Jump to content
Sign in to follow this  
_Gost1

Moze Li Se Na Razlike Medju Muslimanima Gledati

Recommended Posts

Vidim u zadnje vrijeme po medijima se pocele dizati hajke oko ove tuce u N. Pazaru izmedju "vehabija" i "nevehabija"... koda se nikad prije nisu potukli hodza i dzematlije, ja za takvih slucajeva znam par samo iz Cazina. Al, ova je ocito nekom interesantna zato sto je u ovom slucaju bilo i "vehabija" pa se tu vidi priliku za dobru novinsku pricu.

Nego, razmisljam. Zasto muslimani nekad ne pogledaju na pozitivne strane nemuslimana? -hajd sto uzimamo samo negativne strane, zasto ne uzmemo i neke pozitivne? -ako pogledamo na zapadu ili americi, toliko razlicitih kultura, nacija, religija... zive zajedno i oni nastoje ocuvati tu razlicitost jer to je jedno bogatstvo. Uvijek jedni od drugih mogu nesto nauciti.

Posto mi u nasem podrucju nemamo takve razlike, ali imamo razlike u prakticiranju islama, zasto mi to bar jednom u zivotu nebismo pogledali s drukcije strane? Npr. imamo "sufije", "alije", "dervise", "hanefije", "sufije", "vehabije"... a, zar to nikom od nas nije zanimljivo? Meni je to zaista zanimljivo. Tako me je zanimalo par puta zasto ono oni Dervisi vole onako da nesto kao plesu glavama dok izgovaraju Allah, zasto sufije puse duhan, zasto alije toliko cjene hzr. Aliju, zasto ovi ovako i oni onak? -od sve i jedne vrste covjek nesto nauci. Ako ne pase ono sto ne valja, neka uzme ono sto valja. Od svakog se nesto moze nauciti, cak i od budale. Jednom je neki pametan musliman rekao da je najvise znanja stekao od budala, kako pitali su ga, rekao je, naucio sam da samo moram raditi ono sto oni nerade.

Eto, zasto mi nebismo prihvatili da tolike vrste prakticiranja vjere moze znaciti samo bogatstvo a nikako da nam to odmaze. Daj, nadjimo bar jedan razlog da se zdruzimo.

Vidim u zadnje vrijeme po medijima se pocele dizati hajke oko ove tuce u N. Pazaru izmedju "vehabija" i "nevehabija"... koda se nikad prije nisu potukli hodza i dzematlije, ja za takvih slucajeva znam par samo iz Cazina. Al, ova je ocito nekom interesantna zato sto je u ovom slucaju bilo i "vehabija" pa se tu vidi priliku za dobru novinsku pricu.

Nego, razmisljam. Zasto muslimani nekad ne pogledaju na pozitivne strane nemuslimana? -hajd sto uzimamo samo negativne strane, zasto ne uzmemo i neke pozitivne?

Posto mi u nasem podrucju nemamo takve razlike, ali imamo razlike u prakticiranju islama, zasto mi to bar jednom u zivotu nebismo pogledali s drukcije strane? Npr. imamo "sufije", "alije", "dervise", "hanefije", "sufije", "vehabije"... a, zar to nikom od nas nije zanimljivo? Meni je to zaista zanimljivo. Tako me je zanimalo par puta zasto ono oni Dervisi vole onako da nesto kao plesu glavama dok izgovaraju Allah, zasto sufije puse duhan, zasto alije toliko cjene hzr. Aliju, zasto ovi ovako i oni onak? -od sve i jedne vrste covjek nesto nauci. Ako ne pase ono sto ne valja, neka uzme ono sto valja. Od svakog se nesto moze nauciti, cak i od budale. Jednom je neki pametan musliman rekao da je najvise znanja stekao od budala, kako pitali su ga, rekao je, naucio sam da samo moram raditi ono sto oni nerade.

Eto, zasto mi nebismo prihvatili da tolike vrste prakticiranja vjere moze znaciti samo bogatstvo a nikako da nam to odmaze. Daj, nadjimo bar jedan razlog da se zdruzimo.

<{POST_SNAPBACK}>

Da,ali mi nismo na zapadu,
-ako pogledamo na zapadu ili americi, toliko razlicitih kultura, nacija, religija... zive zajedno i oni nastoje ocuvati tu razlicitost jer to je jedno bogatstvo. Uvijek jedni od drugih mogu nesto nauciti.

Siguran sam da tamo nesmiju doci sa motkama pred dzamiju i cekati one koji se s njima ne slazu.

Treba njima pokazati put gdje se mogu tako ponasati ili zatvoriti dzamije za izvjesno vrijeme dok se ne opamete.Ako to ne urodi plodom onda drzava mora pronac nacin kako to sprijeciti.Mislim da od tih tolikih sekti u Islamu nema niko nista dobro nauciti.
Ovo nevodi nicem dobrom,a mozda je to nekom i u interesu.

