Jump to content
[LoLLipop]

Najljepse Misli, Mudre Izreke...

Recommended Posts

Otvaram sljedecu temu iz razloga da se razmijeni sto vise mudrih rijeci...

Ako si se uputio prema cilju i putem poceo da zastajkujes i da kamenjemem gadjas svakoga psa koji laje na tebe, nikad neces stici na cilj. Dostojevski

Nista na svjetu nije teze od iskrenosti i nema nista lakse od laskanja. Dostojevski

Mozda bi trebalo da ih mrzim, ali ne mogu, ja nemam dva srca, jedno za mrznju, drugo za ljubav. Selimovic

Trebalo bi ubijati proslost sa svakim danom sto se ugasi.
Izbrisati je, da ne boli. Lakse bi se podnosio dan sto traje, ne
bi se mjerio onim sto vise ne postoji. Ovako se mjesaju utvare i
zivot, pa nema ni cistog sjecanja ni cistog zivota. Selimovic

... sve je moguce, sve je na dohvat ruke, samo se covjek ne
smije predati. Tesko je dok se ne odlucis, tada sve prepreke
izgledaju neprelazne, sve teskoce nesavladive. Ali kad se
otkines od sebe neodlucnog, kad pobijedis svoju malodusnost,
otvore se pred tobom nesluceni putevi, i svet vise nije
skucen ni pun prijetnji. Selimovic

"Mozda zbog neravnog hoda kroz istoriju, zbog stalnih nesreca, zbog istorijske kobi. Nikad Bosna nije imala srecu da je mocni susjedi ostave namiru. Od dalekih bogumila, koji prestavljaju pravo, neortodoksno lice Bosne, ove ljude su proklinjali, palili, unistavali pape, carevi, kraljevi, a prezivjeli su se uvijek vracali svome prkosu. Turska okupacija je jednim oduzela vjeru, a svima slobodu. Ali i oni koji su presli u tudju vjeru, ostali su Bosanci, cudan soj ljudi koji se nije mjesao s okupatorom, ali nije vise bio sto su njegova druga braca, mada su im isti obicaji, nacin zivota, jezik, ljubav prema zavicaju. Tako ostaju sami. Mislim da nikad nijedna grupa ljudi u istoriji nije ostala usmljenija nego sto su bosanski Muslimani. Nije mnogo pomagalo ni to sto je Bosna do osamnaestoga vijeka bila relativno razvijena, prakticki bez nepismenih, sa mnostvom skola, s uredjenim urbanim zivotom, sa dosta vjerske tolerancije, neprirodnost njihovog polozaja bila je ocita. Nisu prisli tudjini a odvojili su se od svojih. Kuda je mogao da vodi njihov istorijski put? Nikuda. To je tragican bezizlaz. U zatvorenim zajednicama koje su se stvarale u Bosni, najzatvorenija je bila muslimanska. Od kuce i porodice stvoren je kult, i sav neistrosen vitalitet tu se ispoljavao. Ako se na taj nacin stvorila intezivna intimna atmosfera, s neobicnom jakom osjecajnoscu (nase naljepse narodne balade i romanse su muslimanske) stvorila se isto tako neophodnost za javnu djelatnost jer nikakve perspektive zaista nije bilo. Isli su s okupatorom ali su ga mrzili, jer im put nije bio isti. S ostalim nisu mogli, jer su zeljeli kraj turske carevine i doprinosili njegovom rusenju. A kraj turske carevine je i kraj svega sto su oni bili. Razum tu nije mogao pronaci rjesenje. Ostala je samo pasivnost i predavanje sudbini pri cemu je priklanjanje ili otpor Porti samo nesistematicno, afektivno reagovanje. Ako se tome dodaju mrznja, osjecanje nesigurnosti, strah, bijes, ispadi Muslimana kao neimanje pravca i ispadi drugih prema njima zbog mrznje prema turcima, eto vam, ukratko, skica jednog pandemonijuma koji se zove Bosna i njeni ljudi." Selimovic

To nam je sudbina. Kad ne bi bilo ratova, poklali bismo se me

Hannah Arendt:

"Zahvaljujuci ogromnoj efikasnosti timskog rada u naukama, sto je mozda izvanredan ameriki doprinos modernoj nauci, mi mozemo da kontrolisemo najkomplikovanije procese sa takvom preciznoscu koja putovanja na Mjesec cini manje opasnim od obicnih izleta za vikend; ali i

ljuta ina, ono je samo copy paste sa jedne stranice. nije fazon. molim moderatore da ovo skinu jer zauzima puno mjesta, a to niko i nema vremena procitati. stavi link radije ;)

Biti mlad, a biti star
i gaziti i biti gazen u
blatu bez sjaja zvijezda na nebu..

• Upvote 1

Covjek je rodjen da radi, da trpi i da se bori; ko tako ne cini, mora propasti.

Ako netko voli jedan cvijet koji postoji samo na jednoj medju milionima zvijezda, to je dovoljno da bude sretan kad ih posmatra.

Cast se ne moze oduzeti, ona se moze samo izgubit

• Upvote 1

Ima ljudi koji od svog bogatstva nemaju nista osim straha da ce ga izgubiti.
Da biste birali izmedju dva zla, morate isprobati oba.
Kad Bog ne bi postojao na zemlji, trebalo bi ga izmisliti.
Kakva bi tisina nastala kad bi ljudi govorili samo ono sto znaju.

