Jump to content
Sign in to follow this  
_women_

Koliko Smo Kulturni..

Recommended Posts

Sta u ovom vremenu koje svi skupa zivimo znaci biti kulturan.. ?
Sta predstavlja ta ista kultura nama i kako je mi danas upraznjavamo???

Ko se od nas se zanima za izlobe slika, za muzeje, pozorista?? Rijetko ko, vecina se vezala za TV za sapunice za MTV i tome slicno..

Ponekad osjecam da je orginalnost ugrozena, a drugacije misljenje rijetkost, svi se ukpalamo u neki sablon nazovi regionalne kulture koja je ustvari sve osim kulture. :unsure:

Osnovna covjekova kultura svedena na minimum , ono : dobar dan, hvala , molim, dovidjenja i slicne stvari..

Cesto pomislim da je kultura postala luksuz koji je uskracen velikoj vecini stanovnika.. :angry:

Sta vi mislite ?

Generalno posmatrajuci, tacno je da vecina ljudi nasih kad ode u vecu carsiju ili inostranstvo nosi sa sobom i kompleks provincije... bespotrebno...

Ja znam da sam nekoliko puta morao jednoj strankinji objasnjavati kako i odakle poznajem rijec " utopija " i kako tu rijec poznaje ogromna vecina ljudi koji su obrazovani i koji idu u skolu...Znam da nas posmatraju kao nesto nazadno u odnosu na njih, a kad im spomenes neku rijec, neki podatak o njegovoj zemlji koji cak ni on ne zna onda blene u tebe ko tele u sarena vrata....

Npr. jedan me amerikanac pitao otkud znam sta je to West Point, ja mu mislio reci "pa koji si ti nekulturni idiot !!!", nisu svi u svijetu ko vi da ne znaju nista drugo osim pokazati SDA na geografskoj karti...a i to je upitno

Kultura pojedinca proporcionalno raste sa njegovim obrazovanjem i intelektualnim razvojem njegovog bica...Znaci ne mora biti povezano sa mjestom odakle taj pojedinac dolazi....

Sta bi trebali reci za npr. Nikolu Teslu ??? Da je provincijalac samo zato sto nije rodjen , recimo u Becu, Pragu i sl ???

Znam da se neki nece sloziti, Josip Broz Tito, iz Kumrovca ??Provincijalac ?!...a jednom prilikom je engleska kraljica , nakon sto ga je primila izjavila " ako je ovaj covjek bravar, onda ja nisam engleska kraljica " !!!

dakle takvih primjera ima bezbroj...

Rezime :

da bi neko bio provincijalac, mora se tako osjecati, mora se osjecati manje vrijednim sto dolazi iz male carsije i uop

Generalno posmatrajuci, tacno je da vecina ljudi nasih kad ode u vecu carsiju ili inostranstvo nosi sa sobom i kompleks provincije... bespotrebno...

Ja znam da sam nekoliko puta morao jednoj strankinji objasnjavati kako i odakle poznajem rijec " utopija " i kako tu rijec poznaje ogromna vecina ljudi koji su obrazovani i koji idu u skolu...Znam da nas posmatraju kao nesto nazadno u odnosu na njih, a kad im spomenes neku rijec, neki podatak o njegovoj zemlji koji cak ni on ne zna onda blene u tebe ko tele u sarena vrata....

Npr. jedan me amerikanac pitao otkud znam sta je to West Point, ja mu mislio reci "pa koji si ti nekulturni idiot !!!", nisu svi u svijetu ko vi da ne znaju nista drugo osim pokazati SDA na geografskoj karti...a i to je upitno

Kultura pojedinca proporcionalno raste sa njegovim obrazovanjem i intelektualnim razvojem njegovog bica...Znaci ne mora biti povezano sa mjestom odakle taj pojedinac dolazi....

Sta bi trebali reci za npr. Nikolu Teslu ??? Da je provincijalac samo zato sto nije rodjen , recimo u Becu, Pragu i sl ??? 

Znam da se neki nece sloziti, Josip Broz Tito, iz Kumrovca ??Provincijalac ?!...a jednom prilikom je engleska kraljica , nakon sto ga je primila  izjavila      " ako je ovaj covjek bravar, onda ja nisam engleska kraljica " !!!

dakle takvih primjera ima bezbroj...

