Jump to content
[LoLLipop]

Najljepse Misli, Mudre Izreke...

Recommended Posts

Znakovi pored puta od Ive Andrića su svakako za pročitati.

Ja sam dvaput cito - u skoli ( pod moranje) i u ratu , da naučim sta od pametna covjeka.
preporucam bar jednom.

Bas sam mislio postaviti ovu temu ali si ipak ti bila brza.
....
Herman Hesse - Stepski vuk
CITAT : "Cekam trenutak koji ce me uciniti toliko sretnim, da nastavim zivjeti ili trenutak koji ce me uciniti toliko nesretnim, da se ubijem"

.... i jos jedan ....
Paulo Coelho - Veronika je odlucila umrijeti
CITAT : "Mozda se mi necemo izvinjavati Bogu vec On nama zato sto nam je priredio patnju u zivotu"

Nisam siguran da sam pogodio citate bas onako kako su napisani u knjizi ali uglavnom tu su negdje ....

Meni licno jedan od namocnijih opisa sto sam ikada procitala je dole navedeni. Molim pazljivo procitajte koju genijalnost je ovaj um imao da bi shvatili sto zelim reci. Naravno ukusi su razliciti, ali ovo je brete nesto posebno...

"To su bile slike kvadratnog oblika, radjene uvijek u jednoj boji. U uglovima slike izradjeni su neki kao pleteri lisca kojima je pokrivena trokutna povrsina ugla. U cetiri ugla po jedan takav trokut, tako da se na osnovicama tih trokutova pravi manji kvadrat ciji su vrhovi na sredinama stranica slike. Onda su u tome kvadratu opet islikani onakvi trokutovi i njihovim osnovama iscrtan novi, jos manji kvadrat, ciji su vrhovi na sredinama stranica veceg kvadrata. I tako bezbroj puta-kvadrat u kvadratu, a sve u jednoj boji, tako da su u sredini veliki pleteri od lisca nepostojece biljke bili jedva vidljivi, a od gledanja u njih covjeka je hvatala vrtoglavica. Zaista je majstor i zasita je lud-nije cudo pedeset nijansi zelene i crvene boje, ali jeste cudo deset nijansi bijele, a bilo je dosta slika u bijeloj boji. Ali kakva je to dusa, Boze moj, koju raduju ovakve slike? Kakav je to ocajnik kojemu vtroglavica donosi toliku radost da je i slikama izaziva?"
.....

"Mislim da je ovo najbolje sto je Mjsator uradio, a sigurno je najbolje sto sam ja u zivotu vidio. Svaka je vlas kose islikana za sebe, a razlikama u boji prikazano je kako se svjetlo prelama duz vlasi bojeci od crvenkaste do tamnosmedje, pa do potpuno crne. U svilenoj tkanini on je pronasao niti i uspio ih je islikati tako da svaka nit bude samostalna i prepoznatljiva, a da sve zajedno ipak daju mekanu glatkocu svile. Prebogati vez uradio je tako da se doslovno osjecao jagodicama prstiju, a slojevi veza, niti i cvorovi od kojih je on slozen vidjeli su se na slici bolje nego sto bi se mogli vidjeti na pravoj haljini. Kao da je znao da mu je ovo posljednja slika, pa u nju ulozio svu vjestinu i strpljenje koje je mogao sabrati."

....

"Nisam odgovorio jer sam primijetio da oci na slici nisu prazne nego ispunjene necim sto ne pripada ljudskom oku. Prisao sam i sledio se-umjesto duzice i zjenice u oku su bili oni njegovi kvadrati, u bijeloj boji, koji se upisuju jedan u drugi i tako prave vrtlog. Nije to slijepo oko, to je oko koje se do beskonacnosti uvrce u sebe kao da zeli zaokrenuti svoj pogled unutra i sagledati vlastitu unutrasnjost i moc da gleda. Kunem se, Boze moj, da je ovo bezumlje, da se nijedno oko ne moze ovako ponasati, niti ovako izgledati, i hvala Ti sto je tako. Oko koje sebe vidi iznutra protivi se Tvojoj volji i u Tvojim svjetovima nije moguce. Pa ipak sam osjecao kako mi se po utrobi proliva strah od naslikanih ociju i osjecao sam potrebu da se od necega branim ili da bar pobjegnem."

Dzevad Karahasan "Istocni Diwan"

Citat iz djela "Zlocin i kazna" F.M.Dostojevskog : "Ima susreta sa potpuno nepoznatim ljudima za koje se pocinjemo interesovati odmah od prvog pogleda, iznenadno i prije nego sto kazemo jednu jedinu rijec."

<{POST_SNAPBACK}>

I meni posto je ovo moja omiljena knjiga i jos "Zar smo mi sluchajno ovako pretjerano mekani i pretjerano surovi, raznjezheni i tvrdi, veseli i tuzhni, spremni uvijek da iznenadimo svakoga, pa i sebe!"

Mesha Selimovich: Dervish i smrt

Sto ne boli - to nije zivot, sto ne prolazi - to nije
sreca.

Nisu svi ljudi tako rdjavi kao sto to rdjav covek misli.

Imati veliku snagu, fizicku ili moralnu, a ne zloupotrebiti
je bar ponekad, tesko je, gotovo nemoguce.

Toliko je bilo u zivotu stvari kojih smo se bojali. A nije
trebalo. Trebalo je ziveti.

Ovo je nekoliko Znakova pored puta od I.A.

