Jump to content
Sign in to follow this  
plupic

Rat

Recommended Posts

ljudi nekad kazu nesto sto nemisle...ljudi su bica koja cine zlo..ljudi se nekad neznaju kotrolisati...ljudi cine svasta....to sto je bilo za rat...nemogu puno sta reci mogu samo reci svaka cast onima koji su bili i borili se za nasu bosnu...to sto narod prica..kazem opet narod cini dosta sranja i uvijek je tako po citavom svjetu...

i nama mi naumpade pjsma od dino merlina....gdje si bio ti tat kad je bilo naj teze...mislim svako je bio uz bosnu i uz familiju koja je morala dozivjeti razt...oni koji nisu nikad nece ni zanti kako je bilo i koja je to muka bila....mislim upravu si stim sto kazes...jer ipak moramo zajedno da drzimo jedno uz drugo jer mi smo svi jedno...al NAROD..JE NAROD...I LJUDI SU LJUDI...to je tako i osta ce...brat bartu **be majku a kamol neko nekom ko ga nezna.......

PEACE

Slucajno sam naisla na vase teme kada je gostovala Dragana.M u Cazinu.Znam to je bilo davno ja sam sad citala vase teme.Pa vidim kako se sva

Da, da, da dok se ratovalo tamo kod vas ovdje kod nas ni granata pala nije, ama nista nije bilo. Kakav rat u Cazinu smijesno..Mi smo ti se igrali po vazdan, al znas cega smo se igrali SKRIVANJA OD GRANATA!!

Halo! Rat je bio u citavoj Bosni i Hercegovini i svi smo ga prozivjeli. I ja sam odrasla uz strepnju hocel granata pasti kad se izadjem igrati. Odrasla na **benom mlijeku u prahu i nekim narezcima koje dobijemo jednom u po godine, a rok im proteko za vrijeme austrougarske. Kaze brzo se razbolim naravno da cu na cemu sam poodrasla nije ni cudno. Operu mi kosu pocne pucati nosi mokre kose u skloniste pa su me morali osisati na musku frizuru da se nebi razbolila. Spominjes tu neke banane. Ja sam bananu vidjela 97-me i to bacila ono unutra a koru pocela jesti. Sta mi je bilo nekih 4 godine sjecam se ko danas sjedim u cosku kuhinje i suza suzu stize govorim svojima da bi samo jednu malu bombonicu ama malu samo da vidim ne moram je jesti. Moja je mater citav rat provela sa ranjenicima gledala ih iskomadane bez glave kad zapuca bjezali u mrtvacnicu i lezali kraj njih tako. I osjetila je ona posljedice te naravno da je osjetila. Imala je mozdani udar i umrla, nebi tako mlada zena umrla zbog dobrog zivota. Kao da to nisu posljedice rata i svih tih desavanja i nocu provedenih kraj ranjenika. Pa mi je onda drug poginuo i unjeli ga u moj hodnik i ja ga vidjela kako izdise. A njegova si mama nakon mjesec dana tjela ispucati u usta. Koliko se puta na mene srucio prozor, staklo kad bi god granata pala pa se u komadice rasulo po meni. Pa oko moje zgrade su sve rupe od granatiranja nije bilo dana kad nismo strepili od granate.

I JEL JA SAD NE ZNAM STA JE RAT ??? JEL JA SAD TREBAM SUTATI ???? SVI SMO MI DOZIVJELI NAZAOST TAJ PROKLETI RAT I BOG DO NIKAD SE NE PONOVI NIKOME.
SVI SMO OSJETILI STA JE BITI GLADAN 3 DANA, STA JE SPAVATI U LEDENOM SKLONISTU..

Trebala si dobro ramisliti prije nego sto si napisala onu recenicu koju je lucky podvukao...i ostali svoj tekst..

a moj sudbina u ratu mozda je i mila majka kakvih je bilo isto u Cazinu. ZATO SUTI!!!

