Jump to content
_Gost1

Zasto muskarac nebi smio ozeniti recimo... dvije zene?

Recommended Posts

ova tema i mmnoge teme ovdje su za nove clanove hehe posto je toliko ispisana rijecima od nas starih clanova da nemas vise sta da kazes,ja svoje zene nebi djelio sa drugim a dvi tru pa i 4 u braku netreba mi, :) to bi imao kad bi bio neki sheik pa da dvi lapezom sa strane a dvi da peru svaka po jednu nogu :) ovako zivot sa jednom zenom je dobar

Drage moje evo jednog adekvatnog savjeta... Sto se tice ovog sto rekose da muz moze dovesti drugu zenu bez pristanka prve... Od ljudi koji su se obrazovali u smjeru Islamskih nauka, tj. koji su kompetentni, dobila sam slijedeci odgovor:

"Ako je zena uvjetovala prilikom sklapanja braka da muz ne moze dovesti drugu zenu bez njenog prethodnog odobrenja, taj uvjet se mora ispostovati.
U protivnom, zena ima pravo na razvod braka. Ako to nije uvjetovala, pristanak prve zene je pozeljan, ali nije uvjet..."

Zato drage moje na serijatskom vjencanju ga lijepo uvjetujete da mora dobiti vase odobrenje i stvar rijesena... ;)

Citadoh i nisam mogla da ne podjelim sa vama.. naime posajte sljedece.. vako..

Kur'an je jedina religiozna knjiga koja sadrzi frazu "ozeni samo jednu"..

Prije nego sto je Kur'an bio objavljen nije bilo nikakvih granica u toj poligamiji, neki su imali cak i po 100 zena. Islam nudi muskarcu dozvolu da ozeni 1, 2, 3, 4 zene, ali pod uslovom da se naspram svih odnosi jednako. A onda kasnije u jednom ajetu se kaze da se ne moze postupati prema svim zenama jednako ma koliko to zeljezi i zbog toga poligamija nije pravilo (misli se na zakon) nego iznimka iz pravila. Mnogu su ljudi u zabludi da je muslimanima obaveza da imaju vise od jedne zene..

Tako da molim lijepo, necemo zagonit, pretjeravati nego molit Allaha dz.s mi sto nismo udane da se fino udamo skrasimo, ove sto jesu da imaju sto bolji suzivot sa covjekom i sa djecom ako ih imaju, ako nemaju nek porade na njima i to bi bilo to :)))

[b]Pitanje:[/b]

Esselamu alejkum,

Moj muz je izrazijo zelju i pitao me za dopustenje da bi se jos jednom ozenijo,ja sam mu to dozvolila ali jako teskim srcem,jer se bojim da cu biti grjesna kod Allaha ako mu to zabranim. Ali ja trazim od njega da ne zivimo u istoj drzavi jer se bojim da moj iman nije toliko jak da bi izdrzala sve to u najljepsem redu,a on to ne zeli. Sta da radim? Hoculi bit grjesna ako mu ne dozvolim drugu zenu?

[b]Odgovor:[/b]

Ve alejkumusSelam,

Sto se tice visezenstva, [b]Allah ga je dozvolio i nema pravo zena da uskracuje to pravo svome suprugu.[/b] [i]Osim da se muz pri sklapanju braka sam odrekne tog prava i pristane da za zenina zivota ne zeni drugu[/i].[b]U osnovi muz nije duzan da pita zenu po tom pitanju. Kako ce zene odgovorit na Sudnjem danu koje su bile protivne tom popisu? Zar ne razmisljaju da su na takav nacin direktni ucesnici i uzrocnici da se nemoral siri u drustvu?[/b]

A sto se tice tvoga imana, cinjenjem dobrih djela on ce se povecat i priblizit ces se Allahu njima i moli Ga da ti olaksa i da te ucvrsti na Putu Istine. Allah najbolje zna ali bolje ti je da se pomiris s tim propisom, nego da cujes nakon vremena da se muz ozenio bez tvoga znanja.

