Jump to content
Sign in to follow this  
[I-B-R-O]

Abdest Ili Kupanje

Recommended Posts

Esselamu alejkum wr wb braco i sestre!

Hvala pripada Uzvisenom Allahu s.w.t, neka je Salawat i Selam na Poslanika s.a.w.s a zatim:

Brate Ibro posto si ti zapoceo ovu temu, ja cu ti akoBog da dati odgovor iz ovog malo skromnog znanja koje posjedujem.

Braco i sestre, napose - posto je na nasem podrucju praktikuje hanefijska pravna skola, pa s time i fiqhul-ibadat zasnovan na fetvama Ebu Hanife r.a i njegovih ucenika Muhammeda i Jusufa r.a, mislim da bi bilo bitno da svatko od nas posjeduje knjigu od Hasana Kafija Pruscaka Basca Namaza (orig. Hadiqatus-Salat), koju je preveo dr.Muharem Stulanovic, a u kojoj se nalaze izvorna tumacenja propisa ibadata u iskljucivo hanefijskoj pravnoj skoli!

Brate Ibro, necu te previse daviti sa mnogim tumacenjima nego cu ti navesti pojedinosti oje te interesuju a koje su vezane uz hanefijsku pravnu skolu, kojoj pripadas pretpostavljam. Dakle:

Ako Musliman obavi propisno kupanje, dakle kupanje koje je propisano i nacin ustanovljen od strane Poslanika s.a.w.s ("a on ne govori po hiru svome...Qur'an), onda NIJE POTREBNO UZIMATI ABDEST.

Propisno kupanje podrazumjeva:

1. Bismillom zapoceti
2. Gargare - izapiranje usta grgljanjem u grlu neparan broj puta
3. Istin-shak - izapiranje nosa neparan broj puta
4. Pranje cijelog tijela tako da niti jedno mjesto ne ostane suho

Predaje postoje i za to da se kupanje moze obaviti sa minimalno tri pregrsti vode do 8 litara, pa dalje, ali u modernom vremenu uistinu smatram da je izlisno razgovorati o tome, a Allah s.w.t nabolje zna.

*NAPOMENA*

Kupanje u stajacoj vodi, odnosno vodi koja ne otjece nije propisno, odnosno po tom pitanju bi se moglo reci da treba uzeti abdest, a najbolje ponoviti kupanje, jer VODA KOJA NE OTJECE NIJE CISTECA.

A Allah s.w.t najbolje zna!

Hasane, interesuje me ovo neparni broj

zbog cega to?

Edited by auslanderka zauvjek bosanka

Propisno kupanje podrazumjeva:

1. Bismillom zapoceti
2. Gargare - izapiranje usta grgljanjem u grlu neparan broj puta
3. Istin-shak - izapiranje nosa neparan broj puta
4. Pranje cijelog tijela tako da niti jedno mjesto ne ostane suho

<{POST_SNAPBACK}>

Sellam Allejkum brate Hasane (AbdusSamed) halali al ovo ti nije ispravno.

Nijetis za gusul, peres intimna mjesta sa lijevom rukom, uzmes abdest normalno ko sto se uzima i onda okupas citavo tijelo izuzetak nesmijes dodirnuti intimna mjesta ni sa jednom rukom inace nemas abdesta vise.
Zato peres intimna mjesta prvo, pa uzimas abdest i tako si pod abdestom poslije kupanja.
Ovo je predavanje od Safeta Kuduzovica za gusul i abdest.

Ala, sto iskomplikovasmo.

2 pitanja u vezi ovog imam

1. zbog cega lijevom rukom? u cemu je razlika izmedju lijeve i desne?
2. je li samo penis intimno mjesto ili?

