Jump to content
Sign in to follow this  
_Gost1

Posljedica PDV-a u BiH

Recommended Posts

[quote name='Kemal_S' post='155783' date='Apr 14 2007, 20:16']a, SDP elita, barem bi trebala jednom reci "[b]Da, nemamo pojma!"
[/b][/quote]

Ja ne bih bio toliko jednostran , razmi

[quote name='Kemal_S' post='155783' date='Apr 14 2007, 20:16']Ono, nampalo mi ono pred-pdv vrijeme. Hajmo se sad sjetiti sta je govorio Lagumdzija, kako je SDP reagovala i kako je govorio Terzic.

Ja da sam sad u SDP-u, ili sta ja znam... cini mi se zakopao bih se u zemlju od sramote i bruke. Sjetimo se samo njihovih eksperata i predvidjanja kad su govorili o inflacijama 15, cak i 20%...

naravno, ovdje nisu spominjane penzije i udar na standard, takodje od-do kako je planom napravio Terzic.

kao sto ja nekad rekoh, ova zemlja bi trebala zaplakati za Adnanom Terzicem, definitivno najboljim politicarom poslije rata u BiH, ukljucujuci i rahmetli Aliju. :D

a, SDP elita, barem bi trebala jednom reci "Da, nemamo pojma!"[/quote]

I kemo sta nam hos reci sa ovim da u Bosni cvjetaju ruze, to je zahvaljujuci PDV-u al po cijim se to ledima slama. Kome to ide u prilog politicarima ili narodu, smanjila se inflacija to je dobro al niko nevidi koristi od toga osim onima koji su i dosada a i odsad ce se bogatiti. Neznamo mi to iskoristiti ili nece ovi sto su na vlasti.

Pa nije PDV stvorila SDA to su evropski standardi, a nasi ih uveli da bi se jos vise obogatili.

pa posljedice poslije uvodjenja PDV nisu crne onako kako su predvidjali svi ... cak ima dobrih stvari ... smanjuje se promet roba na crno ...

[quote name='Kemal_S' post='155783' date='Apr 14 2007, 18:16']Ono, nampalo mi ono pred-pdv vrijeme. Hajmo se sad sjetiti sta je govorio Lagumdzija, kako je SDP reagovala i kako je govorio Terzic.

Ja da sam sad u SDP-u, ili sta ja znam... cini mi se zakopao bih se u zemlju od sramote i bruke. Sjetimo se samo njihovih eksperata i predvidjanja kad su govorili o inflacijama 15, cak i 20%...

naravno, ovdje nisu spominjane penzije i udar na standard, takodje od-do kako je planom napravio Terzic.

kao sto ja nekad rekoh, ova zemlja bi trebala zaplakati za Adnanom Terzicem, definitivno najboljim politicarom poslije rata u BiH, ukljucujuci i rahmetli Aliju. :D

a, SDP elita, barem bi trebala jednom reci "Da, nemamo pojma!"[/quote]

tipicna SDA-ovska demagogija...Kolko god ti tvrdio da nisi njihov, njihov si od glave do pete....Dabome da su se stvari uvodjenjem PDV-a popravile, al isto tako je svima jasno da od socijalnih programa i pomoci ugrozenoj populaciji koje je Kemo tvoj Terzic spominjao nema nista...

Znas kako se kaze kad nekog falis : povedi ga sebi...meni onakav blecak od politicara i " strucnjaka" ne treba..hvala...i jos nesto nije ga Adnan Terzic uveo ( mislim na PDV ) vec je po logici i automatizmu morao biti uveden pa taman da si ti bio na celu Vijece ministara...O Aliji nemam nikakvo misljenje, i njega povedi sebi...ne zelim ovde potencirati o stojekakvim trgovinama teritorijama i vlastitim narodom, to smo zavrsili na nekim od prethodnih tema...

I koliko znam SDP nije bio protiv PDV-a vec je bio za uvodjenje nultih stopa na neke kategorije proizvoda...Nije mi jasno kako mozete bit toliko jednostrani i tvrdoglavi..

i te njihove statistike piju vode samo kod njih u njihovim kabinetima....kreditni rejting ovakav, devizne rezerve ovolike, vec smo jednom raspravljali o tome da to nije mjerilo prosperiteta jedne zemlje vec novostvorena vrijednost...a nova vrijednost se ne moze stvoriti bez industrijske proizvodnje ( najvecim dijelom )....Nikad ne hvalim Republiku Srpsku, al sad moram, zasto se "sposobna" i" pametna " gospoda iz Federacije nije ugledala na ove iz RS-a pa smanjila doprinose ?? Na taj nacin bi rasteretili ovo malo proizvodnnje sto je ostalo, pa bi firme mogle nesto para investirati, prosiriti se, otplatiti dugove, podici vlastitu solventnost , u krajnjoj mjeri postati konkurentniji i prema vani..... kad je rjec o kamatama...imal koji bankar ovde da potvrdi ovu SDA-ovsku tezu o kreditima ?? kolike su kamate u recimo , bankama u Cazinu...govorim o kreditima za fizicka lica...

