Jump to content
Sign in to follow this  
Fini

Smrt, Kabur - Sudnji Dan

Recommended Posts

o smrti bi se dalo razmisljati...
koliko nas se danas pripremilo kao da bi sutra moglo umrijeti?

niko...
svi kontamo ostariti, imati djecu, a ustvari niko ne zna da li ce ziv noci docekat

juce sam bio na dzenazi jednoj, pa mene uvijek poslije dzenaza usne neki, sto bi vlasi rekli "bedak", zamisljam uvijek kakva ce biti moja dzenaza, da li sam nekom duzan ostao, sta ce ostat iza mene, da li sam dovoljno klanjao da bih se mogao nadati povlasticama na onom svijetu i slicno...
mi zivimo prebrzim tempom zivota, odmah nakon tog bedaka, naleti skroz nesto drugo sto te odvuce od toga razmisljanja

i tako do neke nove dzenaze

naravno, sve ce jednom proci, zalosno je sto ce nas vecina vjecno da gori :(
sve zbog uzivanja na dunjajluku i ne obavljanja islamskih obaveza, al' et, sejtan 1 : 0 covjek

Covjek nije svjesta prolaznosti zivota i smrti. Uvijek govori nece meni, ma nemoze se to meni desiti, nece nikom mom. I onda kad se bas desi ono cemu si se najmanje nadao zamislis se i shvatis kako je zivot prolazan, kako ce smrt doci kad tad. I zaista ljudi koji nisu nikog blizeg zakopali, sahranili nisu svjesni te prolaznosti. Kad shvatis da nekog nema da vise nije tu, da nije otiso negdje nego da ga zaista nema da je umro, shvatis ustvari sta je smrt. Pitanje je djelica sekunde sad jesi momenat poslije nema te. Kaze neki ajet da je covjeku smrt bliza od kragne na kosulji. I nikad ne znam hocemo li opet kad izdahnemo zrak udahnuti novi..zato trebamo iskoristiti zivot sto je bolje moguce i ne ciniti ruzne stvari, ne svadjati se sa bliznjima, ne dangubiti i raditi budalastine. Trebamo sto bolje iskoristiti svaki momenat i ciniti dobra djela. Kad ujutro ustanem zahvaliti Bogu sto smo zivi i zagrliti svoje bliznje popricati sa njima, jer ko zna iduce jutro mozda nebudu vise tu...