Nego, razmisljam. Zasto muslimani nekad ne pogledaju na pozitivne strane nemuslimana? -hajd sto uzimamo samo negativne strane, zasto ne uzmemo i neke pozitivne? -ako pogledamo na zapadu ili americi, toliko razlicitih kultura, nacija, religija... zive zajedno i oni nastoje ocuvati tu razlicitost jer to je jedno bogatstvo. Uvijek jedni od drugih mogu nesto nauciti.

kemo, meni od ajd nazvacemo ih "bradr in arms" da ne vicem vehabija, strasno mi se svidja sto non stop koriste te islamske fore tipa halali, i slicno, uvijek brane islam, klanjaju i sl.

ono sto me u tome svemu zivcira, to je sto ne znaju granice kad treba vaziti.
uglavnom, to bi ti vazilo dvajes sahata, i naravno to odbija.
ne znaju neku granicu naci nama "nemuslimanim" koji praktikujemo taj tvoj tzv komunisticki islam, oni bi nas preko noci promijenili, da pustimo bradice, da se furamo na njih i sl.

nemaju neke umjerenosti.

mi stoljecima imamo furku tradicionalnog klanjanja, i sada dodju bradr in arms u ratu ovamo i pokusavaju nama progurat foru kako mi nepravilno klanjamo, kako je sve ono sto su nasi preci klanjali ustvari krivo i kako su oni mozgovi.

Gledacu pozitivno na te razlike medju muslimanima kada oni budu dolazili u dzamiju da se klanjaju bogu, da ne smetaju nikome, "da me ne odguruju" kad prolaze (bjeze) sa sunneta, i kad na televiziji ne budu odbijali reci da je reis ul ulema i njihov vjerski vodja.

zamisli, odes ti u pakistan i njima govoris kako oni nepravilno klanjaju, ne priznajes njihovog vjerskog vodju, pocnes klanjat sunnet u dzamiji, uglavnom budes razlicit od njih i vazis im kako je to sto oni klanjaju nepravilno.
mislis da bi oni na tebe gledali pozitivno .....

ne zelim ja njih istjerat ili nedaj boze nesto ...

zelio bih samo da se malo normalizuju, da postuju to sto mi klanjamo, da izbjegavaju neke svadje s nasim zivcanim narodom kojem je dosta "svacijih" vazova, jer u nas ti narod i kad dodje u dzamiju, oni to zele isklanjati zacas, i pilaj za svojim obavezamo.
nemaju u nas ljudi ko "braca" hediju zbog brade :D

zamisli, odes ti u pakistan i njima govoris kako oni nepravilno klanjaju, ne priznajes njihovog vjerskog vodju, pocnes klanjat sunnet u dzamiji, uglavnom budes razlicit od njih i vazis im kako je to sto oni klanjaju nepravilno.

<{POST_SNAPBACK}>

ovo je kljucno u svemu ovome. ali, sta ces, oni su nasoj omladini bolji, a neki se cak drznu da kazu da prof.karic treba procitati neke hadise (clan naseg foruma).

<{POST_SNAPBACK}>

Moj odgovor bi bio , zato

kemo, meni od ajd nazvacemo ih "bradr in arms" da ne vicem vehabija, strasno mi se svidja sto non stop koriste te islamske fore tipa halali, i slicno, uvijek brane islam, klanjaju i sl.

ono sto me u tome svemu zivcira, to je sto ne znaju granice kad treba vaziti.
uglavnom, to bi ti vazilo dvajes sahata, i naravno to odbija.
ne znaju neku granicu naci nama "nemuslimanim" koji praktikujemo taj tvoj tzv komunisticki islam, oni bi nas preko noci promijenili, da pustimo bradice, da se furamo na njih i sl.

nemaju neke umjerenosti.

mi stoljecima imamo furku tradicionalnog klanjanja, i sada dodju bradr in arms u ratu ovamo i pokusavaju nama progurat foru kako mi nepravilno klanjamo, kako je sve ono sto su nasi preci klanjali ustvari krivo i kako su oni mozgovi.

Gledacu pozitivno na te razlike medju muslimanima kada oni budu dolazili u dzamiju da se klanjaju bogu, da ne smetaju nikome, "da me ne odguruju" kad prolaze (bjeze) sa sunneta, i kad na televiziji ne budu odbijali reci da je reis ul ulema i njihov vjerski vodja.

zelio bih samo da se malo normalizuju, da postuju to sto mi klanjamo, da izbjegavaju neke svadje s nasim zivcanim narodom kojem je dosta "svacijih" vazova, jer u nas ti narod i kad dodje u dzamiju, oni to zele isklanjati zacas, i pilaj za svojim obavezamo.
nemaju u nas ljudi ko "braca" hediju zbog brade :D

