Jump to content
Beauty

Zene I Njena Prava?

Recommended Posts

kakva su pravila zena kod nas... dal uopste imaju neke... il je samo njeno da stoji u kuhinji ...

<{POST_SNAPBACK}>

Sigurno si mislila na prava...
Ja samo mogu jedno reci kako, sebi prostres tako ces i leci!

dobro je eci rekla kako si same napravimo tako ce nam biti ako budemo od pocetka vazda samo kao sto kazu ostali sjedile i stojale samo u kuhinji nece se to kroz dva tri dana onda promjetni od pocetka se moraju neka prava znati ovo ono nekazem da mora sad muz prati peglat i slicno al nek i on pomogne u kuci jede i on spava i on sjedi i on pije i on znaci nek nekad i skuha posluzi pospremi i tako to :) nema vise to su zenski poslovi sad i mi zene radimo muske poslove pa nek i oni zenski se prihvate :):P sad ce mene neki napasti :)

pa od mjesta do mjesta je kod nas...tako meni izgleda...po nekim dumacinama zena nema nikakva prava jer je i sama odgojena da suti i radi,a opet neke su nesto i skontale iz serije zakon i red :) sala...

ne stvarno kako ides dalje od grada tako i drugacija naslijedja jer svi uce od dida i nane,mame i tate...tako kako se ko ponasa i kako te odgojilo...

sad se mnoge tijese svojim zivotom i pravima,joj jeste jadnice hudnice,cast izuzetcima,one koje odgovore na posto sigurno su s enasle u ovim rijecima,i previse prava je vama dano pa i previse obreza ste izgubile ne sve ali mnoge..

sad se mnoge tijese svojim zivotom i pravima,joj jeste jadnice hudnice,cast izuzetcima,one koje odgovore na posto sigurno su s enasle u ovim rijecima,i previse prava je vama dano pa i previse obreza ste izgubile ne sve ali mnoge..

<{POST_SNAPBACK}>

ima i toga,.. upravu si

svaka zena ima prava i duznosti (po islamu),insaallah ja cu njezina prava postovati (nisam Papucar :D) a duznosti ce morati da ispunjavati (muss)....

wesselam

ej moja zena kad bude nosila cjeli dan ciglu po krovu i na kisi i na svakom vremenu a ja koce cjeli dan, eh onda cu ja njoj spremati i peglati ...

• Upvote 1

E ovo je isto ko sto X-,men kaze.

nekada su zene pomagale svojim ljudima u svemu, npr ev moj did prica kako je u mene majka, trudna mu pomagala kad su kucu pravili i sl, a danas zena trudna, odmah zalegne u drugom mjesecu trudnoce i onda tare cojka.

nekako i meni izgleda da su zene previse shvatile taj pojam prava, pa eto, ravnopravne su kao i muskarci, sve smiju sto i mi, al' uvijek tucu k necem visem, a bom kad se obruse onda sjebu se i placu :(

E sada, prava zene su po islamu odredjena, i ja mislim da joj ne trebaju veca niti bolja prava od onih koja su joj u islamu zagarantirana. prije svega, pravo da nova koji je sama zaradila ostavi sebi govori i vise nego dovoljno.

mislim da mi njih vise postujemo nego one nas,niko ne maltretira zenu ako ona to nezasluzi,imaju prava ali nije sve ni u pravima treba razumjevanje,i sto ibro kaze u drugom mjesecu trudnoce vec zaleze i samo jeci,a ima i ovaj primjer,sjedio jednom medzu ozenjenima i znee bile i muzevi kad ce ova jedna svi imaju boilje drohere od mene :) reko sta je ovoj sad,kaze u sviiju zena se sam ugasi a ja moram ustajat da ga ugasim,zamislite sad tu scenu,ona ima droher koji ce joj ves osusit tako brzo i opet nezadovoljna hoce da ima onaj sto ona moze ga nariktat da se ugasi da neustaje,ja bi takvoj napravio vani korito i nek riba kao sto s enekad ribalo ribacom,.i jos da covjeku koji radi mora biti i suho i cisto na vrijeme,ali nisu zadovoljne mnoge ni droherom ni ves masinomni microvalnom,skoro nisacim,jos bi naj vise volile da im covjek dodze sa posla i napravi jesti i natrpa ove masine da rade,pa bi jos rekla covjeku gdje ces me izvesti :lol: cak me ni nezanima dal ce se koja uvrijedit sa ovim rijecima,cast izuzetcima ima i takvih koje znaju to cjenit..

