Jump to content
Sign in to follow this  
Zlatousti

Grijeh

Recommended Posts

Zasto je nesto grijeh?

Bog sve odredjuje. I ono sto udaljava od Njegova puta Bog je nazv'o GRIJEH. Logicno je, da ono sto nije u skladu sa dobrim (Bogom) da ce se zvati grijeh (zlo).

Po cemu je logika oprosta, nakon pokajanja?

Logicno je, da ce Bog oprostiti ako mu se gresnik iskreno obrati, isto kao sto roditelj djetetu oprosti kad ga poslusa nakon sto je neposlusan bio. Ili, kad te neko ponizeno zamoli za oprost nakon sto te je uvrijedio, logicno je da ces mu oprostiti, ako u tebi samilosti ima, naravno.

Kaze se da je Bog najmilostiviji od svih, logicno je onda da je od njega najlakse dobiti oprostenje.

Da momci, al vjera nalaze neubi! Ubistvo je grijeh.... AL ako se branis i u samodbrani nekog ubijes onda nije grijeh??? ILi??
Kako vi to tumacite?

dobra tema..grijeh,mene muci to sto je bog taj koji nas je stvorio,i koji nam nalaze kakvi cemo biti i odredjuje svaki nas korak,jer kako pise u kuranu,BOG SVE VIDI I SVE ZNA,zasto onda da nam prasta ili ne prasta grijehe ako je to njegova volja...on nas tjera da grijesimo,da radimo grijeh..i onda ocekuje pokajanje ili sta...
nije fer..kako da se oduprem grijehu ako je to njegova volja...
zasto bi trebao da nas kazni za losa djela i grijehe koje je sam odredio,
to bi bila cista ne pravda...

Nezna kod nas se najmanje diskuje. AKo postavljas skaljiva pitanja odma si diskvalifikovan...
Sto je najzalostnije, kod nas malo ko d azna insanu neke odgovore i dati..

Valjda naleti budo, on ceo to nama odgovoriti...

Nezna kod nas se najmanje diskuje. AKo postavljas skaljiva pitanja odma si diskvalifikovan...
Sto je najzalostnije, kod nas malo ko d azna insanu neke odgovore i dati..

Valjda naleti budo, on ceo to nama odgovoriti...

<{POST_SNAPBACK}>

samo da mi jos ne iskpoa oci zbog ovog..
sta ja znam ja gledam na stvari realno,i kad o necem razmisljam ne razmisljem povrsinski nego idem sve dublje i dublje,,ja ko i zakon,i on uvijek jedan vuce drugi..
i to je moj problem..al hej svako ima pravo na svoje misljenje..

Evo ja cu vam dati svoje misljenje, jer to sto vi ne razumijete meni izgleda jednostavno.

Ubiti ili neubiti- Bog od nas trazi da se cuvamo pa ce nas cuvati i On, logicno je da ces ubiti da bi spasio zivot, ako nema drugo rjesenje. Znaci NIJE grijeh.

Za PILE,
Bog sve zna, i sve vidi, tacno, odredio nam da razlikujemo dobro od zla, dao nam Knjigu vodilju( Kur'an), da bi je proucavali i slijedeci njene upute klonili se grijeha.
Odredjeno je da cemo pogrijesiti ako ne slijedimo sto Bog trazi, a na nama je da izaberemo put dobra ili zla.
Bog nas ne tjera da gesimo(kako ti kazes) al nas ne tjera niti da idemo Njegovim putem. Bog je kavaljer, prepusta nama da izaberemo.
Kaznice nas, ako budemo krivo birali, oprostice nam ako Mu se iskreno pokajemo, i nikom nece nepravedan biti, to se On zarekao jos davno.
Nije nepravedan kao mnogi koji imaju vlast u svijetu pa kaznjavaju nevine, a nagradjuju zlocince.
On ne trazi da se kajemo sto njemu treba nase pokajanje, vec savjetuje nas za nase dobro. Sebi je propisao da bude milostiv, zato nas savjetuje da mu se kajemo.
Jer kad bude dan Suda, posto je On vjecito pravedan, nece pustiti da se ne kazne krivci a da se ne nagrade dobrocudni, zato sto bi tada pobio sam Svoje rijeci vjecito istitnite.
Kako se oduprijeti grijehu?
Da nebismo cinili grijehe, moramo prvo znati sta su grijesi a sta nisu. A tu je Kur'an da nam kaze, i mnoge druge koje su vezane za nj ai koje su objavljene prije njih.
A ima tu i razum i srce pa treba slusati sta srce govori sta je dobro a sta nije.