Ne razumijem kako mozes bit mirnija i srecnija ako biste bili razdvojeni u dvije drzave? Zar nije lakse i bolje da to vrijeme i novac koji bi trosio na prevoz trosi na svoju porodicu i da to vrijeme budete skupa? Razmisli dobro prije nego ucinis neki nepromisljen korak!
A Allah najbolje zna!

[b]Na pitanje odgovorio prof. Jasmin Djanan![/b]

[b]sam nako malo info :D
[/b]

[quote name='auslanderka zauvjek bosanka' post='236711' date='May 27 2008, 23:14'][b]Pitanje:[/b]

Esselamu alejkum,

Moj muz je izrazijo zelju i pitao me za dopustenje da bi se jos jednom ozenijo,ja sam mu to dozvolila ali jako teskim srcem,jer se bojim da cu biti grjesna kod Allaha ako mu to zabranim. Ali ja trazim od njega da ne zivimo u istoj drzavi jer se bojim da moj iman nije toliko jak da bi izdrzala sve to u najljepsem redu,a on to ne zeli. Sta da radim? Hoculi bit grjesna ako mu ne dozvolim drugu zenu?

Ve alejkumusSelam,

Sto se tice visezenstva, [b]Allah ga je dozvolio i nema pravo zena da uskracuje to pravo svome suprugu.[/b] [i]Osim da se muz pri sklapanju braka sam odrekne tog prava i pristane da za zenina zivota ne zeni drugu[/i].[b]U osnovi muz nije duzan da pita zenu po tom pitanju. Kako ce zene odgovorit na Sudnjem danu koje su bile protivne tom popisu? Zar ne razmisljaju da su na takav nacin direktni ucesnici i uzrocnici da se nemoral siri u drustvu?[/b]

A sto se tice tvoga imana, cinjenjem dobrih djela on ce se povecat i priblizit ces se Allahu njima i moli Ga da ti olaksa i da te ucvrsti na Putu Istine. Allah najbolje zna ali bolje ti je da se pomiris s tim propisom, nego da cujes nakon vremena da se muz ozenio bez tvoga znanja.

Ne razumijem kako mozes bit mirnija i srecnija ako biste bili razdvojeni u dvije drzave? Zar nije lakse i bolje da to vrijeme i novac koji bi trosio na prevoz trosi na svoju porodicu i da to vrijeme budete skupa? Razmisli dobro prije nego ucinis neki nepromisljen korak!
A Allah najbolje zna!

[/b][/quote]

o moj zdravi razume sto me napusti u ovim teskim trenucima... :( <_<
gdje se moze pisati tom profesoru ?

Ma profesora za precjenika mjesne zajednice :D
treba sad da on nama svima postane uzor i da se svi vladamo kako [i]"godis" on rece [/i]i onda cemo svi rajt in dzennet..

ja kad svog nadjem ja cu njemu odma reci de ti brale jos 3 pa da nam bude veselo, profesor je tako reko :D

I sa koje je stranice kopiran ovo pitanje i odgovor...

Nekog istomisljenika?!

Draga auslenderka,

De se vi ovi teorija okanite, a predjite u praksu pa nama to lijepo dokazite kako to moze i kako je to samo tako bajno i sjajno!! :P

Ja znam da auslenderka pise, da ni u jednu ovu rijec nevjeruje ni sama jadna... Nijedna zena to tako sa rasirenim rukama nece prihvatiti.. A SVE SMO OD KRVI I MESA, i nezaboravite obadvoje, majke tereze i tako ti slicni svetci su davno izumrili!!

Bila sam u braku, i vjeruj da bi mu ja presudila koji bi se na mene ozenio... Zakon tamo ili vamo!!!

ZENE NEDOZVOLJAVAJTE DA SE NA BRUTALNE I BEZDUSNE NACINE SA VAMA MANIPULIRA I ODLUCUJE!

