Jump to content

Recommended Posts

[center][u][b][font="Georgia"][color="#483d8b"]Ja inace gledam na svakom proizvodu kakav je sastav tj sta sve se krije u njemu :)[/color][/font][/b]

[b][font="Georgia"][color="#483d8b"]Pazim i na emugulatore koliko je to moguce,na zelatin jer se neki dobija od svinjske necega :D i dali ima [/color][/font][/b]

[b][font="Georgia"][color="#483d8b"]svinjetine speka i tako to.[/color][/font][/b]

[b][font="Georgia"][color="#483d8b"]A vi?[/color][/font][/b][/u]
[/center]

Znaci ako je rjec o nekim mesnim i tim prehrambenim namirnicama normalno da gledam...
jedne godine sam biokod dajdze u Labinu, Hrvatska, pa bom da vidis kako se na to pazi :D

a ovdje inace ne jedem nikad te guracke, znadaes, babo mi se bavi time pa nemam potrebu :D, al' et uglavnom kad moram, oko se baci

e sto se tice E brojeva, na to fakat nikad ne bacam oci, niti imam pojma od toga.
koga interesira, ev ima ovdje malo instrukcija :D

[url="http://bs.wikipedia.org/wiki/E_-_brojevi"]http://bs.wikipedia.org/wiki/E_-_brojevi[/url]

Ja uvijek pazim na sastav prehrambenih proizvoda, da li ima svinjskog mesa, masti i sl. Medjutim, ni to nije dovoljno, pa pitam uvijek zaposlene osobe za dodatne informesjn, ako mi izgleda sumnjivo, a jede mi se bas to. :D
Sto se tice ostalih proizvoda, kozmetike npr. bitan je takodjer sastav, trazim proizvode bez alcohola, i slicnih supstanica koje mogu da nadraze ili isuse kozu, i trebali bi paziti na to, pogotovo ko ima osjetljiv tip koze.
I uvijek tetstiram kad na proizvodu pise "zapaljivo" ja prinesem upaljacu da vidim je li se zezaju ili je bas opasno :D

U mene je: udji u market, pokupi sta ti treba plati i izadji, nikada ama bas nikada ne gledam sastav il da je rok trajanja il nesto slicno, nikada se nisam zapitao sta ima u tome :), mozda se nekada i zapitam , nekada al sada ne :D :D
Peace

znate li da se omiljeni haribo gumeni bomboni prave iskljucivo od svinjske masti.

na wiki pise samo sta al nisam nasla da pisu koliko su stetni da su neki recimo zabranjeni u americi itd al vec smo pisali o tome :D

sastav je jako vazan,prije nisam kupovala sta ima vinsko sirce al problem je bio sto je u svemu bilo ga sam pitala ovog jednog sejha i veli on da se more kupovati jer to u principu nije vino alkohol.

JA volim Haribo i da ima otrova ja ne mogu bez njiiiih a-aa to tako super :D :D ko nece ne mora ja hocu, sada me strasis auslenderko :D cojk ne smije nista onda jesti. huh :D

ako kao musliman ne jedes svinjetinu s haribom upravo to radis ;)

Nije da se nista ne smije jesti nego insan treba paziti, ko danas ja u trg i vidim nesto ko one paprike dugacke al crveno i ja u ruku reko sta je ovo kad pise paradajz talijanski reko mora da su ga dobili ukrstavanjem paprike i paradajza :) al strasan izgleda :( meni licno bi trebalo vremena da jedem takvo nesto zapravo pitanje je da li bi uopste jela tako nesto kontas?

Ako govoris ne jedem svinjetinu onda se bar i drzi toga..ko citam na rijasetu da cak u vageti ima svinjskih kostiju ;)

Danas je skoro pa nemoguce pronaci proizvod bez icega svinjskog, ok, ima naravno, ali i kad se sminka pravi od svinjske masti, haribo bombonice, i ne znam ni ja sta sve ne, pa svi smo se ogrijesili fakticki, i ne znajuci :huh:
Ali hajde i to nekako, ali recimo za nas koji zivimo "vani" ne smijemo ni meso kupovati nikakvo, jer ovdje se ne kolje nego ih ubijaju na drugi nacin, a po islamu to je haram, ja obigram citav grad dok nadjem sta da je halal ili kupim u Bosni :(

da ali eto bar imas u gradu sta da nemas?

morala bi ici u drugi gdje ima :)

jedno je ne znajuci a drugo je znajuci,jer neznanje se prasta InshAllah a ako znas...