I na kraju, niste vi kjafiri, jer se upravo interesujete da naucite nesto pozitivno, a svako ko trazi znanje poslusao je prvu Bozju naredbu Ikre=uci, citaj.

Ako vam neko kaze da ne valja zapitkivati, taj vam nezna odgovoriti i da bi vas pobio kaze vam da ste kjafiri, jer u Boga ima odgovor na svako pitanje samo ga treba traziti...

es selamu alejkum

pile nesto si pobrkao

Allah voli i prima samo ono najljepse .

A to sto mi grijesimo to je do nas, nego i islamski svijet pati od greski koji rade drugi muslimani. sad zavisi koje covjek grijehe radi, ako su veliki grijese, bom drz se.

pokajanje ili tewbu treba da cini musliman svaki dan vise puta, dok meleci ne zapisu. Poslanik savs je cinio tewbu na dan po 70 puta, iako mu je obecano da ce uci prvi u Dzennet. a gdje smo mi ?

sto se tice ubistva ima serijatska kazna za to, krvarina da se plati ostecenoj familiji ili smrt, naravno govorim o ubistvu kad nije rat.

Allah u Kur'anu kaze : kad neko ubije nekoga kao da je ubio cjeli svijet, a kad spasi zivot nekom, kao da je spasio cjelo covjecanstvo.

Prenosi se da je jedan covjek ubio 99 ljudi i dosao do jednog covjeka i pitao ga imal ikakav nacin da mu se oprosti, ovaj rekao ne i njega je ubio kao 100. Isao je dalje i dosao do jednog alima (ucenjaka) i rekao mu: ubio sam 100 ljudi imal spasa za mene? Odgovorio mu je alim da ima, da ide u tu i tu zemlju i da prihvati tamo tu vjeru i da zivi kako ti ljudi zive i Allah ce mu oprostiti. Krenuo je sa tim nijjetom i onda je u putu umro. Dosao je melek azaba i melek rahmeta. Melek azaba kaze: Ubio je 100 ljudi ide u dzehennem. Melek rahmeta kaze: pravio je hidzru u ime Allaha i trazio oprost i pokajanje. Onda je Allah swt poslao treceg meleka sudiju kojem je naredio da izjmjeri korake odakle je krenuo i gdje je preseilo, i da izmjeri korake odakle je preselio i do zemlje. Bio je blizi zemlji. Tako da mu je Allah swt oprostio.

es selamu alejkum
pile nesto si pobrkao
Allah voli i prima samo ono najljepse .
A to sto mi grijesimo to je do nas, nego i islamski svijet pati od greski koji rade drugi muslimani. sad zavisi koje covjek grijehe radi, ako su veliki grijese, bom drz se.

pokajanje ili tewbu treba da cini musliman svaki dan vise puta, dok meleci ne zapisu. Poslanik savs je cinio tewbu na dan po 70 puta, iako mu je obecano da ce uci prvi u Dzennet. a gdje smo mi ?

sto se tice ubistva ima serijatska kazna za to, krvarina da se plati ostecenoj familiji ili smrt, naravno govorim o ubistvu kad nije rat.

Allah u Kur'anu kaze : kad neko ubije nekoga kao da je ubio cjeli svijet, a kad spasi zivot nekom, kao da je spasio cjelo covjecanstvo.

