Jump to content
Hasan_El_Basri

Blagodati Ramazana

Recommended Posts

Esselamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu braco i sestre.

Da Allah s.w.t nagradi one koji poste a uputi one koji to ne cine iz nekih samo njima poznatih i opravdanih (da li?) razloga...

Ukratko, nesto "malo" o teravih namazu

Pogledaj samo nagrade za one koji klanjaju ove namaze! Prema hazreti Aliji, kerremallāhu ved

• Downvote 1

Alejkumuselam, ako je to vjerodostojno, onda je dovoljno ispostiti jedan Ramazan i otklanjati 30 teravija, i onda mozes tvrditi da ces u dzennet???

P.S

Halalite, braco i sestre, ako ima neka sestra da znate da je na udaju iz naseg Kantona, javite mi. Halal!!!

<{POST_SNAPBACK}>

orginal budo ! :D

brate javi mi se na privat dam ti kisu brojeva,ima od nekih "sestara" a bom ima i od onih kod kojih nisam prosao na prvom "spoju"..et ako hos...
bar ponekad javi se.....

klanjam samo 8 rekata teravih namaza!

Eselamu Alejkum, ov sam ja cito na islambosna.ba .

a ma jarane nacemoti jednu zensku, hehe :P

Edited by [I-B-R-O]

Alejkumuselam, ako je to vjerodostojno, onda je dovoljno ispostiti jedan Ramazan i otklanjati 30 teravija, i onda mozes tvrditi da ces u dzennet???

<{POST_SNAPBACK}>

Ne vjerujem da je to tako. Ne znam jel se ovdje sve odnosi, ali vecinom se u ovih hadisima misli na male grijehe. A, da bi bio nagradjen covjek mora biti vjernik. Npr. kad bi neko postio i klanjao a nevjerovao u Allaha, ne priznaju mu se djela na onom svijetu. A, ko ce ga znati, Allahova milost je velika. Ko uradi i trun dobra vidjet ce ga, ko uradi i trun zla vidjet ce ga. A, Allah prasta samo onom kome on hoce. Nase se je truditi da budemo sto bolji vjernici.

orginal budo ! :D

brate javi mi se na privat dam ti kisu brojeva,ima od nekih "sestara" a bom ima  i od onih kod kojih nisam prosao na prvom "spoju"..et ako hos...
bar ponekad javi se.....

klanjam samo 8 rekata teravih namaza!

<{POST_SNAPBACK}>

Budo, mozes ti meni tacno objasniti ovo oko 8 rekjata teravije?

Budo, mozes ti meni tacno objasniti ovo oko 8 rekjata teravije?

<{POST_SNAPBACK}>

Prenose muhadithi od Aishe, r.a., da Poslanik, s.a.w.s, nije u ramazanu, niti nekom drugom mjesecu klanjao vise od jedanaest rekata.
Ibni Huzejme i Ibni Hibban, r.a., prenose u svojim sahih zbirkama od Dzabira, r.a, da im je Poslanik, s.a.w.s, klanjao osam rekata i witre, a kada su ga cekali iduce noci, nije izashao medju njih. Ovo je Sunnet Allahova Poslanika, s.a.w.s., koji se navodi u hadithskim zbirkama.
Medjutim, pouzdano se zna da susahabi, r.a., u vrijeme halife Ummara, r.a., Uthmana, r.a, i 'Ali-ja ,r.a, klanjali dvadeset rekata terawih namaza, sto je ujedno misljenje vecine pravnika hanefijske, hambelijske i shafijske pravne skole.
Od nekih islamskih ucenjaka se prenosi da je sunnet klanjati terawih i witre od jedanaest rekata, a ostatak je mustehab. To je misljenje i hanefijskih pravnika

Hasane, ovo bismo morali pokazati i nasim hodzama vala. Kad ovi ljudi sto klanjaju 8 rekjata podju izlaziti iz dzamije a ovi didovi pocnu na njih galamiti, to vala nekad bude pravo smjesno.

Ako se klanja 8 rekjata, ma, vise bi ljudi i dolazilo na teraviju. :lol: i to je meni smjesno, al istinito. Racunam po sebi.

Al, sto se tice sunneta, ja sam vala za to da se sunnet dosljedno odradi kako je to odradio Muhamed a.s. Nisam bio u Cazinu ovog ramazana jos nikako, kako je tamo, il Hasane u tvom mjestu? -ovdje u S. Mostu, jedno petina naroda na teraviji nakon 8 rekjate teravije ode kuci. I, uhodali su to ovdje, hodza na hudbi zamolio da "oni sto zele klanjati osam rekjata, neka stanu u zadnje safove, da se ne rascjepljuju safovi ovih koji ce klanjati 20 rekjata". I, fino to hoda sad za sad. Nema nesuglasica, niko nikog ne gleda popriko, uglavnom fercera.

