Jump to content
_Gost1

Alija Izetbegovic

Recommended Posts

[quote name='farko_Legenda' post='309135' date='04.02.2009, 12:09']Kakvi su ovo , pobogu, termini ?? Bo

[quote name='bosnjaknp' post='309455' date='05.02.2009, 01:10']Izvorni momce,izvorni,vrati se malo i [b]fundamentralno[/b] misli na glas..
Rijec fundimentalizam ima odlicno znacenje i znaci vracanje korijenu,a sad je drugo sto ga tvoj Obama,Bus,Sarkozi,Merelova tumace po potrebi i iskrivljuju ga sa politickog aspekta.
Sto se tice ovog drugog,samo nek ti je Allah dz.s na pomoci,moje je da opomenem,a Allah uistini vraca iz zablude i smiluje se covjeku,daj jedini Allahu umrtvi nas samo kao muslimane,uistini ti si pocasven sto si rodjen kao musliman samo to jos nisi spozno,nazalost..

Kako se zove taj svijet po tebi ?
Plasite se prakticiranje izvornog Kurana i suneta poslanika s.a.w.s ?
Ja ne izdajem fetve i propise,jedan najveci je propisao velike stvari a ja se sami uspravljam ka tome..
Molim lijepo,ja nisam kadija radite sta hocete..
Dokazi stoju,otvori Kitab i procitaj sure koje te opominju,sad svako za sebe i u svoj kabur.[/quote]
kamo sreće da je Obama "moj" ! E gdje bi BiH (ne Srbija ) bila ! :D Jel i "fundamentralno" neki izvorni, ili je riječ o neznanju ! :D
Moramo li i na politici i na historiji uvijek gurati vjeru u prvi plan ?? Mislim da je sada dosta outoppica i da bi se ubuduće ovakvi "ispadi" i bjesomučno pisanje stvari koje ba

[quote name='farko_Legenda' post='309464' date='05.02.2009, 02:33']kamo sreće da je Obama "moj" ! E gdje bi BiH (ne Srbija ) bila ! :D Jel i "fundamentralno" neki izvorni, ili je riječ o neznanju ! :D
Moramo li i na politici i na historiji uvijek gurati vjeru u prvi plan ?? Mislim da je sada dosta outoppica i da bi se ubuduće ovakvi "ispadi" i bjesomučno pisanje stvari koje ba

[quote name='bosnjaknp' post='309644' date='05.02.2009, 18:23']Samo mi je milo sto nacionalnost "bosanac",necete izgurati..
Potrazi malo bolje prijevod rijeci [b]fundimentalizam[/b],ja sam poprilicno siguran..
Ti kad odrastes,svatices da na nasim terirotijama vjera stoji cvrsto uz identitet i obratno..
A sto sto se tice veze,konto sam drugu stvar,malo razgonetni gore napisane recenice,i povezi cjeline,naravno ako si sposoban za toliko..

p.s Nemoj sve bukvalno da svatas i vadis mi rijeci iz konteksta,vidim ja tu pokvarenost u korijenu..[/quote]
Ni uvazeni Kljajic ne zna za ovu rijec.Da nisi mislio na fundamentalizam????

[quote name='bosnjaknp' post='309644' date='05.02.2009, 19:23'][b]p.s [/b]Nemoj sve bukvalno da svatas i vadis mi rijeci iz konteksta,v[b]idim ja tu pokvarenost u korijenu..[/quote][/b]

Misli

[quote name='bosnjaknp' post='309644' date='05.02.2009, 18:23']Samo mi je milo sto nacionalnost "bosanac",necete izgurati..
Potrazi malo bolje prijevod rijeci fundimentalizam,ja sam poprilicno siguran..
Ti kad odrastes,svatices da na nasim terirotijama vjera stoji cvrsto uz identitet i obratno..
A sto sto se tice veze,konto sam drugu stvar,malo razgonetni gore napisane recenice,i povezi cjeline,naravno ako si sposoban za toliko..

p.s Nemoj sve bukvalno da svatas i vadis mi rijeci iz konteksta,[b]vidim ja tu pokvarenost u korijenu.[/b].[/quote]

koji rat sa gramatikom i pravopisom ! :) I prvo sam te ispravio za "fundamentRalno" , a ti mi sada ka

[quote name='farko_Legenda' post='309669' date='05.02.2009, 20:36']koji rat sa gramatikom i pravopisom ! :) I prvo sam te ispravio za "fundamentRalno" , a ti mi sada ka Edited by jedancoek