Prenosi se da je jedan covjek ubio 99 ljudi i dosao do jednog covjeka i pitao ga imal ikakav nacin da mu se oprosti, ovaj rekao ne i njega je ubio kao 100. Isao je dalje i dosao do jednog alima (ucenjaka) i rekao mu: ubio sam 100 ljudi imal spasa za mene? Odgovorio mu je alim da ima, da ide u tu i tu zemlju i da prihvati tamo tu vjeru i da zivi kako ti ljudi zive i Allah ce mu oprostiti. Krenuo je sa tim nijjetom i onda je u putu umro. Dosao je melek azaba i melek rahmeta. Melek azaba kaze: Ubio je 100 ljudi ide u dzehennem. Melek rahmeta kaze: pravio je hidzru u ime Allaha i trazio oprost i pokajanje. Onda je Allah swt poslao treceg meleka sudiju kojem je naredio da izjmjeri korake odakle je krenuo i gdje je preseilo, i da izmjeri korake odakle je preselio i do zemlje. Bio je blizi zemlji. Tako da mu je Allah swt oprostio.

izvini care, al' meni taj smisao tewbe malo ode kroz kuruze

kada cinimo tewbu, kazemo u njoj kako se kajemo za sve svoje grijehe, i kako ih vise necemo ciniti.

tkao je cini mi se bio tekst u onom nasem ilmihalu

i sada ja onda lazem Boga, kad kazem da necu grijesiti a ustvari opet grijesim.

gdje onda smisao tewbe ...

ja iskreno tewbu smatram necim generalnim kada se jednom nakon mladosti u kojoj "sam " odlucio malo ici i krivim putem, te ozenim se, kontao sam ucinit tewbu i drzat se ono generalnog puta

e sada, otkud ja znam hocul se ozeniti, ustvari i neznam, neznam ni hocul probudit se ziv, al' malo ono nabijem gasa u zivotu...

meni dovoljno nakon klanjanja prouciti namasku dovu, te mislim da sa u njoj i izmolio da mi se oproste grijesi koje sam ucinio u toku dana....

ajd mozda sam malo prekomplikovao, al' neko mi puhnuo stlicu iz sobe pa cucim, nekako slabije razmisljam, al' to je uglavnom to

izvini care, al' meni taj smisao tewbe malo ode kroz kuruze

kada cinimo tewbu, kazemo u njoj kako se kajemo za sve svoje grijehe, i kako ih vise necemo ciniti.

tkao je cini mi se bio tekst u onom nasem ilmihalu

i sada ja onda lazem Boga, kad kazem da necu grijesiti a ustvari opet grijesim.

gdje onda smisao tewbe ...

ja iskreno tewbu smatram necim generalnim kada se jednom nakon mladosti u kojoj "sam " odlucio malo ici i krivim putem, te ozenim se, kontao sam ucinit tewbu i drzat se ono generalnog puta

e sada, otkud ja znam hocul se ozeniti, ustvari i neznam, neznam ni hocul probudit se ziv, al' malo ono nabijem gasa u zivotu...

meni dovoljno nakon klanjanja prouciti namasku dovu, te mislim da sa u njoj i izmolio da mi se oproste grijesi koje sam ucinio u toku dana....

ajd mozda sam malo prekomplikovao, al' neko mi puhnuo stlicu iz sobe pa cucim, nekako slabije razmisljam, al' to je uglavnom to

<{POST_SNAPBACK}>

Selam ibro ovo ti je dobro ali sam znas da niko nezna koliko ce dugo zivjeti zato drzi se pravog puta i okani se grijeha moj savjet!!
A kolko mi je poznato da se nas Poslanik kajao 80 puta dnevno ako grijesim neka me neko ispravi hej Poslanik a gdje smo mi onda??????

care, ako je tako, onda mi dzennet zvuci malo nedostizan....

svejedno, zaista Vjerujem u Allaha dz.s. i kad god sam ga iskreno molio da mi pomogne u nekim situacijama, vjeruj mi da nikad nisam bio iznevjeren...

