Jump to content
Sign in to follow this  
auslanderka zauvjek bosanka

Promejna Imena?

Dali bi ste promjenili ime?  

9 members have voted

1. 1. Dali bi ste promjenili ime?

• 1.da
      7
    • 2.ne
      27
    • 3.mozda
      5

Recommended Posts

Znaci komunisti su nam i imena muslimanska branili...Sta sve covjek nece cuti od pojedinih ljudi ....

Znaci imena kako sto su Sulejman, Hasan, Safet, Murat i sl. su komunisticka i manje su vrijedna kao muslimanska jer su davana djeci za vrijeme komunizma...nidje nikakve veze s vezom

<{POST_SNAPBACK}>

to ti tvrdis i niko vise

procitaj ono sto sam napisala jos jednom

Sara je, valjda, hebrejsko ime, a rije
Edited by auslanderka zauvjek bosanka

@tesnim_87

Nisi odgovorila na post koji ti uputila @black_lady

EDIN (ar)-vjera ,religija , autoritet

MIRZA,MIRSAD (ar.)-princ,pisar,sekretar,obrazovan

SENAD (ar.)-oslonac,potporanj,stup

Zenska imena imaju isto znacenje, samo na kraju A da se razlikuju od muskih...

A tesnim tebe cu zamoliti za tvoje dobro nemoj se vise prosipati, dobro sjedi, procitaj i molim te najmanje 3 puta razmisli sta ces napisati, stavi to na papir, opet najmanje 3 puta procitaj pa onda postiraj... Nemoj se tako ti Allaha dz.s. sramotiti sa svojim neznanjem...

Jedino Bosanski prevodioci sastavljaju izvorno ime i ime koje je mozda poteklo,ili mozda lici na izvorno ime i daju mu isto znacenje(kao eto primjer Mirza i Mirsad,ovo prvo je izvorno a ovo drugo ne lici ni na sto).Zato jedino kod Bosanaca Edin,Elvedin,Selvedin i Din imaju ista znacenja :lol:

Neka pokusa naci arapina koji se zove Senad ili Selvedin

to jedino mogu reci

Jedino Bosanski prevodioci sastavljaju izvorno ime i ime koje je mozda poteklo,ili mozda lici na izvorno ime i daju mu isto znacenje(kao eto primjer Mirza i Mirsad,ovo prvo je izvorno a ovo drugo ne lici ni na sto).Zato jedino kod Bosanaca Edin,Elvedin,Selvedin i Din imaju ista znacenja :lol:
Neka pokusa naci arapina koji se zove Senad ili Selvedin

to jedino mogu reci

<{POST_SNAPBACK}>

sa tobom je suvisno uopste nastaviti daljnu diskusiju ;)

Glasala sam a nikad nebi mjenala svoje ime!!!!

A odlucila sam se da ako bog da bude djece, da cu dati neko savremeno ime, sad bilo pravo muslimansko ili medjunarodno, svejedno je!!!! ;)

nezalost u nas se imena daju na nekoliko skroz pogresnih nacina ili neka arhaicna po didi suljagi abdiji i slicno, po serijama filmovima npr. u kladusi ima tip koji se zove Jamesdin po jamesu dinu, esmeraldi ima na sepetei slicno i treci nacin nadijevanja imene je po zvucnosti ili po slicnosti s arapskim npr neka imena koja pocinju sa onim EL pa ima elvisa sav svit a ljudi daju imena neznajuci njihova znacenje neku noc cujem na COCTAIL MUSISICU NA USK jednu kako sva sretna kaze jasam MIRHADA i zovem iz...... Mirhad ili MIRHADA na arapskom znace KLOZET CENIFA WC JALI TI ZAHOD i kako ne mjenjati ime

nezalost u nas se imena daju na nekoliko skroz pogresnih nacina ili neka arhaicna po didi suljagi abdiji i slicno, po serijama filmovima npr. u kladusi ima tip koji se zove Jamesdin po jamesu dinu, esmeraldi ima na sepetei slicno i treci nacin nadijevanja imene je po zvucnosti ili po slicnosti s arapskim npr neka imena koja pocinju sa onim EL pa ima elvisa sav svit a  ljudi daju imena neznajuci njihova znacenje neku noc cujem na COCTAIL MUSISICU NA USK jednu kako sva sretna kaze  jasam MIRHADA i zovem iz...... Mirhad ili MIRHADA na arapskom znace  KLOZET CENIFA WC JALI TI ZAHOD i kako ne mjenjati ime

<{POST_SNAPBACK}>

to i ja kazem..al to je samo dokaz da mi ne znamo sta znace sva ta nasa "muslimanska " imena..pa sigurno da ce neko ko sazna da je znacenje njegovog imena nesto slicno promjeniti ga?
al ko zna to?

to i ja kazem..al to je samo dokaz da  mi ne znamo sta znace sva ta nasa "muslimanska " imena..pa sigurno da ce neko ko sazna da je znacenje njegovog imena nesto slicno promjeniti ga?
al ko zna to?

