Jump to content
Sign in to follow this  
_women_

Utjecaj foruma na opadanje pismenosti

Recommended Posts

Otkad sam se "navukla" na forum, primjecujem da mi pismenost znacajno opada,( meni koja joj toliko paznje pridajem) sve cesce mi se desava da nisam sigurna je li se neka rijec pise [i]"

ja se ne stidim svog pisanja,ako ko nevoli moje pisanje nek negleda post :D

ja sam seljak a tako i pola ove raje na forumu :D zasto da se stidimo?

pisem seljacki :D nevolim ono gradjanski pisati "jeste" "snijeg" nego "jes" "snig" heheheh :D malo budemo skulirani,ja se npr ibrinim rijecima ismijem vise nego kad procitam koji dobar vic :D

Ponekad se dvoumim oko nekih rijeci najcesce su to rijeci sa "je" i "ije" :D jebga, vise ni ne pisem tako cesto na svom jeziku, pa postepeno se povecava procenat nepismenosti al nista znacajno, bar ja mislim, nisam trazio gramaticke greske u svojim postovima, al cu ih malo prelistati da vidim!
Nikada nisam 100 % bio pismen, ono da napisem stranicu teksta A4 formata bez greske, al poprilicno sam pismen, i to sto svakodnevni razgovor nekada prenosimo na ono sto pisem, mislim da ne znaci da samo manje pismeni!
PS:Ako fali koje slovo, ja ih ne jedem, nego moja tastatura je vec na kraju svog zivota pa pocinje da trokira :D :D!

peace!

[quote name='_Sororis_' post='167900' date='Jun 27 2007, 16:36']Otkad sam se "navukla" na forum, primjecujem da mi pismenost znacajno opada,( meni koja joj toliko paznje pridajem) sve cesce mi se desava da nisam sigurna je li se neka rijec pise [i]"

Ne bih rekla da je forum uticao na smanjivanje pismenosti neke osobe... >TI ako si znao pisati prije, znat ces i sad, a to sto se neke osobe vole kundechiti (ukljucujuci i mene :D) pa pisati neke rijeci, koje su, recimo manje u upotrebi u standardnom bosanskom jeziku... To je cisto radi zeze i saroliskoti napisanog... Bolji je dozivljaj, kada to ispricas onim jezikom kojim i pricas, nekako zanimljivije citat, nego uzet rijecnik stranih rijeci da bi razumio 'sta je pisac htio reci' ...
Osim toga, mislim da forum cak u nekoj mjeri utice na pismenost, jer mnogo raje uzme cak pravopis ili pogleda na google, kako se sta pise da se ne bi blamirao, ili mu neko drugi ukaze na gresku, tako da mislim da je sto se tice foruma sasvim ok. To je do pojedinca koliko on sebe zeli "forumizirati" ili ti ga pojednostaviti svoj nacin izrazavanja, ili ce pisati bez ijedne greskice, jer ce neko reci da je seljak. :rolleyes:
LIjepo je znati pravopis i poznavati norme svog jezika, ali daj se malo i opustite, pa malo sale ubacite. Milsim da se da primijetiti kad se ko sali, a kad je u pitanju cisto neznanje!

p :D e :D a :D c :D e :D

[quote name='Hugolina' post='168143' date='Jun 28 2007, 15:57']Ne bih rekla da je forum uticao na smanjivanje pismenosti neke osobe... >TI ako si znao pisati prije, znat ces i sad, a to sto se neke osobe vole kundechiti (ukljucujuci i mene :D ) pa pisati neke rijeci, koje su, recimo manje u upotrebi u standardnom bosanskom jeziku... To je cisto radi zeze i saroliskoti napisanog... Bolji je dozivljaj, kada to ispricas onim jezikom kojim i pricas, nekako zanimljivije citat, nego uzet rijecnik stranih rijeci da bi razumio 'sta je pisac htio reci' ...
Osim toga, [b]mislim da forum cak u nekoj mjeri utice na pismenost[/b], jer mnogo raje uzme cak pravopis ili pogleda na google, kako se sta pise da se ne bi blamirao, ili mu neko drugi ukaze na gresku, tako da mislim da je sto se tice foruma sasvim ok. To je do pojedinca koliko on sebe zeli "forumizirati" ili ti ga pojednostaviti svoj nacin izrazavanja, ili ce pisati bez ijedne greskice, jer ce neko reci da je seljak. :rolleyes:
[b]LIjepo je znati pravopis i poznavati norme svog jezika, ali daj se malo i opustite, pa malo sale ubacite. Milsim da se da primijetiti kad se ko sali, a kad je u pitanju cisto neznanje[/b]!