samo na sedzdu kad padnem i 3x izgovorim subhanAllah, izgovorim zelju, i uvijek su mi molbe bile uslisane...

naravno nista nedostizno, sve su to bile neke ovosvjetske guracke :D

svejedno, navukao sam dosta grijeha, iako se toga cuvam, ali nadam se da cu dugo pozivjet i da cu uspjet izvrsiti tewbu po svom planu i programu :D

ibro jel pricamo o zeljama ili grijesima?

e vidis ibro da bi se iskreno pokajanje primilo imaju 3 uslova majstore (nema varanja) :

1. prestanak grijesnja

2. iskreno kajanje zbog grijesenja

3. cvrsta odluka da se grijehu nikad nevraca

Ako je grijeh ucinjen prema drugom covjeku, onda tevba ima cetvrti uslov: da se ispostuje pravo onoga cije je pravo ugrozeno.

Reci: O, robovi moji koji ste se prema sebi ogrijes

ovaj tvoj me dio inspirirao, pa nisam mogao izdrzat da se ne pohvalim i sa zeljama.

oprosti :D

nego, ako svaki dan cinimo tewbu, ako svaki dan se kajemo zbog ucinjenih grijeha, zasto ih onda svaki naredni dan ponovo cinimo..

taj dio mi je bio nejasan...

Selam ibro ovo ti je dobro ali sam znas da niko nezna koliko ce dugo zivjeti zato drzi se pravog puta i okani se grijeha moj savjet!!
A kolko mi je poznato da se nas Poslanik kajao 80 puta dnevno ako grijesim neka me neko ispravi hej Poslanik a gdje smo mi onda??????

prvi put si napisao da je Muhammed savs cinio tewbu 70 puta a u drugom postu 80 puta.

posto bas nisam upoznat sa Muhammedovom savs biografiom, mozes li mi reci cime se on bavio, koji je posao radio nakon sto je poceo primati objavu?

u cemu je on grijesio?
kakvi su bili njegovi grijesi kad je i on morao tewbu ciniti?

-IBRO-
nego, ako svaki dan cinimo tewbu, ako svaki dan se kajemo zbog ucinjenih grijeha
, zasto ih onda svaki naredni dan ponovo cinimo..

TO I MENE MUCI,to je moj problem u svemu ovom..pogrijesim,tj,ucinim grijeh(sto je najzalosnije vise ne znam ni sta je grijeh a sta ne,s obzirom na sadasnjicu)i onda kazem e necu vise to ciniti,i opet nakog nekog vremena ucinim novi grijeh...sta onda...
ako je to tako kako vi kazete,napravis grijeh ,molis boga da ti oprosti,on ti oprosti(iako mu jos glas nisam cula)ili je to ustvari taj oprost samo u nasoj podsvijesti da sami sebi kazemo ono sto zelimo cuti,i onda jos imamo pravo da kazemo bog nam oprostio,zar to nije jos veci grijeh..
sta reci,jesam prolupala ili sta je u pitanju...nesto ni sama sebe vise ne kopcam,ode ovo predaleko..
nekazem da ne vjerujem u boga,vjerujem,ali sve mi je to nesto postalo nestvarno...
je li grijeh ovo sto sad trenutno imam u glavi i sto to iznosim u javnost..
hoce li mi oprostiti ili ne..
ili ustvari imam pravo na to..
sorry al mene sve zanima..
ne kazem da sam u pravu samo iznosim svoje misljenje,a vi nemoj te slucajno da galamite na mene,sta cu kad me dragi bog ovakvu stvorio,da komplikujem vise nego je potrebno.. ;)

es selamu alejkum

ibro, brat gazija je rekao 80 puta a ja 70 puta, hajr insAllah

stvar je u tome sto niste procitali moj prvi post o tewbi (pokajajanju) gdje imaju uslovi ako se pokajes iskreno, da vise taj grijeh neponavljas. za mene je to sasvim jednostavno, jer onda lazes sebe i allaha swt.

drugo: svaki insan je sklon grijehu, pogotovi mi u ovo nase doba. pocevsi od adema as, on je zaboravio i od tada je covjecantsvo zaboravno, on je pogrijesijo i od tada je covj. zaboravno, al se je odmah i pokajao : I Adem primi neke rijeci od Gospodara svoga, pa mu On oprosti (El-Bekare 37)

i onda kazem e necu vise to ciniti,i opet nakog nekog vremena ucinim novi grijeh...sta onda...