+ ono pitanje odozgo, zbog cega neparan broj

nekako onda lakse okupati se pa uzeti abdest

ibro vidjela sam jednom da si na pitanje s kojom rukom preres zicgu odg desnom,sto ibro nesmijes raditi nego lijevom rukom,a ocito tip misli na to tako tj odnosi se i na sprijeda i pozada..

i od preda iod zada je intimno

ja sam isto ucio kako da uzmes gusul i abdest zajedno ali toliko je komplikovano da je sigurnije posle gusula uzeti abdest jer ako redoslijed zabrkas nije ispravno ,dana sam pito brata po sms on je u saudiji na islamskom fakultetu pa i on kaze da je jednostavnije uzeti abdest

ibro vidjela sam jednom da si na pitanje s kojom rukom preres zicgu odg desnom,sto ibro nesmijes raditi nego lijevom rukom,a ocito tip misli na to tako tj odnosi se i na sprijeda i pozada..

ne razumijem zasto ne bi smio desnom

jel ima neki hadis?

ne razumijem zasto ne bi smio desnom

jel ima neki hadis?

<{POST_SNAPBACK}>

haha ovo je offtopic, ali tek sam sad skont'o da ustvari gujscu perem lijevom znaci da sam totalno cool :lol:

hahha pa Ibro inace bi intimne djelove tijela trebao prati lijevom rukom. Jer ako si ti desnjak onda desnom jedes, pises i da sad sa tom rukom peres intimne dijelove jok. A znas da se u vjeri daj prednosti lijevoj strani opcenito a tako i lijevoj ruci znaci sve sto je dobro radi se sa desnom rukom.

hahha pa Ibro inace bi intimne djelove tijela trebao prati lijevom rukom. Jer ako si ti desnjak onda desnom jedes, pises i da sad sa tom rukom peres intimne dijelove jok. A znas da se u vjeri daj prednosti lijevoj strani opcenito a tako i lijevoj ruci znaci sve sto je dobro radi se sa desnom rukom.

Halali svaster, ali ja nakon barkanja intimnih djelova operem ruke :D

iz ovog tvog ispada da pranje guze ne spada u dobro....

et, vidim vise vas je za tu teoriju lijeva vs. desna ruka, fakat me sada interesuje misljenje nekog ko je vise upoznat s vjerske strane o ovome.

+ odg na ona dva pitanja odozgo.

p.s.

Isak, ja nisam kul :(

Par stvari koje ja znam zasto je bolje lijevom rukom raditi neke, hajd nazvacu ih "intimnije" stvari... cuo sam ovo od onog pjevaca Hamze, sad mi nampalo. Kaze on "vidite kako je islam jos u 7 stoljecu rijesio pitanje higijene a zapad ni danas nije na tom stupnju, npr. covjek na zapadu danas copa nos desnom rukom, i naidje mu kolega i dok se sa njim pozdravlja desnom rukom, zato muslimani ako bas copnu urade to lijevom rukom... bom znas sta onda bude sa slinom... Isto tako, musliman kad kihne treba staviti lijevu ruku na usta, i to vanjski dio sake okrenuti na usta, ne unutarnji dio sake. Tako isto kad zijeva i sl. Za sve se danas ovo potvrda nalazi u medicini. Npr. Muhamed a.s. je strogo zabranio da se puse u hranu. A, kako vidimo danas mame dok hrane djecu kazu im "pusi da ti se brze ohladi". A Muhamed a.s. je rekao da svaki put kad se puhne u hranu, rodi se stotinu sejtana. A, zasto to? -pa, svi znamo da na zubima stotine nekakvih bacila koji prirodno zive na zubima, a kad puhnemo oni izlazeci prave oblike koji su stetni za samog sebe, a da ne kazemo ako nekom drugom pusemo u hranu... ne znam ovo potpuno medicinski objasniti al naravno lako se svi mogu raspitati kod osoba koje znaju... isto tako u islamu je dozvoljeno piti samo sljedeci, casa vode se mora popiti najmanje iz tri puta a ne odjednom. Za sve nauka danas dala odgovor. Ibro, znam da ces pitati zasto i kod kupanja lijevom rukom, al ako ti je to vjerski vodja odredio onda ne moj da trazis uvijek dlaku u jajetu, kakve ti koristi od toga. Nece ti otpasti ruka ako operes livom. Ibro, ako budes guzu prao desnom rukom sa mnom se rukuj lijevom.