Rezime :

da bi neko bio provincijalac, mora se tako osjecati, mora se osjecati manje vrijednim sto dolazi iz male carsije i uop

toliko si isprepadan sa SDA da ih cak trazis i na geografskim kartama..

hajd sad da budemo realni i objektivni, sta je Cazin ?

ti stvarno clark imas problem sa samim sobom izgleda, ti sam sebi nabijas komplekse......ako si dobro razumio sta sam htio reci , zelio sam samo napraviti usporedbu sa provincijom i kako neophodno ne moraju svi iz te provincije ( btw slazem se da je Cazin provincija , ako nista zbog vlasti koja ns predstavlja od rata, od raznih motki po glavi i ljudi koji su s tim motkama napali bivseg ministar vanjskih poslova BIH , a koji sada sjede u kantonalnoj skupstini ) biti nekulturni, odnosno manje vrijedni...

Ako je ovo gore navdeno , mjerilo provincije, a jeste, prihvatam da sam rodjen i zivim u provinciji , ali nikad necu biti ko takvi ljudi...

to sto ti u svakoj rijeci trazis SDA , pa i u mojoj permutaciji slova oko SAD, to je tvoj problem i savrseno mi daje vidjenje kojoj politickoj opciji pripadas...Al opet kazem to je tvoj problem

Ja licno uopste nisam iskompleksiran i bas me briga sta je mjerilo kulture u nasoj carsiji, da li je  to izlazak u " elitne " kaficce, drmanje guzicom uz seku alkesic  ili odlazak u pozoriste , ja se osjecam prilicno ok kad je rijec o kulturi i svime sto ona sa sobom podrazumjeva...

na kraju uopste ti nisam zelio u prethodnom postu uputiti ni jednu jedinu zajedljivu opasku, vec sam zelio pokazati da porijeklo odakle si ne determinira tvoju vrijednost ni u kom smislu, bilo to kulturnom ili sta ja znam kom...

P.s. dosao sam sebi i opet ti ponavljam da je Tesla pravi primjer ovoga sto tvrdim...

A to sto na opstini ili kantonu nema pozorista, sto cazin nema kina, sto nam droga uzima omladinu, za ta pitanja nisam nadlezan ja vec onaj ko vlada (p.s. ponovo se za odgovor treba vratiti na  permutaciju oko slova  iz prvog posta  :D  )

Na kraju drago mi je da si priznao da je cazin gora provincija sad nego u doba dragog Tite...nadam se samo da to nije bila opaska :lol:

<{POST_SNAPBACK}>

eto, slozili smo se oko nekih stvari, hajd i to je napredak.

rezimirajmo :

meni treba psihijatar,preporucujes nekog :lol:

Cazin je provincija :unsure:

kad podsvijest vlada, onda je zeznuto, onda umjesto SAD stavis SDA, doduse, mozda si ti mislio na Sjedinjene drzave amerike :D

moje politicko opredjeljenje je neupitno :D

ja opet tvrdim da tesla nema nikakve veze sa tim ali hajde, neka bude..

zao mi je, ali za stanje u krajini nije kriva vladajuca stranka nego svijest naroda, sto opet govori u prilog o cazinu kao provinciji..

sta ces, uvijek sam bio iskren pa evo i sad, kad je tako moram priznati da je tako, ali ne zaboravimo, ni jugoslavija nije nikla preko noci iz pepela :D

live long and prosper!!

eto, slozili smo se oko nekih stvari, hajd i to je napredak.

rezimirajmo :

meni treba psihijatar,preporucujes nekog

Da li to apriori znaci da su ljudi iz manjih sredina nekulturni, a iz vecih kulturni?
Ne bih se slozila sa pausalnom ocjenom koju si iznio u svom postu. Zasto? Ima par razloga.

Prvo, sta tacno podrazumijevas pod provincijom?
Drugo, zar nismo u vremenu u kojem su na prvom mjestu visoka tehnologija i brzi prijenos informacija? To znaci da i ljudi u manjim sredinama poput Cazina imaju informaciju u istom vremenskom periodu kao i osoba u Dohi.
Shodno tome, na priblizno smo istom nivou sto se tice informacija.
Sta znaci informacija? U danasnjem svijetu, sve.
Ovo je samo mali osvrt na tvoju ocjenu

"Da li to apriori znaci da su ljudi iz manjih sredina nekulturni, a iz vecih kulturni?
Ne bih se slozila sa pausalnom ocjenom koju si iznio u svom postu. Zasto? Ima par razloga."
________________________________________________________________________________

"Prvo, sta tacno podrazumijevas pod provincijom?
Drugo, zar nismo u vremenu u kojem su na prvom mjestu visoka tehnologija i brzi prijenos informacija? To znaci da i ljudi u manjim sredinama poput Cazina imaju informaciju u istom vremenskom periodu kao i osoba u Dohi.
Shodno tome, na priblizno smo istom nivou sto se tice informacija.
Sta znaci informacija? U danasnjem svijetu, sve.
Ovo je samo mali osvrt na tvoju ocjenu

O Boze sta ste sve napisali....

@snake svaka cast...
@clark_gable stari bas imas neke komplekse...

