Jump to content
Sign in to follow this  
Hasan_El_Basri

Bozije Ime "allah"

Recommended Posts

Esselamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu braco i sestre u Islamu i lijep pozdrav ostalima.

Odlucio sam da nastavim sa navodjenjem tumacenja lijepih Allahovih s.w.t imena pa insaAllah planiram spomenuti tumacenja svih 99, ako Allah s.w.t dozvoli.

Danas cu pomenuti neke predaje i tumacenja Bozijeg imena "Allah" insaAllah.

Had

e ija sam ovo nedje citala..a imam isto listu ti 99 imena koje su napisane u znacenju prevodu i na arabskem...

Aleikum sellam: Ovome pitanje podstaklo pa zelim dodati onoliko kolikosam ja upoznat sa imenom Allah, stobi se u nasem narodu reklo Bog i tu nastaje jedan mali nesporazum. Allah je jedinstveno ime koje je apsolutno nezamjenjivo jedinstveno i neprevodljivo cak ni najvecim poznavaocima arapskog prije i poslije objave Kur`ana. Dosad najblize tumacenje kakoje nastalo ime Allah ako kazemo bog pogresnoje iz razloga sto svakom ko imalo zna o religijama postojaloje bogova svih vrsta ljudisu se prozivali bogovima zivotinjesu se prozivale bogovima Allah je jedinka kojoj nema nista slicno nitise moze drukcije izgovoriti. U pitaju sam nasao jedno objasnjenje i zapelomi za oko rjec en-nnas sto znaci bice u naroduse to ocicno kaze ljudsko bice medjutim En-nnas ustvari znaci samo bice a po vrstama su poslije podjeljena bica a sama rjec bice nije nista drugo nego postojanje ili forma i zatose kaze ljudsko bice. Allah je suprim Tj, bice povrh svih ostalih bica koje ima dio sebe u svemu sto postoji koje je vjecno i koje daje zivot svemu stoje ikad zivjelo istoce ikad zivjeti (Bice ili Postojanost) toje nama ljudima nevidljivo nedokucivo jer imamo 5 cula kojasu ogranicena i dozvoljenonam je da vidimo samo jedan mali postotak od onog sto macka moze da vidi a kadbi mogli vidjeti sve stoje oko nas nacistobi poludjeli jer nebi mogli ovladati strah od svega stoje svugdje oko nas. Pojedinim ljudimaje to omoguceno samo sto mi njih nemozemo razumjeti i nazivamo ih ludjacima a ustvari onisu tako daleko ispred nas u svojim mogucnostima da vide.Allah je Nur ili svjetlost koja u nasim tjelima predstavlja dusu i tomas cini Ljudskim bicima bez duse niko jos nije rekao pokopalismo ljudsko bice nego pokopalismo ili covjeka ili mrtvaca jer tjelo samo prestaje funkionisati a bice se preseljava ili u drugo tjelo ili se vraca suprimu a toje Allahu glavnom Bicu od kojeg je i nastalo.

Allah je Nur ili svjetlost koja u nasim tjelima predstavlja dusu i tomas cini Ljudskim bicima bez duse niko jos nije rekao pokopalismo ljudsko bice nego pokopalismo ili covjeka ili mrtvaca jer tjelo samo prestaje funkionisati a bice se preseljava ili u drugo tjelo ili se vraca suprimu a toje Allahu glavnom Bicu od kojeg je i nastalo.

<{POST_SNAPBACK}>

Selam imam jedno pitanje mozda sam ja pogresno razumio pa da mi objasnis da li si ti sa ovim mislio da dusa od mrtvaca prede u drugo tijelo ili ide Allahu ovo mi nije jasno pa da mi malo objasnis da te Allah nagradi!

Selam!