sta ovaj izbifla, daj ti se prvo ozeni i vidi kako stvari stoje, a ne ovdje pricati sta ti bolan znas mozda ima taki zena kojima nikad nista dobro nije i koje zele samo sto vise toga da se mogu hvaliti... al vise ima ovih pametniji kojima nije tesko za covjeka spremiti veceru ili za njega nesto popeglati i i i ... tome se nebi nikad protivila jer znam da ce mi to biti duznost ako se udam i nece mi biti muka nesto za njega uciniti.

sta ovaj izbifla, daj ti se prvo ozeni i vidi kako stvari stoje, a ne ovdje pricati sta ti bolan znas mozda ima taki zena kojima nikad nista dobro nije i koje zele samo sto vise toga da se mogu hvaliti... al vise ima ovih pametniji kojima nije tesko za covjeka spremiti veceru ili za njega nesto popeglati i i i ... tome se nebi nikad protivila jer znam da ce mi to biti duznost ako se udam i nece mi biti muka nesto za njega uciniti.

<{POST_SNAPBACK}>

a svaka ti cast aida ... fakat neki muskarci bi najradije vidjeli da su jim zene u kuci i da samo rade te kucne poslove ... nije tesko skuhati veceru nije tesko ocistit jer to radis i za samu sebe ali jeste vec preseravanje kad on lezi pred tv i vice zeno daj to zeno daj ovo samo sto jos nerece operi mi zeno noge ... to se meni nesvidja ... a isto tako nebi mi bilo ok npr ja sad trudna i svih devet mjeseci ocekujem da me on sluzi nije trudnoca bolest to je radost :) da nebi samo po muskarcima pljucala ... ja kazem da je brak isto stvar neke zajednicke price zajednickog dogovora ... meni bi isto bilo ok sjedit kod kuce radit te neke kucne poslove i onda oko dvanest sati sjesti pred tv i gledat te neke sapunice a muz da radi npr ali eto doslo je to vrijeme da i mi radimo imamo eto ta neka svoja prava al ipak postujemo i to da imamo kod kuce npr obitelj da moras napraviti jesti ... ali to i da nemas tog muza moras neces valjda vazda zivjeti od pastete i kruha ... tako da sve se da dogovorit :)

ps. meni je npr sad jos ok jer zivim kod roditelja mama i tata su mi kod kuce i vazda imam i skuhano i ispeglano i ocisceno ali ipak kad dodje vikend vecinoma ja se hvatim kuhanja i nekog peglanja jer nemoze ni mama sve sama ... ali ima i djevojkaa koje neznaju npr ni kuhati ni peglati cak neznaju dugme prisiti e to je vec ono pretjerano :) eto tako ja kontam ...

mene je moja mamica naucila da ipak postujem te poslove sto je vakat da zena poradi po kuci :) mada se umene brat nekad hvati usisivaca :D hehe rijetko al eto :)

<{POST_SNAPBACK}>

izbifla istinu o vama vi neznate postovat ni covjeka,kad vidite da ima druga kolegica nesto onda tijerate da ivi to imate,pa se progonite,signorina netreba se ni zenit da bi vidio kako stvari stoje,koji ce to covjek malena sjedit samo sjedit kod kuuce i tako naredzivat to oni sto ih ti dovedes iz bosne pa se udas za njega,nisu muskarci tolike budale da sjede u kuci i da naredzuju zenama to nije ni bilo to je izmisljotina,to ste vi sebi usadile u glavu i bojite se toga,bas za one koje sam se nadao da ce se javit na komentar i ocekivao sam al mislio sam da ce prva malena se javit,eto pretekla si je ti :) vi bi i udale se i hodale kao da ste cure,..