Samo ako ima onu stvar medju nogama, nije on nijedan nista bolji nit vrijedni! Edited by auslanderka zauvjek bosanka
no vrijedjanje nikog

flood-a malo :D, zamisli samo, jedna za krevet (nekada i vise njih :rofl: ), jedna za kuhinju, jedna za cistiti i jedna da se brine da ostale 3 rade sta trebaju :D haha, harem :lol:

PS: i jedne je nekada preko glave, jos da ih je vise pakao pravi :D

[quote name='EcI PeCi PeC' post='236717' date='May 27 2008, 22:35']I sa koje je stranice kopiran ovo pitanje i odgovor...

Nekog istomisljenika?!

Draga auslenderka,

De se vi ovi teorija okanite, a predjite u praksu pa nama to lijepo dokazite kako to moze i kako je to samo tako bajno i sjajno!! :P

Ja znam da auslenderka pise, da ni u jednu ovu rijec nevjeruje ni sama jadna... Nijedna zena to tako sa rasirenim rukama nece prihvatiti.. A SVE SMO OD KRVI I MESA, i nezaboravite obadvoje, majke tereze i tako ti slicni svetci su davno izumrili!!

[b]Bila sam u braku, i vjeruj da bi mu ja presudila koji bi se na mene ozenio... Zakon tamo ili vamo!!![/b]

ZENE NEDOZVOLJAVAJTE DA SE NA BRUTALNE I BEZDUSNE NACINE SA VAMA MANIPULIRA I ODLUCUJE!

Samo ako ima onu stvar medju nogama, nije on nijedan nista bolji nit vrijedni![/quote]

Eci, nisu sve zene iste..

ima dosta i do naseg mentaliteta.

i najzad, sto ce ova tema na ljzs ako vec se prica sve sa aspekta vjere..

[quote name='Incubus' post='236714' date='May 27 2008, 22:26']o moj zdravi razume sto me napusti u ovim teskim trenucima... :( <_<
gdje se moze pisati tom profesoru ?[/quote]

[url="http://www.turntoislam.com/forum/showthread.php?p=205774"]http://www.turntoislam.com/forum/showthread.php?p=205774[/url]

clark cimant cemo je no problem,samo religija druga pravila :D

[quote name='auslanderka zauvjek bosanka' post='236711' date='May 27 2008, 21:14'][b]Pitanje:[/b]

Esselamu alejkum,

Ve alejkumusSelam,

A Allah najbolje zna!

[/b][/quote]

Ja cu poceti sa ovim rijecima: Allah najbolje zna.

Meni bi iskreno bilo tesko, cini mi se da bi se razboljela da mi covjek jednostavno dodje jedan dan kuci i dovede drugu zenu, ma to ti je da cir dobijes. Nebi to mogla da izdrzim, inace stvarno sam strpljiva osoba i mogu sa svakim fino ali to, kakvi.
Sta mislis pored toga svega on nju vise zavoli, mladja, ljepsa, sladja, nekako mu vise odgovara. Ako bi htjela da pokusam, u takvoj situaciji nit bi jela nit bi pila (kad mi je tesko nemogu jesti) a ako nebi pokusala znalo bi se razvod, npr. imas djecu u tom slucaju djeca ostaju bez oca.

Eh sad pitanje cega je ucesnik taj covjek koji bi tako nesto uradio svojoj porodici, recimo da se zena razboli zbog takvog cina ili da to bude razlog razvoda?

[b]Zar ne razmisljaju da su na takav nacin direktni ucesnici i uzrocnici da se nemoral siri u drustvu?[/[/b] Zasto nemoral?
Jel taj profesor nemoze da navede gdje [b]tacno[/b] pise to da zena nema pravo da uskracuje, dajte sure ili hadise. Edited by Eve

[quote name='black_lady' post='236630' date='May 27 2008, 18:27']Drage moje evo jednog adekvatnog savjeta... Sto se tice ovog sto rekose da muz moze dovesti drugu zenu bez pristanka prve... Od ljudi koji su se obrazovali u smjeru Islamskih nauka, tj. koji su kompetentni, dobila sam slijedeci odgovor:

"[b]Ako je zena uvjetovala prilikom sklapanja braka da muz ne moze dovesti drugu zenu bez njenog prethodnog odobrenja, taj uvjet se mora ispostovati. [/b]
U protivnom, zena ima pravo na razvod braka. Ako to nije uvjetovala, pristanak prve zene je pozeljan, ali nije uvjet..."

