Jump to content
Sign in to follow this  
K®ãJî§kî-VîTêZ

Cija je "Hasanaginica"???

Recommended Posts

sta mislite o ovoj prelijepoj bosanskoj baladi "Hasanaginici" koja je nepoznatog pjesnika ,prva balada u svjetu prevedena na sve strane jezike ,,hrvati tvrde da je to njihova narodna pjesma i da je pisana na ilirskom jeziku,,srbski kradljivac "Vuka Karadzic" je "Hasanaginicu" svrstao u svoje srpske balade ,nedopustljivo je da nam neko dira bosansko djelo koje je mnoge strane licnosti u srce dirnula ,,,

Cija je "Hasanaginica" ???

U kojem bosanskom gradu bi se mogla odigrati ovakav tadasnji nacin zivota i ponosa ??

dali je "Hasanaginica filmovana na bosanski nacin ??

Sta se bjeli u gori zelenoj?
Al je snijeg al su labudovi?
Da je snijeg, vec bi okopnio,
labudovi vec bi poletjeli.
Nit je snijeg nit su labudovi,
nego sator age Hasan-age;
on boluje od ljutijeh rana.
Oblazi ga mati i sestrica,
a ljubovca od stida ne mogla.
Kad li mu je ranam bolje bilo,
on poruci vjernoj ljubi svojoj:
"Ne cekaj me u dvoru bjelomu,
ni u dvoru ni u rodu momu".
Kad kaduna rjeci razumjela,
jos je jadna u toj misli stala,
jeka stade konja oko dvora;
tad pobjeze Hasanaginica
da vrat lomi kuli niz pendzere;
za njom trce dvje cere djevojke:
"Vrati nam se, mila majko nasa!
Nije ovo babo Hasan-aga,
vec daidza Pinterovic beze".
I vrati se Hasanaginica,
ter se vjesa bratu oko vrata:
"Da, moj brate, velike sramote,
gdje me salje od petoro djece!"
Beze muci, nista ne govori,
vec se masa u dzepe svione
i vadi joj knjigu oproscenja,
da gre s njime majci unatrage.
Kad kaduna knjigu proucila,
dva je sina u celo ljubila,
a dvje cere u rumena lica,
a s malahnim u besici sinkom
odjelit se nikako ne mogla;
vec je bratac pod ruke uzeo
i jedva je s sinkom rastavio,
ter je mece k sebi na konjica,
i s njom grede dvoru bijelome.
U rodu je malo vrijeme stala
malo vrijeme ni nedjelju dana.
Dobra kada i od roda dobra,
dobru kadu prose sa svih strana,
a najvise imotski kadija.
Kaduna se svome bratu moli:
"Aj tako te ne zelila, braco,
nemoj mene davat ni za koga,
da ne puca jadno srce moje
gledajuci sirotice svoje".
Ali beze nista ne hajase
vec nju daje imotskom kadiji.
Jos kaduna bratu se moljase
da napise listak bjele knjige,
da je salje imotskom kadiji:
"Djevojka te ljepo pozdravljase,
a u knjizi lijepo te moljase:
kad pokupis gospodu svatove,
i kad podjes njenom bijelu dvoru,
dug pokrivac nosi na djevojku,
kada bude agi mimo dvora,
da ne vidi sirotice svoje".
Kad kadiji bijela knjiga dodje ,
gospodu je svate pokupio,
svate kupi, grede po djevojku.
Dobro svati dosli do djevojke,
i zdravo se povratili s njome;
a kad bili agi mimo dvora
dvije je cerke s pendzera gledahu,
a dva sina pred nju ishodjahu,
tere svojoj majci govorahu:
"Svrati nam se mila majko nasa,
da mi tebe uzinati damo".
Kad to cula Hasanaginica,
starjesini svata govorila:
"Bogom brate, svata starjesina,
ustavi mi konja uza dvora
da darujem sirotice moje".
Ustavise konje uza dvora.
Svoju djecu lijepo darovala:
svakom sinu noze pozlacene,
svakoj ceri cohu do poljane
a malome u besici sinku
njemu salje u bosci haljine.
A to gleda junak Hasan-aga,
pak dozivlje do dva sina svoja:
"Hod'te amo, sirotice moje,
kad se nece smilovati na vas
majka vasa srca kamenoga".
Kad to cula Hasanaginica,
bijelim licem u zemlju udrila,
usput se je s dusom rastavila

Ja nisam cuo da je Vuk Karadzic to rekao, ali mu moramo zahvaliti sto je zapisao i sacuvao jednu izvornu BOSANSKU narodnu baladu.