slucajno znam koliko se kamatne stope kod nas u Cazinu (trebalo mi :D ) ... za fizicka lica iznose od 6,75-12% na godisnjem nivou ... sve zavisi od vrste i namjene kredita ...
a slazem se da drzava nema nikakvih socijalnih programa kako da se sredstva prikupljena PDV-om vrate ljudima kojima i stvarno trebaju ...

snake:

".Nije mi jasno kako mozete bit toliko jednostrani i tvrdoglavi.."
--------------------------------------------------------------------------
to im je najjaca osobina.veoma su poznati po tome.

Nisam neki ekonomski strucnjak, ali problem je sto se taj "good" efekt pdv-a ne vidi u zivotu obicnih gradjana...
ali kao sto sam i prije govorio... drzava ce napredovati bez obzira ko bio na vlasti... to ce jednostavno teci svojim tijekom, ali problem je sto moze napredovati brze i sporije... mi smo se ocito odlucili za ovu drugu varijantu...

[quote name='lucky' post='155931' date='Apr 15 2007, 17:40']slucajno znam koliko se kamatne stope kod nas u Cazinu (trebalo mi :D ) ... za fizicka lica iznose od 6,75-12% na godisnjem nivou ... sve zavisi od vrste i namjene kredita ...
a slazem se da drzava nema nikakvih socijalnih programa kako da se sredstva prikupljena PDV-om vrate ljudima kojima i stvarno trebaju ...[/quote]

pa da jos jedna bankarska floskula...vidis ti molim te koliki je to dijapazon izmedju 6-12%...garant je vise kredita sa kamatom koja je blize ovim 12 % nego obrnuto...bankarska posla...

A ovo oko socijalnih programa, zar gospodin super-strucnjak Terzic nije tvrdio kako ce socijalni programi ublaziti efekte PDV-a...kako je moguce da humanitarna drustva i javne kuhinje nisu izuzete od placanja PDV-a ?? kaze Terzic : "to je bila greska u prevodu nekog stranog uputstva na osnovu kojeg su uvodili sistem..."

da bi apsurd bio veci u zakonu PDV-u stoji da se filozofska drustva osloba

[quote name='snake' post='155846' date='Apr 15 2007, 10:56']tipicna SDA-ovska demagogija...Kolko god ti tvrdio da nisi njihov, njihov si od glave do pete....Dabome da su se stvari uvodjenjem PDV-a popravile, al isto tako je svima jasno da od socijalnih programa i pomoci ugrozenoj populaciji koje je Kemo tvoj Terzic spominjao nema nista...

Znas kako se kaze kad nekog falis : povedi ga sebi...meni onakav blecak od politicara i " strucnjaka" ne treba..hvala...i jos nesto nije ga Adnan Terzic uveo ( mislim na PDV ) vec je po logici i automatizmu morao biti uveden pa taman da si ti bio na celu Vijece ministara...O Aliji nemam nikakvo misljenje, i njega povedi sebi...ne zelim ovde potencirati o stojekakvim trgovinama teritorijama i vlastitim narodom, to smo zavrsili na nekim od prethodnih tema...

I koliko znam SDP nije bio protiv PDV-a vec je bio za uvodjenje nultih stopa na neke kategorije proizvoda...Nije mi jasno kako mozete bit toliko jednostrani i tvrdoglavi..
i te njihove statistike piju vode samo kod njih u njihovim kabinetima....kreditni rejting ovakav, devizne rezerve ovolike, vec smo jednom raspravljali o tome da to nije mjerilo prosperiteta jedne zemlje vec novostvorena vrijednost...a nova vrijednost se ne moze stvoriti bez industrijske proizvodnje ( najvecim dijelom )....Nikad ne hvalim Republiku Srpsku, al sad moram, zasto se "sposobna" i" pametna " gospoda iz Federacije nije ugledala na ove iz RS-a pa smanjila doprinose ?? Na taj nacin bi rasteretili ovo malo proizvodnnje sto je ostalo, pa bi firme mogle nesto para investirati, prosiriti se, otplatiti dugove, podici vlastitu solventnost , u krajnjoj mjeri postati konkurentniji i prema vani..... kad je rjec o kamatama...imal koji bankar ovde da potvrdi ovu SDA-ovsku tezu o kreditima ?? kolike su kamate u recimo , bankama u Cazinu...govorim o kreditima za fizicka lica...[/quote]