Zato drage moje na serijatskom vjencanju ga lijepo uvjetujete da mora dobiti vase odobrenje i stvar rijesena... ;)[/quote]

Moram opet citirati samu sebe :D

To gore sto sam napisala oko uvjetovanja je bio odgovor iz samog Rijaseta BiH!

Pametnome dosta!

Potpun odovor Rijaseta glasi:

"Odgovor:

[b][size=3]Buduci da je poligamija zakonski zabranjena u BiH, pa time i
neprimjenjiva, smatramo nepotrebnim baviti se ovim pitanjem. [/size][/b]Ono nije
prakticno relevantno. Bavljenje njime iz spekulativnih razloga nije
pozeljno. Ako vec zelite da znate spomenuto pitanje iz cisto edukativnih
razloga, onda Vam mozemo ukratko reci slijedece:
Ako je zena uvjetovala
prilikom sklapanja braka da muz ne moze dovesti drugu zenu bez njenog
prethodnog odobrenja, taj uvjet se mora ispostovati. U protivnom, zena ima
pravo na razvod braka. Ako to nije uvjetovala, pristanak prve zene je
pozeljan, ali nije uvjet."

Pa da neki vise ne pokusavaju soliti pamet nama po forumu, a da se primjetiti i da im bas ne polazi od ruke!

Zao mi je, moram vas razocarati u svim europskim zemljama, a i vecinom u svijetu poligamija je ZABRANJENA... Pa vi koji se zalazete kako je to lijepo i kako se treba zeniti po 2 -3, 4 puta (iako je i to neistina, da se kaze TREBA, jer ustvari Allah dragi u Kur'anu kaze da se covjek ne moze prema svim zenama podjednako odnositi, da je najbolje s jednom!), eh vi koji se zalazete za hareme, bujrum tamo gdje ih mozete osnivati, pa uzivajte tamo do mile volje! ;)

Ali nemojte vise da pokusavate ikakvo izapiranje mozga ovdje... Jer je to suplja prica, krenuvsi od same cinjenice da je u zemlji u kojoj zivite poligamija zabranjena! ;)

[quote name='Eve' post='236896' date='May 28 2008, 13:47']Ja cu poceti sa ovim rijecima: Allah najbolje zna.

Meni bi iskreno bilo tesko, cini mi se da bi se razboljela da mi covjek jednostavno dodje jedan dan kuci i dovede drugu zenu, ma to ti je da cir dobijes. Nebi to mogla da izdrzim, inace stvarno sam strpljiva osoba i mogu sa svakim fino ali to, kakvi.
Sta mislis pored toga svega on nju vise zavoli, mladja, ljepsa, sladja, nekako mu vise odgovara. Ako bi htjela da pokusam, u takvoj situaciji nit bi jela nit bi pila (kad mi je tesko nemogu jesti) a ako nebi pokusala znalo bi se razvod, npr. imas djecu u tom slucaju djeca ostaju bez oca.

Eh sad pitanje cega je ucesnik taj covjek koji bi tako nesto uradio svojoj porodici, recimo da se zena razboli zbog takvog cina ili da to bude razlog razvoda?

[b]Zar ne razmisljaju da su na takav nacin direktni ucesnici i uzrocnici da se nemoral siri u drustvu?[/[/b] Zasto nemoral?
Jel taj profesor nemoze da navede gdje [b]tacno[/b] pise to da zena nema pravo da uskracuje, dajte sure ili hadise.[/quote]

Draga eve da krenemo ispocetka...u Kur

ja bi na to sve odgovorio jednostavno ...

ja da mogu zenio bi dvije ... zasto ??

zato jedna u kuci jedna za hodanje i tako mjesecno se mjenjaju ;) i obadvije happy :) i zbog toga sto u kuci nikad nebi bilo dosadno ;)

