Jump to content
doktoraider

Suse 10.2

Recommended Posts

[quote name='_B_u_d_A_' post='196018' date='Nov 25 2007, 18:27']hej morat ces malo sacekati sa odgovorom posto sad nes radim, al mislim da znam kako rijesiti problem... i ja sam se dosta zezao oko slike, graficke i monitora. heke sam fajlove podesavao i podesavao. svasta nesto... haj pa cu to napisat(nadam se ) pa ako pomogne???

do tada...?![/quote]

ma mogu...

ja kad njega palim imam listu da idem u windows i u suse 10.3 kliknem na suse i samo ekran crn i pise mi ono od monitora kao da je podeseno na toliko i toliko,rezolucija....

Ubuntu pwna:D
Jednostavno jer je najjednostavniji... lol - paradox :P dje veza:D
Ubuntu sam locira i zvuk i video... te jos ak imas konekciju na net.. ne pobjediv je... ima podrsku gori zemlja :D

hahah malo smo skrenuli sa teme al nema veze. super svaka cast Ubuntu, i ko hoce neka ga koristi, al ja nisam jos naisao. a to sto on sam locira zvuk i video a i konekciju, to nije nista novo. i ostali linuxi sa novijim kernelom imaju tu mogucnost, sve je do autora tih linux distribucija. podrska na sadasnjem linuxu sto koristim je isto podrzana, update i upgrade softwarea i systema, znaci nisu oni izumili toplu vodu na kraju. samo sto neke stvari rjesavaju brze od ostalih, dok ostali entuzijasti malo kasne...

drzi se one distribucije koja ti/vamm najvise odgovara... ma koja ona bila. hahaha glavno da je LinuX platforma!!!!!

[quote name='_B_u_d_A_' post='196188' date='Nov 26 2007, 11:09']hahah malo smo skrenuli sa teme al nema veze. super svaka cast Ubuntu, i ko hoce neka ga koristi, al ja nisam jos naisao. a to sto on sam locira zvuk i video a i konekciju, to nije nista novo. i ostali linuxi sa novijim kernelom imaju tu mogucnost, sve je do autora tih linux distribucija. podrska na sadasnjem linuxu sto koristim je isto podrzana, update i upgrade softwarea i systema, znaci nisu oni izumili toplu vodu na kraju. samo sto neke stvari rjesavaju brze od ostalih, dok ostali entuzijasti malo kasne...

drzi se one distribucije koja ti/vamm najvise odgovara... ma koja ona bila. hahaha glavno da je LinuX platforma!!!!![/quote]

ima li kakav odgovor,rjesenje za mene :D

reko si da cekam hehe

[quote]ja sam svoj sjebo tako reci a sad neznam sta da uradim,
kad sam instalirao suse 10.3 i bila je ono malo mutna slika,ne bas slika nego slova.i ja da poboljsam rezoluciju i stavim najvecu ja mislim na 1440x900 tako nes i trebalo ponovo startati pc,ja uradim i nemogu unici sad u linux nikako,a na visti imam isto rezoluciju 1440x900 sve pici normalka...[/quote]

joj ja sam se malo zaposlio drugim stvarima...

eh ovako:

kazes da se nemoze startati linux. kako??? hmmm pokusaj na boot loaderu kada te bude pitao kakos da dize sistem, pokusaj da ti se boota al da imas tekst login, tako da graficki interfejs izbjegnemo...

kada se logiras uspjesno, onda pokust acemo srediti neke stvari, u ovom slucaju graficku, kucanjem sljedecih komandi:
[b]xf86config
XF86Setup
xorgconf[/b]

e tu ce se stelaju razne stvari: tastatura, mis, monitor, graficka. e ja sam se mnogo zezao sa ovim pa sam i mnogo puta pogrijesio, al tako da se nemas cega bojati, bolje ces nauciti. tu ces izabrati svolju graficku, i monitor, te njihove konfiguraciske vrijednosti, ako znas, a naj bolje bi bilo da stavis standardno, tako da nebi se doveo u istu situaciju.

et kada to bude gotovo onda pokreni xserver sa komandom:
[b]startx[/b] ili [b]xstart[/b].

ako se srusi slika ili nebude nes htjelo raditi samo ponavljajk postupak dok nebude pravo...

ima tu jos caki al brete ima i pisati, a nisam u tome vican

Za unknown:

Kad ti se pojavi taj "crni ekran", stisni Ctrl + Alt + F1, logiraj se kao root, ukucaj admin password, nakon toga upisi komandu yast (pretpostavljam da si koristio yast kad si podesavao rezoluciju). I onda jednostavno sa strelicom dole na "Hardware" , desno na "Graphics Card and Monitor", i vratis rezoluciju, sacuvas, izadjes i utipkas u konsolu: reboot. To bih trebalo da radi. Ako bude kakvih problema javi.

Pusti ove gore sta pricaju, OpenSuSe je NAJBOLJI!!!