statistika i cinjenice su jedno. To je fakta i to je stvarnost, a ono sto pricaju neki iz opozicije kako bi im se neko zacudio to je nesto sasvim drugo. Odmah cemo naci nesto sto nema veze ni sa statistikom ni razumom.
to za prihode si u pravu kad je rijec o federaciji ali tu je veliku ulogu u kocnici odigrala, ko drugi nego SDP, a kolko cujem do kraja godine ce se porezi na prihode spustiti na 10%.
Kamate su nam prevelike bilo kakve da bile. Eto, moja firma je digla jedan veliki kredit, prevelik za moj pojam i kamata je 5,7%. Od sale ce svako dobiti 7% a za manje se treba malo potruditi. Ja inace jako mrzim kamatu al druge stvari su se poklopile. Inace, banke u zadnje vrijeme i jedva cekaju da daju kredite, krediti po meni i nisu rjesenja al preduga tema. Usput, nas bankarski sistem je ocjenjen kao najbolji na Balkanu, u tome smo cak i ispred Slovenije koja je eto u EU.

[quote name='Incubus' post='156002' date='Apr 16 2007, 00:29']Nisam neki ekonomski strucnjak, ali problem je sto se taj "good" efekt pdv-a ne vidi u zivotu obicnih gradjana...
ali kao sto sam i prije govorio... drzava ce napredovati bez obzira ko bio na vlasti... to ce jednostavno teci svojim tijekom, ali problem je sto moze napredovati brze i sporije... mi smo se ocito odlucili za ovu drugu varijantu...[/quote]

nes nikad ni vidjeti, ako ti je neko naviko nositi kaljace, dzaba mu nudis adidaske. I za tebe jedan info, BiH se prosle godine nasla medju 10 najbrze razvijajucih zemalja u svijetu. Kina je bila na prvom mjestu.

[quote name='snake' post='156027' date='Apr 16 2007, 08:25']pa da jos jedna bankarska floskula...vidis ti molim te koliki je to dijapazon izmedju 6-12%...garant je vise kredita sa kamatom koja je blize ovim 12 % nego obrnuto...bankarska posla...

A ovo oko socijalnih programa, zar gospodin super-strucnjak Terzic nije tvrdio kako ce socijalni programi ublaziti efekte PDV-a...kako je moguce da humanitarna drustva i javne kuhinje nisu izuzete od placanja PDV-a ?? kaze Terzic : "to je bila greska u prevodu nekog stranog uputstva na osnovu kojeg su uvodili sistem..."

da bi apsurd bio veci u zakonu PDV-u stoji da se filozofska drustva osloba

[quote name='Kemal_S' post='156655' date='Apr 19 2007, 15:35']statistika i cinjenice su jedno. To je fakta i to je stvarnost, a ono sto pricaju neki iz opozicije kako bi im se neko zacudio to je nesto sasvim drugo. Odmah cemo naci nesto sto nema veze ni sa statistikom ni razumom.
to za prihode si u pravu kad je rijec o federaciji ali tu je veliku ulogu u kocnici odigrala, ko drugi nego SDP, a kolko cujem do kraja godine ce se porezi na prihode spustiti na 10%.
Kamate su nam prevelike bilo kakve da bile. Eto, moja firma je digla jedan veliki kredit, prevelik za moj pojam i kamata je 5,7%. Od sale ce svako dobiti 7% a za manje se treba malo potruditi. Ja inace jako mrzim kamatu al druge stvari su se poklopile. Inace, banke u zadnje vrijeme i jedva cekaju da daju kredite, krediti po meni i nisu rjesenja al preduga tema. Usput, nas bankarski sistem je ocjenjen kao najbolji na Balkanu, u tome smo cak i ispred Slovenije koja je eto u EU.

nes nikad ni vidjeti, ako ti je neko naviko nositi kaljace, dzaba mu nudis adidaske. I za tebe jedan info, BiH se prosle godine nasla medju 10 najbrze razvijajucih zemalja u svijetu. Kina je bila na prvom mjestu.

da, da... ali zasto SDP nije uveo PDV nego otpustio 100,000 ljudi u vrijeme svog dvogodisnjeg mandata? -da je ostao Terzic i nastavio svojim radom, do sad bi mozda imali i bolji socijalni sistem. Al, ovako... malo teze. Ostaje nam da vidimo sta ce sadasnja vlada uraditi.

dobro da si reko to za filozofska drustva. Dao si mi ideju da osnujem filozofsko drustvo i izbjegnem placanje pdv-a. Tj. uradio bih isto ono sto je Terzic shvatio da ce uraditi Hercegovci ako bude nulta stopa npr. na mlijeko i brasno. Snalazljivi Hercegovci bi nam prodavali cokolade i to bez pdv-a uz opasku kako u njoj ima brasna. Oni kakvi su i faks bi nam prodavali bez pdv-a...[/quote]

ma daj kemo sve mi govori al mi samo nemoj faliti tog blecka Terzica...pa jes ti njega kad slusao na tv kad prica o PDV ili uopste o poreskom sistemu???...