Ma na kraju nek radi sta ko hoce, koja hoce da trpi nek joj se propne na glavu i dovede 10 komada zena i aferim..:)

[quote name='Incubus' post='236161' date='May 25 2008, 18:38']haha a sto je najgore sto to propagiraju oni koji ne mogu naci ni jednu zensku :lol: :lol:

i da... zasto je moj raniji post s ove teme obrisan ?
pitao sam zasto se zena ne bi mogla udati za dva muskarca i niko nece da mi odgovori :P :P[/quote]

Eh dragi Incubus, religije ponizavaju zenu. Kao sto nam je poznato, muskarcu je sve dozvoljeno, a mi da ne bi bile "gresnice", moramo ispunjavati zelje istoga. Ali to oni lijepo ukrase sa par rijeci, na kraju ispada kao da se na sve nacine ugadja jednoj zeni, da je ona ta koja ima "zadnju" rijec, i da se protiv njene volje nista ne radi...Koja manipulacija, i na sta sve ljudi padaju.

Cuj, ozeniti vishe zena. Pa daj, smo mi mozda roboti, bez osjecaja da bi tako nesto za nas bilo prihvatljivo, tj, da nam dragi tek tako dovede drugu, i da mi to smatramo kao za nashe bolje...Ljudi moji, ovo je 21 vijek---prestanite zivjeti po nekim zakonima koji su pisani prije hiljade godina. Edited by Apollonia

[quote name='auslanderka zauvjek bosanka' post='237042' date='May 29 2008, 01:24']Draga eve da krenemo ispocetka...u Kur

Clark ado nesoli mi pamet molim te..
Kao prvo nisi ti zensko da mozes na tu temu pricati..
Boziji covjece poznam jako puno sestara, pokrivene cestite i NORMALNE zene..
Nijednoj nije svejedno kad se na tu temu prica.. I onda dodje neka i kaze hajte bujruuum, ja svom ici i traziti, ja svom sve dozvolitit tako pise.. nepije ta teorija vode dragi moj...

Ponekim sestrama sto se to desi, one jaadne sabure, kazu u saburu spas, jes spas kad jadna sve guta..

Ado nijedna zena sa zapada, cak ni one zene sto zive u drzava gdje je to svakdnevnica nisu sretne sa tim. I nijedna nece tek ako slegnuti ramena i reci pa dozvoljeno ti je! Edited by auslanderka zauvjek bosanka
klevetanje

ecii mozes li objasnit tu vasu srecu?zasto se vazda zalite?zasto ste nesretne?kako bi po tvom misljenju jedno zensko u danasnjici bilo sretno i zadovoljno?ja mislim da vi neznate haman vise sta sa samima sobom,znas vase nezadovljstvo je svaki dan vece,sto ste vise postovane vise ste nezadovoljne trazite jos i niste zadovoljne onim sto imate,netreba sad pogotovo vise zena u braku kad i one u braku se prolopove nema postovanja prema covjeku,vi zaboraviel da je muskarac dominantniji vazda pa i u buduce,nemojte igrat ulogu muskarca budite zenski insani :) zasto ste preljubonorne na zenski rod kad imate muskarca kraj sebe?ja cu i odgovorit na ovo pitanje pa onda ko hoce jos,vi dobro poznajete sebe i svoju narav zato ste ljubomorne vi same jedna na drugu jer ste popustljive muskim napadima,nezalite se same padate,,,

jes lady samo prosirujem raspravu da vidim razloge vase nesrece i zasto muskarac vise nebi ni zenio dvije ili vise zena :)