<{POST_SNAPBACK}>

ako se iskreno pokajes i kazes da neces to vise raditi onda radi na toj svojoj odluci da se drzis toga da to vise ne uradis i ogrijesis se..al ako ti kazes necu i opet uradis jeli to iskreno pokajanje? il sebi zamazivas oci?

ZATO JA IZBJEGAVAM OVAKVE TEME,OGRIJESICU SE

neces se ti ogrijesit

nije nama muslimanima zabranjeno upitat sta nas interesuje, nego mislim da nam je upravo jos bolje kad upitamo nesto da znamo "zasto" to radimo "zbog cega" to cinimo i slicno....

hamza, izvini, nisam primjetio da ste ti i gazija to napisali :D

i cije je ispravnije?
:D

ako se iskreno pokajes i kazes da neces to vise raditi onda radi na toj svojoj odluci da se drzis toga da to vise ne uradis i ogrijesis se..al ako ti kazes necu i opet uradis jeli to iskreno pokajanje? il sebi  zamazivas oci?

<{POST_SNAPBACK}>

skidam kapu onom ko se ne ogrijesi u sadasnjici,daj molim te...
pa to stvarno moras biti hladan kao kamen ..

ja se iskreno kajem zbog nekih lazi koje sam odjutros izgovorio i koje cu do kraja dana izgovoriti
to su uglavnom one sitne nebitne lazi iz zafrkancije, ali su ipak lazi

psovke

za to se kajem svakog dana i mogu traziti od Boga da mi oprosti, ali bilo bi glupo od mene da izgovaram rjeci tewbe a sutra opet isto
tj da kazem Dragi Boze, ja vise nikad necu, a odmah ujutro udri.
no way

pile.
i poslanici su grijesili

pa t jeste to,kaze drzi se svoje odluke i moli boga da ti oprosti,a ja krehnem dnevno dva grijeha najmanje..e vala ja neznam sta da radim da se suzdrzim.
ako ne lupim dnevno neku glupost,koja je grijeh ili sedmicno,drugu sedmicu su sigurno napraviti neku drugu gresku,opa ne mogu ja poslije svake rakije moliti boga da mi oprosti,,
imala bi ja sta raditi...

bice, ;) vidi ove alkohole,, ;)
da je samo rakija u pitanju,hehehhe

neces se ti ogrijesit

nije nama muslimanima zabranjeno upitat sta nas interesuje, nego mislim da nam je upravo jos bolje kad upitamo nesto da znamo "zasto" to radimo "zbog cega" to cinimo i slicno....
hamza, izvini, nisam primjetio da ste ti i gazija to napisali :D

i cije je ispravnije?
:D

<{POST_SNAPBACK}>

Selam Ibro

Ham7a je bio upravu u ovom odgovoru i ja tebe potpuno razumijem sto pitas jer i ja sam takav bio dok se nisam povratio u vjeru :D
Ja se sjecam kad sam poco samo klanjati pa 5 namaza na dan znas kako je to meni bilo ali Allah to tako olaksa da mi je to normalna stvar sada.
Poslanik savs se kajo toliko puta dnvnoi jer Allah swt voli najvise ljude koji se puno kaju razumijes?
Znas kod ovih grijha puno petlja seki(sejtan) svoje prste jer se on zakleo da ce raditi protiv nas do sudnjega dana.
Neki odu do sihirbaza i oni im naprave neke guracke kao da to moze da te zakloni id sejtena to zaboravite najbolja zastita je abdest i drzati se namaza!!!
Selam!