Jump to content
doktoraider

Suse 10.2

Recommended Posts

Ja sam sebi instalirao suse 10,2 ali je nekako je slika mutna (slova)

Imam GeForce4 MX 440 with AGP8X od 64 mb graficku,ima li kakvo rjesenje il mozda treba graficka od vise MB.

Ako ko moze da mi pomogne.....Shadowman? :D

p.s samo sam pocetnik sa linuxom tako da znate,da polako objasnite :D

Da li mozda neko zna kakav program za style linuxa,mjenjanje ikona,themes itd. cuo sam da ima jedan program KARAMBA ali nemogu nigdje naci za download,ako neko ima nek stavi link.

hvala unaprijed :D

Jel se moze prebaciti na suse 10,2 iz GNOME desktop u KDE,i kako?

Shadowman ? :D najlakse mi je bilo ono sto si poslo sa slikama heheheh tako najlakse kontam :D

Pozdrav

???

bildschirmfoto3ur.png

Snasao se nekako,ali ima drugi belay :D

unisao sam na gnome i u terminal,ukucao samo KDE i prebacilo je onda na kde desktop,ali kao sto je na sliki,te u dnu opcije ima od gnome i kde npr computer i ta zelena zivotinja :D e kako bi sad mogao da iskljucim gnome a da ostane kde desktop,jer nemogu naci ono kad se logujem u pc da me pita za pass,a tu se moze promijeniti desktop,ima li kakvo drugo rijesenje ???Ili moze li se iskljuciti u terminalu gnome?

Trebalo bi mi kakvi programa za suse 10,2 ako neko zna :D

kao npr.za slusanje muzike,gledanje videos i tako toga,kao sto je na windowsu :D

ako neko ima nek stavi linkova ovdje ili jednostavno imena ;)

Pozdrav

Trebalo bi mi kakvi programa za suse 10,2 ako neko zna :D

kao npr.za slusanje muzike,gledanje videos i tako toga,kao sto je na windowsu :D

ako neko ima nek stavi linkova ovdje ili jednostavno imena ;)

Pozdrav

<{POST_SNAPBACK}>

to ne ide bas tako kao kod windowsa prvo moras da instaliras veliku kolicinu librarys.
A najbolji player za video u linuxu je MPlayer i VLC.
A za audio preporucujem da koristis Amarok.
potrazi malo na netu ne mogu da se sjetim koje tacno library`s trebas da instaliras. :D

Vec imas sve programe za multimediju, ali suse ne dolazi sa codecima za komercijalne multimedijalne formate ( mp3, wma, mpeg ... ). Tu ti je Amarok jedan od najboljih programa za slusanje muzike ili za gledanje videa Koffein te mnogi drugi.

Dovoljno ti je da instaliras slijedece pakete:
w32codecs.tar
xine-lib-1.1.3.tar
Oni su u otvorenom kodu i instaliras ih iz otvorenog koda. Ovo ti vrijedi za programe sa KDE su

da ne otvaram temu ekstra,
jel neko mozda instalirao vec [b]Suse 10.3[/b]
Ja sam bas kupio u njemackoj za 13,00 eura.
Instalirao sam ali nisam jos nasao dobrog vremena da prckam po njoj :D ali eto vikenda pa onda... :D

[quote name='unknown' post='191654' date='Nov 7 2007, 06:35']da ne otvaram temu ekstra,
jel neko mozda instalirao vec [b]Suse 10.3[/b]
Ja sam bas kupio u njemackoj za 13,00 eura.
Instalirao sam ali nisam jos nasao dobrog vremena da prckam po njoj :D ali eto vikenda pa onda... :D[/quote]
Nisi ti platio suse 13 eura nego novine, suse je gratis i to opetSuse ehhehe :D,ja sam je imao instalirano al nisam mogao po obicaju da namjestim bezicnu konekciju pa sam ga obrisao, uglavnom ima sve nove verzije programa novi kernet i kde, al cekam verziju 4.0 KDE-a jer ce kako kruze glasine donijeti nevidjeno desktop suocelje !
POzz

[quote name='sanel87' post='191677' date='Nov 7 2007, 10:19']Nisi ti platio suse 13 eura nego novine, suse je gratis i to opetSuse ehhehe :D,ja sam je imao instalirano al nisam mogao po obicaju da namjestim bezicnu konekciju pa sam ga obrisao, uglavnom ima sve nove verzije programa novi kernet i kde, al cekam verziju 4.0 KDE-a jer ce kako kruze glasine donijeti nevidjeno desktop suocelje !
POzz[/quote]

hebi ga sve zajedno je doslo u paketu :D

zar jos suse linux postoji? po mom mislenju je ubuntu linux sad dominirajuca linux distribucija jer je jednostavna nije komplikovana ma sve je super. human feeling :) suse linux ostaje za ostalu grupu korisnika linuxa,nije ni za pocetnike nego je za one sto su koristili oduvijek suse i tako ostaju na tome. kao za one sto su koristili redhat pa onda fedoru..