[quote name='x-men' post='237610' date='May 31 2008, 13:53']ecii mozes li objasnit tu vasu srecu?zasto se vazda zalite?zasto ste nesretne?kako bi po tvom misljenju jedno zensko u danasnjici bilo sretno i zadovoljno?ja mislim da vi neznate haman vise sta sa samima sobom,znas vase nezadovljstvo je svaki dan vece,sto ste vise postovane vise ste nezadovoljne trazite jos i niste zadovoljne onim sto imate,netreba sad pogotovo vise zena u braku kad i one u braku se prolopove nema postovanja prema covjeku,vi zaboraviel da je muskarac dominantniji vazda pa i u buduce,nemojte igrat ulogu muskarca budite zenski insani :) zasto ste preljubonorne na zenski rod kad imate muskarca kraj sebe?ja cu i odgovorit na ovo pitanje pa onda ko hoce jos,vi dobro poznajete sebe i svoju narav zato ste ljubomorne vi same jedna na drugu jer ste popustljive muskim napadima,nezalite se same padate,,,[/quote]

Jer stvarno ocekujes da ti na ovoj temi na ovaj post dajem odgovor?

Ok

EVO TI GA :D

Samo kazem da nijedna to dobrovoljno nece prihvatiti! Ma koliko vjernica, koliko ona gledala i davala vrijednost tako tim stvarima! Dobrovoljnog i vedrog srca NIKAD!!

I da ti se donavezem na post koji nidje veze sa temom ima ali, problem sto su zene ojacale je maltretiranje i omalovazavanje kroz stotine godina, zene su sad ojacale, radile na sebi dosle dalje, a vi, vi muskarci ste stali ja jedno mjeste i trampate tablate.. nikad dalje da krenete.. Poradite na sebi!!

joj eci ti pises koda si ti prva zena sto je postala pa se napatila sve do ovog vremena :) a ne samo ti tako sve pisete gore nego oni crnci sto su bili robovi tako se i nad vama nesto robovalo,mora da je i one zene sto su bile prostitutke neko nagovorio hajde ti na cestu prodaji se sta ti je za njom nemere se istrosit,a moze se zaradit,koje nad njima robovao kad je to njihova odluka,ja nisam ni cuo ni vidio u zadnjih mnogo godina da je neki muskarac ozenio dvije zene pa i vise..

[quote name='x-men' post='237916' date='Jun 2 2008, 09:01']joj eci ti pises koda si ti prva zena sto je postala pa se napatila sve do ovog vremena :) a ne samo ti tako sve pisete gore nego oni crnci sto su bili robovi tako se i nad vama nesto robovalo,mora da je i one zene sto su bile prostitutke neko nagovorio hajde ti na cestu prodaji se sta ti je za njom nemere se istrosit,a moze se zaradit,koje nad njima robovao kad je to njihova odluka,ja nisam ni cuo ni vidio u zadnjih mnogo godina da je neki muskarac ozenio dvije zene pa i vise..[/quote]

Ma ja nepisem zato sto sam se ja napatila, ja pisem jer imam sta na ovim temama da kazem.. Diskutujemo.. Sa mojom prosloscu to nema nista, neznam po koji put da ti kazem dragi moj... Ja sam bogu zahvalna za svoja zivota iskustva!! Jer nebi bila ovo sto jesam da nije tako bilo!!

Kuzis da na ovoj temi crnce, indijance ili djecu vojnike iz kOnga spominjemo bilo bi malo paradoksno!
DIskutujemo o visezenstvu!
Ti kazes nisi dozivio da je drugu doveo, ima toga ima dostu vise nego sto misliti mozes.. Jednostavno je dovede, pase nepase, ide bira.. Po mogucnosti da je 20 god mladja od prve zene, mlada dobra...

Ja neznam sta mu onda prva zena znaci... Pital se kako je toj prvoj nesretnici! Zene zglazaju bolan obole n azivce, depresijeih puknu odlipe..Kako nece kad im je deva vrijednija od zenska...

Citiram jednog brata: Kaze hocu desetero djece, ako ova prva nehtjedne radjati, kao morace jos jednu dovesti pa da napravi toliko tu sirocad..

Ja se u ovom citatu smao pitam, gdje je tu njena odluka, ona to nosi u stomaku, ona to mora roditi odgajati.. Kao ako nece da radja dovesce drugu!

Ozenila bi ja njega kako ni sanjo nije, boga mi nizakakave on vise nebi bio sposoban, to je sevap osakatiti!

pa taj brat bar zeli dijecu i ta dijeca ce imat oca :)