Ok... 'ajmo po redu...
Prvo Cazin danas nije ono sto je bio. Lejla je to vec rekla. I to je po meni zalosno. Danas Cazin nije niti selo niti grad. Postao je nesto nedefinirano. Sto se tice samog zivota u cazinu on je u najmanju ruku receno zalostan. Jos cu se ja kao mlada osoba kojoj mnogo stvari ne smeta i naci sebi neku zabavu, ali recimo poznajem dvije osobe u svojim 50im (svoje roditelje :lol: ) koji u cazinu nemaju apsolutno nikakvu zanimaciju. Njima se je zivot sveo na posao i lezanje na kaucu pred tv-om. I to nije njihova indolentnost nego oni jednostavno nemaju gdje izici, nemaju sto vidjeti. I to je jako zalosno :( ....
Ja, osobno, svoju buducnost ne vidim u cazinu, koliko god to sad zvucalo ovako ili onako, ali se ja ne planiram vracati u cazin nakon zavrsetka studija. Jer jednostavno ja nemam niti snage niti volje da se borim za neke promjene, a ne zelim raditi neki posao koji uopce nece biti vezan za ovih 5 godina koliko cu zivota izdvojiti na ucenje i koji ce jos pri tom biti premalo placen. Mozda sam sebican, ali Boze moj, nismo li to pomalo svi....
A sad da malo pricamo o kulturi. Kultura u cazinu nije na niskim granama, nego je ukopana pod zemlju. Budimo iskreni, kulturnih dogadjanja bas i nema, a opca kultura ophodjenja je ... ma svi znamo kakva. Ali da bismo to poboljsali svi mi moramo raditi prvo na sebi. Danas su kao sto su svi ovdje napomenuli informacije dostupne svima koji zele uciti, koji zele raditi na sebi. Danas sva tehnoloska dostignuca svijeta imas u roku par dana ili mjeseci i u nasoj maloj provinciji, tako da niko nema pravo traziti izgovor za svoju osobnu (ne)kulturu. Jer provincija se nosi iskljucivo u dusi osobe. Jer ja jesam provincijalac koji je odrastao u parku, fb-u, ferrariju,x-u i ostalim rupama i rupcegama naseg grada. Seljacic sam koji ce i ovdje u zagrebu rado otici na koncert seke aleksic, ali to me ne cini nista manje ili vise provincijalcem od osobe koja je citav svoj zivot provela u zagrebu, koja je u srednjoj skoli bila x puta u kazalistu (samo zato sto su ih na to tjerali), koja ne slusa narodnjake i koja ide na "kulturna" mjesta, zato sto ta ista osoba ne zna sastaviti dvije suvisle recenice. Sto ne zna ispravno napisati negaciju uz glagol i sto u svakodnevom govoru psuje vise od mene. E sad da li sam ja provincijalc samo zbog toga sto sam ja kulturu "ucio" kod fike bijelog ne znam, ali ja se ipak nekako u dusi nadam da nisam. Jer sa ja kod kuce navecer (kad bih dosao polupijan od 5-6 pivi) legao u krevet i citao. Zato sto sam u skoli ucio i zato sto nisam dopustao da me taj duh "provincijalizma" proguta. I zato cu ja danas bez ikakvog kompleksa reci otkud dolazim, kako se zovem i kojeg sam podrijetla. Zasto? Zato sto se ne sramim samog sebe i zato sto se ne sramim svoje (ne)kulture. Zato sto svakodnevno radim na sebi. Zato sto na internetu necu otvarati samo sleazydream.com :lol: nego cu iskoristiti i taj internet da naucim svaki dan nesto novo. I zato se ja ne osjecam provincijalac kada hodam kroz ovaj "veliki" "kulturni(LOL)" grad. Jer iako sam ja odrastao uz malu tocenu i siptarske kifle ja nisam nista manje vrijedan od svih ostalih ljudi.
A nacin na koji ja provodim svoje slobodno vrijeme je iskljucivo moj ;)

Auh, ljudi, sta ste se raspisali, ja necu nista duziti, nego cu samo reci da se ja trudim posjetiti sto vise kulturnih dogadjaja, galerije, muzeje, izlozbe, predstave, itd... Svako je odgovoran sam za sebe, moze onoliko koliko se moze, treba iskoristiti i ono sto se ima, Boze moj.

Cazin jeste mali grad, ali skoro sam bila u gimnaziji pred bajram je bio fantastican program u gimnaziji, ucenici su bili oslobodjeni nastave, bio je sahovski turnir, debata, religijski kviz, predstave dramske sekcije, itd. Uzivala sam, znaci da se moze ipak nesto poduzeti, ako nemamo teatar, operu, pozoriste i ostale scene, imamo mastu, kreativnost i mlade nade koje imaju jako puno potencijala., sto se moze na kvalitetan nacin iskoristiti.