[quote name='makcode' post='191850' date='Nov 7 2007, 21:52']zar jos suse linux postoji? po mom mislenju je ubuntu linux sad dominirajuca linux distribucija jer je jednostavna nije komplikovana ma sve je super. human feeling :) suse linux ostaje za ostalu grupu korisnika linuxa,nije ni za pocetnike nego je za one sto su koristili oduvijek suse i tako ostaju na tome. kao za one sto su koristili redhat pa onda fedoru..[/quote]

postoji suse :D
ubuntu....taj linux sam prvi put u zivotu sebi instalirao :D ,i naravno nako pocentik nisam mogao nariktati ulazak na internet.
u suse vec sve sam obavi.

eeee vidio sam da ljudi ovdje se samo opredjeljuju za SuSE, Ubuntu/Kubuntu, Fedora.... neki dan smo ja i moj frend, posto je on inzistirao da mu stavimo linux, i ne to koji neg Fedoru. rece ja haj dobro. tada nisam imao verziju 8 neg sam mu stavio verziju 7... i normalno kako to obicno biva, kada je sve zavrsilo i treba se poceti raditi, ono nece mislim hahaha dvije osnovne stvari da rade, MUZIKA I VIDEO, tj nema dekodera za mp3 i video!!! stas covjek onako nafrcit onda rece haj vracaj stari linux koji je vec bio instaliran, u ovom slucaju moj omiljeni MepisOS Linux. i ponovo ispocetka... al nije dugo trajalo... i kada smo to rijesili, instalirali, ono hoce muzika, video, konekcija na internet preko mreze(pazi bez dodatnog podesavanja). cak mi je rekao da i modem mu je ocitao, samo ga treba podesiti za Dial Up!!! ah da i update smo mu uradili, softwarea i systema.

ja sam iskreno koristio i SuSE, i Ubuntu malo manje. prije sam i RedHat, pa et veceras vala cu Fedoru. nadam se da ce mi se svidjeti??? oni su svi na svoj nacin posebni al za nekoga ko nije bas upucen, kada dodje prvi put u susret sa linuxom, i to mu s dogodi, nece se predomisljati da nastavi sa Billovim Windowsom, hhahahahaha... ebada je sto oni neke stvari kao podrska za mp3 ne stavljaju na OS pa se mora dodtno sredjivati!!!

ima jos toga al kasnije....

[quote name='_B_u_d_A_' post='196008' date='Nov 25 2007, 17:51']eeee vidio sam da ljudi ovdje se samo opredjeljuju za SuSE, Ubuntu/Kubuntu, Fedora.... neki dan smo ja i moj frend, posto je on inzistirao da mu stavimo linux, i ne to koji neg Fedoru. rece ja haj dobro. tada nisam imao verziju 8 neg sam mu stavio verziju 7... i normalno kako to obicno biva, kada je sve zavrsilo i treba se poceti raditi, ono nece mislim hahaha dvije osnovne stvari da rade, MUZIKA I VIDEO, tj nema dekodera za mp3 i video!!! stas covjek onako nafrcit onda rece haj vracaj stari linux koji je vec bio instaliran, u ovom slucaju moj omiljeni MepisOS Linux. i ponovo ispocetka... al nije dugo trajalo... i kada smo to rijesili, instalirali, ono hoce muzika, video, konekcija na internet preko mreze(pazi bez dodatnog podesavanja). cak mi je rekao da i modem mu je ocitao, samo ga treba podesiti za Dial Up!!! ah da i update smo mu uradili, softwarea i systema.

ja sam iskreno koristio i SuSE, i Ubuntu malo manje. prije sam i RedHat, pa et veceras vala cu Fedoru. nadam se da ce mi se svidjeti??? oni su svi na svoj nacin posebni al za nekoga ko nije bas upucen, kada dodje prvi put u susret sa linuxom, i to mu s dogodi, nece se predomisljati da nastavi sa Billovim Windowsom, hhahahahaha... ebada je sto oni neke stvari kao podrska za mp3 ne stavljaju na OS pa se mora dodtno sredjivati!!!

ima jos toga al kasnije....[/quote]

ja sam svoj sjebo tako reci a sad neznam sta da uradim,
kad sam instalirao suse 10.3 i bila je ono malo mutna slika,ne bas slika nego slova.i ja da poboljsam rezoluciju i stavim najvecu ja mislim na 1440x900 tako nes i trebalo ponovo startati pc,ja uradim i nemogu unici sad u linux nikako,a na visti imam isto rezoluciju 1440x900 sve pici normalka...

hej morat ces malo sacekati sa odgovorom posto sad nes radim, al mislim da znam kako rijesiti problem... i ja sam se dosta zezao oko slike, graficke i monitora. heke sam fajlove podesavao i podesavao. svasta nesto... haj pa cu to napisat(nadam se ) pa ako pomogne???

do tada...?!