[quote name='bosnjaknp' post='309644' date='05.02.2009, 18:23'][b]Samo mi je milo sto nacionalnost "bosanac",necete izgurati..[/b]
Potrazi malo bolje prijevod rijeci fundimentalizam,ja sam poprilicno siguran..
[b]Ti kad odrastes,svatices da na nasim terirotijama vjera stoji cvrsto uz identitet i obratno..[/b]

p.s Nemoj sve bukvalno da svatas i vadis mi rijeci iz konteksta,vidim ja tu pokvarenost u korijenu..[/quote]

1. Tipicno razmisljanje covjeka koji ne osjeca BiH svojom drzavom. Bosnjastvo su 93. Tunjo i Zulfikarpasic izgurali (vratitili) kao nacionalnost bosanskih Muslimana, da bi vi sandzaklije imali jasniji identitet u vasoj vam domovini i na taj nacin otvorili mogucnost razmjene teritorija koje nisu cisto muslimanske.

2. Teza koja daje za pravo kojekakvim cobanima, koji sami sebe nazivaju muminima, da tumace Islam na sebi svojstven nacin, pa cak zadiru i u drzavno i politicko uredjenje BiH. Gradjanski orjentisan dio BiH (mislim na stanovnistvo) nema problema sa poimanjem identiteta drugih, ne ulazeci u njihovu vjeroispovjest ili ateisticki stav. Ova i ovakva snaga u BiH ce naci snage i moci da ono iz tacke 1. prikaze kao nesretno prelazno rjesenje identiteta.

p.s.
Ovo bukvalno shvati hoces u kontekstu ili van njega, jer tvoje cjelovite recenice su prijetnja, a ne samo pokvarenost.

Islam je nasa vjera,Bosna je nasha zemlja.. ;)
Ima Bosne ima muslimana,el-hamdulila.

p.s Krajinom se oruzje i jauci cuju muslimani protiv dusmana,tesko ratuju od Allaha pomoc mole sve godine ove..
Bolje i ortodoksni krscanin(vjernik), nego ateista !

[quote name='bosnjaknp' post='309716' date='06.02.2009, 00:24']Islam je nasa vjera,Bosna je nasha zemlja.. ;)

p.s Krajinom se oruzje i jauci cuju muslimani protiv dusmana,tesko ratuju od Allaha pomoc mole sve godine ove..
Bolje i ortodoksni krscanin(vjernik), nego ateista ![/quote]

ne ratuje u krajini niko protiv nikoga.... dodji pa vidi kako nam je lijepo ;)

[quote name='bosnjaknp' post='309716' date='05.02.2009, 23:24']Islam je nasa vjera,[b]Bosna je nasha zemlja.. ;) [/b]

Bolje i ortodoksni krscanin(vjernik), nego ateista ![/quote]

Na svu sreću nije ! Bosna je MOJA dr

[quote name='barca' post='309707' date='06.02.2009, 00:03']1. Tipicno razmisljanje covjeka koji ne osjeca BiH svojom drzavom. Bosnjastvo su 93. Tunjo i Zulfikarpasic izgurali (vratitili) kao nacionalnost bosanskih Muslimana, da bi vi sandzaklije imali jasniji identitet u vasoj vam domovini i na taj nacin otvorili mogucnost razmjene teritorija koje nisu cisto muslimanske.

2. Teza koja daje za pravo kojekakvim cobanima, koji sami sebe nazivaju muminima, da tumace Islam na sebi svojstven nacin, pa cak zadiru i u drzavno i politicko uredjenje BiH. Gradjanski orjentisan dio BiH (mislim na stanovnistvo) nema problema sa poimanjem identiteta drugih, ne ulazeci u njihovu vjeroispovjest ili ateisticki stav. Ova i ovakva snaga u BiH ce naci snage i moci da ono iz tacke 1. prikaze kao nesretno prelazno rjesenje identiteta.

p.s.
Ovo bukvalno shvati hoces u kontekstu ili van njega, jer tvoje cjelovite recenice su prijetnja, a ne samo pokvarenost.[/quote]