ovo sa rastom BIH ( medju 10 u svijetu ) pozdravljam, al ako imalo kontas razvoj da ti postavim jedno pitanje : "Je li veca stopa razvoja kod tebe koji nemas ni jedan npr. cumes pilica, pa ga izgradis, il kod mene ako ja vec imam 10 cumesa pa izgradim 1 ?? "

Ako ne kontas , hocu da kazem de je veca stopa razvoja od nule il iz minusa nego iz vec pozitivne situacije....tako da tu cinjenicu SDA i ostale stranke mogu prosipaati nekom drugom, meni ne mogu...u svakom slucaju dobro je da se razvijamo a ne da tonemo i dalje, al sad to dizati na takav nivo kao da u nas sve puca od obnove i razvitka nije u redu jer je evidentno da je socijalna situacija svakim danom gora a ne bolja, sto je bas cudno s obzirom na drzavne statisticke podatke i glas naroda...al u nas je uvjek sve kontra..

SDP nije uveo PDV zato sto tad nije bilo tempirano od Medjunarodne zajednice i zato sto su morali cistiti s*anje koje su nacionalisti ostavili iza sebe...vrati se unazad sa statistikom pa ces skontati da su stvari krenule nabolje upravo od pocetka vladavine Alijanse...

SDP otpustio 100.000 !!! Nije ih SDP otpusti ljudino......prije toga je tvoja sveta stranka zajedno sa svojim bratskim strankama na ostale dvije strane provela supersonicnu i dotad u ekonomiji nepoznatu vrstu privatizacije ciji se efekti vide i dan danas ,- po konstantnom rastu nezaposlenosti...

za filozofska drustva sam mislio ozbiljno, a ne da se sprdam...ako ti iz toga ne vidis nekompetenciju Terzica onda ti ja tu ne mogu pomoci... Edited by snake

evo malo copy /paste ali dobro je za procitati

Belki

[quote name='snake' post='156662' date='Apr 19 2007, 17:51']ma daj kemo sve mi govori al mi samo nemoj faliti tog blecka Terzica...pa jes ti njega kad slusao na tv kad prica o PDV ili uopste o poreskom sistemu???...

ovo sa rastom BIH ( medju 10 u svijetu ) pozdravljam, al ako imalo kontas razvoj da ti postavim jedno pitanje : "Je li veca stopa razvoja kod tebe koji nemas ni jedan npr. cumes pilica, pa ga izgradis, il kod mene ako ja vec imam 10 cumesa pa izgradim 1 ?? "

Ako ne kontas , hocu da kazem de je veca stopa razvoja od nule il iz minusa nego iz vec pozitivne situacije....tako da tu cinjenicu SDA i ostale stranke mogu prosipaati nekom drugom, meni ne mogu...u svakom slucaju dobro je da se razvijamo a ne da tonemo i dalje, al sad to dizati na takav nivo kao da u nas sve puca od obnove i razvitka nije u redu jer je evidentno da je socijalna situacija svakim danom gora a ne bolja, sto je bas cudno s obzirom na drzavne statisticke podatke i glas naroda...al u nas je uvjek sve kontra..
SDP nije uveo PDV zato sto tad nije bilo tempirano od Medjunarodne zajednice i zato sto su morali cistiti s*anje koje su nacionalisti ostavili iza sebe...vrati se unazad sa statistikom pa ces skontati da su stvari krenule nabolje upravo od pocetka vladavine Alijanse...

SDP otpustio 100.000 !!! Nije ih SDP otpusti ljudino......prije toga je tvoja sveta stranka zajedno sa svojim bratskim strankama na ostale dvije strane provela supersonicnu i dotad u ekonomiji nepoznatu vrstu privatizacije ciji se efekti vide i dan danas ,- po konstantnom rastu nezaposlenosti...

za filozofska drustva sam mislio ozbiljno, a ne da se sprdam...ako ti iz toga ne vidis nekompetenciju Terzica onda ti ja tu ne mogu pomoci...[/quote]

gledo sam Terzica na tv-u... ono covjek nije bas nesto rijecit malo muca al je covjek na mjestu kad je ekonomija u pitanju. Mislim da je privatno za njega jos bolje sto je otisao iz politike jer sad mozda bude radio za Deltu i ne sumnjam da tamo moze da rastura.