Citajuci ovaj gornji post suze su mi krenule. Ima dosta vremena od kada nisam razmisljao o ratu **biga to su bole uspomene ali ne zasluzuju da se zaborave.
Bilo, proslo, ne ponovilo se. Nisi ti plupic jedina koja je vidjela da joj prijatelja raznese granata. Ja sam gledao dok mog komsiju metak pogadja u glavu i kako jos pokusava da ustane a skoro nema glave.Imam u glavi poduzu listu dogadjaja koje bih rado da zaboravim ali ne ide, sto se vise covjek trudi vise mislis na njih. Stvarno mi je zao ako mislis da se u cazinskoj opstini uzivalo za vrijeme rata. I mene su snajperi gadjali i avioni bacali granate na kucu pa sam nekako ne znam ni sam kako ostao normalan. Koliko sam noci proveo budan, koliko sam puta spavao u shumi, ne jedes po 2 - 3 dana nista, ....
Zivjelo se od jutra do sutra, ako zaspes ne znas hoces li se probuditi ziv.
Ti bi prvo trebala malo da razmislis sta pises. Znas ono 3-put misli jednom pisi (nes tako).
pozdrav

I sta bi po tebi mi sad trebali?? :huh:
I sta ti mislis o koncertu dragane m.?
I zasto je poceo rat na mom otoku?

_Vilena_ Poslano Ju?e, 03:45
  Da, da, da dok se ratovalo tamo kod vas ovdje kod nas ni granata pala nije, ama nista nije bilo. Kakav rat u Cazinu smijesno..Mi smo ti se igrali po vazdan, al znas cega smo se igrali SKRIVANJA OD GRANATA!!

Halo! Rat je bio u citavoj Bosni i Hercegovini i svi smo ga prozivjeli. I ja sam odrasla uz strepnju hocel granata pasti kad se izadjem igrati. Odrasla na **benom mlijeku u prahu i nekim narezcima koje dobijemo jednom u po godine, a rok im proteko za vrijeme austrougarske. Kaze brzo se razbolim naravno da cu na cemu sam poodrasla nije ni cudno. Operu mi kosu pocne pucati nosi mokre kose u skloniste pa su me morali osisati na musku frizuru da se nebi razbolila. Spominjes tu neke banane. Ja sam bananu vidjela 97-me i to bacila ono unutra a koru pocela jesti. Sta mi je bilo nekih 4 godine sjecam se ko danas sjedim u cosku kuhinje i suza suzu stize govorim svojima da bi samo jednu malu bombonicu ama malu samo da vidim ne moram je jesti. Moja je mater citav rat provela sa ranjenicima gledala ih iskomadane bez glave kad zapuca bjezali u mrtvacnicu i lezali kraj njih tako. I osjetila je ona posljedice te naravno da je osjetila. Imala je mozdani udar i umrla, nebi tako mlada zena umrla zbog dobrog zivota. Kao da to nisu posljedice rata i svih tih desavanja i nocu provedenih kraj ranjenika. Pa mi je onda drug poginuo i unjeli ga u moj hodnik i ja ga vidjela kako izdise. A njegova si mama nakon mjesec dana tjela ispucati u usta. Koliko se puta na mene srucio prozor, staklo kad bi god granata pala pa se u komadice rasulo po meni. Pa oko moje zgrade su sve rupe od granatiranja nije bilo dana kad nismo strepili od granate.

I JEL JA SAD NE ZNAM STA JE RAT ??? JEL JA SAD TREBAM SUTATI ???? SVI SMO MI DOZIVJELI NAZAOST TAJ PROKLETI RAT I BOG DO NIKAD SE NE PONOVI NIKOME.
SVI SMO OSJETILI STA JE BITI GLADAN 3 DANA, STA JE SPAVATI U LEDENOM SKLONISTU..

irma srce, neslusaj mo mi naivan narod. ali to sto si pisala bas me je pogodilo jer sam bila tu uz tebe kad se je to sve desavalo. :( a pogotovo to kad nam je prijatelj u hodniku.....:( joooooooj necu ni da mislim na to!! to je sve previse..ali uvijek ce to ostati u nasim mislima.

Fakat ovi Biscani ufurani ljudi... kako se smao usudi postaviti ovaj post i temu...