@Zulfikarpasic je izdao tu ideologiju vec na pocetku,sta ces nije covjek izdrzao teret..
Nego hajd malo da se vratimo na rah.Izetbegovica,slabo njegova djela i svatanja problema u Bosni pominjemo.
Uzmimo primer Islamsku deklaraciju koja je protumacena kako je protumacena onako kako SANU i "vi" pojedinci zelite,ili jos bolje evo da uzmem Islam izmedju istoka i zapada,odlicna knjiga mogu vam reci,bar na mene je ostavila velike impresije..
U jednom dijelu svoje knjige rah.Izetbegovic pokusava napraviti paralelu izmedju Islama i nauke,polazeci od njegovog ranije stava da je Islam pravi,a da to muslimani nisu,otpocinje jednu misao i obrazlaze svoju tezu dje pokusava napraviti paralelu izmedju vjere i nauke..
Islam je vjera koja imperativom naredjuje Ikre bismi rabike,ali samo u ime gospodara i Allaha koji stvara,dalje iznosi tezu kako je obrazovanje obaveza,da ne smijemo onda zapostaviti razne nauke i samo vjeru praktikovati bez nje,jel ustini moze dovesti do stagnacije cijelog umeta,a s druge strane uzima ako samo Nauku posmatramo bez vjere onda dolazi do vjerovatnog skrecanja sa pravog puta i ateizam je neizbjezan(sto se i najcesce desava).
Nekako kroz citanje djela sam skonto neku harizmu i nadahnuce,a i iznenadjem sam koliko poznaje krcansvo(dotice ga se),i razne kulture koje su se prozimale kroz historiju..

[quote name='Incubus' post='309728' date='05.02.2009, 23:42']ne ratuje u krajini niko protiv nikoga.... dodji pa vidi kako nam je lijepo ;)[/quote]
hehhe,ne shvatas ti njega Incubus,to on nagovjestava rat u Krajini izmedju ateista i onih na pravom putu.

tema je rahmetli Alija Izetbegovic ... vratimo se temi ...

[quote name='bosnjaknp' post='309730' date='05.02.2009, 23:54']@Zulfikarpasic je izdao tu ideologiju vec na pocetku,sta ces nije covjek izdrzao teret..
Nego hajd malo da se vratimo na rah.Izetbegovica,slabo njegova djela i svatanja problema u Bosni pominjemo.
Uzmimo primer Islamsku deklaraciju koja je protumacena kako je protumacena onako kako SANU i "vi" pojedinci zelite,ili jos bolje evo da uzmem Islam izmedju istoka i zapada,odlicna knjiga mogu vam reci,bar na mene je ostavila velike impresije..
U jednom dijelu svoje knjige rah.Izetbegovic pokusava napraviti paralelu izmedju Islama i nauke,polazeci od njegovog ranije stava da je Islam pravi,a da to muslimani nisu,otpocinje jednu misao i obrazlaze svoju tezu dje pokusava napraviti paralelu izmedju vjere i nauke..
Islam je vjera koja imperativom naredjuje Ikre bismi rabike,ali samo u ime gospodara i Allaha koji stvara,dalje iznosi tezu kako je obrazovanje obaveza,da ne smijemo onda zapostaviti razne nauke i samo vjeru praktikovati bez nje,jel ustini moze dovesti do stagnacije cijelog umeta,a s druge strane uzima ako samo Nauku posmatramo bez vjere onda dolazi do vjerovatnog skrecanja sa pravog puta i ateizam je neizbjezan(sto se i najcesce desava).
Nekako kroz citanje djela sam skonto neku harizmu i nadahnuce,a i iznenadjem sam koliko poznaje krcansvo(dotice ga se),i razne kulture koje su se prozimale kroz historiju..[/quote]
Molim te da mi odgovoris prosvjetitelju,ali stvarno da kazes iskreno.Ta knjiga Alije Izetbegovica koju spominjes,nisam je citao,nije stivo koje me zanima, da li je ona uzrokom ovakvog tumacenja islama ovo iza rata sto imamo na sceni.Da li ona negira odnosno minimizira vjerovanje,islam i religiju koja je bila na sceni do rata,koju su upraznjavali nasi djedovi i stari,i tumaci islam ovakav kakav se danas upraznjava,zivi i vjeruje.Treba mi misljenje iskusnih tumaca vjere,a ti to nesumnjivo jesi.