ja pokusavam ovdje reci kako mi nije tesko i nece mi biti tesko pospremiti i ocistiti i skuhati i peglati i raditi za njega... a on mi svali nest skroz drugo.

ja cu se bolje okaniti ovoga prepiranja sa edom. jer vec sam na kraju B)

posljednji komentari na ovu temu su obrisani iz sljedecih razloga

- medjusobno vrijedjanje clanova
- apsolutno nevezane stvari za datu temu

mod - team

izbifla istinu o vama vi neznate postovat ni covjeka,kad vidite da ima druga kolegica nesto onda tijerate da ivi to imate,pa se progonite,signorina netreba se ni zenit da bi vidio kako stvari stoje,koji ce to covjek malena sjedit samo sjedit kod kuuce i tako naredzivat to oni sto ih ti dovedes iz bosne pa se udas za njega,nisu muskarci tolike budale da sjede u kuci i da naredzuju zenama to nije ni bilo to je izmisljotina,to ste vi sebi usadile u glavu i bojite se toga,bas za one koje sam se nadao da ce se javit na komentar i ocekivao sam al mislio sam da ce prva malena se javit,eto pretekla si je ti  :) vi bi i udale se i hodale kao da ste cure,..

<{POST_SNAPBACK}>

To nije istina, evo meni prvoj uopste ne bi bilo bitno kako se neki drugi covjek ponasa prema svojoj zeni, niti bi pokusala ikad da se sa nekim u necem natjecem, to mi je najveca glupost i pokusati... Oko kucnih poslova sigurna sam da ce mi pomoci sta god da ga zatrazim, jer lijepa rijec i gvozdena vrata otvara ;)
To za hodanje zavisi od pojedinca do pojedinca, kad se udam ne pada mi napamet da hodam kao kad sam bila cura, ali sto da ne sa svojim drustvom tu i tamo izaci i bez njega, a tako i on sa svojim...Samo dogovor i nema problema nizasta ;)

mislim da zene ne cijene dovoljno same sebe i da nisu svijesne svojih prava. ovdje neki spominju prava zena koja su joj data po islamu a u praksi malo njih se toga i drze. muskarcima je malo i sav svijet, skuhas mu, ispeglas, ocistis i na kraju ne valjas.
licno za sebe mogu reci da ne drzim puno do kucanskih poslova, naravno ne zivim u svinjcu ali nisam rob kuce, hranim se uglavnom vani, kad mi je dosadno a sto se rijetko desava skuham nesto i kad sam u cazinu posto mama radi i red je da je rucak ceka, i mislim da cu se tako ponasati sutra i u braku. meni je vise stalo do fakulteta i karijere i tim stvarima posvecujem vise paznje. ne kazem da sutra kad se udam da necu cistiti, kuhati i peglati ali ne vidim razlog zasto to ne bi i moj suprug radio??? ne vidim nista lose u tome da muskarci rade te neke kucanske poslove i na kraju krajeva svi oni pricaju o nekoj velikoj ljubavi i daju ti motiku u ruke a oni iz hladovine naredjivaju. cast izuzecima koji drze do svojih zena i djevojaka.