eh, sad malo o vladavini alijanse. Prvo, da rascistimo, sve do tad sam simpatizirao SDP, isao na predizborne skupove SDP-a, bio veliku ljubimac Lagumdzije i cak sa njim razgovarao. Medjutim, desila se velika prevaga. Da ti kazem, pogrijesio sam kad sam rekao 100,000 ostalo bez posla, malo sam provjerio i nesto manje od 200,000 ljudi je tad ostalo bez posla. Vjerovo ili ne, odi na statistcke stranice, www.fzs.ba i sl, jedino u tom periodu je industrijska proizvodnja biljezila pad u odnosu na proslu godinu i to u vrijeme druge godine vladavine SDP-a. Nisam tacno siguran al mislim oko 3%. I to je bila jedina godina od rata da je zabiljezeno da je industrijska proizvodnja bila manja od prethodne. Onda naravno, desilo se ono kad je Lagumdzijina alijasna isporucila nezakonito bh drzavljane Americi koji i dan danas came bez sudjenja.

Eh, onda pada Alijansa. Sta se desava. Novija vlast je rijesila manje-vise (normalno ne sve) probleme stecaja. Jer tad iako je Alijansa masovno pustila (najmasovnije od rata) ljude na cestu provela reforme koje traju i danas tako da danas prvi put imamo realnu sliku nezaposlenosti. Sto ti ga dodje da je u vremenu Alijanse iako je pustila 200,000 imala jos tolko nezaposlenih jer su bili pod stecajem. Medjutim nove vlasti su to rijesile i danas imamo realniju sliku nezaposlenosti koja je naravno 40%. Kad dodamo rad na crno i rad nasih vani imamo nezaposlenost oko 20% a kazu stranci i manje oko 18%.

[quote name='lucky' post='156667' date='Apr 19 2007, 18:26']evo malo copy /paste ali dobro je za procitati

Belki

[quote name='Kemal_S' post='157048' date='Apr 21 2007, 18:48']gledo sam Terzica na tv-u... ono covjek nije bas nesto rijecit malo muca al je covjek na mjestu kad je ekonomija u pitanju. Mislim da je privatno za njega jos bolje sto je otisao iz politike jer sad mozda bude radio za Deltu i ne sumnjam da tamo moze da rastura.

eh, sad malo o vladavini alijanse. Prvo, da rascistimo, sve do tad sam simpatizirao SDP, isao na predizborne skupove SDP-a, bio veliku ljubimac Lagumdzije i cak sa njim razgovarao. Medjutim, desila se velika prevaga. Da ti kazem, pogrijesio sam kad sam rekao 100,000 ostalo bez posla, malo sam provjerio i nesto manje od 200,000 ljudi je tad ostalo bez posla. Vjerovo ili ne, odi na statistcke stranice, www.fzs.ba i sl, jedino u tom periodu je industrijska proizvodnja biljezila pad u odnosu na proslu godinu i to u vrijeme druge godine vladavine SDP-a. Nisam tacno siguran al mislim oko 3%. I to je bila jedina godina od rata da je zabiljezeno da je industrijska proizvodnja bila manja od prethodne. Onda naravno, desilo se ono kad je Lagumdzijina alijasna isporucila nezakonito bh drzavljane Americi koji i dan danas came bez sudjenja.

Eh, onda pada Alijansa. Sta se desava. Novija vlast je rijesila manje-vise (normalno ne sve) probleme stecaja. Jer tad iako je Alijansa masovno pustila (najmasovnije od rata) ljude na cestu provela reforme koje traju i danas tako da danas prvi put imamo realnu sliku nezaposlenosti. Sto ti ga dodje da je u vremenu Alijanse iako je pustila 200,000 imala jos tolko nezaposlenih jer su bili pod stecajem. Medjutim nove vlasti su to rijesile i danas imamo realniju sliku nezaposlenosti koja je naravno 40%. Kad dodamo rad na crno i rad nasih vani imamo nezaposlenost oko 20% a kazu stranci i manje oko 18%.
bas kako je nanijetio Adnan Terzic! Sve se po njegovom planu kotrlja...[/quote]

ama kemo da se razumijemo...neko je morao napraviti prvi rez...ti i dalje zivis u stranackom prepucavanju " vi ste uradili ovo, mi smo ono "....ja sam ti zelio reci da je Alijansa morala " pocistiti " ono sto su SDA i pajdasi za*srali prije nje...Jel stvarno mislis da se sredjivanje stvari u jednoj ekonomiji koja je bila u rasulu, mogu postici bez rezova i otpustanja radnika ...pogotovo zbog toga sto nas je tehnologija pregazila odavno, a i stranke prije Alijanse su provele privatizaciju koja je samo omogucila njihovim ljudima iz stranke ( hasan cengic i kompanija ) da se basnoslovno obogate i prosire vlastito carstvo...

