arabeske
kewser

Sami Jusuf?

Jusuf Islam?

cini mi se da oni svi u potlozi imaju muzicke instrumente, ili mi se cini ...
cak i hafiz burhan saban

ti ljudi znaci haramom pjevaju o ljepotama islama?[/quote]

fino je rekao Poslanik s.a.w.s [quote]"Biće u mome ummetu skupina koja će dozvoljavati (ohalaljivati) blud, svilu (mu

[quote name='auslanderka zauvjek bosanka' post='197124' date='Nov 29 2007, 21:17']fino je rekao Poslanik s.a.w.s

nije li cat stivens jopet poco tamburat ovosvitsku mjuzu?

mada je sam izjavio da mu je njeki sejh dao fetvu da more da piva

imamo mi kemo lipo iz cazina dajiu poznatog samo sto su krajisnici teski ljudi

ibro ti pogrijesi profesiju..trebo si pravac medina pa da ucis o vjeri.. :D[/quote]

ne, nego mi interesantno kako svi trube kako je muzika haram
ko god slusa muziku je grijesnik, muzika je zabranjena, 200 hadisa nekakvih, a u nas u Bosni i Hercegovini pred svaki ramazan se napravi par vjerskih koncerata
a sjeticemo se svi i prvog koncerta, zacetnika svih koncerata, Dodji najdrazi kad je zele lipovaca solirao na elektricnoj gitari u pjesmi, ili ilahiji burhan sabana

naravno, svih ovih godina u publici je bio i nas divni krasni Reis Ul Ulema, Mustafa Ef. Ceric i sva nasa vjerska svita, civije i tako ti ...
cak smo ove godine obiljezavali i 500 godina islama uz gitare, i tako to ...

e sada, nije mi jasno u cemu je onda razlika izmedju muzike i ilahija
naravno, osim sto u ilahijama se velica Bog, ali hadisi ne govore o tekstovima pjesama nego muzickim instrumentima i pjevaljkama :)

zar sam negdje pogrijesio?

:D

necu komentarisati gore nabrojane "glavesine" :)

evo neko moje kontanje..

u hadisu stoji muzicki instrumenti i pjevaljke...

e sad da jedan drugi hadis: "u mom ce umetu doci vrijeme kad ce ljudi dolaziti u stolicama na tockovima na dzumaj."

stolice na tockove-auta jer tada reci auta sigurno niko ne bi skontao pa je zato i receno tim riejcima.

dalje sad za muz instr i pevaljke... ocito je tad postojalo samo zenske pjevacice...znaci saban i sinana nije bilo :D zene su bile glavne.. otud i takav hadis sto ne mora znaciti da se to ogranicava na zene samo kao ovaj ispod hadis bi trebali prevesti da ce dolazit u invalidskim kolicima ako cemo se drzat onog kako je preneseno nam...

e sad niko ne kaze nista protiv ilahija bez muzike ali s muzikom su zabranjene..meni brete i bolje zvuce ove bez muzike vidis i cujem glas u insana..brete jezis se :D

et.. :)

auslenderka, na kojeg daiju iz Cazina si mislila? posto nisam bas upoznat, jel mislis na nekog ko je trenutno u Cazinu ili zivi negdje u inostranstvu, mozes li imenom?

[quote name='[I-B-R-O]' post='197152' date='Nov 29 2007, 23:12']ne, nego mi interesantno kako svi trube kako je muzika haram
ko god slusa muziku je grijesnik, muzika je zabranjena, 200 hadisa nekakvih, a u nas u Bosni i Hercegovini pred svaki ramazan se napravi par vjerskih koncerata
a sjeticemo se svi i prvog koncerta, zacetnika svih koncerata, Dodji najdrazi kad je zele lipovaca solirao na elektricnoj gitari u pjesmi, ili ilahiji burhan sabana

naravno, svih ovih godina u publici je bio i nas divni krasni Reis Ul Ulema, Mustafa Ef. Ceric i sva nasa vjerska svita, civije i tako ti ...
cak smo ove godine obiljezavali i 500 godina islama uz gitare, i tako to ...

e sada, nije mi jasno u cemu je onda razlika izmedju muzike i ilahija
naravno, osim sto u ilahijama se velica Bog, ali hadisi ne govore o tekstovima pjesama nego muzickim instrumentima i pjevaljkama :)

zar sam negdje pogrijesio?

:D[/quote]

ccc... Ibro, ti ces se okaniti od muzike samo ako auslenderka tebi ohalali Daru Bubamaru.

[quote name='Kemal_S' post='198131' date='Dec 3 2007, 19:04']auslenderka, na kojeg daiju iz Cazina si mislila? posto nisam bas upoznat, jel mislis na nekog ko je trenutno u Cazinu ili zivi negdje u inostranstvu, mozes li imenom?

ccc... Ibro, ti ces se okaniti od muzike samo ako auslenderka tebi ohalali Daru Bubamaru.[/quote]

ma jok, ja slusam repere. volim beatove :D

tako i u filmu pod zastavom Muhammeda a.s.
cini mi se kad su vracali se u medinu, ulaze oni u grad a ono Taleal Bedru Alejna :D

[quote name='[I-B-R-O]' post='198393' date='Dec 4 2007, 17:09']ma jok, ja slusam repere. volim beatove :D

tako i u filmu pod zastavom Muhammeda a.s.
cini mi se kad su vracali se u medinu, ulaze oni u grad a ono Taleal Bedru Alejna :D[/quote]

e bravo. vidis ovo i mene buni. Cuo sam da su muslimani nekad u bitke isli sa bubnjarom, nije provjerena prica.
A, u onom filmu "Pod zastavom" cini mi se taleal bedru alejna je pjevanje ali bez muzike? Edited by [I-B-R-O]
ma one podatke o bilalu i sl na pp :) halali

Guest
[quote name='-BOZZ-' post='185087' date='Oct 7 2007, 10:45']Intersujeme kako islam gleda na muziku citam evo neku knjigu prema kojoj se zabranjuje koristenje muzickih ins.osim defa i to za vrijeme bajrama.Iskljucini su samo glas ptica te ljudski glas,to jest ucenje Kurana,ucenje ezana.

Sta vi mislite??[/quote]
ja koliko sam upucen, cak sam i cito negdje da je zabranjeno slusati muziku osim ilahija i pjesama moje motiviraju ili ohrabruju ljude kao ratnicke :D al moze se poslusati neka od osmana hadzica, seke aleksic bas nisu preporucljive (dodji i uzmi me ):D

[img]http://img126.imageshack.us/img126/8113/fetvaxy3.jpg[/img]

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Forum Statistics

• Total Topics
      24,064
    • Total Posts
      378,373
  • Create New...