Jump to content
Sign in to follow this  
_women_

Gramaticke Greske, Pravopis

Recommended Posts

Evo da nazovem pokusaja dobronamjernog savjetovanja..da nebi bilo da vrijedjam ljude zbog djelimicne nepismenosti u nekim slucajevima potpune :D kontala sam da postavim temu u kojoj bi se moglo savjetovati kako ispravno pisati, ljepse i sl.

Iako se trudim da pisem sto ispravnije desi mi se naravno nekad greska ali drago mi je kad me neko ispravi da dalje ne grijesim. I pravo sam nesto alergicna na gramaticke greske i neispravno pisanje. Prvenstveno zato kad mi neko spoji dvije tri rijeci nit mogu procitati sta je htio reci, a da budem iskrena i ne cita mi se kad vidim takvo nesto. Ali nisu svi istog misljenja vidjela sam da se pojedinci bune kad sam ja dva tri puta spominjala gramatiku i pisanje..

Znam da glupo bi bilo ici u pravila i razglabati o svim pravopisnim i gramatickim pravilima, ali mozda bi u ovoj temi mogli ispravljati tudjee greske po forumu ne navodeci nick autora istih. Temu sam postavila samo iz dobre namjere a ni zbog ceg drugog.

evo ja cu poceti..

BHS jezici su, primarno, fonetski, tako da se najobicnijim izgovorom rijeci vrlo lako moze shvatiti kako se ista pise kad se radi o -je i -ije. Sure, postoje actual pravila, ali mislim da je besmisleno pricati u detalje o njima.

Po bosanski:
"Umjesto".
"Savjet".
"Greska" ("grjeska" je prihvaceno samo u hrvatskom).
Bosanskohercegovacki, skraceno: bh. (malim slovima, ima tacka) ili BH (velikim slovima, bez tacke). Preporuceno je "bh."

Pa bujrum reci svidja li vam se zamisao.. ;)

smart move ;)
sad ce mozda neki reci evo i ova se javlja, ali sta cu, ne mogu nikako mimoici :D

nego ja sam eto par puta naisla na greske tipa:

doktur - doktor
vajk - uvijek
zavjesi - zavisi
povani - po vani (vani)
koce - kod kuce
....

eto nemoj da se ko ljuti slucajno, samo dobar savjet ;)

hehhe bas danas razmisljam o ovoj temi reko par se clanova vec izjasnilo na temi sve sto zelim reci o ovom pitanju..mada moja tema je u smislu ista ali krenula bi u drugom opet toku..nego dali vi smatrate da recimo, posto se u vecini slucajeva pravopisne greske rade kod osoba koje su odrasle na zapadu,dali smatrate da su roditelji duzni svojoj djeci dati znanje u pravopisu i izrazavanju?

Licno smatram da su duzni,jer sam vidjela slucaj u kojem je mali iz at pisao sms tako da kad bi rijec bila na z kao recimo zasto on bi napisao saschto jer ne poznaje nijednu drugo gramatiku osim njemacke i jos da dodamo nas nacin izrazavanja vajk more i sl.
Opet je to i do samog nivoa obrazovanja roditelja,mozda imaju il nemaju naobrazu...ipak licno meni ne smeta kad neko pravi pravopisne greske..dugogodisnji niz pisanja sms je i na mene ostavio traga,haj treba napisat metarski sms ali zato vazne stvarcice kao zarez izostavi jer ti treba jos jedna sms a ionako imas vec 1000 ispucani.
Pa ponekad kad pogledam svoj post vidim da bi bas taj "izostavljeni" zarez donio malo vise znacaja mom postu..al haj mene ionako ne skontaju :D

eto .. :)

hehhe bas danas razmisljam o ovoj temi reko par se clanova vec izjasnilo na temi sve sto zelim reci o ovom pitanju..mada moja tema je u smislu ista ali krenula bi u drugom opet toku..nego dali vi smatrate da recimo, posto se u vecini slucajeva pravopisne greske rade kod osoba koje su odrasle na zapadu,dali smatrate da su roditelji duzni svojoj djeci dati znanje u pravopisu i izrazavanju?