Pozdrav!

O Boze sta ste sve napisali....

@snake svaka cast...
@clark_gable stari bas imas neke komplekse...

Ok... 'ajmo po redu...
Prvo Cazin danas nije ono sto je bio. Lejla je to vec rekla. I to je po meni zalosno. Danas Cazin nije niti selo niti grad. Postao je nesto nedefinirano. Sto se tice samog zivota u cazinu on je u najmanju ruku receno zalostan. Jos cu se ja kao mlada osoba kojoj mnogo stvari ne smeta i naci sebi neku zabavu, ali recimo poznajem dvije osobe u svojim 50im (svoje roditelje :lol: ) koji u cazinu nemaju apsolutno nikakvu zanimaciju. Njima se je zivot sveo na posao i lezanje na kaucu pred tv-om. I to nije njihova indolentnost nego oni jednostavno nemaju gdje izici, nemaju sto vidjeti. I to je jako zalosno :( ....
Ja, osobno, svoju buducnost ne vidim u cazinu, koliko god to sad zvucalo ovako ili onako, ali se ja ne planiram vracati u cazin nakon zavrsetka studija. Jer jednostavno ja nemam niti snage niti volje da se borim za neke promjene, a ne zelim raditi neki posao koji uopce nece biti vezan za ovih 5 godina koliko cu zivota izdvojiti na ucenje i koji ce jos pri tom biti premalo placen. Mozda sam sebican, ali Boze moj, nismo li to pomalo svi....
A sad da malo pricamo o kulturi. Kultura u cazinu nije na niskim granama, nego je ukopana pod zemlju. Budimo iskreni, kulturnih dogadjanja bas i nema, a opca kultura ophodjenja je ... ma svi znamo kakva. Ali da bismo to poboljsali svi mi moramo raditi prvo na sebi. Danas su kao sto su svi ovdje napomenuli informacije dostupne svima koji zele uciti, koji zele raditi na sebi. Danas sva tehnoloska dostignuca svijeta imas u roku par dana ili mjeseci i u nasoj maloj provinciji, tako da  niko nema pravo traziti izgovor za svoju osobnu (ne)kulturu. Jer provincija se nosi iskljucivo u dusi osobe. Jer ja jesam provincijalac koji je odrastao u parku, fb-u, ferrariju,x-u i ostalim rupama i rupcegama naseg grada. Seljacic sam koji ce i ovdje u zagrebu rado otici na koncert seke aleksic, ali to me ne cini nista manje ili vise provincijalcem od osobe koja je citav svoj zivot provela u zagrebu, koja je u srednjoj skoli bila x puta u kazalistu (samo zato sto su ih na to tjerali), koja ne slusa narodnjake i koja ide na "kulturna" mjesta, zato sto ta ista osoba ne zna sastaviti dvije suvisle recenice. Sto ne zna ispravno napisati negaciju uz glagol i sto u svakodnevom govoru psuje vise od mene. E sad da li sam ja provincijalc samo zbog toga sto sam ja kulturu "ucio" kod fike bijelog ne znam, ali ja se ipak nekako u dusi nadam da nisam. Jer sa ja kod kuce navecer (kad bih dosao polupijan od 5-6 pivi) legao u krevet i citao. Zato sto sam u skoli ucio i zato sto nisam dopustao da me taj duh "provincijalizma" proguta. I zato cu ja danas bez ikakvog kompleksa reci otkud dolazim, kako se zovem i kojeg sam podrijetla. Zasto? Zato sto se ne sramim samog sebe i zato sto se ne sramim svoje (ne)kulture. Zato sto svakodnevno radim na sebi. Zato sto na internetu necu otvarati samo sleazydream.com  :lol:  nego cu iskoristiti i taj internet da naucim svaki dan nesto novo. I zato se ja ne osjecam provincijalac kada hodam kroz ovaj "veliki" "kulturni(LOL)" grad. Jer iako sam ja odrastao uz malu tocenu i siptarske kifle ja nisam nista manje vrijedan od svih ostalih ljudi.
A nacin na koji ja provodim svoje slobodno vrijeme je iskljucivo moj  ;)

<{POST_SNAPBACK}>

Svaka cast Incubus, ti pravi primjer onoga sto sam zelio reci... samo tako nastavi i neka te nikad ne bude sramota reci da si iz Cazina,odnosno Cazinske Krajine....Ko ih sisa, uvjek su najbolji ljudi oni koji dolaze iz necu reci provincije, vec manje sredine, nekako su jednostavniji, skromniji pa prema tome i bolje osobe...