Pogledaj Argentinu ...Prije 5 godina na vijestima je brujalo Argentina "bankrotirala" !! Privreda te zemlje bila je u totalnom rasulu, opterecena enormnim vanjskim dugom...Sta je uradila vlada ?? Provela takve reforme koje su dovele do vracanja vanjskog duga odnosno njegovo nuliranje, al je s druge strane dovela vlastiti narod do prosjackog stapa...Ali napravila je rez i rijesila od dva problema jedan...dakle, sta hocu da kazem, iluzorno bi bilo da se sad neki [b]argentinski SDA-ovac[/b] :D busa u prsa i kaze kako je Alijansa osiromasila narod , kako stvari tek sad idu nabolje otkad su oni na vlasti, bla, bla itd..
SDA prva nikad nije htjela povuci takve poteze jer je licemjerna i zna da bi zbog toga izgubila sve nade za konstantan ostanak na vlasti..Njoj nikad nije bilo stalo ni do muslimanskog naroda ni do razvoja drzave..To su njihove petljancije i lazi...
SDP kakav takav povuko je odredjene poteze koji su na neki nacin inicirali da se tocak razvoja pocne okretati...I normalno u ovakvoj drzavi i sa ovakvim narodom kojem nije bitno hocel imati sta jesti, vec mu je bitnije da ga grupisu u torove, su izgubili izbore...

Nedvojbeno je da se stvari kod nas krecu nabolje, al nije to zbog nekog geometra Terzica, koji ce btw uspjeti u Delti samo zahvaljujuci vezama koje je stekao dok je bio predsj Vijeca ministara, a ne svojoj vlastitoj sposobnosti i rezonovanju..
Proces je jos uvjek prespor zahvaljujuci tome sto je jos na snazi "legalna " pljacka drustvene imovine kroz privatizaciju...Podji od nase carsije pa se raspitaj kako su neki ljudi dosli do bivsih privrednih objeka u carsiji...Raspitaj se kako je " kupljena " robna kuca npr, kako se izvode gradjevinski radovi u njoj bez nadzora , dozvola i slicno...raspitaj se i koji se likovi konstantno javlaju na tendere, i kako se obaraju cijene objekata cije zemljiste samo vrijedi milione i kako se isti kupuju za banalne cifre...a sve kroz sistem koji su izglasali lobiji i mafija u parlamentima...

[size=2]Ponedjeljak, 23.04.2007 - SEEbiz.net [/size]

[size=5]Promotivna kampanja FIPA-e donijela pozitivne rezultate [/size]

Pro

vjeruj mi kemo znam ja te iz Federalne agencije za investicije, puno price, podataka koje nemaju veze sa stvarnoscu...imao sam prilike da upoznam njihove "strucnjake " za medjunarodne investicije ...obicne sminkere koji zive na racun sviju nas...

nego opet zelim da ti kazem , normalno je da se razvijamo i da se razvoj vidi buduci da smo iza rata izasli totalno nerazvijeni...dakle kod nas sad kad se izgradi jedna fabrika ili 1 Km autoputa indeks razvitka skoci svjetlosnom brzinom...to je sve u redu, al nije mjerilo i jos uvjek nece biti mjerilo boljeg zivota ovde zbog neefikasnosti drzavnog aparata koji ne zna prepoznati i iskoristiti komparativne prednosti vlastite zemlje...

u stvari o kojem ja drzavnom aparatu pricam ??? O onome ciji su funkcioneri totalno opljackali svoju zemlju i sveli je na nivo Albanije prije 50 godina...

dakle od te tvoje statistike se ne zivi...bar ne jos..a msilim da nikad ni nece s obzirom na kriminal koji u lijepim odijelima i skupim autima i dalje plja

[b][size=5]nezaposlenost u BIH veca za cca 4 % u odnosu na isti period prosle godine !!!![/size][/b]

u brojkama to predstavlja negdje oko 20.000 novih ljudi koji nece biti u mogucnosti zbog nedostataka primanja da normalno zive, da imaju djecu, da skolaju tu svoju djecu, da im kupuju igracke , sladoled, da slave Bajrame, Nove Godine, 1. Maj, da rostiljaju, da se druze, da se smiju...

steta sto Kemin majstor za sve, Adnan Terzic nije vise predsjednik vijeca ministara, on bi skontao neko supersonicno Baltazarsko rijesenje iz svoje pametne glavice...

jel to taj silni razvoj i zamah o kojem Kemo ( citaj glasnogovornik SDA ) vazi nama svima ovde ??