Licno smatram da su duzni,jer sam vidjela slucaj u kojem je mali iz at pisao sms tako da kad bi rijec bila na z kao recimo zasto on bi napisao saschto jer ne poznaje nijednu drugo gramatiku osim njemacke i jos da dodamo nas nacin izrazavanja vajk more i sl.
Opet je to i do samog nivoa obrazovanja roditelja,mozda imaju il nemaju naobrazu...ipak licno meni ne smeta kad neko pravi pravopisne greske..dugogodisnji niz pisanja sms je i na mene ostavio traga,haj treba napisat metarski sms ali zato vazne stvarcice kao zarez izostavi jer ti treba jos jedna sms a ionako imas vec 1000 ispucani.
Pa ponekad kad pogledam svoj post vidim da bi bas taj "izostavljeni" zarez donio malo vise znacaja mom postu..al haj mene ionako ne skontaju :D

eto ..  :)

<{POST_SNAPBACK}>

Mislim da bosanska gramatika uopste nije tako teska jer pises onako kako govoris (u vecini slucajeva). Daleko od toga da ce vise grijesiti oni sa strane zato sto ne uce u skoli bosanski kao i ja i svi drugi tu ali opet ako ja vidim da svi pisu uvijek, a ja vajik ja bi se zapitala jel to moje ispravno i u iducem postu napisala uvijek kao i svi ;),

Jest to pisanje poruka ostavilo trag na nas ali ja sad ne idem u detalje i ne
spominjem bas te zareze, nego ispravnost napisane rijeci i odvajanje rijeci od rijeci sto je black lady gore spomenula "povani" ali ima ljudi pa prave i kardinalnije greske pa se meni zaista ne da citati to. Nebih imenovala sad ali jedna nasa nova forumasica je pravi primjer djelimicno kad bolje razmislim potpuno nepismena osoba.. :mellow:

Ne slazem se sa tobom u ovom dole. Mislim opet ponavaljam ja nisam govorila nista za zareze nego jednostavno za pisanje rijeci. Ti napisi post bez i jedne tacke bez zareza al nek je pravilno napisana svaka rijec odvojena razmaknuta jedna od druge praznim prostorom :lol: (idem u detalje ) svako ce skontati sta si htjela reci ;) (mislim ako je vec do toga doslo da neko ne moze osjetiti gdje ide tacka gdje zarez)

opet molim nikog da se ne ljuti

nisam sad mislila da je zarez vazan u smislu te pravopisne greske, vec sam samo htjela reci da kad odredjeni dio vremena radis po jednom jednostavno uvuce se i postane navika koje nisi ni svjestan,velim ja da me malo ko i skonta :D

Isto mislim da je s njima tako,jednostavno navika im je pisati tako i eto...

sve je po meni uredu osim kad pocnu na strane jezike da pisu...te postove i ne citam mozda jednim okom samo :D

Evo ovako, ja mogu reci da znam perfekt i gramatiku i pravopis, to mi jednostavno ide od ruke, a to i studiram. Ono sto ja cesto primijetim kod ljudi je da grijese kod pisanja rjecice "ne", ona se uvijek pise odvojeno kada se koristi uz glagol,npr.

neidem (NETACNO)- ne idem (TACNO)

itd...

Izuzeci su: necu, nemoj, nemam, nedostajati... (tad se pise spojeno)

Prema tome, nemojte nikad imati dileme oko toga, uvijek se pise odvojeno od glagola, ok? :)

Evo ovako, ja mogu reci da znam perfekt i gramatiku i pravopis, to mi jednostavno ide od ruke, a to i studiram. Ono sto ja cesto primijetim kod ljudi je da grijese kod pisanja rjecice "ne", ona se uvijek pise odvojeno kada se koristi uz glagol,npr.

neidem (NETACNO)- ne idem (TACNO)

itd...

