Jump to content
Hugolina

Najveci svjetski filozofi

Recommended Posts

Sa cijom filozofijom se slazete, ili recimo sa nekim tezama iz njihovog filozofiranja? Ne moze se reci, jedan je u pravu,a drugi nije, jer svako ima svoju percepciju svijeta, eh sad je pitanje u kojem od njih ste se vi nasli ili vam je bilo eto bas zanimljiva neka njihova teza, razmisljanje, itd...

BUjRuM diskutovati... ;)

svaki filozof je nesto dokazo nesto opiso i svaki ima pravo u onom sto kaze, ali ja mislim da je aristotel bio jedan od najveci ako ne najveci.

Aristotel je naravno jedan od najjacih filozofa.
Ima tu dosta pisati kad je rijec o filozofima ali evo samo ovako kratko da se zna ko je favorit .... kasnije, malo opsirnije.:)

aristotel i platon. zato? poslije o tome, mislim da se ova tema tek zahuktava. ovo su tek kvalifikacije, ne treba se previse trositi. kad dodju jace utakmice onda izlazi i jaci sastav na teren :icon_mrgreen:

filozofija kao empirijska nauka je takva da sve pociva na vlastitim iskustvima i misljenjima i ne postoji stav u filozofiji za koji mozemo reci da je tacan ili da je netacan. znacaj grckih filozofa ogleda se u tome sto su iz niceg stvorili nesto, svi kasniji filozofi su samo razradjivali ideje grckih velikana i po neki je izmislio nesto novo. posto ja studiram drustvene nauke u kojima sve pocinje sa aristotelom i platonom meni je iskreno muka na sami spomen njihova imena ali zato uzivam u teoreticarima filozofije novog doba (XIX i XX st.) taylor, huntington, brezinski, nitsche i mnogi drugi ali oni sami po sebi nenaju neki narocit znacaj ali imacega valjda za nekih 500 godina jer svi veliki strucnjaci svog zanata su to postali nakon svoje smrti

ja samo znam da se filozofija preplice sa logikom. a sve sto je logicno ne mora znaciti da je tacno. evo recimo primjera:

1. krokodili su zivotinje
2. ljudi su zivotinje

znaci, polazeci od dvije tacne premise dosli smo do netacne konkluzije.

[quote name='black tattoo' post='171023' date='Jul 19 2007, 12:50']ja samo znam da se filozofija preplice sa logikom. a sve sto je logicno ne mora znaciti da je tacno. evo recimo primjera:

1. krokodili su zivotinje
2. ljudi su zivotinje

znaci, polazeci od dvije tacne premise dosli smo do netacne konkluzije.[/quote]

ti ti tvoje premise....ne stima...

[i]1.ja sam covjek
2.ti nisi ja (logicno)
3.dakle ti nisi covjek!![/i]

ovaj primjer ima makar logike u odnosu na tvoj...
cuj heheh ljudi su zivotinje,tu nema logike jer ljudi su ljudi a krokodili su zivotinje!!!! pobrko si primjer s sudovima i premisama...

lav ju
fil gud

pozz
  • Upvote 1

Po meni je to definitivno Aristotel, pridonio je dosta razvoju mnogih nauka a i bio je ucitelj Aleksandra Velikog za kojeg je svaka rijec suvisna...

[quote name='_MORRISON_' post='171087' date='Jul 19 2007, 23:26']Po meni je to definitivno Aristotel, pridonio je dosta razvoju mnogih nauka a i bio je ucitelj Aleksandra Velikog za kojeg je svaka rijec suvisna...[/quote]

vjerovano znas da je aristotel osnivac logike ;) , a da bi se iz dvije premise izveo zakljucak potrebno je malo vise od spajanja nesuvislih recenica ;)

[quote name='bUDO_hodza' post='171078' date='Jul 19 2007, 21:02']ti ti tvoje premise....ne stima...

[i]1.ja sam covjek
2.ti nisi ja (logicno)
3.dakle ti nisi covjek!![/i]

ovaj primjer ima makar logike u odnosu na tvoj...
cuj heheh ljudi su zivotinje,tu nema logike jer ljudi su ljudi a krokodili su zivotinje!!!! pobrko si primjer s sudovima i premisama...

lav ju
fil gud

pozz[/quote]

eh hodza. ti i ja spadamo u istu kategoriju zivih bica (obojica smo ljudi). a sad ako govorimo o nasim karakteristikama (osobinam) to je druga stvar.

[quote name='black tattoo' post='171435' date='Jul 23 2007, 13:29']eh hodza. ti i ja spadamo u istu kategoriju zivih bica (obojica smo ljudi). a sad ako govorimo o nasim karakteristikama (osobinam) to je druga stvar.[/quote]

zezno si se u premisama :D

[quote name='bUDO_hodza' post='171844' date='Jul 26 2007, 17:33']zezno si se u premisama :D[/quote]

sad ko se zeznuo i mene zanima. bit ce da si ti. ali hajde, nije belaj, nek bude da sam ja.

Gazali

[quote name='DzmrDz' post='173923' date='Aug 23 2007, 14:47']Gazali[/quote]

Imam njegov komplet knjiga jedan... Dobar ;)

Meni je Ibn Sina, ono nekako isto...