lady ja nisam obratio se zenama svijeta,one koje su se nasle u tome su i drsko poricale to.kazem cast izuetcima,vidim bubamara kaze pa sta fali muskarcu radit i kucne poslove,nefali nista pomoc ako je potrebna pomoc al vama poslovi u kuci su toliko trn u oku pojedinim da pozivcaniste od te muke,hajde bubamaro ti pomozi svom covjeku na bausteli kad vec kazes sta ima veze da on radi kucne poslove,pa svaki normalan covjek ce pomoci svojoj zeni ali svaka normalna zena ce cijenit svog covjeka a nece naprdzivat guzcu i cekat da je sta omakne,pored sviju masina po kuci koje su pomagala za zenu zar bi jos covjek trebao uzet kucanske poslove,.spminjes i ljubav izmedzu dvoje u zivotu i braku,pa hajde ti iz ljubavi budi dobra prema svom covjeku pa radi muske poslove vidi koliko je toga i na muskim ledzima,jel zelite ravnopravnost mislim da je i ljubav ravnopravna i obostrana jel tako..

kao sto mallena kaze treba se slagati u braku, mislim poso se tebe podjeliti. Ja nebi od svoje zene zahtjevo, kad i ona i ja radimo po cjeli dan da me koce ceka sve izpeglato, vecera sta ja znam. Ne, to se treba podjeliti, svak treba znati svoje poslove u braku ... A mislim da zene imaju dosta prava i da ljudi stvarno postivaju zene. To ja i vidim kod stari ljudi i brakova, znaci toga je i prije bilo. To samo zavjesi od osobe do osobe i skim si u braku.

Postivanje, Slaganje, Dogovoranje ... to je ljudi Ljubav ... kad ti stom osobom mozes se dogovoriti, kad se drzis toga i postiva tu osobu ... to nema nista veze sa PRAVOM, nek licno karakterom od osobe.

Kakvo je zenkso pravo, covjek joj cjeli dan radi i cisti snijeg po krovivama gleda kad ce pasti zimi, a ona lezi koce i kad on dodje mora jos da ispred kuce svoje ocisti da moze unici u prekucu. To nema nista sa pravom i uzivanjem to je samo bezobrazno ... nista drugo.

• Upvote 1

kao sto mallena kaze treba se slagati u braku, mislim poso se tebe podjeliti. Ja nebi od svoje zene zahtjevo, kad i ona i ja radimo po cjeli dan da me koce ceka sve izpeglato, vecera sta ja znam. Ne, to se treba podjeliti, svak treba znati svoje poslove u braku ... A mislim da zene imaju dosta prava i da ljudi stvarno postivaju zene. To ja i vidim kod stari ljudi i brakova, znaci toga je i prije bilo. To samo zavjesi od osobe do osobe i skim si u braku.

Postivanje, Slaganje, Dogovoranje ... to je ljudi Ljubav ... kad ti stom osobom mozes se dogovoriti, kad se drzis toga i postiva tu osobu ... to nema nista veze sa PRAVOM, nek licno karakterom od osobe.

Kakvo je zenkso pravo, covjek joj cjeli dan radi i cisti snijeg po krovivama gleda kad ce pasti zimi, a ona lezi koce i kad on dodje mora jos da ispred kuce svoje ocisti da moze unici u prekucu. To nema nista sa pravom i uzivanjem to je samo bezobrazno ... nista drugo.

<{POST_SNAPBACK}>

Eloooooooo, ti zivis na zapadu. Neznam jel ti mama u AT. Al moja mama je nas troje podhranila i + radila u fabrici u sihte. To nije 100 % poso bio nego 200%. Kod kuce je sve, ama bas sve obaveze imala. Jer i sam znas da nasi ocevi slabo sta pomognu u kuci.
O kakvim ti to podjelama pricas. Kako radi zena tako radi i musko. Danas pretezno obadvoje donose platu u kucu. I jedno da ti kazem, zaboli neku kita za tvojim snijegom. Prosla su ona vremena. Elo eto srece da se tebi to sve ostvari i uspije ti kako ti zelis. AL slabo je danas tako "POSLUSNIH" zena!
Kuzis, koliko joj ti budes od pomoci toliko ce uzvratiti ona. Koliko ti bude od pomoci, trebo bi i ti njoj uzvratiti.
Taj tvoj ego je malo previse visoko zaserafit komsija!!!!!!!!!

ej ja mislim da ti nisi moj post svatila ... hallo?