Izuzeci su: necu, nemoj, nemam, nedostajati... (tad se pise spojeno)

Prema tome, nemojte nikad imati dileme oko toga, uvijek se pise odvojeno od glagola, ok?  :)

<{POST_SNAPBACK}>

To je stvar na koju sam ja skrenula paznju sto puta. Rijecica ne uz glagole odvojeno uz druge rijeci spojeno... Mislim toliko sam puta to spomenula i bas oni koji prave te greske su se javili na temu ali naravno nastavili su praviti iste greske.. :angry:

Interpunkcijski znakovi su takodjer jako vazni (tacka, zarez, itd...) jer time se moze i promijeniti smisao cijele recenice, npr.

Pomilovati, ne ubiti! (smisao je naredjenje da se neko pomiluje)
Pomilovati ne, ubiti! (ovdje je smisao da nema pomilovanja, vec smrt)
Pomilovati ne ubiti! (ovo je dvosmisleno, kako ko shvati)

Ovo je samo jedan primjer, da se vidi da su interpunkcijski znakovi ipak vazni, jer oni mogu sasvim da promijene smisao recenog, treba samo znati kad ih treba upotri**biti, tj. sta zelimo istaci.

primijetila sam dosta nasih forumasa ima problema il upotrebljava arhaizme il neke izvedene rijeci,a to su uglavnom kod nas popularni baustelci :) koji vecinu vremena govore njemacki il neki drugi jezik,a kad ovamo dodju druze se sa majkama i didama :D

licno pazim na gramatiku i pravopis,al nekad brzinum tipkanja imam slova viska,nekad i fali,al sta ces...a ovako kad svojerucno pisem,onda mi nije problem nista...sem sto nesmijem puno tackati :D

ej drage moje onda sto vi ne bi poslale pp osobama koje vec prave pravopisne greske i posavjetovale ih :)

ps.mujo deder postavi i tamo kad se clanovi zele reg na forum da poloze mali test pravopisa :D

Jezik je odraz kulture i obrazovanosti svakog covjeka, prema tome pozeljno je da se usavrsi pisanje, jer to nije nista tesko ni nemoguce, a zar nije ljepse vidjeti lijepo napisan post, prva asocijacija o toj osobi je da je kulturna i obrazovana...
Laksi je pristup odmah i stvara se neka pozitivna slika o covjeku. Zar ne? ;)

ej drage moje onda sto vi ne bi poslale pp osobama koje vec prave pravopisne greske i posavjetovale ih :)
ps.mujo deder postavi i tamo kad se clanovi zele reg na forum da poloze mali test pravopisa :D

<{POST_SNAPBACK}>

ha ha ha....

ja opet kazem ovom temom ne zelim nikoga vrijedjati nego skrenuti paznju na neke stvari. Nije to samo na forumu jer vjerovatno ljudi koji koriste toliko arhaizama u pisanju koriste ih i u izgovoru pa bi bilo lijepo skrenuti paznju na takvo nesto. Ne znam zasto se ti bunis vjerovatno si se nasla u ovom ili :blink: imala sam jedino namjeru na lijep nacin ukazati na neke propuste , a sto ti ili neko drugi ne znate prihvatiti to its not my problem...

Kao sto Hugolina rece jezik je odraz kulture pa bom...Inace se pravimo pametni u svim stvarima a ne polazemo nimalo paznje onom osnovnom od cega sve polazi. Koliko god mi pametni bili i imali dobre ideje ako ih ne znamo prezentirati na pravi nacin (u ovom slucaji napisati) nemamo nikakvu korist od toga ili?!

