Jump to content
Sign in to follow this  
Guest muhamed

Ustanak 1950; Dali Su Zasluzili Spomen Plocu U Cazinu?

Recommended Posts

Guest muhamed

U Cazinskoj Krajini desio se je ustanak 5. maja 1950. U ustanku je ucestovalo oko 2000 ljudi vecinom iz Kladuse, Buzima i Cazina.
Cilj ustanka je bio ukidanje otkupa zita.

Vojska i policija je ugusila ustanak.Nekoliko ljudi je pobijeno dok su ostali isli u zatvor 1-15 godina.
Nakon ustanka otkup je ukinut u cjeloj Jugoslaviji.

Dali su ucesnici ustanka zasluzili spomen plocu u Cazinu?
Daj te svoj odgovor. Recite jesu ili nisu.

Guest muhamed

Ucesnici ustanka su zasluzili spomen plocu.
Trebalo bi pokrenuti akciju za podizanje spomen ploce tim ljudima.

Pa po tome sto su uradili jesu. Al kome to smis sad reci. Bit ce odma da si autonomas :D:lol::lol:

Nesmis dizati ruku na drzavu.

Pozdrav krajzler

U Cazinskoj Krajini desio se je ustanak 5. maja 1950. U ustanku je ucestovalo oko 2000 ljudi vecinom iz Kladuse, Buzima i Cazina.
Cilj ustanka je bio ukidanje otkupa zita.

Vojska i policija je ugusila ustanak.Nekoliko ljudi je pobijeno dok su ostali isli u zatvor 1-15 godina.
Nakon ustanka otkup je ukinut u cjeloj Jugoslaviji.

Dali su ucesnici ustanka zasluzili spomen plocu u Cazinu?
Daj te svoj odgovor. Recite jesu ili nisu.

ti muhamede bas nedas nimalo ljudima da razmisle..nego<<jesu ili nisu>>a ja bi malo tebe upitao;kakav je bio socijalni status ovih ljudi sto su ucestvovali u ustanku..

da li je istina da su to mahom bili vlasnici velikih zemljisnih povrsina koji su privrednom reformom ostali bez dijela tog zemljista.

drugo,ustanak je bio koordinovan sa ljudima sa Korduna koji su bili za onu staru Jugoslaviju,jer su se cule parole podrske kralju i njegovoj Jugoslaviji.

krajisnici su i tu bili izmanipulirani i u ovom ustanku nije ucestvovala sirotinja koja je imala pet-sest dunuma zemlje.

ipak se zavrsilo na dobrobit naroda onog najsiromasnijeg koji je trpio i patio dajuci otkup ispred gladnih djecijih usta.

ma trebalo bi bilo sta, evo na zidinama moze biti dio posvecen i tom ustanku. A isto se treba sjetiti svih poginuli od 42-45. godine. Al, nasom pamecu necemo nikad. Mi ni jedan spomenik u Cazinu nemamo da je u tradiciji cazinske krajine, svi spomenici, oni bivoli po parku su napravili vlasi koji su jedan-dva put dosli u Cazin.

[quote="hunter 77nisu>>a ja bi malo tebe upitao;kakav je bio socijalni status ovih ljudi sto su ucestvovali u ustanku..

da li je istina da su to mahom bili vlasnici velikih zemljisnih povrsina koji su privrednom reformom ostali bez dijela tog zemljista.

drugo,ustanak je bio koordinovan sa ljudima sa Korduna koji su bili za onu staru Jugoslaviju,jer su se cule parole podrske kralju i njegovoj Jugoslaviji.

krajisnici su i tu bili izmanipulirani i u ovom ustanku nije ucestvovala sirotinja koja je imala pet-sest dunuma zemlje.

ipak se zavrsilo na dobrobit naroda onog najsiromasnijeg koji je trpio i patio dajuci otkup ispred gladnih djecijih usta.

trebalo bi podici spomen plocu, jako znacajan dogadjaj u hist. cazina....

Treba podici, ono, ovo, a kad se sta pocne onda halabuka.Velis bili bogati, nema od toga nista sve je to bila pusta sirotinja koja je samo stala u zastitu svoje famelije.U toj buni su ucestovali moj rahm. otac i did koji su i umrli nepismeni.A ti o kralju, mislim da o tome najbolje zna jedan covjek iz basca po prezimenu MUJIC, koji je fala bogu i sad ziv, da potvrdi vase istine mada je isti tad bio u narodnoj miliciji1950 zahvaljujuci njemu, je did nene, otac i mati ostali zivi, ali su ipak odlezali po 6 godina a mati sa tad troje djece bila u logoru kod srbca isto 6 god.To je istina samo sto se tad nije zvala autonomija nego komunisticka tvorevina ako nisi komunista oteti sve i zrno koje posijes.Pa i sad je isto bilo ako si bio u ratu za Aliju bjen ako si za Fikru bjen vajk po sirotinji, e jebaji ga samo po nama.