Citam uvijek sta sadrzi, pa makar bilo i mlijeko... Pazim da nema svinjetine ili svinjske masti... Vinsko sirce takodje ne koristim, niti proizvode koji ga sadrze, bombone, cokolade i sve ostalo sto sadrzi alkohol, rum...

[quote name='auslanderka zauvjek bosanka' post='164095' date='Jun 2 2007, 23:17']ako kao musliman ne jedes svinjetinu s haribom upravo to radis ;)

Ako govoris ne jedem svinjetinu onda se bar i drzi toga..ko citam na rijasetu da cak u vageti ima svinjskih kostiju ;)[/quote]

A sad sto se tice Haribo bombona one ne sadrze svinjsku mast vec zelatin koji se pravi od kostane srzi svinje ali koji je toliko puta preradjen da ustvari od njega ne ostane nista svinjsko...
Dosad se nikad nije gledalo na te emulgatore, otkako se pojavilo nekih 10 pravaca u Islamu, odjednom vise ne valja nista jesti, sve je haram...
Koliko mi se cini da je Allah dz.s. dozvolio cak i da se svinjetina jede ako se radi o zivotu ili smrti... Hvala Bogu ne radi se... To je da covjek ide u krajnost... Isto sto je u krajnost ganjati neke tamo emulgatore... Ali molim te lijepo gdje da se nadje u krscanskoj zemlji Halal zaklano... I u Bosni su odavno uveli ubijanje zivotinja pistoljem... To koliko sam ja upucena u Islam takodje nije Halal...

He pa fakat ima ti nekih proizvoda gdje negleda niko ja dosad sam samo gledo na meso sta ja znam al opet ni meso nije sigurno ne zbog masti neg zbog pripreme nacina mesa kad sam vidio kako se to priprema kako ljudi sa zivotinjama rade fujj bljak -.... mislim da je najbolje da se jede sam kruh i voda hmmmm najbolje :D

[quote name='PlaYeR' post='164150' date='Jun 3 2007, 02:15']He pa fakat ima ti nekih proizvoda gdje negleda niko ja dosad sam samo gledo na meso sta ja znam al opet ni meso nije sigurno ne zbog masti neg zbog pripreme nacina mesa kad sam vidio kako se to priprema kako ljudi sa zivotinjama rade fujj bljak -.... [b]mislim da je najbolje da se jede sam kruh i voda[/b] hmmmm najbolje :D[/quote]

pa da ali ti cesto u pekarama koriste svinjsku mast (profit) ...
a voda... eh... ko zna kakve je kvalitete...

e bome sve je od boga ja nikad ne gledam te sastave gledam samo okus ako mi pase jedem ako ne pase ne jedem

[quote name='black_lady' post='164148' date='Jun 3 2007, 02:06']Citam uvijek sta sadrzi, pa makar bilo i mlijeko... Pazim da nema svinjetine ili svinjske masti... Vinsko sirce takodje ne koristim, niti proizvode koji ga sadrze, bombone, cokolade i sve ostalo sto sadrzi alkohol, rum...

A sad sto se tice Haribo bombona one ne sadrze svinjsku mast vec zelatin koji se pravi od kostane srzi svinje ali koji je toliko puta preradjen da ustvari od njega ne ostane nista svinjsko...
Dosad se nikad nije gledalo na te emulgatore, otkako se pojavilo nekih 10 pravaca u Islamu, odjednom vise ne valja nista jesti, sve je haram...
Koliko mi se cini da je Allah dz.s. dozvolio cak i da se svinjetina jede ako se radi o zivotu ili smrti... Hvala Bogu ne radi se... To je da covjek ide u krajnost... Isto sto je u krajnost ganjati neke tamo emulgatore... Ali molim te lijepo gdje da se nadje u krscanskoj zemlji Halal zaklano... I u Bosni su odavno uveli ubijanje zivotinja pistoljem... To koliko sam ja upucena u Islam takodje nije Halal...[/quote]

jesi ti sigurna da nista ne ostane?
Ja govorim za sebe sto se tice emugulatora i nemaju nikakve veze s tih 1o pravaca samo neki su fino upakovani pa su nesto sto je haram jesti ;)
ja vala imam halal zaklano i fala Bogu da imam,a ima [u]gotovo[/u] svugdje samo treba insan traziti :)