;)

nigdje nisam ni rekla da vrijedjas nekog vec da ako vec zelite postici nesto onda da se obratite tim osobama i kazete...
sto se tice kulture za mene je kulutra(kultura) kad njeko(neko) prica i(suvisno i) a ne psuje dali(odvojeno da li) ta osoba koristi vajk more i nemere mi ne predstavlja odraz njegove ne kulture...

recimo samo u stijeni oni govore peetak meeso sve ispravne rijeci samo malo naglasene jel to znaci da su ne kulturni(spojeno nekulturni)?

zasto svaki prijedlog gledate ko neki napad il nesto trece?

greske prave i ovi sto se skolaju dole po bih ako cemo pratiti svaciji post,al ipak gledajuci na ove koji su otisli kao bebe il se rodili gore je normalno da ce manje poznavat svoju gramatiku,ima djece koja ne mogu citat kad gledaju titlovan film. ...

ja bi brete volila da svak pise ko ja :)

Edited by divlji_andjeo

pazi auslanderka ti previse pametujes ovdje na forumu kao da si pobrala svu pamet svijeta i foliras se...svak pise onako kako je naucio,a ti ne mozes uporediti ove sto su nedavno otisli negdje vani i ove nase studente...po postovima mozes zakljuciti kako je ko obrazovan,a ti nisi neka cvjecka...npr.postovi od malene cesto sadrze arhaizama,al nije ona zbog toga manje obrazovana(zelka ne ljuti se,ti si mi na um pala)...

by the way,ne dao bog da svi pisemo kao ti :huh:

hehheh zaboravila si vajka i jos njesto..

ja kazem da samo da nije fer prema onima koji ne znaju gramatiku...koja licno nije eto toliko vazna na forumu..ja vala isto grijesim nisam rekla da ne grijesim nego vako nista licno i ako je njesto suvisno sta meni nesmeta vako ima svadje :)

ljudi vi se ne znate saliti :blink:

ne,znamo se mi saliti samo je problem sto ti ne znas primiti salu...te dvije rijeci nisam ispravila jer su to navodjenja,a ona se inace ne ispravljaju :rolleyes:

Uz oprostenje poceli smo da seremo po temi...

Niko nije spomenuo one u Stijeni i ja ne znam jel on kaze peeeeeeeeetak il meeeeeso kad on to napise kako ce ko izgovarati rijeci to je njegova stvar. Na koja ce slova staviti akcenat ali ce reci rijec ispravnu. Nije isto petEk i peeeeeeetak ovo drugo ti je ispravno nema veze sto je to receno drugim akcentom al ovo petEk je neispravno. nadam se da kontas sta hocu da kazem <_<

A sad to da svaki prijedlog uzmemo kao napad nije istina. Moja tema je bila prijedlog, a ti si ta koja si je uzela kao napad :huh: A nisam htjela da nekom pisem privatnu poruku i da mu govorim de ti ovako ili onako pisi nego sam na kulturan nacin htjela svima nama skrenuti paznju, jer eto to je po meni bitna stvar, zato sto se opet ponavljam u svemu pravimo pametni, a ne pazimo na ispravnost pisanja :rolleyes: sad si se uhvatila za arhaizme i za tamo kojekakva sranja ja govorim za sve uopsteno, a ne za arhaizme.

Da, pravim i ja greske ali kad mi neko kaze hej to se tako ne pise, pise se ovako ja to prihvatim kao dobronamjernu kritiku i drago mi je sto me je ispravio i sa istom tom namjerom sam i ovu temu otvorila. I na kraju krajeva ja nisam djelila raju na forumu na onu iz vana i onu iz Bosne i rekla ovi grijese, a ovi ne grijese nego sam uzela sve u globalu, a ti si ta koja je spomenula eto te "iz vana".
Ko hoce uvaziti savjete nek uvazi ko nece ne mora..Rijeseno

aferim

pazi auslanderka ti previse pametujes ovdje na forumu kao da si pobrala svu pamet svijeta i foliras se...svak pise onako kako je naucio,a ti ne mozes uporediti ove sto su nedavno otisli negdje vani i ove nase studente...po postovima mozes zakljuciti kako je ko obrazovan,a ti nisi neka cvjecka...npr.postovi od malene cesto sadrze arhaizama,al nije ona zbog toga manje obrazovana(zelka ne ljuti se,ti si mi na um pala)...