<{POST_SNAPBACK}>

arijevska rasa :D

ona zaboravila da je 50% cazinljana bilo i njihovim brigadama,a koji je to biscanin bio po cazinskim brigadama,koliko ste brojniji od nas i opet smo vam popunjavali brigade.za hranu je bilo isto kao svagdje,nista nisi bila gladnija od nas u cazinu,.al vi mislite da ste nesto bolji od drugih samo sto vi bez cazina nebi bili nista...

Cazin je imao 4 brigade, a Bihac 2, i jos u te dvije je bilo najmanje 30% cazinjana, bilo ih je oko 500 u 505, i da ne nabrajam, ako cemo pricati ko je koliko na**bo u ratu, treba pogledati broj poginulih boraca po gadovima, a civili su nazalost u svakom ratu koletaralna steta....

zasto se vise mrze cazinjani i biscani nego recimo sarajlije i mi ? jos dok sam u srednju skolu isao dole uvijek su postojale tenzije (cast izuzecima)..

zasto se vise mrze  cazinjani i biscani nego recimo  sarajlije i mi ?  jos dok sam u srednju skolu isao dole  uvijek su postojale tenzije (cast izuzecima)..

<{POST_SNAPBACK}>

oni se smatraju pravim legitimnim predstavnicima ovog kraja, muci ih istorijska cinjenica da se ovaj kraj nikad nije zvao Bihacka ( osim u njihovim glavama ) vec Cazinska krajina, koja je nadaleko poznata bas po tome...Mozda to nije osnovni razlog al jedan od razloga jest...

Mada ja licno nemam nekih nesuglasica s ljudima iz Bihaca...ove sto je znam su cool...

arijevska rasa :D

<{POST_SNAPBACK}>

Dobro moj did i kaze, tamo preko mosta, ni hmm ni hmm.. Bom da nebi previse direktna bila..

Pile ma nasi Cazinjani su bolji, fakat su ufurani.. Glumetaju nesto..
Meni nedavno zena iz Bihaca kaze vi tamo iz Krajine :blink: uh reko a odakle si ti iz Moskve!!

Sad se i vi pojedini preseravate arijevska rasa, nisu ljudi de malo pazite sta pricate USIJANE GLAVE! sad da se vratim na komentar, sad ispada da je Grabez i Bihac bio jedini front preko kojeg su granate letjele, da su samo Biscani osjetili rat,evo da kazem kratko i jasno MERABAAAAA! :D

Pa sta je onda sa ovim narodom u Kladusi kojega su ti isti Biscani dva puta protjerali iz njihovih kuca i opljackali ih???Dali su njihove patnje neuracunljive i netrebaju se pominjati ili su Biscani zbog svoje patnje u Bihacu i granata sa Grabeza ipak odlucili da sve to nadoknade na ljetovanju u Kladusi u Kladuskoj robnoj kuci????A Fikret ide kod Milosevica i moli da neuzima Bihac 1994.godine kada su Srbi dosli skoro do bolnice i autobusne stanice.Hvala vam Biscani.....

Pa sta je onda sa ovim narodom u Kladusi kojega su ti isti Biscani dva puta protjerali iz njihovih kuca i opljackali ih???Dali su njihove patnje neuracunljive i netrebaju se pominjati ili su Biscani zbog svoje patnje u Bihacu i granata sa Grabeza ipak odlucili da sve to nadoknade  na ljetovanju u Kladusi u Kladuskoj robnoj kuci????A Fikret ide kod Milosevica i moli da neuzima Bihac 1994.godine kada su Srbi dosli skoro do bolnice i autobusne stanice.Hvala vam Biscani.....