p :D e :D a :D c :D e :D[/quote]

Izra

necu nista reci na ovo (hahahahahhahaha)

Ja mislim da s tim nemam problema, uglavnom trudim se da mi sve dobro napisano tj. po pravilima, a praktikujem to uvijek, cak i kod pisanja SMS poruka :) ...

svoj pravi govor nemam potrebe da ovdje prosipam ovdje pisem kako mi prahne tj pisem " njeke pisem netacno i ne tacno " ono neiteresira me sto me neko ispravlja posto ovo nije nikakvo natjecanje ni za sta ;)

Citajuci ovako nonsalantno komentare pojedinih clanova,ne mogu da ne primijetim, da se pojedini clanovi doslovno trude da budu pismeni na forumu.Ne bih da imenujem,kao novi kolac,al imam pravo da uputim pohvalu pojedinim clanovima kod kojih se stvarno vidi nivo obrazovanja kroz komentare koje je stvarno merak citati...

Ne bih se slozio sa tobom Sororis.
Na forumima sam od 2003 god. (cazin.net , gamer.hr , imao vlastiti forum , i nekoliko stranih foruma ....) i mogu reci da nikad nisam mjenjao nacin na koji pisem niti sam vremenom poceo pisati nepravilno.
To moze samo postati navika a da stvarno zaboravis kako se sta pise .... ne vjerujem.

[quote name='[breake-dancer]' post='167922' date='Jun 27 2007, 19:11']ja se ne stidim svog pisanja,ako ko nevoli moje pisanje nek negleda post :D

ja sam seljak a tako i pola ove raje na forumu :D zasto da se stidimo?

pisem seljacki :D nevolim ono gradjanski pisati "jeste" "snijeg" nego "jes" "snig" heheheh :D malo budemo skulirani,ja se npr ibrinim rijecima ismijem vise nego kad procitam koji dobar vic :D[/quote]

Slazem se s'tobom da je lijepo (lipo) procitati neki post u kojem su koristene neke rijeci iz vremena nasih djedova i pradjedova (didova i pradidova) i ja ih dosta koristim .
Kad mi neko kaze "djesi brete " ma znas kako to lipo zvuci , a sto ibro veli za c,c,z tj.ova slova koja upravo nemogu napisati nisam ja kriv sto nestoje na tastaturi .
Juce u opstini holandjanka se satrala dok je nasla crticu na c da napise Sabljakovic :D

[quote name='zilho' post='168202' date='Jun 28 2007, 19:52']necu nista reci na ovo (hahahahahhahaha)[/quote]

Ni ja ne

ma mislim da je forum dobro mjesto da uocis greske, jer cesto dodjes u situaciju da se pitas kako se ovo pise, izgovara ili sta vec i kad saznas to ti ostane u glavi :)

ja bas ne vodim racuna o pisanju na forumu, pogotovo ne na greske u pisanju, veliko i malo slovo, a pogotovo nikad ne razmisljam kako cu koju rijec napisati i da li upotrijebiti ovaj ili onaj sinonim. pisem onako kako i pricam nekad se desi i neka gramaticka greska ali koga briga, bitno je da se medjusobno razumijemo . smatram da pricam prilicno gramaticki ispravno, tako i pisem i zadnje sto mi treba je razmisljati kako sta gdje sta ide, jer ovo mi je razbibriga i ne zelim se previse naprezati jos oko ovoga imam dovoljno stvari u zivotu oko kojih moram da razmisljam a pisanje na forumu definitivno ne spada u tu kategoriju.