Jump to content
Sign in to follow this  
Soul

Sta je dusa ??

Recommended Posts

Ako je dusa nematerijalna, a tijelo materijalno, kako dusa ostaje u tijelu, kreće se s tijelom i ne napusta ga?
kako uopce moze dusa postojati?

Sta reci na ovo,ovo me je pitanje uvijek zanimalo a neznam odgovora,svako ko mije reko ,reko je nesh 70to... <_<

[quote name='rijad' post='180254' date='Sep 18 2007, 17:15']Ako je dusa nematerijalna, a tijelo materijalno, kako dusa ostaje u tijelu, kreće se s tijelom i ne napusta ga?

Sta reci na ovo,ovo me je pitanje uvijek zanimalo a neznam odgovora,svako ko mije reko ,reko je nesh 70to... <_<[/quote]

Ti ako si ovo sam smislijo evo glava, deder ti men ovo prevedi ja nisam bas skonto :D buhaha

[quote name='rijad' post='180254' date='Sep 18 2007, 19:15']Ako je dusa nematerijalna, a tijelo materijalno, kako dusa ostaje u tijelu, kreće se s tijelom i ne napusta ga?

Sta reci na ovo,ovo me je pitanje uvijek zanimalo a neznam odgovora,svako ko mije reko ,reko je nesh 70to... <_<[/quote]
Dobro pitanje, i mene je uvijek to zanimalo. Ali nazalost, bar po mom misljenju, ne postoji nijedan pravi dokaz (pod dokazom mislim na nesto naucno dokazano a ne fraza iz neke svete knjige) i ne postoji primjer duse niti ista slicno tome, tako da zapravo ti niko ni nemoze dati pravi odgovor...

Upravo tako.
Mogli bi mi ovdje "lijepiti" citate iz Svetih Knjiga u koje bi neko vjerovao dok nekome drugom ti citati nebi nista znacili ....
.... ali pravi "dokaz" da dusa uopste postoji nemamo.
....
Kasnije (tj.ujutro ....) cu ostaviti neki malo opsirniji komentar, jer je sad kasno da filozofiram.

Selam svima, naravno Muslimanima a ostalima onako kako odgovara njihovom uvjerenju ili dogmi.

Vidio sam post o dusi, moram priznati jedna od zanimljivijih tema na forumu, doduse nisam bas cesto tu zbog obaveza, ali...

Dokaz o dusi? Zaista, bez pogovora pitanje koje je stoljecima progonilo covjecanstvo, barem ovu civilizaciju koja je nama poznata, a prije...tko zna...

Ako bismo posli od pretpostavke porijekla "pojmovnog" odredjenja duse, onda se ono obavezno nalazi uz religiju. Naime, ako gledamo svete knjige koje su objavljene, ili paralelno promatramo sve svjetske religije, sazanajemo u stvari da se dusa kao pojam pojavljuje samo u religijskom kontekstu.

Ovaj gornji dio je bio moj odgovor na nekoliko tvrdnji da se o dusi treba raspravljati "van konteksta vjere" (parafraziram, naravno).

Materijalizam, u sustini kompletna dijalekticka filozofija negira postojanje Apsolutnog Bica, a samim tim i njegove emanacije kroz covjeka, u covjeku, dakle - duse.

Zasto ovo kazem? Jednostavno-covjek koji ne vjeruje u postojanje duse ili pak trazi materijalni dokaz postojanja iste je u zabludi, jer upravo je vjerovanje u Apsolut i na kraju krajeva u religiju kao moralni okvir drustva osnova pojmovanja duse.

KAKO NEMATERIJALNO DOKAZATI MATERIJALNIM?
KAKO NESTO U STA NE VJERUJEMO DOKAZATI-jer kako rekoh dusa se pojmovno odredjuje kroz Vjeru i kroz "rad" Apsoluta, i svakom covjeku kojem religija iole nesto znaci, samo po sebi je postojanje duse opstojno zbog drugih religioznih kategorija (kazna, nagrada, ljudskost, "zivotinjski nagon" etc)

Prema tome, hajde da ne pricamo o dusi, ako ne vjerujemo u nju, u Apsolutnog Stvoritelja, naseg Gospodara, jer On je dao na volju ljudima da odluce, a ako vjerujemo u Boga i sve ostalo projicirano iz toga, onda se prisjetimo rijeci Poslanika Islama Muhammeda a.s koji je na pitanje o dusi rekao "...a pitani ne zna nista vise odo onog tko pita" ili "...a dusa je stvar moga Gospodara..."

U stvari-smijemo li se i pitati??!!

[quote]ili pak trazi materijalni dokaz postojanja iste[/quote]

Ne mora biti materijalni dokaz, bilo kakav dokaz, ali da ima smisla i logike, sto vise, ne mora biti ni dokaz nego bilo kakav primjer / objasnjenje...

[quote]U stvari-smijemo li se i pitati??!![/quote]

Mislim da nebi bilo u redu da se "ne smijemo pitati" ... jednostavno ako nas to zanima, naravno da cemo se ponekad zapitati...

[quote name='3rror' post='181235' date='Sep 23 2007, 01:21']Ne mora biti materijalni dokaz, bilo kakav dokaz, ali da ima smisla i logike, sto vise, ne mora biti ni dokaz nego bilo kakav primjer / objasnjenje...
Mislim da nebi bilo u redu da se "ne smijemo pitati" ... jednostavno ako nas to zanima, naravno da cemo se ponekad zapitati...[/quote]
Slazem se satobom !!!
Jer trazio sam po googlu, i po drugim stranicama muslimanskim kao sto jedan gore navede, sve su to bili citati iz svetih knjiga...
Mene bi samo intresiralo,dali postoji barem i jedan,video,slika ili nesto drugo sto bi nam moglo dokazati da postoji.
Mislim da sam gledo jednom u BiH,kada sam bio manji na Tv-eju,snimali su jednog bolesnog, sve do kraja smrti i bas se vidjelo kako covjek izdise(dusa izlazi), ali nije bilo nikve svijetlosti,duha ili sjenke. :huh:

[quote name='Na_BrDu_GaNgStEr' post='181248' date='Sep 23 2007, 01:38']Mene bi samo intresiralo,dali postoji barem i jedan,video,slika ili nesto drugo sto bi nam moglo dokazati da postoji.[/quote]
Dusa nije materijalna a ne-materijalno ne mozemo vidjeti ....

[quote name='Na_BrDu_GaNgStEr' post='181248' date='Sep 23 2007, 01:38']Mislim da sam gledo jednom u BiH,kada sam bio manji na Tv-eju,snimali su jednog bolesnog, sve do kraja smrti i bas se vidjelo kako covjek izdise(dusa izlazi), ali nije bilo nikve svijetlosti,duha ili sjenke. :huh:[/quote]
To samo ima u filmu (svjetlost,sjenka ....) i to predstavlja dusu jer ne mogu ti je drugacije prikazati.

[quote name='lynx' post='181258' date='Sep 23 2007, 02:44']Dusa nije materijalna a ne-materijalno ne mozemo vidjeti .... dakle, dusa i ako postoji nikad je ni jedan smrtnik nece vidjeti.
To samo ima u filmu (svjetlost,sjenka ....) i to predstavlja dusu jer ne mogu ti je drugacije prikazati.[/quote]

Ma razumijem ja tebe sta ti satim reci oces, ali ocu da malo raspravljamo, da svak rekne ili da objasni na svoj nacin, kako on to misli sta bi dusa bila ... <_<