Za unknown-a:

Kad ti se pojavi "crni ekran", stisni tipke Ctrl + Alt + F1. Logiraj se kao root i upisi administratorski password. Nakon toga upisi komandu [b][/b]yast (pretpostavljam da si prije yast koristio za podesavanje rezolucije). Kad se pojavi prozor, ides dole na Hardware > Graphics Card and Monitor, vratis rezoluciju, sacuvas i izadjes. I onda utipkas u konsolu [b][/b]reboot. Ako bude kakvih problema, javi.

I pusti ove gore sta pricaju, openSuSe je NAJBOLJI!!!!

[quote name='_B_u_d_A_' post='196188' date='Nov 26 2007, 11:09']hahah malo smo skrenuli sa teme al nema veze. super svaka cast Ubuntu, i ko hoce neka ga koristi, al ja nisam jos naisao. a to sto on sam locira zvuk i video a i konekciju, to nije nista novo. i ostali linuxi sa novijim kernelom imaju tu mogucnost, sve je do autora tih linux distribucija. podrska na sadasnjem linuxu sto koristim je isto podrzana, update i upgrade softwarea i systema, znaci nisu oni izumili toplu vodu na kraju. samo sto neke stvari rjesavaju brze od ostalih, dok ostali entuzijasti malo kasne...

drzi se one distribucije koja ti/vamm najvise odgovara... ma koja ona bila. hahaha glavno da je LinuX platforma!!!!![/quote]

btw. jes probao GENTOO... meni zakon distra...
Pored Ubuntua, i ona mi je u srcu... :P (suse je isto ta klasa... ali ove sam zavolio.. amorr.. razumes) :P

[quote name='[TaKe_dOwN' post='196861' date='Nov 28 2007, 20:32']btw. jes probao GENTOO... meni zakon distra...
Pored Ubuntua, i ona mi je u srcu... :P (suse je isto ta klasa... ali ove sam zavolio.. amorr.. razumes) :P[/quote]

jesam bas jucer. sta da ti kazem. NISAM ZADOVOLJAN!!! skinuo sam je bas sa FreeZone kad si rekao da je dobra distribucija, pa hajde da vidim...
nis ja sebi preprzio na CD i pustio da buta, kad ono nakon svega nece da nece pokrene Xserver!!! pokusaj konfigurirati ono nece, izaberem da je graficka od Radeon serije ono nista, stavim da je samo ATI (generic) opet nista, hahahaha stavim da je obicna VGA karta ono opet nista. eb ga sada Gentoo...

za sada malo odmaram poslije poraza sa Gentoo distribucijom, al vicemo se mi poslije, hahahahaha

hahahaha pogledajte ovo sa Fedorom 8 kad sam sada malo radio sa njom:

[img]http://img33.picoodle.com/img/img33/5/11/30/svenvp/f_Screenshot2m_d5fa3e5.png[/img]

Whahah...
To sam ja uvijek govorio.. doce i vrijeme komercijalizacije LINUXA... heheh;)

btw. Gentoo je dobar, samo sto gnu based distra, te se moras malo vise potrudit... ali je dobar jer ak s epotrudis mozes ga savrseno prilagoditi za ono sto trenutno radis , odnosno za sta ti treba...
Nije najjednostavniji.. ali radi svoje :D
btw. ARCH isto rulza :P

[quote name='dexter' post='196368' date='Nov 26 2007, 22:45']Za unknown-a:

Kad ti se pojavi "crni ekran", stisni tipke Ctrl + Alt + F1. Logiraj se kao root i upisi administratorski password. Nakon toga upisi komandu [b][/b]yast (pretpostavljam da si prije yast koristio za podesavanje rezolucije). Kad se pojavi prozor, ides dole na Hardware > Graphics Card and Monitor, vratis rezoluciju, sacuvas i izadjes. I onda utipkas u konsolu [b][/b]reboot. Ako bude kakvih problema, javi.

I pusti ove gore sta pricaju, openSuSe je NAJBOLJI!!!![/quote]

sa tvojom pomoci sam uspio srediti i evo bas ovo pisem sa linuxa heheh ;) thanks very much ;)

svka cast za dextera!!! :icon_cheesygrin: on je inace zarazio mene na neki nacin sa Linux-ima(Knoppix v3.1), stoga hvala. a i pravi je majstor za linux. ovdje nisam naisao na nekog sa njegovim znajem o linuxu, mislim u Cazinu, a i onako ih ima malo. samo da je cesce na forumu...

hakazao sam ovaj put(hahaha nije bas prvi)!!! :an:

[quote name='dexter' post='197522' date='Dec 1 2007, 20:13']Hvala hvala. :icon_cheesygrin:
Drago mi je sto mogu pomoci.[/quote]

uvijek si u tome dobro dosao :D dobro samo da znam kod koga se mogu obratiti hhehe :D