Jump to content
Sign in to follow this  
_women_

Gramaticke Greske, Pravopis

Recommended Posts

Kako komentirate onda Hrvatski jezik

Evo samo nekoliko primjera veceras sa RTL-a

ne

ma oni se preseravaju s tim malo vise, pa kako ces ga kometarisati, nas jezik ima stranih rijeci, sto turcizama, njemackog, italijanskog itd, nas izvorni se gotovo i izgubio..

hrvati samo nastoje biti unique, kako ih za to kriviti..

al **bes njihovu tisucu :D

ma oni se preseravaju  s tim malo vise, pa kako ces ga kometarisati, nas jezik ima stranih rijeci, sto turcizama, njemackog, italijanskog itd, nas izvorni se gotovo i izgubio..

hrvati samo nastoje biti  unique, kako ih za to kriviti..
al **bes njihovu tisucu :D

meni kad spomenes tisucu uvijek nampadne onaj lik kad je naplacivao, i veli on nekom Hrvatu "Dvije hiljade" a Hrvat veli: Koliko je te u tisucama. A lik se ne dade zbuniti "Cetiri tisuce" :D

da je vileno ovdje sad bi te ispravila :D

slusao sam taj vic prije neki dan, nego, danas bas gledam star trek i kaze frajer "poljodjelac", pa farmer, zemljoradnik majka mu stara, ali ne..

Kao sto Gejbl rece ne mogu a da ne primjetim...cesta greska koju je i brat Ibro napravio

meni kad spomenes tisucu uvijek nampadne

nampadne-nije ispravno
Na um padne-ispravno ;)

Kao sto Gejbl rece ne mogu a da ne primjetim...cesta greska  koju je  i brat Ibro napravio

nampadne-nije ispravno
Na um padne-ispravno ;)

<{POST_SNAPBACK}>

Nampadne - nije ispravno - al je na

Kao sto Gejbl rece ne mogu a da ne primjetim...cesta greska  koju je  i brat Ibro napravio

nampadne-nije ispravno
Na um padne-ispravno ;)

halali, ali ja se na forumu cesto "zargonski" izrazavam.
normalno kad pisem neki kulturan tekst, recemo ispit, tu se ja nafuram i pisem ozbiljnije.
mislim, bezveze ste udarili polivati po narodu.
vecina ih je odrasla vani, i ne kontaju kako ispravno bosanski se kajzivaju neke rjeci. upozorila si, pa ako nece da prihvate, sta te briga :D

et, mene je odvajkana mucilo kak se nampadne pravilno pise :D

halali, ali ja se na forumu cesto "zargonski" izrazavam.
normalno kad pisem neki kulturan tekst, recemo ispit, tu se ja nafuram i pisem ozbiljnije.
mislim, bezveze ste udarili polivati po narodu.
vecina ih je odrasla vani, i ne kontaju kako ispravno bosanski se kajzivaju neke rjeci. upozorila si, pa ako nece da prihvate, sta te briga :D

et, mene je odvajkana mucilo kak se nampadne pravilno pise :D

<{POST_SNAPBACK}>

Haj procitaj iz pocetka oko cega smo se mi sve "klali" i sta sam ja gore sve rekla mrsko mi se ponavljat..NA UM PADNE !!!!!!!!!!!!!!!!!! :D

naumpadne. to je pravilno.

sto se tice hrvatskih rijeci za anglicizme, oni hoce da ocuvaju svoj jezik. naravno, nekad pretjeruju jer je pojedine rijeci prosto nemoguce zamijeniti.

sto se tice hrvatskih rijeci za anglicizme, oni hoce da ocuvaju svoj jezik. naravno, nekad pretjeruju jer je pojedine rijeci prosto nemoguce zamijeniti.

aha vilena, haj sad :D

<{POST_SNAPBACK}>

Mislis spojeno??' Moja profesorica Bosanskog rekla da se pise odvojeno sve tri rijeci :blink:

bosanski jezik jos nije standardiziran. da bi jezik bio standardiziran, treba imati rjecnik, gramatiku i pravopis. rjecnika nema, gramatika nije 100% usvojena (neki lingvisti osporavaju halilovicevu gramatiku), a jedini pravopis na koji se poziva bosanski jezik jeste onaj senahida halilovica.

maksuz sam ustala da i u njemu vidim tu rijec i oblik je isti kao sto sam i napisala.