I Nitche mi drag, ne znam zasto...

A znate sta sam ja kontala... Sta mislite nakon par godina, ili nakon nase smrti nekog od nas proglase nekim poznatim filozofom... :) Bez zeze, i ovi poznati filozofi nisu nista posebno radili do pametovali, razmisljali, posmatrali, analizirali, zakljucivali i povezivali... Svaki je na drgaciji nacin dolazio do neke spoznaje... Pa ako i ja spoznam neki smisao i obrazlozim ga, znaci da sam i ja filozof, hehe, kao i svako od nas...

Zanimljivo...

[quote name='Hugolina' post='177948' date='Sep 11 2007, 02:13']A znate sta sam ja kontala... Sta mislite nakon par godina, ili nakon nase smrti nekog od nas proglase nekim poznatim filozofom... :) Bez zeze, i ovi poznati filozofi nisu nista posebno radili do pametovali, razmisljali, posmatrali, analizirali, zakljucivali i povezivali... Svaki je na drgaciji nacin dolazio do neke spoznaje... Pa ako i ja spoznam neki smisao i obrazlozim ga, znaci da sam i ja filozof, hehe, kao i svako od nas...

Zanimljivo...[/quote]

kao sto sam vec napisao...

[url="http://forum.cazin.org/index.php?showtopic=8887"]komplikovana jednostavnost[/url]

a mozemo se upustiti i u diskusiju :lol:

Haman filozofi su svi bili ludi...svaki je imao svoju teoriju o nastanku svijeta,duse, drzave i ostalih stvari..niko se ni s kim nije slagao...npr. u Engleskoj prije Frensisa Bekona bio je skup filozofa i raspravljali su nekoliko dana koliko konj ima zuba..kad je jedan covjek rekao pa zasto jednostavno ne otvorite konju usta i ne izbrojite mu zube oni ga verbalno ubili...od tih ludih bi izuzeo njih nekolicinu koji su koliko-toliko znali sta pricaju: Bekona,Voltera,Aristotela,Platona,Sokrata i Ibn Sinu...

ne kaze se dzaba: "Kad postavis pitanje filozofu nakon njegovog odgovora zaboravis sta si ga pitao..."

Sokrat je definitivno za mene broj 1! :worshippy:

Volim one njegove:
Scio nihil scio! ( i slične izreke)
&
Knjige su hladni ali pouzdani prijatelji!

A najvi

Hitlerova filozofija , nema dalje .... :icon_cheesygrin: :icon_cheesygrin:

Aristotel i njegovo ' trazenje covjeka ' .
  • Upvote 1

ljubav prema mudrosti....

Ne bih mogla da se odlucim konkretno ta jednog..

"Ko razborito gleda svijet, toga i svijet gleda razborito." (Hegel)

"Od slobodnog čovjeka ne mo
  • Upvote 1

Ne prolazi korz zivot, nego odrastaj kroz zivot. ( Eric Buitterworth)

Puno je teze razbiti predrasudu nego atom ( Albert Einstein)

Za oporavak je potrebno pravo vrijeme, al takodje i pravi uvjeti ( Hipokrat)

Jedina prava mudrost je u spoznaju da nista ne znas ( Sokrat)

Vjera poziva dusu da podje dalje nego sto moze vidjeti (Banjamin Franklin)

Budi gospodar svoje volje i sluga svoje svajesti ( Aristotel)

Svjet je opasno mjesto za zivot, ne zbog ljudi koji su zli, vec zbog dobrih ljudi koji nista nepoduzimaju (ALbert Einstein)

I jedna pametna za kraj :D

[color="#0000dd"]Što se tiče onoga koji vam je oteo ženu, najgore ćete mu se osvetiti ako mu je ostavite.[/color]

MIsao cini ljudsku velicinu ( Blaise Pascal)

[color="#000000"]Sloboda znači odgovornost. Zato je se većina ljudi boji. ( Geogrg Bernard Shaw)
[/color]
[color="#000000"]Čovjek mora biti dovoljno velik da prizna svoje pogreške, dovoljno pametan da od njih nešto nauči i dovoljno jak da ih ispravi

[/color][color="#000000"]U svoj život privlačimo ono o čemu najviše razmišljamo, ono u što najviše vjerujemo, ono što od toga očekujemo.

Čovjek ne može otkriti novi ocean ako nema hrabrosti iz vida izgubiti obalu. (Andre Gide)

Ima ih koji plaču što ruže imaju trnje. Ti se veseli što trnje ima ruže [/color][color="#000000"][b]Za

o[/b] Onima koji se ne sjećaju prošlosti, suđeno je da im se ona ponovi! (Georg Santayana)[/color][color="#ffffff"][b]poravak je potrebno pravo vrijeistine je lako razumjeti jednom kad su otkrivene; svrha je otkrivati ih.

[color="#000077"][b]Majka Tereza (Agnes Gonxha Bojaxhiu) - Molitva majke Tereze[/b][/color]

[color="#000077"] Čovjek je nerazuman, nelogičan i sebičan
NIJE VA