<{POST_SNAPBACK}>

znaci, molio je Milosevica za milost... uh, Gago... pricadoh s nekim ljudima iz B. Krupe nedavno. Srbi povratnici na Radic i ona sela vesela po Grmecu prepricavaju neke ljude iz babine vojske sto su dolazili kod njih, mos misliti, cak do B. Krupe da bi sa njima ratovali. Rekli su i ime i prezime. Jedan od njih cak ima i bedzova od vojske Narodne Odbrane. Gago, ja njima samo kazem da ako se sutra zarati, ti babini ce sad biti sa nama, necu da se izlajem pred njima, a samo da znas sta sam u sebi pomislio, proglasili bi me ovi s foruma vehabijom :)

Kemale zlocin se nemoze opravdati sa patriotizmom to upamti jarane.Ja govorim ovdje o progonu naroda i o zlocinu nad tim narodom a ne koje ratovao sa kim i protiv koga jer to bi opet bila jedna posiroka tema o kojoj ja znam puno toga i sto sam dosta toga vidio sa vlastitim ocima.Cuce se Kemale koje donio 42.miliona maraka doticnome ratnom zlocincu Kradzicu i dao mu ih da nezauzima Bihac.Ako laze GAGO nelaze bivsi precjednik SAD Jimmy Carter(Dzimi Krater) koji je uto vrjeme ucestovao u pregovorima o mirnom rjesenju u Bosni a sto je opisao i u svojoj knjizi.Vjeruj mi da se nisu odigrale politicke igre Bihac bi sigurno pao a od tvoga korpusa bi ostalo samo slovo na papiru i slavna imena i nista vise.Bice Kemale vremena da se cuje i druga strana koja ima dokumente o tome i kako je sve odigrano u ratu i iz cijeg interesa.Dakle GAGO laze dok se i nstina nekaze a kada je i ti budes vidio i cuo vjeruj mi da ako budemo zivi i zdravi neces dati vise nikakav komentar na nju.

Sn_Bihac ne radi se ovdje da smo mi zapaljivi kao sibice...nego eto vidim da je dolso vrijeme sad da odvazemo i da se busamo u prsa gdje se vise pucalo i ubijalo,kome je bilo teze ako je uzivao.
Nadam se da ce doticna da procita komentare i da se malo zamisli o svemu onom sto ja napisala,dalje zadnji put kad sam gledala kartu BiH ona je bila ista kao i prije 10godina od Une do Drine,nije bila svedena na Bihacku opstinu il Cazinsku...
I nije se samo ratovalo i pucalo po Bihacu nego po cijeloj BiH.cuj cijeloj citavoj kako hoces!
Dalje sta bi ti tako i pred nekim iz Srebrenice isto rekla a kod nas je bilo gore nego kod vas,najzad nema potrebe da mi idemo do Srebrenice (ne umanjujem stravicna dogadjanja tamo) mi donekle imamo "Srebrenicu" na nasem kantonu.
Jesi li ikad mozda isla u pravcu Kljuca?
Pudin Han nisi mogla zaobici,jesi li vidjela tamo one biejle nisane i ono obiljezje?
Na zalost ne znam koliko ih je pokopano..
Dalje jesi li cula za Sanicu? To je tu u blizini kad dodjes do tog obiljezja vodi cesta lijevo pored benzinske pumpe i cini mi se betonare e pravac tom cestom doci ces do sela Biljani,jelis li cula kakva se zlocin tu desio?
Ubijeno je 407 civila medju kojima je i 5mjesecna beba pa do stari didi od 82god!
Znas li sta su uradili s tijelima?
Odvezli ih nesto na Manjacu logor a nesto streljalo pred osnovnom skolom pred kojom su i pokopani (danas),zatim ih pobacali na Lanistu gdje je i otkrivena masovna grobnica.
Jesi li imala priliku pricati s nekim ko je isao na indentifikaciju tijela koja su bila u visokom stadiju raspadanja?
Tad nije bilo DNK analize,nego si isao redom od tijela do tijela i pregledavao po kostima da li je to tvoj otac, did, muz, dijete...

Mislim da tipa kod nas se pucalo kod vas nije nesto sto nam ne treba,svi koji su prezivili rat imaju traume s kojima i dan dans zive,ali sta cemo mi postici s tim dok budemo jedni druge napadali kod nas je bilo gore nego kod vas,nije Bosna u Bihacu nit Cazinu Bosna je od Une do Drine,samo zelimo li mi to?

Hetjeli su nas izbrisati Fala Bogu nisu,al kako vidim dusmani nam ne trebaju sami samo danas jedni drugima dusmani !