Da moja mama zivi kod mene i ona radi dnevno 4 sata ujtru. Dodje kuci i onda sve po kuci sredjiva, posto moj otac radi po cjeli dan i nekad do navece i subotom i praznikom i preko vremena non stop. Jer bi on sad trebo kad dodje kuci da jos ima i kod kuce sta da radi kad mu zena to moze sve srediti, jer on zaradjiva za obadvoje kao sto i ona. To se jednostavno podjeli. Oni su tako odlucili i njima to pase i zadovoljni su tako. Ona sve pospremi odmara, opet netso uradi i tako, bas joj super. I za djecu je uvjek tu i sve. Ali drugo bi sad bilo, da moj otac dodje kuci a zena mu cjeli dan se sam izlezava i gleda sapunice, talk shows, i ispija kafu. Mislim da to nije fer ... ;)

A reko sam isto, da ja licno od svoje zene nebi zahtjevo ako ona radi po cjeli dan da me koce sve ceka spremito, nek bi gledo da pomognem.

Nema tu nista ego, jer kazem da se treba slagati, dogovorati i postivati. Jer brak je za mene tu, da jedno drugome pomogne. Ako ti to, ja cu ovu i nema tu sta ... Ali sto je kod nasi zena puno to, ah ja cu se udati, a covjek nek rinta ... a hoce da imaju svoj novcanik ;)

ma danas je mnogima zenama a cast izuzetcima sve tesko pa cak i raditi,samo se zale kukaju,recimo dok nisma bio ozenjen nije mi bilo tesko ni kad dodjem kuci odraditi obaveze koje imam,sad kad sam u braku normalno da pomognem ali zena ne radi i ima vremena da zavrsava te kcne poslove koji su dio naseg zivota i to nije tesko,radi se u svojoj kuci ne mora ti niko platiti za to,radis ili radim za svoje zdrvlje i sebi ugadjamo kako da nam bude ljepse,nema veze sto su neka nova vremena dosla neka zensko bude zensko a musko musko,ne moze nikako obrnuto hihih,,,drugo lijepo je da zena ima svoja prava i treba to postovati i cjeniti ali nedozvoliti da iskoristava na los nacin svoja prava... Edited by x-men

Iskopa @x-man ovu temu,a baš¸danas sam imala neki razgovorčić vezano za ženu i njenu ulogu u braku.

Teško je reći ili tražiti da svi brakovi budu isti, da se poslovi podjele i sl. Npr. moj suprug je od prvog dana bio odsutan, prvo linija, poslije posao koji ga je zadržavao, budio u ponoć, doškolovanje, stručno usavršavanje itd. njegovi slobodni sati su bili dragocjeni za oboje i nisam mogla dozvoliti da njega nešto čeka da bismo podjelili poslove. Radila sam sve, od cijepanja drva do njihovog slaganja (nismo mogli priuštiti da platimo nekom), naučila sam moleraj (sama sve okrečim, očistim), jer da sam to njemu ostavljala kad bismo negdje otišli, provodili vrijeme zajedno, djeci se zajedno posvetili i sl. I danas se ne bojim nikakvog posla, iako sam zaposlena, imamo svoju kućicu, dvoje djece, ipak nam sijem baštu, uživam u cvijeću, brinem se zamnicu, i stižem sve, posvetiti se i porodici a za gušt i surfati, a muž ioanko uskoči kad ima vrijeme, pomogne, okućnicu održava itd. Od muža sam od prvog dana tražila ljubav, poštovanje, povjerenje, da bude vjeran muž i dobar otac, on i jeste takav, i to mi je dodatni motiv da se isplati za svoju porodicu raditi s ljubavlju, mužu biti podrška, i moj brak, moja porodica su moja najveća sreća i ponos, a praviti "pauka" oko podjela poslova, nekih prava žene i slično je za mene gubljenje vremena. Edited by Ciklama