Edited by Clark_Gable

cista je i njezna moja dusa,a cisto je i njezno i sve sto nije moja dusa..WALT WITHMAN

dokazivati nema smisla,uceni i neuki osjecaju da je tako...

snazno bije u meni zivot koji ne istice sebe,a sadrzi ipak sve drugo u sebi!

cini mi se da bi svaka stvar na svijetu i vazduhu morala biti sretna,tko god nije u kovcegu i mracnome grobu,neka zna da je to sto ima dovoljno!!

koliko ima smisla u onome sto vidite?

Ljubav je k'o rose kap sto blista na travi. Tek sto sunce izadje, kap rose ispari.
Amor omnia vincit- ljubav pobjedjuje sve.
"Obrazovanje se ne sastoji od toga koliko ste zapamtili ili koliko znate. Sastoji se od toga da razlikujete koliko znate, a koliko ne.
"Ljubav gradi mostove gdje ih nema.

..nisam se zaljubio na prvi pogled, nego na prvi razgovor..

..njen osmijeh je ono sto me drzi nocima,njen dodir je ono sto mi daje snagu mjesecima, pokusati pronaci prave rijeci koje bi izrazile dusevnu satisfakciju kada covjek voli je slicno tumaranju u mraku, opustiti se u njenom narucju je jedino relevanto, bez predrasuda, bojazni, crnih naznaka o onome sta ce se desiti sutra, uzivati u njenim ocima, privilegija, ne pravo..

by gejbl

"Iz jedne kapi govorili su, mozes razumjeti citavu rijeku, ako se kapljicom bavis dovoljno iskreno i dovlojno mudro, ako dakle sebe dovoljno otvoris toj kapi kojom se bavis. Rijeka nema nicega sto nema i kap, samo sto je uplasenim i lijenim dusama mnogo lakse ploviti po rijeci nego se rastvoriti u jdenoj kapi."

"nema vjecnih prijatelja i neprijatelja,vjecan je interes" Ernest Hemingvej

Jako slikovito opisano sjećanje jednog dječaka, naime "Povratak Filipa Latinovića"...

"Čuli su se ljudski koraci iza ugla. Pro

Djeca na prednjem sjedalu u autu mogu prouzrokovati nesre

" Pametni su ovo Bosnjaci. Nerad primaju od Istoka , ugodan zivot od Zapada, nikud ne zure jer sam zivot zuri; ne zanima ih da vide sta je iza sutrasnjeg dana, doci ce sto je odredjeno, a od njih malo sta zavisi, zajedno su samo u nevoljama, zato i ne vole da cesto budu zajedno; malo kome vjeruju anajlakse ih je prevariti lijepom rijecju, ne lice na junake a najteze ih je uplasiti prijetnjom; dugo se ne osvrcu ninasto, svejedno im je sta se oko njih desava, a onda , odjednom, sve pocne da ih se tice, sve isprevrcu i okrenu na glavu, pa opet postanu spavaci i ne vole da se sjecaju nicega sto se desilo; boje se promjena jer su im cesto donosile zlo, a lahko im dosadi jedan covjek pa makar im cinio i dobro. Cudan svijet, ogovara te a voli, ljubi te u obraz a mrzi te, ismijava plemenita djela a pamti ih kroz mnoge pasove, zivi inatom i sevapom i ne znas sta nadjaca i kada. Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni, i sve izmedju toga. A povrh svega , moji su i ja sam njihov, kao rijeka i kaplja, i sve ovo sto govorim kao da o sebi govorim."
[b]

[/b]

[quote name='ki113r' post='149548' date='Mar 9 2007, 08:03 PM']Grijesiti je ljudski, bacati krivicu na druge jos je ljudskije![/quote]

ispravka ako moze ... ja sam citao : grijesiti je ljudski,bacati krivicu na druge je strateski....

[color="#9932CC"][size=3][b]Shoot for the moon. Even if you miss it, you will land among the stars.[/b][/size][/color]

U ljubavi iskustvo ne vrijedi, ako bi vrijedilo, ljudi se ne bi zaljubljivali :huh:

Velika prepreka srece je ocekivanje prevelike srece <_<

Prestani biti takav kakvim te prikazuju laskavci ;)

Duhovita zena je blago, duhovita ljepotica je moc :)

Covjeka boli da vidi kako zivot i bez njega lijepo tece dalje <_<

Apsurdno je dijeliti ljude na dobre ili zle. Oni su zanimljivi ili dosadni :D

Zivot te je malo naucio ako te nije naucio podnositi bol :huh:

Vrijeme cini svoje. A ti covjece????? :o

Kada sam bio mlad, vjerovao sam da je novac najvazniji u zivotu. Sada, kada sam ostario, to znam :D

[quote name='lucky' post='149554' date='Mar 9 2007, 08:20 PM']ispravka ako moze ... ja sam citao : grijesiti je ljudski,bacati krivicu na druge je strateski....[/quote]
Obje varijante su prihvatljive :D
Ko rano rani spava mu se :P

"Svijet zeli govoriti, ali svoje zelje ne iskazuje rijecima; stavise, rijecima ih skriva i zaklanja. Rijeci su maska." Ranko Marinkovic "Ruke"

"...Zato se i veli: bol pece, a ceznja ispece..." Enver Colakovic "Legenda o Ali-pasi"

"Od mraka niskih istina, meni je najdraza obmana koja nas podize." Puskin

"Gorku kafu kao smrt, a jaku kao ljubav..." Nura Bazdulj Hubijar "Ljubav je sihirbaz, babo"

"Ja nemam dva srca, jedno za ljubav, drugo za mrznju." Mesa Selimovic

"Zlato i blago, sine Alija, u ruci tvrdice su krpa, a krpa u ruci dare