[quote name='snake' post='159180' date='May 5 2007, 09:02'][b][size=5]nezaposlenost u BIH veca za cca 4 % u odnosu na isti period prosle godine !!!![/size][/b]

u brojkama to predstavlja negdje oko 20.000 novih ljudi koji nece biti u mogucnosti zbog nedostataka primanja da normalno zive, da imaju djecu, da skolaju tu svoju djecu, da im kupuju igracke , sladoled, da slave Bajrame, Nove Godine, 1. Maj, da rostiljaju, da se druze, da se smiju...
steta sto Kemin majstor za sve, Adnan Terzic nije vise predsjednik vijeca ministara, on bi skontao neko supersonicno Baltazarsko rijesenje iz svoje pametne glavice...
jel to taj silni razvoj i zamah o kojem Kemo ( citaj glasnogovornik SDA ) vazi nama svima ovde ??[/quote]

Ko sto ja rekoh, plakat

[quote name='Kemal_S' post='159196' date='May 5 2007, 09:24']Ko sto ja rekoh, plakat

[quote name='Kemal_S' post='159196' date='May 5 2007, 09:24']Ko sto ja rekoh, plakat

da mi je vidjeti samo jednog politicara koji je bio na vlasti, eventualno da je sad dosao na vlast da radi u sluzbi naroda ili da bar ne gleda vlastitu korist. kad nam ministar saobracaja moze biti doktor/ortoped svima nam je onda jasno sta se ovdje trazi.....
terzic je kao politicar velika nula (ne zna se izrazavati na maternjem kamoli na stranom jeziku, a to je u politici najbitnija stvar znati se dobro prodati ;) ) ali mislim da je uradio dobar posao sa pdv-om iako nemam pojma o ekonomiji i ekonomskim odnosima. terzic je bio jedini premijer koji je za svog mandata ostvario suficit u budzetu jeste da je bio oko 1% ali bar nije deficit.
mene jako nervira ova podjela na neke grupacije i na takav nacin bih nikad nece ostvariti napredak. mislim da je vrijeme da se pocne gledati strucnost i znanje a ne iz koje politicke opcije neko dolazi.

sto se tice samog pdv-a veliki nedostatak je to sto jos uvijek nisu realizirani socijalni programi za siromasne, jer neko ovdje je vec rekao onima kojima je najpotrebniji novac od prihoda nece ga jos dugo vidjeti. slazem se sa snakeom za ona filozofska drustva - to je jadno, nije cak ni smijesno
i bez obzira na sve nedostatke i propuste ima i svojih dobrih strana i sad samo treba biti politicke volje da se nedostatci uklone i poboljsa citav sistem

[quote name='bubamara' post='159218' date='May 5 2007, 11:36']da mi je vidjeti samo jednog politicara koji je bio na vlasti, eventualno da je sad dosao na vlast da radi u sluzbi naroda ili da bar ne gleda vlastitu korist. kad nam ministar saobracaja moze biti doktor/ortoped svima nam je onda jasno sta se ovdje trazi.....
terzic je kao politicar velika nula (ne zna se izrazavati na maternjem kamoli na stranom jeziku, a to je u politici najbitnija stvar znati se dobro prodati ;) ) ali mislim da je uradio dobar posao sa pdv-om iako nemam pojma o ekonomiji i ekonomskim odnosima. terzic je bio jedini premijer koji je za svog mandata ostvario suficit u budzetu jeste da je bio oko 1% ali bar nije deficit.
mene jako nervira ova podjela na neke grupacije i na takav nacin bih nikad nece ostvariti napredak. mislim da je vrijeme da se pocne gledati strucnost i znanje a ne iz koje politicke opcije neko dolazi.

sto se tice samog pdv-a veliki nedostatak je to sto jos uvijek nisu realizirani socijalni programi za siromasne, jer neko ovdje je vec rekao onima kojima je najpotrebniji novac od prihoda nece ga jos dugo vidjeti. slazem se sa snakeom za ona filozofska drustva - to je jadno, nije cak ni smijesno
i bez obzira na sve nedostatke i propuste ima i svojih dobrih strana i sad samo treba biti politicke volje da se nedostatci uklone i poboljsa citav sistem[/quote]

ama bubamaaro tebi bi bar trebalo biti jasno da terzic ima veze sa PDV-om koliko ti i ja sa Manchester Unitedom ( on je cuo da postoji to nesto ko sto smo i ti i ja culi za Manchester al ga nikad nismo vidjeli uzivo :D---glupo poredjenje al znas na sto mislim ) !!! On je bio na celu vijeca ministara i dobili su instrukciju da se uvede PDV, nije ga licno on uveo...to znaci i da je Kareli bio na celu vijeca ministara on bi sad bi zasluzan...

Ti studiras pravo kolko sam skonto i znas po kojem principu funkcionisu drzavni aparati, oni fukcionisu i kad su nekompletni, kako tako...isti ti je slucaj sa bankama, to su mehanizmi koji su samoodrzivi i funkcionisu bez obzira ko sjedio u vodecoj stolici...

o terzicevoj sposobnosti smo mogli saznati nekolicinu puta gledajuci ga na tv-u...Kuriozitet je da geometar upravlja vaznim ekonomskim pitanjima u drzavi...izmedju ostalog nam je zbog toga i ovako kako je...