<{POST_SNAPBACK}>

Pa nismo Arapi da znamo.. Nije nam Arapski materni jezik... Nego de vi meni sad recite zasto mi nemozemo na nasem uciti klanjati..

pa nemozes mijenjati tek tako... kako bi ti na nasem ucila klanjati.. sure i to..?? neide jel tako..?

<{POST_SNAPBACK}>

sto nebi islo....

pa i kriscani vater unser svako je na svoj jezik zna i moli se bogu...

Zasto se to nebi moglo prevesti... mislim da bi bilolakse za nas..

Pa nismo Arapi da znamo.. Nije nam Arapski materni jezik... Nego de vi meni sad recite zasto mi nemozemo na nasem uciti klanjati..

<{POST_SNAPBACK}>

jest da nije al danas vecinu zanima sta znaci cije ime,pa traga za raznom literaturom i trazi odg..jel tako

sto se tice molitve na nasem jeziku,u dzenetu ce se govoriti arapskim jezikom sto pokazuje samu vaznost tog jezika,dalje treba obraditi paznju i na izgovaranje rijeci jer rijec koja se drugacije izgovori ima i drugacije znacenje,s kojom mi se grijesimo il vrijedjamo samog Allaha dz.s a ne znamo da se grijesimo il cak ponavljamo tu gresku stalno...

dalje ti kad naucis suru i kad recimo je cujes ako znas prevod bit ce ti drugacije dok je slusas jer znas znacenje...sad tacno dali se moze klanjati mozda i moze al duznost nam je znati arapski jezik pisati i citati :)

da al opet su nam je to trebalo biti olaksano.. ubjedjena da bi svi brze na nasem naucili nego na arapskom..

necu tvrditi da nije moguce ali znam da tekst sa arapskog jezika je veoma tesko prevesti na bilo koji drugi jezik... i zato se sure uce na arapskom jeziku ...pa vidis da je veoma tesko naci prevod kurana od priznatih prevodilaca ...

ja imam jednog jarana sto se (naglasavam )zvao Mirhad i kad je jednom prilikom upoznao jednog arappa i ovaj mu rekao sta ta rijec znaci odmah je zatrazio promjenu imena i dao sebi ime Abdulah ,zato bih predpostavio svim buducim majkama i ocevima da prvo se raspitaju za znacenje tog imena prije nego ga daju svom djetetu ,a ako nemogu saznati znacenje ,onda ima stotine imena za koje mozemo 100% znati da su muslimanska ili imaju lijepo znacenje .

_,Feb 22 2007, 12:58]a moja kcerka se zove Daria...zna li ko sta ovo ime znaci....

<{POST_SNAPBACK}>

Pa isto ko i majo samo ti fali slojo "j"
Ali ja sam bas nasao u ovoj knjizi od Ismeta Smajlovica "Muslimanska imena u BiH u zadnjih 100 godina" ime DARIJA,
a znaci ovo sto sam napisao u predhodnom postu, vladarica, kucevlasnica, kralj Perzije (Iran), zvao se Darije....

Mislim da i Daria je ustvari isto ime kao i Darija...

Ja nikad nebi predila svoje ime.. imam muslimansko ime.

A hvala Bogu, pa su mi roditelji dali muslimansko ime.. :)
jer svi u porodici imaju muslimanka imena, a i ja sam sigurna
da ce moja djeca imati muslimanska imena.. :)
jer muslimanka sam, i vazno mi je da nosim muslimansko ime!

moje ime u dokumentima nije muslimansko,ali hvala Allahu pa me pocastio time da se rodim kao muslimanka.helem ima neko vrijeme u mom dzematu i okolini zovu me mojim muslimanskim imenom,ja smatram da s novim rodenjem,zelim i novo ime ,mada se moj hafiz nije slagao s time.kaze da nije bitno ime nego ono u srcu,pa mozda je i u pravu

ako je sve sa svrhom i razlogom na ovom svijetu, i ako nam je nesto vec "zapisano", valjda u to spada i moje ime, ako i sve ostalo... palo je i meni na um koje bi mi ime drugo lezalo, al sam na kraju shvatio da mjenjajuci svoje ime nestao bi dio moje licne osobnosti. barem ja tako mislim? a is ta ce mi neko ime kada me ovo moje jako dobro sluzi, hahahaha jedini ga imam u Cazinu i akd mene spomenes, tko me pozna nama ce znati o kome je rijec, a ne neki Amir Hasanov ili Mujin, Iro Zucin ili Mirisn ili koji jos ...

MOJE JE IME MENI SA RAZLOGOM DATO!!!

[quote name='ajna30' post='197558' date='Dec 1 2007, 21:43']moje [b]ime u dokumentima nije muslimansko[/b],ali hvala Allahu pa me pocastio time [b]da se rodim kao muslimanka[/b].helem ima neko vrijeme u [b]mom dzematu i okolini zovu me mojim muslimanskim imenom[/b],ja smatram da [b]s novim rodenjem,zelim i novo ime[/b] ,mada se moj hafiz nije slagao s time.kaze da nije bitno ime nego ono u srcu,pa mozda je i u pravu[/quote]

malo si nas zaklomplicirala s ovim sestro... :)