Prenose muhadithi od Aishe, r.a., da Poslanik, s.a.w.s, nije u ramazanu, niti nekom drugom mjesecu klanjao vise od jedanaest rekata.
Ibni Huzejme i Ibni Hibban, r.a., prenose u svojim sahih zbirkama od Dzabira, r.a, da im je Poslanik, s.a.w.s, klanjao osam rekata i witre, a kada su ga cekali iduce noci, nije izashao medju njih. Ovo je Sunnet Allahova Poslanika, s.a.w.s., koji se navodi u hadithskim zbirkama.
Medjutim, pouzdano se zna da susahabi, r.a., u vrijeme halife Ummara, r.a., Uthmana, r.a, i 'Ali-ja ,r.a, klanjali dvadeset rekata terawih namaza, sto je ujedno misljenje vecine pravnika hanefijske, hambelijske i shafijske pravne skole.
Od nekih islamskih ucenjaka se prenosi da je sunnet klanjati terawih i witre od jedanaest rekata, a ostatak je mustehab. To je misljenje i hanefijskih pravnika

Interesantno, kako se potrefilo, al' meni bas rodjak sinoc pricao o ovome, ja mu nisam htio vjerovat, kontam neka novotarija...
Mi bili u Stijeni na Teraviji, i bom im'o on trening u 9:30 pa bom kaze ako hodza razvuce teraviju, ustajemo nakon 8-og rekata i pilamo.
mene zacudilo reko no way.
i bom dok smo isklanjali teraviju, malo hodza razvuk'o zakasnili smo 5 minuta.
nego, interesuje me, jel se to klanja 8 rekata teravih namaza, i bom kad mujezin krikne Salli alla Muhammed, onda se povucemo u najzadnji saf i klanjamo vitre samostalno, i to je to?

<{POST_SNAPBACK}>

Vitre se ostavljaju za kasnije. Muhamed a.s. je rekao da ne klanjamo sve rekjate u dzamiji, da nesto ostavimo i za kuce, jer u kuci u kojoj se ne klanja ona je kabur ovog svijeta. Kolko je meni poznato, vitr se klanjao u Muhamed a.s.-ovo vrijeme kod kuce, al kod nas se ustalilo da se to odmah u dzamiji odklanja. Obicno se na jaciji samo promjeni mjesto u odnosu na ostale rekjate jacije.

Zato, ja mislim da ti sto klanjaju samo 8 rekjata teravije, vitre klanjaju kod kuce. a, kad klanjamo jaciju kod kuce, bilo bi lijepo da se vitre klanjaju nakon predaha od jacije.

Vitre se ostavljaju za kasnije. Muhamed a.s. je rekao da ne klanjamo sve rekjate u dzamiji, da nesto ostavimo i za kuce, jer u kuci u kojoj se ne klanja ona je kabur ovog svijeta. Kolko je meni poznato, vitr se klanjao u Muhamed a.s.-ovo vrijeme kod kuce, al kod nas se ustalilo da se to odmah u dzamiji odklanja. Obicno se na jaciji samo promjeni mjesto u odnosu na ostale rekjate jacije.

Zato, ja mislim da ti sto klanjaju samo 8 rekjata teravije, vitre klanjaju kod kuce. a, kad klanjamo jaciju kod kuce, bilo bi lijepo da se vitre klanjaju nakon predaha od jacije.

<{POST_SNAPBACK}>

ta

Evo jos nam jednog Ramazana u susret...kako vrijeme leti...bas mi nekako ovaj Ramazan nekako drazi od svih ostalih ne znam zasto vise me veseli...
InshAllah da nam vrijeme ne bude prevruce tj da nam Allah s.v.t olaksa...

Sehl b. Sa'd, r.a., prenosi da je Poslanik islama, s.a.v.s., rekao: U Dzennetu imaju vrata koja se zovu Rejjan. Na njih, izuzev postaca, niko drugi nece uci?! o

Ej fakat, ja jedva cekam iftar.
vec sam sad zagladnio.
vec zamisljam limunadu, prazne sahane, kasika u ruci, salata pred tobom, onaj lonac sa supom se pusi, mrkva veselo skakuce u loncu, one ramazanske lepinje, sve od brasna prasnjive vrele na stolu mirisu, one hurme vire iz celofana, a burek iz sporeta otpustio miris i jedva ceka da ga umocis u mljeko...