[quote name='auslanderka zauvjek bosanka' post='164185' date='Jun 3 2007, 12:12']jesi ti sigurna da nista ne ostane?
Ja govorim za sebe sto se tice emugulatora i nemaju nikakve veze s tih 1o pravaca samo neki su fino upakovani pa su nesto sto je haram jesti ;)
ja vala imam halal zaklano i fala Bogu da imam,a ima [u]gotovo[/u] svugdje samo treba insan traziti :)[/quote]

a ko ti garantuje da je halal??
daj i nama reci koji su to halal proizvodi da svi znamo...

[quote name='auslanderka zauvjek bosanka' post='164185' date='Jun 3 2007, 14:12']jesi ti sigurna da nista ne ostane?
ja vala imam halal zaklano i fala Bogu da imam,a ima [u]gotovo[/u] svugdje samo treba insan traziti :)[/quote]

zar ti stvarno mislis da se u masovnoj proizvodnji halal kolje? Nemoj razocarat ces me... Koliko znam da je halal samo ono sto je zaklano u ime Allaha dz.s., krv mu proljevena nozem i da je zivotinja okrenuta prema Kibli, tek tada je Halal... A reci mi jedes li ti kobasice, hrenovke, salamu, pastetu?
I zar ne mislis da i to sto kazes da nadjes Halal zaklano, prodavac kaze da jeste, samo da proda?!
Halal je za mene 100% jedino ono sto sam svojim ocima vidjela da je propisno odradjeno...

[quote name='black_lady' post='164188' date='Jun 3 2007, 12:20']zar ti stvarno mislis da se u masovnoj proizvodnji halal kolje? Nemoj razocarat ces me... Koliko znam da je halal samo ono sto je zaklano u ime Allaha dz.s., krv mu proljevena nozem i da je zivotinja okrenuta prema Kibli, tek tada je Halal... A reci mi jedes li ti kobasice, hrenovke, salamu, pastetu?
I zar ne mislis da i to sto kazes da nadjes Halal zaklano, prodavac kaze da jeste, samo da proda?!
Halal je za mene 100% jedino ono sto sam svojim ocima vidjela da je propisno odradjeno...[/quote]
Nema skoro sanse da bude Halal zaklano jer se radi o masovnoj proizvodnji, jednostavno bi predugo trajalo, a svima je u cilju imati sto bolju prodaju i profit, jos u inostranstvu misliim da nema nikako halal proizvoda, a to nije ni za ocekivati!

[quote name='Incubus' post='164186' date='Jun 3 2007, 12:14']a ko ti garantuje da je halal??
daj i nama reci koji su to halal proizvodi da svi znamo...[/quote]

u bosni imas onu halal.ba

[quote name='black_lady' post='164188' date='Jun 3 2007, 12:20']zar ti stvarno mislis da se u masovnoj proizvodnji halal kolje? Nemoj razocarat ces me... Koliko znam da je halal samo ono sto je zaklano u ime Allaha dz.s., krv mu proljevena nozem i da je zivotinja okrenuta prema Kibli, tek tada je Halal... A reci mi jedes li ti kobasice, hrenovke, salamu, pastetu?
Halal je za mene 100% jedino ono sto sam svojim ocima vidjela da je propisno odradjeno...[/quote]

ovdje cojk u mene ode s drugom bracom kupi tele il sta vec i zakolje na halal nacin,zar ti nemas turski trgovina,arapskih ja ne govorim ovdje o merkuru,sparu i dr.
postoje halal i pastete i kobasice i salame :D
nego kako se obradjiva ta svinjska kostana srz?

HALAL PROIZVODA IMA ! :)

jesi ti sanele trazi uopste?

