Jump to content
_women_

Samohrani majke/ocevi

Recommended Posts

Nazovimo sve veca pojava u nasem drustvu su samohrane majke i ocevi. Bilo da odgajaju dijete sami zbog smrti drugog partnera ili iz nekog drugog razloga. To su ljudi vrijedni svake pohvale, ali nase drago drustvo truhlo i pokvareno, kao uvijek puno je negativnih komentara na racun tih ljudi. Sto na racun njih sto na racun djece koja su odgajana od strane jednog roditelja.

Jeste se vi mozda nekad uhvatili da nekog prokomentarisete sa nekim glupim komentarima tipa: ma pusti odrastao je bez mame/tate ili nije ni cudo sto se tako raskalaseno ponasa odgojila ga samo mama/tata?!

Sta mislite o takvoj djeci, sta mislite o takvim roditeljima ?

hemo biti malo iskreni ;)

Hm zanimljiva tema :)
mene je mama odgojila , ja sad ne mogu sama sebe faliti ali ovo sto mi je stara do sada pruzila ja joj necu moci vratiti da dva zivota zivim , ljudima koji nakon raspada braka ili u savremenijem drustvu nakon raspada veze a gdje djeca ostaju svaka cast onima koji uspiju svoj zivot dovesti u red i toj djeci pruziti ono sto mogu sigurno je to tesko znam i vidim kod svoje mame jer ona se u mladosti morala odreci mnogo toga sto vecina mladi zena nebi ali uvjek se prije nadje zena koja se zrtvuje za djecu dok su ocevi skroz druga prica , ne kazem sad to iz primjera svoga oca vec mi je poznati veci broj njih koji su na isti nacin postupili !!!

[quote name='edin sabljak' post='160948' date='May 14 2007, 20:00']To je ta

Interesantno :)

Mislim da je u sadasnje vrijeme tesko odgajati dijete..a pogotovo kad je samo jedan roditelj tu!
Ali fakat mogu reci, svaka cast osobama koje su to mogle izdrzati i izvesti dijete na pravi put.
Imam jednu komsinicu koja je 3 dijece odgojila bez muza..sigurna sam da joj nije bilo lako, ali
je uspijela da ih odgoji onako kako treba..

[color="#800080"]"Any fool can make a baby, only a man can raise one"

[b]zao mi je[/b] sto ljudi gledaju kroz neke predrasude na djecu sa jednim roditeljem. [b]ljuti me[/b] kad takvu djecu osudjuju. kao da su bogalji, kojima fali nesto da bi uspjeli u danasnjem svijetu.a mislim da bih [b]silu upotrijebila[/b] kada cujem da se takvoj djeci dodjeljuju odredjeni nazivi kao kopilad i slicno!!!!!!

jako cijenim roditelja koji je svoje dijete izveo na pravi put, pored svih osudjivanja okoline. mislim da ima male razlike u tome kada jedan roditelj umre, napusti dijete.. makar ga je nekad culo i vidjelo, i djece koja nikad nisu upoznali jedno od roditelja.. eventualno, kojima se ne zna ko je otac i slicno..
onima koji imaju oba roditelja puno je lakse, i djeci zbog oslonca, i roditeljima zbog obaveze. za mene su pravi borci vrijedni ordena ljudskosti, snage, volje... svi oni koji prihvate situaciju u kojoj su se nasli, i preuzmu stvar u svoje ruke. ako ti je Bog podario dijete ( za Comfa- ako ti je roda donijela dijete) bio ti sam ili imao potporu partnera, stani iza svojih djela, i pokusaj odgojiti dijete na najbolji moguci nacin.
imam jednu prijateljicu i prijatelja, koji imaju jednog roditelja. kada vidim njihovu borbu, zelju da budu najbolji, ljubav koji pruzaju jedno drugome.. nesto mi zadrhti u meni, i mogu reci da su oni i moj ponos!![/color]