In amore et in bello potes omnis an tem errores longe sentis et semper memorare.
(U ljubavi i ratu sve mozes raditi ali greske dugo osjecas i uvijek pamtis.)

"ja sam covjek sa vise zelja na pameti nego imam misli da ih odjenem ili vremena da ih ostvarim"

:blink:

MISLIM DAKLE POSTOJIM

NE OCEKUJ NISTA OD ZIVOTA PA SE NECES RAZOCARATI

VOLJETI NEKOG ZNACI VOLJETI SEBE KROZ TU OSOBU

ZIVOT JE DUGOTRAJAN PROCES UMIRANJA

Ako jedna zelja nije zadovoljena to je dovoljan razlog da dusa tuguje.

Ako zelite uspijeti u drustvu, ubijte svoju savjest.

Biti velik, znaci biti neshvacen.

Citajuci nadgrobne spomenike, shvacamo da treba umrjeti ako zelimo da se o nama dobro govori.

Cjenim onoga tko zivi da bi ucio. Nice

Covjek koji ne pravi greske obicno ne radi nista.

Da li je napredak kad ljudozder uzme vilicu?

Dobar covjek se moze postidjeti cak i pred psom.

Duhovitost je drskost koja je stekla obrazovanje. Aristotel

Dvije stvari su beskonacne, svemir i ljudska glupost, ali sto se svemira tice nisam posve siguran.

they laugh at me,because i am different. i laugh at them,because they are all the same.

the price of grateness is responsibility.

Evo jedna....

"Ljudi su uglavnom sretni koliko odluce." Abraham Lincoln

<{POST_SNAPBACK}>

bas nesto nocas razmisljam o jednoj slicnoj poslovici ....

"svijet je velik onoliko koliko mi zelimo i odlucimo da bude"

(mozda sam negdje procitao, pojma nemam!)

bas nesto nocas razmisljam o jednoj slicnoj poslovici ....

"svijet je velik onoliko koliko mi zelimo i odlucimo da bude"

(mozda sam negdje procitao, pojma nemam!)

<{POST_SNAPBACK}>

ako cemo nastaviti u tom stilu ima jedna

"Hocu li uspjeti ili ne ovisit ce iskljucivo o meni. Ja sam ta sila"

"Mi smrtnici postizemo besmrtnost stvarima koje ostaju poslije nas koje stvaramo zajednickim snagama" A. ALbert

"Zlato provjeravamo vatrom, zenu zlatom, a muskarca zenom.." Pitagora

"Nije zanimljivo ono sto vam zene kazu, zanimljivo je ono sto precute" :lol:
Rilke

"Ima mnogo starih ideja koje katkad iznenadnu postaju nove" Dostojevski

"Mnoge ljude smatraju mudracima jer cute..." ;) Sekspir

Citat iz djela "Zlocin i kazna" F.M.Dostojevskog : "Ima susreta sa potpuno nepoznatim ljudima za koje se pocinjemo interesovati odmah od prvog pogleda, iznenadno i prije nego sto kazemo jednu jedinu rijec."

Dvije su tragedije u zivotu.Jedna je izgubiti ono za cim ceznes.Druga je dobiti to. (Shaw)

Ako ljubav zavisi od nase slobodne volje,zasto ne prestanu da vole oni koji bi htjeli da prestanu? Naprotiv,placu od bola i robuju ljubavi,cak i oni ponosni ljudi koji inace smatraju ropstvo za najvece zlo i rado se lisavaju zbog ljubavi necega cega se inace nikad nisu htjeli oderci,i nose svoju ljubav kao bolest ili okov,i zive u strahu da ne izgube onog koga vole..

Postoje dva glagola na svim jezicima oko kojih se vrti zivot,koji dizu i spustaju u visinu i na koljena,koji gospodare svijetom.I nepostoje nikakve ideje vaznije od ove dvije rijeci najcesce izgovorene,hvaljene,kaznjavane i najpresudnije za ljudsko bitisanje-imati i nemati,jer svakoga dana jednom se glagolu molimo,a drugi proklinjemo.

Uspomene nas vracaju u proslost,naprijed nas tjeraju snovi.

Cudno je kako je malo potrebno da budemo sretni i jos cudnije kako cesto nam bas to malo nedostaje.

Samo ono sto cinimo iz ljubavi cinimo slobodno,pa ma koliko patnje iz toga proizaslo.

They say we are too young to know what true love is,but I say we are capable of loving each other as much as we know how.

Since I met you I am not the same..You bring life to everything I do...Just the way you say hello..With one touch I can not let go..Never thought I

Far too many people are LOOKING for the right person, insted of trying to BE the right person.

No person deserves your tears, and who deserves them won`t make you cry.

Ideals are like stars. We can t reach them, but we can orient ourselves by them!

If you aren`t going all the way, why go at all?

Once you make a decision, the universe conspires to make it happen.

:china:

Svaki put kad procitam knjigu neku izdvojim citate koji su se meni najvise dopali i zapisem ih, tako da me uvijek podsjecaju na procitano i izvuce se i neka pouka...

Pa hajde da vidimo sta ko voli...