Sellam Allejkum brate Hasane (AbdusSamed) halali al ovo ti nije ispravno.

Nijetis za gusul, peres intimna mjesta sa lijevom rukom, uzmes abdest normalno ko sto se uzima i onda okupas citavo tijelo izuzetak nesmijes dodirnuti intimna mjesta ni sa jednom rukom inace nemas abdesta vise.
Zato peres intimna mjesta prvo, pa uzimas abdest i tako si pod abdestom poslije kupanja.

<{POST_SNAPBACK}>

Esselamu alejkum wr wb!

Napominjem jos jednom za sve - HANEFIJSKA PRAVNA SKOLA! HANEFIJSKA PRAVNA SKOLA!

GAZIJA - Uvijek kod navodjenja propisa fiqha navodis izvor, IZVOR PROPISA BRATE!!!

A tema je otisla off-topic.

A dodir polnog organa - subhanAllah, gubitak abdesta!!!????

SubhanAllah braco, SubhanAllah, Allah olaksava a ne otezava!!!

Esselamu alejkum wr wb

Tema je dobra... nije ovo offtopic... nek' se prica...
Ja sam recimo tek u 3. ili 4. razredu srednje skole cuo da se po islamu ne bi smjelo jesti lijevom rukom, a od djetinjstva sam odgajan da jedem viljuskom u lijevoj i nozem u desnoj ruci i danas jedem iskljucivo tako...
A jos sad pitanje sta je sa ljevacima???
Jer mislim meni nije uopce problem desnom rukom napiti se jer sam desnjak i to mi ide po defaultu, dok mi je recimo lijevom to apsolutno neprirodno i cak bih se nekad imam osjecaj i polio u zurbi.... ali ljevaku je drugacije...

E ljevaci koji su slijede Sunnet Muhameda s.a.w.s pocinju jesti desnom rukom,sama imam primjer u kuci gdje mi cojk jede desnom rukom jer zna da treba desnom a jeo je 26god s lijevom rukom,znaci nista nije tesko kad hoces a cinis sve i sebi bolje...nego to sto ti jedes lijevom kad jedes viljuskom i nozem je francuski bonton a ne Islamski,jer u Islamskom isto jedes desnom sve pa cak kad se radi i o viljuski i nozu.. ;)

U Islamu postoji i pise o svemu pocev od jela do oblacenja pa tako dalje samo to je do osobe zelili ona to slijediti il ne, zato incubus drugi put fati se viljuske u desnu ruku :D

E ljevaci koji su slijede Sunnet Muhameda s.a.w.s pocinju jesti desnom rukom,sama imam primjer u kuci gdje mi cojk jede desnom rukom jer zna da treba desnom a jeo je 26god s lijevom rukom,znaci nista nije tesko kad hoces a cinis sve i sebi bolje...nego to sto ti jedes lijevom kad jedes viljuskom i nozem je francuski bonton a ne Islamski,jer u Islamskom isto jedes desnom sve pa cak kad se radi i o viljuski i nozu..  ;)

U Islamu postoji i pise o svemu pocev od jela do oblacenja pa tako dalje samo to je do osobe zelili ona to slijediti il ne, zato incubus drugi put fati se viljuske u desnu ruku :D

<{POST_SNAPBACK}>

ma da... ali opet moram uzeti viljusku u lijevu kad nesto rezem... a onda da sebi narezem pa jedem desnom osjecam se kao malo dijete...