by the way,ne dao bog da svi pisemo kao ti :huh:

<{POST_SNAPBACK}>

ja sam ovo tek sad procitala :) mene ne mozete usporediti nikako sa ni jednom od vas jer ja nikad bosanski nisam ucila u skoli vec su mene kod kuce roditelji naucili ... trudim se koliko mogu ali meni moj materini jezik je slovenski ... ovdje sam se rodila odrasla i zavrsila skolu pocela raditi i jos idem u skolu ... a da se ne bi skontalo da sam se nasla uvrijedjenom nisam ... jer znam da ne znam dobro bosanski niti cu kad znati kao netko od vas ... neke stvari prosto ne mozete nikome prebacivati ... svatko pise i prica kako njemu pase ... uvijek se nadje ovdje na forumu netko tko pametuje za neke stvari koje nisu bitne ... meni se pricinjava da ima ovdje suvise pametnjakovica ...

ne zelite znati kakav je osjecaj kad ti netko pametuje oko jezika :) voljela bi ja vas vidjeti kako govorite ili pisete neki od nasih jezika (slovenski, njemacki, itd itd)

bez uvrede naravno

bye!

Zelka

hm.. mislila sam da se nikad ne mogu sloziti sa tobom Zele, ali vidim da svako pravilo ima svoj izuzetak ;) ovdje ima puno pametnjakovica, ne u smislu kad pokusavaju prijateljski dati savjet drugima, vec kad stavljaju postove na teme o kojima pojma nemaju, ili se u istim pronalaze.. bez ikakvog povoda ;) uredu je kad neko ne zna ispravno pisati ko nikada nije ucio jezik (u skoli mislim), ali ovdje ima ljudi koji su po 12 godina imali rubriku "Bosanski jezik" u dnevniku, pa sramote svojim pisanjem ne sebe, vec i one koji su ih pokusali uciti necemu.

i koliko mogu primjetiti, ti bez Bosne disati ne mozes, pa onda da bi bila dobrodosla u nasu zajednicu, potrudi se i nauciti sta ;) naravno, shvati ovo kao istinski prijateljski savjet :P

hm.. mislila sam da se nikad ne mogu sloziti sa tobom Zele, ali vidim da svako pravilo ima svoj izuzetak ;) ovdje ima puno pametnjakovica, ne u smislu kad pokusavaju prijateljski dati savjet drugima, vec kad stavljaju postove na teme o kojima pojma nemaju, ili se u istim pronalaze.. bez ikakvog povoda ;) uredu je kad neko ne zna ispravno pisati ko nikada nije ucio jezik (u skoli mislim), ali ovdje ima ljudi koji su po 12 godina imali rubriku "Bosanski jezik" u dnevniku, pa sramote svojim pisanjem ne sebe, vec i one koji su ih pokusali uciti necemu.

i koliko mogu primjetiti, ti bez Bosne disati ne mozes, pa onda da bi bila dobrodosla u nasu zajednicu, potrudi se i nauciti sta ;) naravno, shvati ovo kao istinski prijateljski savjet :P

<{POST_SNAPBACK}>

ja sam samo iznjela svoje misljenje ... ne koristim bosanski jezik uvijek kao vi ... sa roditeljima pricam nekad slovenski nekad bosanski ... sa bratom uvijek slovenski ...svoje dijete planiram prvo nauciti slovenski ... bosanski ce mu biti na drugom mjestu kao sto je i meni ... nazalost radim i zivim u Ljubljani gdje koristim 90% slovenski jezik ... bez Bosne ne mogu disati ... vidis kako znas :) trudim se koliko mogu da naucim i da ne pravim greske ali tako lahko opet nije ... a i dobrodosla sam ja u svoju zajednicu znaci tko se samnom druzi i tko samnom sjedne razumije da se trudim koliko mogu ... i pokusam da ne koristim neke slovenske rijeci u okolini gdje to nije potrebno ... :) da odgovorim na tvoj iskreni prijateljski savjet :P