:D

salim se.
nekako i meni je to najcistiji mjesec. fakat se trudim non stop klanjati svaki namaz, posto smo u zavadji sa hodzom, ne idem ovdje na treravije, ali klanja se kod kuce.
ono ujutro nakon sehura, satares sabah brzinski i legnes spavati do 9 - 10 sahtova ...

raja uglavnom sva pici u dzamije, lipo ono nekako ceif.
eto i islamskih noci, dodje ti nekakva ulema srati o postenju, cistosti, ljudskosti, a ti prebiras onaj tespih po prstima i kontas samo kako ces se logirati na forum.
mislim kod mene je tako, carolija :D

JoooJ jedva cekam. Ramazan meni uvijek dozivljaj. Pokusavam biti sto smirenija, u skoli nekako lakse prosaburis sve i kad ti nesto ide na zivce, znam da cu jos malo u kupnju dolazi karton montea ( to tucem za sehur) :D pa one ilahije iskcekivanje da hodza zauci, pa onda 30 dana ramazana 30 zelja. Hajoj dok se omrsim sa merakom pozelim zelju, sebi vec ranije sastavim popis. :rolleyes: Jedva cekam evo sve mi nesto toplo oko srca :rolleyes:

uh dobro je ovo sad mogu da proberem koji dan da klanjam..dankeshn..

Pa da vam kazem nisam neki vjernik i to, al kad je ramazan pazim da ne pijem nista sto ima acl, ne postim, jer ne izdrzim brez hrane, nema sanse ... al jes posebna atmosfera, cak odemo sedmicno u bosnu, da moji idu na teraviju sa majkom...

[quote name='[I-B-R-O]' post='175168' date='Aug 30 2007, 05:03']Ej fakat, ja jedva cekam iftar.
vec sam sad zagladnio.
vec zamisljam limunadu, prazne sahane, kasika u ruci, salata pred tobom, onaj lonac sa supom se pusi, mrkva veselo skakuce u loncu, one ramazanske lepinje, sve od brasna prasnjive vrele na stolu mirisu, one hurme vire iz celofana, a burek iz sporeta otpustio miris i jedva ceka da ga umocis u mljeko...

:D

salim se.
nekako i meni je to najcistiji mjesec. fakat se trudim non stop klanjati svaki namaz, posto smo u zavadji sa hodzom, ne idem ovdje na treravije, ali klanja se kod kuce.
ono ujutro nakon sehura, satares sabah brzinski i legnes spavati do 9 - 10 sahtova ...

raja uglavnom sva pici u dzamije, lipo ono nekako ceif.
eto i islamskih noci, dodje ti nekakva ulema srati o postenju, cistosti, ljudskosti, a ti prebiras onaj tespih po prstima i kontas samo kako ces se logirati na forum.
mislim kod mene je tako, carolija :D[/quote]

:lol: :D al, isto tako... vako nedje kad se daje iftar i iskupe se ljudi :) sjedem kod hodze i najedem se ko nikad :) Ono, domacice sluze, sluze... al uvijek pocinje od hodze. I, onda na kraju "hodza hos sad sta slatko"...

[quote name='#DOCTORE#' post='175604' date='Sep 1 2007, 05:36']Pa da vam kazem nisam neki vjernik i to, al kad je ramazan pazim da ne pijem nista sto ima acl, ne postim, jer ne izdrzim brez hrane, nema sanse ... al jes posebna atmosfera, cak odemo sedmicno u bosnu, da moji idu na teraviju sa majkom...[/quote]

svi smo mi bili manje-vise takvi...

al, cisto da probas, mozes jedan ramazan postiti prvi, srednji i zadnji dan. Mozda ti se svidi pa da uvijek pozelis postiti, vecinom je tako. Nekom zbog snage koju dobije, nekom zbog suosjecanja prema gladnim, nekom zbog osjecaja priblizavanja Allahu...

Dobar je to osjecaj...

Aaa Ramazan to je nesto prelijepo.

Eto ramazana, da ja sad tu ne vazim... :D samo cu da kazem da mi je drago... Jest da nisam u Bosni, cojek sam... Ali meni bas bude jos vise cool, ja sama od nasih cekam iftar na anglistici i onda dok mi na mob zazvoni podsjetnik IFTARRRR, ja pichim mrsit se i skupimo se svi sa slawostike, pa svako nesta donese, a i stan mi je blizu, pa naprqavim iftar i pozovem raju, nema mi nista draze nego kuhat za nekog, a iftar pogotovo... Supa, predjelo, glavno jelo, slatko, kompot, kieslo mlijeko, ajoj, ko kaze da se uz ramazn omnrsavi?? :D Samo se udebljas, najedes se do grla ujutro, pa navecer, nista ne propustis u toku dana :)

To je sto tice one moje strane kao poguzija :D A sto se tice ibadeta... A to je nesta posebo.. Ustat prije sehura pa klanjati ili uciti nesta, ono niko ne cuje, otvoris prozor, vani svjez zrak, imas osjecaj da cijela Zemlja spava, samo ti si budan i pricas sa Njim... Prelijepo !!!