[quote name='snake' post='159219' date='May 5 2007, 13:39']ama bubamaaro tebi bi bar trebal biti jasni da terzic ima veze sa PDV-om koliko ti i ja sa Manchester Unitedom !!! On je bio na celu vijeca ministara i dobili su instrukciju da se uvede PDV, nije ga licno on uveo...

e j*bi ga vise...[/quote]

ova rasprava postaje smijesna, znam .....

nije bitno ko ga je uveo, je li to bio terzic ili neko deseti. terzic je samo jedan mali pojedinac koji je doveo do uvodjenja pdv-a, znas kao i ja da je cijeli tim strucnjaka radio na tome bar je morao da radi.
mene licno zaboli ona stvar, da izvines za terzicem, ne zanima me apsolutno ali to ne znaci da mu ne treba priznati neke stvari kao sto je to sa suficitom u budzetu. slazem se s tobom da je za vrijeme terzicevog mandata bilo krajnje vrijeme za uvodjenje pdv-a i da pdv nema nikakve veze sa terzicem i slazem se da to nije bas najbolje odradjeno ali moramo li uvijek gledati samo crnu stranu svega.... to je ono sto sam htjela reci.
treba kritikovati ali ako nemas alternativu za ponuditi, cemu onda kritika?

[quote name='bubamara' post='159222' date='May 5 2007, 11:53']ova rasprava postaje smijesna, znam .....

nije bitno ko ga je uveo, je li to bio terzic ili neko deseti. terzic je samo jedan mali pojedinac koji je doveo do uvodjenja pdv-a, znas kao i ja da je cijeli tim strucnjaka radio na tome bar je morao da radi.
mene licno zaboli ona stvar, da izvines za terzicem, ne zanima me apsolutno ali to ne znaci da mu ne treba priznati neke stvari kao sto je to sa suficitom u budzetu. slazem se s tobom da je za vrijeme terzicevog mandata bilo krajnje vrijeme za uvodjenje pdv-a i da pdv nema nikakve veze sa terzicem i slazem se da to nije bas najbolje odradjeno ali moramo li uvijek gledati samo crnu stranu svega.... to je ono sto sam htjela reci.
treba kritikovati ali ako nemas alternativu za ponuditi, cemu onda kritika?[/quote]

mozda nisi od pocetka pratila moju diskusiju sa kemom koji ga je tako slavodobitno hvalio na sva zvona...otuda moja kritika...ja nisam izmisljao nikakve alternative jer daleko pametniji od mene to jesu al ih mozak Terzic i kompanija nisu slusali...

P.s
zasto postoje filmski kriticari i zasto se uvazavaju njihove kritike a oni nikad kao alternativu ne snime svoj film :D ..

[quote name='snake' post='159224' date='May 5 2007, 13:57']mozda nisi od pocetka pratila moju diskusiju sa kemom koji ga je tako slavodobitno hvalio na sva zvona...otuda moja kritika...ja nisam izmisljao nikakve alternative jer daleko pametniji od mene to jesu al ih mozak Terzic i kompanija nisu slusali...

P.s
zasto postoje filmski kriticari i zasto se uvazavaju njihove kritike a oni nikad kao alternativu ne snime svoj film :D ..[/quote]

kemo je prica za sebe na ovom forumu i nema potrebe naglasavati da on pretjeruje u svemu sta kaze i sebe unosi u svaku svoju diskusiju. ja pravo volim citati tvoje postove jer uvijek imam sta i procitati i iako te ne znam cijenim te zbog toga ali samo kazem da ne mozemo samo napadati ili samo hvaliti. svaka stvar, svaka osoba ima dva lica i treba biti realan i sagledati oba. sta ja imam od toga sto cu se s nekim raspravljati je li bolje bilo za vrijeme alijanse ili za vrijeme terzica????? apsolutno nista, kao ni ti. jer nema ni prave a ni krive strane.
sto se tice kritike: ja nemam nista od toga sto ces ti meni reci da sam ja nepismena ako mi pri tom neces reci nacin na koji bi ja to promijenila, pa sad hoces li ti mene uciti pisati, reci mi gdje da odem da naucim ili me odvesti nekom ko ce me nauciti nije bitno ali bitno je to ne pricas u prazno vec nudis nesto konkretno. ovo je banalan primjer jer ti meni godinama mozes ukazivati kako sam ja nepismena ali kako cu ja sama znati kako to da promijenim jer ne znam za bolje i drugacije.... razumijes sta ti hocu reci.
i filmski kriticar kad kritikuje ne stvara alternativu ali sigurno je ponudi, tako i ovdje, niko ne ocekuje da se stvori novi porezni sistem vec da se da ideja kako ga poboljsati