Nezadovoljni stalnim otkupima, obavezama i represalijama pojedinci razvijaju ideju o promjeni postoje

Bravo falcon. Hvala na ovakvim podacima koji su asolutno tocni. Sad se mozete izjasniti.

Pozdrav krajzler

Falcon ima jos zivi od te bune istina je drugacija pusti kralja i kraljevice,i te tvoje izvode koji ne kazu bas nista, osim lazi......ili je ono po tvom svi lazu a kod mene je istina, znam da se brzo palis ali bi bilo bolje provjeriti,
a zivi jos ima..
Pozdrav

Molim vas da mi dokazete da ti ustanici imaju pravo na spomenik ? Uvijek sam otvoren za diskusiju ISTI, ali po kojem principu i zasto da im damo spomenik. Mozda jer su se pobunili protiv drzave koja je u teskim trenutcima ocekivala spremnost na zrtvu ili jer su bili toliko zavedeni da su cak zeljeli kralja ( sta ce im kralj kad je Tito bolji ). U vezi surovih mjera primjenjenih nad ustanicima, one su razumljive kad uzmete u obzir da su duz kopnene granice Jugoslavije bili Staljinovi tenkovi ( KAZEM da razumijem ali ne da i odobravam - blagost rezima se vidi i u preinacenju smrtnih kazni u robije ).

P. S
Drago mi je da ne raspravljamo o valjanosti odluke o otkupu jer je i sam Marsal priznao tu gresku.

Slabo se ja palim ISTI, U ZADNJE VRIJEME.

Guest muhamed

Mr Falcon,
Dali mozda znas kako je proso Milan Bozic?
Koliko je godina sproveo u zatvoru?

Spomen placa ili kakvi bakraci, to netreba ni u kojem slucaju samo pravda je da su seljaci stali u odbranu svog prava, zito drzavi k.rac seljaku a ja sam ti samo predlozio da upitas kojeg zivog iz te bune istina je druga a to sto su nam vlasi opisali bunu to je tvoj problem sto neces da svatis da pero pise drukcije FALCON

Razgovarao sam s covjekom koji je tada bio srednjoskolac a kasnije sekretar Oblasnog komiteta Partije, po njemu to je bila socijalna buna koji su nametnuli i isplanirali stranci... Na dan izbijanja bune u posjet Bihacu dolazi engleski ambasador iz Beograda... po njemu i informacijama koje on ima buna je bila socijalnog karaktera za narod, ali ne i za vodje koji su imali druge ciljeve.

Guest muhamed

Cilj ustanka je bio ukidanje "otkupa" zita. Ustvari ukidanje pljacke zita.
Istina je da neki Srbi sa Korduna ucestovali.
Ali nije istina da su Krajisnici trazili povratak kralja.

Kako su Jugosloveni komunisti opisali taj ustanak to je sve laz.
Niko nije mogo vise slagati od Tita i njegovi komunista.
Da nisu lagali Jugoslavija bi dan danas ziva bila.
Ali ni jedna drzava koja je zasnovana na lazi i nepravdi nemoze dugo ostati.

Evo dobar primjer kakav je Tito bio lazov. Za vrime njegove diktature
niko nije smijo reci da je veci zivotmi standard zivota na Zapadu nego u Komunistickim zemljama.
Da je to neko reko zavrsio bi na Golom Otoku.

Tito, Lenjin, Staljin i svi komunisti su naj veci lazovi na svjetu.

Ako je komunizam dobar zasto su onda sve komunisticke zemlje
siromasne?

Guest muhamed
Razgovarao sam s covjekom koji je tada bio srednjoskolac a kasnije sekretar Oblasnog komiteta Partije,

----------------------------------------------------------------------------------
Bas ti srednjoskolci i sekretari partije su bili naj veci lazovi.
Sve ono sto su komunisti rekli u Jugoslaviji 1945-91 je bila laz.
Nikada u historiji covjecanstva nije postojala jedna politicka partija da moze vise slagati od komunista.

muhamede, jesil se ti bio rodio kad je bila Cazinska buna? Kolko ti ono rece da imas godina?

Ja ipak vjerujem svojima a mati mi je jos ziva fala Allahu pa cu ipak njoj vjerovati koja je takodjer bila u logoru radi eto vaseg nekog kralja.
Sto je komunizam tad bio pa sebi dozvolio otimacinu seljacke imovine, smijesna vam istina.

Pa nelici li ovo na cazinsku bunu (2) oko ovi zidina, kralj hoce a narod neda, bice zajebano uh *ebote.
CAZINSKA BUNA 2004-
1.)Sehidi i njihova prava
2.)Omladina-raja
3.)Kralj-Zuhra