Evo ovaj prijedlog sto je _Sororis_ (dobar ti je bio i stari nick ;) ) dala, ja ne smatram losim, iako sam ucila bosanski primjetila sam da sam pravila greske bas kod te rijecice "ne" i sad sam skontala i znam da vise necu pisati zajedno.
Tema je stvarno dobra, ali nije u redu da se mnogi ljute i izvlace se ja sam dugo godina u stranoj zemlji nisam isao/la u Bosnu u skolu ovo ono, to je sve potpuno razumljivo, a vidi se da bosansku gramatiku dobro nepoznaju i umjesto da kazu de pokazi, reci sta je ispravno, zelim nauciti pa barem neke vaznije stvari, ali ne, svi se ljute, svima krivo i odmah pocne prepirka sta ti mene ucis, ako ti ne pase ne gledaj.

Jednom davno, nisam sigurna jeli to bila signorina je cak Kemalu rekla da je slobodno moze ispraviti kad nesto pogresno napise, bas se radilo o gramatici i to mi se jako svidjalo kod nje. Ipak je zeljela nauciti, jer mi kroz razne medije, pa i ovaj internet uvijek nesto ucimo, svi mi znamo onu dobru staru poslovicu: Covjek se uci dok je ziv.

ja sam samo iznjela svoje misljenje ... ne koristim bosanski jezik uvijek kao vi ... sa roditeljima pricam nekad slovenski nekad bosanski ... sa bratom uvijek slovenski ...svoje dijete planiram prvo nauciti slovenski ... bosanski ce mu biti na drugom mjestu kao sto je i meni ... nazalost radim i zivim u Ljubljani gdje koristim 90% slovenski jezik ... bez Bosne ne mogu disati ... vidis kako znas :) trudim se koliko mogu da naucim i da ne pravim greske ali tako lahko opet nije ... a i dobrodosla sam ja u svoju zajednicu znaci tko se samnom druzi i tko samnom sjedne razumije da se trudim koliko mogu ... i pokusam da ne koristim neke slovenske rijeci u okolini gdje to nije potrebno ... :) da odgovorim na tvoj iskreni prijateljski savjet :P

<{POST_SNAPBACK}>

tak0 je rodce! :)
kod mene je isto,

Ne znam... sad trenutno studiram u drugoj drzavi ali ipak je to meni isti jezik... hrvatski ili bosanski svejedno mi je. jedino kad pisem seminar neki onda se trudim da se "presaltam" na njihove izraze i to je to...
Neko ko isao u bosansku skolu 12 godina nema sanse da zaboravi svoj maternji jezik koliko god dugo zivio u drugoj sredini osim ako on sam nema izricitu zelju da ga zaboravi. Moze doci ponekad da pobrka koju rijec, ali ono sto se usadi u osobu u tim godinama (osnovna i srednja skola) ne odlazi iz nje.

Ne znam... sad trenutno studiram u drugoj drzavi ali ipak je to meni isti jezik... hrvatski ili bosanski svejedno mi je. jedino kad pisem seminar neki onda se trudim da se "presaltam" na njihove izraze i to je to...
Neko ko isao u bosansku skolu 12 godina nema sanse da zaboravi svoj maternji jezik koliko god dugo zivio u drugoj sredini osim ako on sam nema izricitu zelju da ga zaboravi. Moze doci ponekad da pobrka koju rijec, ali ono sto se usadi u osobu u tim godinama (osnovna i srednja skola) ne odlazi iz nje.

<{POST_SNAPBACK}>

Potpuno se slazem sa tobom, nema sanse da zaboravim svoj jezik da govorim, pisem i da citam. To jednostavno nije moguce mada se ponekad javljaju manje gramaticke greske. Kada stavim "njesto" to je vecinom zeza. Ima likova koji nakon jedne godine u Austriji, Njemackoj nije vazno glume da su zaboravili bosanski jezik. :blink::blink:
Pozz