<{POST_SNAPBACK}>

poprilicno se slazem sa tobom, pogotovo sto ih zoves tim nadimkom, bas je lijep :)

nego, kolko sam ja primjetio nas narod uglavnom vazi njima kako oni nepravilno klanjaju. U par slucajeva kad sam ja to licno vidio, primjetio sam da oni upitaju nase didove znajul hadis koji im potvrdjuje da je nas nacin klanjanja ispravan i do sad sam uspio samo vidjeti odgovore nasih didova tipa "jeb... te i hadis", "pusti sad hadis", "de ti vako, vako je i moj did ja se sjecam klanjao", i sl. Nigdje jos nisam vidio da je neki nas did im argumentovano to objasnio. Sto posto sam uvjeren, cim prvi put neko od nas nekim argumentovanim hadisom njima dokaze da je nas nacin klanjanja ispravan da ce masa njih klanjati kao npr. mi. Do tad ce nasa omladina, koja je ocito izgubljena u vremenu i birajuci izmedju sveg glupog danas, ipak izabere njihov nacin jer zbog neceg im pristaje tako. Najgore mi je kad neko za njih kaze da primaju pare. Svi poznajemo nekog od njih, svi ne primaju, ako primaju daj da se i ja uclanim da dobijem tri stoje! al, to su ti nasi "cazinski hadisi" da oni primaju tri stoje.

sje

taj je slucaj bio zimus ali nije se to desilo na bascarsiji (opet ono, ljudi uvelicaju i izmijene) , nego u nedzarici ispred fahdove (cini mi se da se tako zove) dzamije, 100 % se desilo!

uj bog te stvorio, ako je to istino, toga covjeka treba odmah ubiti, ako je to istina! Al, daj mi reci kad je to bilo kad ja ne znam za taj slucaj. Imenom, prezimenom i linkom. Nemoj samo da izvor bude neki srpski magazin, evo bas neki dan citah u jednom njihovom kako su kod Cazina vehabije proslog mjeseca ubili nekoliko djece zato sto im vec u desetoj godini nije narasla brada. Mislim, znas i sam da srbe vole svasta pisati.

nemoj mi te fore neki, daj mi informacije, koji magazin?

ja nisam primjetio da nas narod njima vazi, nego oni narodu vaze.

al' eto, vidi se da i ti podrzavas to sto oni nama drze vazove kako je nase klanjanje neispravno.....

nemam vise nikaj za reci

p.s.
gdje si uspio vidjet odgovorE?

koji magazin?

Loli, nisam pratio vijesti, ako je to istina, takvoeg treba zaista likvdirati, takve psiho slucajeve valjda ce rijesiti policija.

Al, ne mogu naci onaj moj clanak, al imam par srpskih clanaka iz proslosti, evo par njihovih lazi na koje ljudi obicno na sjedaju, a ticu se samo Cazina, ostale da nabrajam nabrajao bih do sutra:

Prvi slucaj, casopis Glas Javnosti, srpski casopis... na linku:
http://arhiva.glas-javnosti.co.yu/arhiva/2...R01100201.shtml se kaze:

U analizi se navodi da je "nepoznat broj mud

ovo u sarajevu je stvarno bilo, kemo.

prenijeli su svi mediji (od avaza do dana).

dobro je sto si rekla da je bilo u avazu, inace ne bi povjerovao

dobro je sto si rekla da je bilo u avazu, inace ne bi povjerovao

<{POST_SNAPBACK}>

:lol: ne citam ja Avaz! vidis bolan sta uradise od Tihica :D :lol:

ni ja ne citam avaz. ustvari, nikakve dnevne novine. avaz ne mogu smisliti zbog neprofesionalizma...

vijesti nalazim na tportalu, a one sto se ticu bosne citam u magazinima bhdani i start. redovno citam i globus...

ni ja ne citam avaz. ustvari, nikakve dnevne novine. avaz ne mogu smisliti zbog neprofesionalizma...

vijesti nalazim na tportalu, a one sto se ticu bosne citam u magazinima bhdani i start. redovno citam i globus...

<{POST_SNAPBACK}>

isto i ja, a uz te sto ti citas, osim globusa (ne citam ga), citam i SAFF. A, START smatram isto neprofesionalnima, ne znam sta ce im na svakoj naslovnici gola zena? -al ipak procitam, onako, u frizerskom salonu dok cekam na red...

.
uj bog te stvorio, ako je to istino, toga covjeka treba odmah ubiti, ako je to istina! Al, daj mi reci kad je to bilo kad ja ne znam za taj slucaj. Imenom, prezimenom i linkom. Nemoj samo da izvor bude neki srpski magazin, evo bas neki dan citah u jednom njihovom kako su kod Cazina vehabije proslog mjeseca ubili nekoliko djece zato sto im vec u desetoj godini nije narasla brada. Mislim, znas i sam da srbe vole svasta pisati.

<{POST_SNAPBACK}>

Ne mogu na