naumpasti; naumpadne

bosanski jezik jos nije standardiziran. da bi jezik bio standardiziran, treba imati rjecnik, gramatiku i pravopis. rjecnika nema, gramatika nije 100% usvojena (neki lingvisti osporavaju halilovicevu gramatiku), a jedini pravopis na koji se poziva bosanski jezik jeste onaj senahida halilovica.

maksuz sam ustala da i u njemu vidim tu rijec i oblik je isti kao sto sam i napisala.

naumpasti; naumpadne

<{POST_SNAPBACK}>

HMMM ja zenu mahsuz pitala i ona mi tako rekla. Sutra cu je opet preupitat ! <_<

ja samo kazem da je jedan od standarda bosanskog jezika pravopis senahida halilovica. po meni, ima gresaka, ali, sta je, tu je.

sinoc je bas bila tribina povodom dana maternjeg jezika i profesori su govorili o neophodnosti rjecnika, dopunjene gramatike i pravopisa bosanskog jezika.

Ama vidjet cemo jos :lol: Eto i sama loli je rekla da neko priznaje ovaj pravopis neko ovaj, a svi oni imaju gresaka pa tako bom..ne mora znacit da sam ja u krivu sa ovim na um padne :)

to je kao onaj sto je pitao profesora "koja rijec je ispravna ,more ili moze " ovaj mu odgovori "mere i jedno i drugo " :D

[color="#FF00FF"]jeste vi dole poslusali onaj narod kako govori npr.ona/aj u posti ona/aj u banci itd..njih 60% govori gramaticki neispravno :) :lol: [/color] i u tu brojku sumnjam :D

samo malo citam ja malo ovo i vi tu nesto govorite kao da ste svi diplomirali gramtiku bos. jezika, ok ono stvarno se odma vidi ako je neko stavrno nepismen, ali ja naprimjer ako sam na poslo govorim 100 gramatički pravilno, a ovako kad sam kod kuće, na tle. sa kolegama trudim se seljački jer je zabavnije

[quote name='SUPERICA' post='146702' date='Feb 26 2007, 04:05 PM']samo malo citam ja malo ovo i vi tu nesto govorite [b]kao da ste svi diplomirali gramtiku bos. jezika,[/b] ok ono stvarno se odma vidi ako je neko stavrno nepismen, ali ja naprimjer ako sam na poslo govorim 100 gramatički pravilno, a ovako kad sam kod kuće, na tle. sa kolegama trudim se seljački jer je zabavnije[/quote]

Eto ja nisam ali to mi je jedan od ciljeva. ;) Jedno je seljacki iz hajke, a drugo je seljacki zato sto si nepismen i ne znas. E onda bi valjda mogao uvaziti neciju opasku i prihvatiti to kao savjet,a ne vrijedjanje il napadanje. Bas citam sad neke komentare i spajaju ljudi po 3 rijeci u jednu i ja sad moram staviti naocale, napregnut se dobro da ja to desifrujem, ma daj bjezi. Isto ko da ja sad napisem "neznamjastajeto" i de ti sad budi kadar pa to odgonetni :angry: to je onda stvarno, stvarno odraz nepismenosti ako neko ne zna odvojiti dvije zasebne rijeci jednu od druge. Nebi zalila da je to rijecica neka ili nesto, nego to su rijeci koje ni u kom slucaju ne mogu stojat zajedno.

[quote name='_Vilena_' post='146745' date='Feb 27 2007, 12:21 AM']Isto ko da ja sad napisem "neznamjastajeto" i de ti sad budi kadar pa to odgonetni :[/quote]
" neznamjastajeto" bi moglo da znači :
ne znam ja

[quote name='ober_snake' post='146808' date='Feb 27 2007, 07:32 AM']" neznamjastajeto" bi moglo da znači :
ne znam ja

[quote name='_Vilena_' post='146821' date='Feb 27 2007, 09:43 AM']Uzela sam banalan primjer i nema veze sto je to "prosto kao pasulj" ja kad se zadam u citanje nekog posta i naidjem na takvih 5 rijeci haj meraba. To je nepismena osoba. Dobro jednom se covjeku desi da spoji slucajno kucajuci ali da je pola teksta takvo no way. :angry:[/quote]

Ako neko zeli "ozbiljan" dojam onda su i njegovi postovi sadrzajem i formom u tom trendu.

Ako neko zeli "lezerniji" dojam onda su i njegovi postovi nekad zgusnuti. Nije smak svijet.

Mi iz elektre vidimo iz posta ako je neko ozbiljan pa i kad pise lezerno , a kad je neozbiljan pa i kad pokusava postati ozbiljno.
Imamo specijalan " brifer" koji zasvijetli kod nedozvoljene razine blesavosti