Jump to content
Sign in to follow this  
Zlatousti

Grijeh

Recommended Posts

eh ovako kad nesto lose ucinimo , naravno molimo dragog Allaha da nam to oporosti . Zato imamo tevbu-pokajanje da to uradimo. Allah dz.s ce oprostiti onome robu koji se iskreno pokaje , a Allah zna jel to bilo iskreno!

Allah voli one koji se mnogo kaju

Tevba ili pokajanje od grijeha i ostavljanje lo

Kako gledate na grijeh...

Da li ste svjesni da se grijesite kod nekih recemo bezazleni stvari?

Ili se uopste ne umarate s tim "racunanjem" ?

Ne mogu se sad sjetiti tacan redosljed hadisa koji ide ovako.. [color="#0000ff"]Da se [b]svaki grijeh[/b] gleda kako brdo[/color].

Da nema malih velikih grijeha nego da sve grijehe gledamo kao velike da ih se klonimo i molimo za oprost ako

smo vec uradili ga..

[b][color="#8B0000"]Sve sto radim trudim se da je ispravno i da nikom ne nanosim stetu..

Znas ono kad zavrsis s jelom, pa se upitas na kraju, aj jesam li rekla bismillah, obuvas se, izlazis, isto pitanje jesam li krenula bismillom, razgovaras s nekim i poslije, jesam li rekla sta pogresno ili da me nije shvatio pogresno, a nisi imala lose namjere, mozda sam trebala dati marku onom prosjaku jucer iako sam naisla na jos par njih kojima sam nesta udijelila, griza savjesti, iako ne mora znacit da si kriv.. Valjda se to javlja kod covjeka koji ima postenja i kojem je bitno sta radi, ne sta ce ljudi pricat, nego onaj njegov unutrasnji osjecaj da li postupa ispravno..

Sitnice grade covjekov zivot, zrno po zrno pogaca.. Nakupi se toga.. Mozda SAMO jedno dobro djelo, iskreno ucienjeno, spasi te od najvecih grijeha.. Najprije one male greske ispravljat, odnosno kloniti ih se, pa onda velike, jer kad su one manje ociscene, postanes bolji covjek, spoznas smisao u cem si grijesio, kroz taj proces mijenjanja i kajanja postanes bolji covjek, tako da sama ta promjena oznacava neko ociscenje grijeha..

Allah dz.s. kaze, prepricano, trazite oprost od onih prema kojima ste pogrijesili, pa tek od mene.. jer nemas ti Njega sta moliti, a tebe ta osoba i dalje mrzi, ti se izvinjavas Bogu, a ne doticnom, cime nista ne mijenjas, znaci da mi imamo izbor u svojim rukama, pomiris se sa nekim, pa tek onda Allahu uputis pokajanje..
Tako je sa svim.. Das sve od sebe da bi bilo ok, ako ne i uspijes svaki put, znas da si se trudio max i nije bilo sudnjeno da se desi..

[/color][/b]

Poslije svakog namaza ja ucinim tevbu, jer covjek ne zna za malu sitnicu moze da iziđe iz vjere..

Kazu ti nesto ruzno dođe u mislima , ne reces , ne ucinis -nesmatra se grijehom , Allah ti pise dva sevapa (Hadis)

Kad se dva muslimana rukuju , sa njih spadaju mali grijesi (Hadis)

Zato, mali grijeh ako imamo on se vremenom pretvara u veiliki...

Hugolina slazem se sa tobom da prvo moramo trazti izvinjene od neke osobe , pa onda od Allaha...

Cinimo Tevbe , iskreno, radi Allaha ...

we sellam