[quote name='beeman' post='309913' date='06.02.2009, 19:58']Molim te da mi odgovoris prosvjetitelju,ali stvarno da kazes iskreno.Ta knjiga Alije Izetbegovica koju spominjes,nisam je citao,nije stivo koje me zanima, da li je ona uzrokom ovakvog tumacenja islama ovo iza rata sto imamo na sceni.Da li ona negira odnosno minimizira vjerovanje,islam i religiju koja je bila na sceni do rata,koju su upraznjavali nasi djedovi i stari,i tumaci islam ovakav kakav se danas upraznjava,zivi i vjeruje.Treba mi misljenje iskusnih tumaca vjere,a ti to nesumnjivo jesi.[/quote]

Ma necu ni da pokusavam.
Neko se odlucuje za sredinu,nego za desnicu,ja znam dje se nalazim i kompas jos nisam izgubio..
A evo malo da se podsjetimo..

[url="http://www.youtube.com/watch?v=KQmedRFt0Jc&feature=related"]http://www.youtube.com/watch?v=KQmedRFt0Jc...feature=related[/url]

[quote name='farko_Legenda' post='309729' date='06.02.2009, 00:42']Na svu sreću nije ! Bosna je MOJA dr

[quote name='bosnjaknp' post='310014' date='07.02.2009, 01:45'][b]A ti si mozda ni u planu nisi bio kad su se oni za nesto borili..
[/b]
[url="http://www.youtube.com/watch?v=K5N83JdOMdo&feature=related"]http://www.youtube.com/watch?v=K5N83JdOMdo...feature=related[/url]

p.s Odoh i ja majko Bosnu braniti :([/quote]

[quote name='snake' post='300978' date='12.01.2009, 12:09']sta mislis [b]zbog cega je onda marginaliziran i smjenjen sa pozicije nacelnika[/b] generalstaba armije BIH i zasto je na njegovo mjesto postavljen gusan Delic ??[/quote]

mo

[quote name='jedancoek' post='310057' date='07.02.2009, 11:54']Da je to tako, vjerovatno bi zavr

[quote name='bosnjaknp' post='309730' date='05.02.2009, 23:54']@Zulfikarpasic je izdao tu ideologiju vec na pocetku,sta ces nije covjek izdrzao teret..
Nekako kroz citanje djela sam skonto neku harizmu i nadahnuce,a i iznenadjem sam koliko poznaje krcansvo(dotice ga se),i razne kulture koje su se prozimale kroz historiju..[/quote]

Kazes da si procitao djela r.Alije. Slazem se sa njegovom tezom o povezanosti Islama i nauke. Sad ti meni navedi primjer (u poslijeratnoj istoriji), gdje se zvanicna politika BiH oslanja na tu tezu i nastoji sprovesti je u djelo. Islam da bi opstao na zapadu mora konstantno proizvoditi intelektualnu elitu koja ce promovirati isti, te na taj nacin se probijati (Islam) u poplavi antimuslimanskih razmisljanja. Trenutna situacija je takva da muslimani (jedan manji dio njih), na svaki pa makar i verbalni antimuslimanski stav, reaguju radikalizacijom. Borba za opstanak Islama na zapadu je moguca samo znanjem, naucnim dostignucima, umjetnoscu, sportom ... a nikako zveckanjem oruzja na koje btw ti pozivas, istina u stihovima. Mislim da je ovo sustina iznesenih razmisljanja u djelima r. Alije, koja jos uvjek ne nalaze nacin za primjenu.

p.s. Po cemu sudis da sam ateista, mozda zato sto imam drugaciji stav od onog sto ti i tebi slicni pokusavaju nametnuti svojim agresivnim nastupom.

[quote name='beeman' post='310276' date='08.02.2009, 11:00']Nemoj revolt iskaljivati u BiH.Sve sto si napisao desilo se u susjednoj drzavi Srbiji.Tamo moras rjesavati sve svoje probleme,frustacije i dileme.Pa vi u Sandzaku ako niste na vrijeme rastirali trahanu za krivca trazite ljude u BiH,i to one koji ne misle kao vi.A razlog je sto nije bilo dovoljno sunca u Srbiji pa vam se trahana nije dobro uzrnila i ostala gnjecava.[/quote]

Ma nemoj ti da se sekiras,bitno je ti da si preko grane,lijep zivot el-hamdulila i tako,ostavi se ti Bosne,Sandzaka,Kosova i sl..
Ne brini ima ovdje ljudi koji malo dalje gledaju od svog licnog interesa,i svojeg prljavog obraza,a odlicno znas da obraz nijedna rijeka na svijetu nece oprat,hajd pa tako da ne duljimo ja i ti sta te duplje zanima imas pm.