[quote name='auslanderka zauvjek bosanka' post='164195' date='Jun 3 2007, 14:41']u bosni imas onu halal.ba
ovdje cojk u mene ode s drugom bracom kupi tele il sta vec i zakolje na halal nacin,zar ti nemas turski trgovina,arapskih ja ne govorim ovdje o merkuru,sparu i dr.
nego kako se obradjiva ta svinjska kostana srz?[/quote]

Hvala Bogu pa imas covjeka koji to odradi za tebe... Ja nemam, sama sam tu... Turskih i arapski ima svakako.... Ali eto bas zadnji put kad sam kupila cevape u turskoj prodavnici, povracala sam naredna tri dana, toliko da sam zeludcanu kiselinu na kraju pocela povracati...
Dovoljno se obradi da moze ici u bombone... Prvo bombone bi bile neukusne, smrdile bi i ne bi prijale da ostane ista u tom zelatinu... Jer koliko znamo svinja je itekako masna... I da bi se i najmanji trag neke cudne masnoce dao primjetiti... A ako si imala ikad prilike da osjetis miris svinjske masti znala bi na kilometar sta je to... Ako nisi zao mi je, jedno iskustvo manje...

znaci ako je iz jedne tako bilo ti dizes ruke od halal mesa?

znaci po ovom tvom haman isto dodje da mozemo uzeti jednu nogu bacit u grah i jesti :) al prije cemo je dobro iskuhati da ne bude nam grah masan :D

to mi iskustvo kako smrdi nije potrebno nit se smatram uskracenom :)

[quote name='auslanderka zauvjek bosanka' post='164201' date='Jun 3 2007, 15:06']znaci ako je iz jedne tako bilo ti dizes ruke od halal mesa?

znaci po ovom tvom haman isto dodje da mozemo uzeti jednu nogu bacit u grah i jesti :) al prije cemo je dobro iskuhati da ne bude nam grah masan :D

to mi iskustvo kako smrdi nije potrebno nit se smatram uskracenom :)[/quote]

ocito da ne poznajes proces proizvodnje kad ga uporedjujes sa kuhanjem graha....
Nego koliko mi se cini da si ti rekla kako koristis vinsko sirce, jer ti je neki sejh rekao kako u njemu nema alkohola... zasto se onda zove vinsko???
nemoj uzimati samo stvari koje tebi pasu ;)

[quote name='auslanderka zauvjek bosanka' post='164195' date='Jun 3 2007, 12:41']u bosni imas onu halal.ba
nego kako se obradjiva ta svinjska kostana srz?
HALAL PROIZVODA IMA ! :)

jesi ti sanele trazi uopste?[/quote]

hehe halal.ba ... dobro nemam ja nikakve dokaze, pa necu nista reci, ali ... ok...

a ovo da covjek kod tebe zakolje tele, to je ok:)
ali inace ja sam nevjernik pa je meni i svejedno, ali mislim da vecini ljudi nemaju niti novca niti vremena da sami sebi kolju meso, prave sami svoj kruh i slicne stvari....

Svaki put kad sam u trgovini i ako nesto u ruku uzmem sto ne poznajem onda citam sastav, uglavnom bas zbog zelatina (kojeg je auslanderka vec spomenula) i svinjske masti ili mesa, u zadnje vrijeme takodjer gledam na procente koliko voca npr. u sokovima ili povrca u nekim sosama ili slicno ima. Dok ima previse neke hemije to ostavljam, sad sto se tice tih E brojeva fakat ne nosim listu sa sobom pa da provjeravam ali gledam da nema previse toga.
Kod mesa, voca i povrca pocesto kupim biolosko, ne sad da pretjerujem i da to mora uvijek biti, ali kad vidim da nije neka velika razlika u cijenama zasto ne!?!

Hmmm al opet mozes po nekom da primjetis jel pazi sta uzma il ne ako cojek samo trpa u kolica i gleda cjenu il se on oko nekih proizvoda zadrazava po 15 min mada mislim da to neki od nas ne rade bas... i kad vidis cojeka na cesti odmah znas jel on pazi il ne :D

[quote name='auslanderka zauvjek bosanka' post='164092' date='Jun 2 2007, 23:05']znate li da se omiljeni haribo gumeni bomboni prave iskljucivo od svinjske masti.

na wiki pise samo sta al nisam nasla da pisu koliko su stetni da su neki recimo zabranjeni u americi itd al vec smo pisali o tome :D

[b]sastav je jako vazan,prije nisam kupovala sta ima vinsko sirce al problem je bio sto je u svemu bilo ga sam pitala ovog jednog sejha i veli on da se more kupovati jer to u principu nije vino alkohol.[/b][/quote]
onda ni haribo bombone u principu nisu svinjska mast ;)