Pozdrav svima
veoma interesantna tema
lijepo vi svi ovo gore napisaste nemam osobno dijece ali ima dosta ovakvi slucajeva u mojoj sredini
licno smatram da dvoje partneri dakle u zivotu kada dodju do te razine da nemogu dalje
da im je najbolje da se razidju
ovo pricam iz licnog iskusta
a sto se dijece tice
svakose rodi sa nafakom
snadju se opet u zivotu i bez jednog roditelja
ovo govorim na osnovu slucajeva koji su bas u mojoj sredini
lijep pozdrav svima

dosta je danas slucajeva da je dijete dogajano od jednog roditelja, pa cak i onda kad ima oba..sredina nam je poremecena sto se tice tih familijanih odnosa i tesko je danas biti i necije dijete (posebno onim mladjima) ali je tesko i biti roditelj

ti samohrani ocevi/majke cijeli svoj zivot podrede dijeci, nemaju vise svog zivota i kad to dijete odraste trebalo bi znati bar malo cijeniti to sto je roditelj za njega ucinio, mama vise ne razmislja kako ce ici na fruizuru vec konta kako djetetu treba kupiti pelene , tata ne prica o kladionici jer zna da ga kod kuce ceka dijete o kojem on sam vodi brigu,
skidam kapu svim mamama i tatama koji su sami podigli dijete, sigurno nije lako

Ova me tema veoma zainteresovala bas iz razloga sto ovde u mojoj sredini imam jedan specifican primjer gde su roditelji dosta vremena proveli zajedno uprkos mnogim bracnim problemima
sto je naravno mnogo na dijete uticalo
jer mu je sada 14 god. a razmislja kao neko ko ima 9
psihicke posljedice od mnogobrojni svadja i ostalog izmedju roditelja
zalosno ali istinito

[quote name='Lopov 32' post='161558' date='May 17 2007, 19:56']Ova me tema veoma zainteresovala bas iz razloga sto ovde u mojoj sredini imam jedan specifican primjer gde su roditelji dosta vremena proveli zajedno uprkos mnogim bracnim problemima
sto je naravno mnogo na dijete uticalo
jer mu je sada 14 god. a razmislja kao neko ko ima 9
psihicke posljedice od mnogobrojni svadja i ostalog izmedju roditelja
zalosno ali istinito[/quote]
Ako bra

[quote name='edin sabljak' post='161566' date='May 17 2007, 22:36']Ako bra

[quote name='_Vilena_' post='160860' date='May 13 2007, 23:11']Nazovimo sve veca pojava u nasem drustvu su samohrane majke i ocevi. Bilo da odgajaju dijete sami zbog smrti drugog partnera ili iz nekog drugog razloga. To su ljudi vrijedni svake pohvale, ali nase drago drustvo truhlo i pokvareno, kao uvijek puno je negativnih komentara na racun tih ljudi. Sto na racun njih sto na racun djece koja su odgajana od strane jednog roditelja.

Jeste se vi mozda nekad uhvatili da nekog prokomentarisete sa nekim glupim komentarima tipa: ma pusti odrastao je bez mame/tate ili nije ni cudo sto se tako raskalaseno ponasa odgojila ga samo mama/tata?!

Sta mislite o takvoj djeci, sta mislite o takvim roditeljima ?

hemo biti malo iskreni ;)[/quote]

treba ovdje napomenuti dvije stvari...

prva je dakako pohvala: ide na adresu samohranih roditelja koji su svojoj djeci pruzili i majcinsku i ocevu ljubav, dobro ih odgojili, ponose se s njima, primjer su ostaloj djeci...

druga stvar je negativna kritika koju upucujem na adresu onih samohranih roditelja koji su zapustili i zanemarili svoju djecu, mozda iz razloga sto nemaju kvalitetan odgoj, ili sto bi narod reko da su non-stop pod kandzijom, budnim okom roditelja.

:D :D :D

Kao sto sam vec rekla ti ljudi su ljudi vrijedni ordena. U danasnje vrijeme kad je tempo zivota brz jedva da dobro odgoje oba roditelja djete kamo li jedan. Treba imati snage, volje i zelje za necim takvim. Mama je tesko odgojiti djecu bez tate, a kako je tek tesko tatama bez mama djecu odgojiti. Biti im i mater i otac, biti sa njima u svakom momentu znati pruziti savjet i zenskom i muskom djetetu znati se nositi sa svim situacijama. Za mene su to posebni ljudi. Ja imam jednog takvog posebnog tatu kraj sebe koji je dar od Boga. Odhranio mene i mog brata sam bez icije pomoci, uvijek bio uz mene kad mi je bilo tesko bio mi i mama i tata. U svakom momentu nesebicno davao sve i trun ljubavi koje ima. Ni u jednom momentu nije pomislio da me da nani ili bilo kome da paze na mene, uvijek ali uvijek bio kraj mene i to mu nikad necu niti cu moci zaboraviti. A kada od njega cujem da zivi za mene i mog brata, i kad mu vidim sjaj u ocima dok to govori srce mi naraste ko kuca, dignem glavu i ponosno idem dalje i trudim se da budem sto bolja...