Ja tako radim ko sto ti kazes :D dok narezem drzim u lijevoj ruci a kad narezem prebacim u desnu meni ne smeta naucila sam. A uz malo volje nije nikakav belaj. Mislim nehigijenski je da ti sa rukom s kojom diras intimna mjesta poslije jedes ili se rukujes daleko od toga da ima sapun al nekako mi to ruzno. Pa ljudi koji su ljevaci znam ja primjera toliko su se trudili da su i poceli pisati desnom rukom i mogu i desnom i lijevom to se zove imat volju za necim ;)

Ja tako radim ko sto ti kazes :D dok narezem drzim u lijevoj ruci a kad narezem prebacim u desnu meni ne smeta naucila sam. A uz malo volje nije nikakav belaj. Mislim nehigijenski je da ti sa rukom s kojom diras intimna mjesta poslije jedes ili se rukujes daleko od toga da ima sapun al nekako mi to ruzno. Pa ljudi koji su ljevaci znam ja primjera toliko su se trudili da su i poceli pisati desnom rukom i mogu i desnom i lijevom to se zove imat volju za necim  ;)

<{POST_SNAPBACK}>

hehe pa dobro, ali gledaj ako drzis u lijevoj dok narezes opet diras hranu lijevom rukom... mislim glupo ali ajde.... ispada da se ja uvijek necemu protivim i da samo gledam da protivrjecim islamskim propisima ali stvarno nije tako... meni jednostavno nije logicno da jedem desnom rukom kad se desnom pozdravljam sa svakim, sa desnom se drzim za sipku u tramvaju, desnom diram kvaku na vratima, u desnoj iznosim smece vani.... zato mi to sve nije logicno... ja bih iskreno rekao da su ljudska intimna mjesta puno cistija od svega ovoga sto sam nabrojao...

Ev ja sam malo hrljaja i nes sam nasla :)

Jesti desnom rukom

Poslanik islama, s.a.v.s, je u svemu,

Da li nakon kupanja je potrebno ipak uzeti abdest?

<{POST_SNAPBACK}>

<{POST_SNAPBACK}>

ne znam koji ovdje dio nije jasan sve je potanko objasnjeno...kako i zasto prvo intimna mjesta da kasnije nebi neko ipak zaboravio pa se oprao jos jednom i tako izgubio abdest a da to ne zna.

<{POST_SNAPBACK}>

A kako mislis da se obrises nakon kupanja...

A kako mislis da se obrises nakon kupanja...

<{POST_SNAPBACK}>

pa valjda se ne broji kroz peskir? ili mozda ... :huh:

sve mi je tu nejasno :D

prije svega, ja ta nazovimo ih intimna mjesta perem s obje ruke.
ne mogu ja to "sfusariti" lijevom rukom samo da si omec.

ako je i guza intimno mjesto, sinoc sam primjetio da sam kad sam pos'o jacju klanjat, uz'o abdest i nakon toga se poces'o pajz ovo "desnom" rukom po desnom guzu :D

jel imate vi slicnih problema, ono zasrbi vas nekad guza?

nije mi jasno nikako da postoji dio tjela koji ne smijem dirnut desnom rukom.

apsolutno mi nejasno :(

i nisam dobio odgovor na pitanje

zasto neparan broj puta.

i jos sam nesiguran je li guza intimno mjesto.

definitivno nakon kupanja uzimam abdest ......

p.s.
nakon velike nuzde, operem ruke

hehe pa dobro, ali gledaj ako drzis u lijevoj dok narezes opet diras hranu lijevom rukom... mislim glupo ali ajde.... ispada da se ja uvijek necemu protivim i da samo gledam da protivrjecim islamskim propisima ali stvarno nije tako... meni jednostavno nije logicno da jedem desnom rukom kad se desnom pozdravljam sa svakim, sa desnom se drzim za sipku u tramvaju, desnom diram kvaku na vratima, u desnoj iznosim smece vani.... zato mi to sve nije logicno... ja bih iskreno rekao da su ljudska intimna mjesta puno cistija od svega ovoga sto sam nabrojao...

<{POST_SNAPBACK}>

Pa dobro peres li ti ruke?! :blink:
Ja sam davno negdje jos kao dijete procitala da se desnom jede, pije, a da se lijevom peru intimni dijelovi tijela... od tada pokusavam to u maksimumu i sprovesti, necu sad reci da 100% samo desnom jedem, ali se trudim da samo nju preferiram...