[quote name='black tatoo' post='161625' date='May 18 2007, 03:00']treba ovdje napomenuti dvije stvari...

prva je dakako pohvala: ide na adresu samohranih roditelja koji su svojoj djeci pruzili i majcinsku i ocevu ljubav, dobro ih odgojili, ponose se s njima, primjer su ostaloj djeci...

druga stvar je negativna kritika koju upucujem na adresu onih samohranih roditelja koji su zapustili i zanemarili svoju djecu, mozda iz razloga sto nemaju kvalitetan odgoj, ili sto bi narod reko da su non-stop pod kandzijom, budnim okom roditelja.

:D :D :D[/quote]

[font="Comic Sans MS"][size=4][color="#008000"]Tu se potpuno slazem sa tobom Alane ... svaka cast svakome tko odgoji sam dijete i pruzi mu taj neki dostojanstveni zivot ... neka dijeca igrom sudbine ostanu bez jednog roditelja ... neku dijecu jedno od roditelja ostavi ili se razvede ... neke nece da priznaju i tako dalje ...

puno truda i puno neke paznje je potrebno za tu dijecu ali ta dijeca se isto brzo osamostale kad vide da nemaju negu ti mami ili oca koji radi i trudi se da im sve pruzi .... fakat kapa dole tim ljudima

posebno u ovim vremenima gdje se sve odvija ne 150na sat vec 300 na sat ...

a zalostno je da bi se ta dijeca osudjivala ili jih nazivali neki nasi primitivni i ne skolovani ljudi kao kopilad ili siroca ... to su dijeca ko i mi koji smo odrasli uz oba roditelja

:)[/color][/size][/font]

[quote name='Zelka' post='161972' date='May 20 2007, 11:54'][font="Comic Sans MS"][size=4][color="#008000"]Tu se potpuno slazem sa tobom Alane ... svaka cast svakome tko odgoji sam dijete i pruzi mu taj neki dostojanstveni zivot ... neka dijeca igrom sudbine ostanu bez jednog roditelja ... neku dijecu jedno od roditelja ostavi ili se razvede ... neke nece da priznaju i tako dalje ...

puno truda i puno neke paznje je potrebno za tu dijecu ali ta dijeca se isto brzo osamostale kad vide da nemaju negu ti mami ili oca koji radi i trudi se da im sve pruzi .... fakat kapa dole tim ljudima

posebno u ovim vremenima gdje se sve odvija ne 150na sat vec 300 na sat ...

a zalostno je da bi se ta dijeca osudjivala ili jih nazivali neki nasi primitivni i ne skolovani ljudi kao kopilad ili siroca ... to su dijeca ko i mi koji smo odrasli uz oba roditelja

:) [/color][/size][/font][/quote]tako je svaka cast
i jedan roditelj to vrlo dobro moze
a sto se ostalog tice uijek sam bio razmisljanja da su dijeca uvijek ili bar u vecini slucajeva bolje situirana kod majke
ipak je majka sasvim nesto drugo od oca
vise brizna i sve ostalo
lijep pozdrav svima

[quote name='Lopov 32' post='162028' date='May 21 2007, 02:17']tako je svaka cast
i jedan roditelj to vrlo dobro moze
a sto se ostalog tice uijek sam bio razmisljanja da su dijeca uvijek ili bar u vecini slucajeva bolje situirana kod majke
ipak je majka sasvim nesto drugo od oca
vise brizna i sve ostalo
lijep pozdrav svima[/quote]

Ne mora biti uvijek, vjeruj. Nekad tate, ocevi mogu biti pazljiviji brizniji od mama. Naravno da ne moze nikad mama nadomjestiti tatu ili tata mamu ali barem malo pokusat i olaksat djetetu mogu.. A iznenadio bi se kako tate mogu biti brizne i sa kojom ljubavlju mogu odgajati dijete..