Joj, ima tih primjera previse da srbi i hrvati svojataju nesto bosansko.
Srbi danas u svojim skolama uce djecu da je Mesa Selimovic bio Srbin!!!
Iako njegovo djelo "Dervis i smrt" pocinje sa "bismilahir rahmanir rahim"...
*ebo ti takvog Srbina koji je iso u mekteb, medresu i pisao na arapskom... ali ko njima moze objasniti?
Dzaba oni pricaju i svojataju al nista od toga nema! Oni bi rada da i dio BiH bude njihov al nije i nikad nece ni biti, dokle god neko od nas Bosanaca ima ovakvih igra

Hasanaginica je strina od rahmetli Frnje tudjmana pa prema tome svatite da je hasanaginica prije hrvarska nego srbska, jer da je hasanaginice pokojna mama samo dalji rod Vuka Karadzic onda je kako rece vise brate hrvatsko nego njihovo tj. srbsko, sad sto je samo kroz bosnu prolazila i isla na sajmove mi bi da je nasa e nemojte bogati hahahahhahhahhhahaha,,,, pozdrav

Joj, ima tih primjera previse da srbi i hrvati svojataju nesto bosansko.
Srbi danas u svojim skolama uce djecu da je Mesa Selimovic bio Srbin!!!
Iako njegovo djelo "Dervis i smrt" pocinje sa "bismilahir rahmanir rahim"...
*ebo ti takvog Srbina koji je iso u mekteb, medresu i pisao na arapskom... ali ko njima moze objasniti?
Dzaba oni pricaju i svojataju al nista od toga nema! Oni bi rada da i dio BiH bude njihov al nije i nikad nece ni biti, dokle god neko od nas Bosanaca ima ovakvih igra

Ja nisam cuo da je Vuk Karadzic to rekao, ali mu moramo zahvaliti sto je zapisao i sacuvao jednu izvornu BOSANSKU narodnu baladu.

kad je zapisao i svrstovao u svoje balade ,onda trebalo bi znaciti da je on stvoritelj - texstopisac "Hasanaginice" . takvo njegovo djelo sa njegovim potpisom kao autora ove balade nezasluzuje nikvu zahvalu ,

Vento, vrijeme kada je zivio i djelovao Mesa Selimovic je bilo vrijeme tkz. "knjizevne polarizacije". Tad su na sve Bosnjake i u BiH i u svijetu vrseni uticaji iz Beograda i Zagreba da se odredjuju kao Srbin i kao Hrvat!
U njihovo vrijeme Bosnjaci (Muslimani) nisu bili priznati kao nacija od tadasnje vlasti. A bilo je bitno da se izjasni M. Selimovic nekako, da bi mogao prezivjeti u tom drustvu. M. Selimovic ti je bio igrom slucaja u to vrijeme.

Mozes li mi ti reci imenom il prezimenom jednog jedinog Srbina muslimanske vjeroispovijesti? Ja znam samo za neke koji su to zbog para uradili i sl. Bilo kojeg covjeka iz Sandzaka, Makedonije, C. Gore koji je musliman i koji govori Bosanski jezik ako upitas reci ce ti da je Bosnjak! Iako tamo i dan danas ljude tjeraju na ono sto su tjerali i muslimane vremena Mese Selimovica, u skolama uce srpski jezik, uce da su Srbi potukli Turke u Kosovskom boju i sl.

Da su Bosnjaci imali ovakvih "igrackica" u vrijeme Mese Selimovica, on bi se komotno izrazavao da je Bosnjak, posaj mene! A i danas prvi dan, kad nebismo mi Bosnjaci imali ovakve "igra

kad je zapisao i svrstovao u svoje balade ,onda trebalo bi znaciti da je on stvoritelj - texstopisac "Hasanaginice" . takvo njegovo djelo sa njegovim potpisom kao autora ove balade nezasluzuje nikvu zahvalu ,

Mi smo u skoli ucili da je on samo zapisao i sacuvao hasaniginicu a da se nikada nije potpisivao kao autor, bas smo to specificno raspravljali kad smo je radili ko lektiru, ali eto moze biti da i ja grijesim.

A sto se tice toga Kemo, da se je Mesa Selimovic morao izjasnjavati ovako ili onako ja mislim da se je Mesa Selimovic smatrao prvenstveno Jugoslavenom. Ako cemo mi samo gledati da probleme rjesavamo sa tim igrackicama koje ti spominjes od kojih neciji ocevi, sinovi, braca, muzevi itd. umiru onda smo mi zalutali i onda ne zelimo ici u 21. stoljece nego se vratiti 500 godina unazad i ovo da su ucili da su Srbi potukli Turke u Kosovskom boju, ma daj u kojoj se je to skoli ucilo. Mozda se sada uci u Srbiji ja ne znam ali se u Cazinskoj gimnaziji u bivsoj jugoslaviji to sigurno nikada nije ucilo. Takve gluposti je bezvezno pricati, toga nikada nije bilo.

Eto, Isak kad sam ja bio u osnovnoj skoli (bila Jugoslavija), u 8. razredu sam ucio da su Turke potukli na Kosovu Srbi. U gimnaziji (slobodna BiH) sam ucio da su Osmanlije dobile tu bitku! Cijeli svijet se slaze sa bh verzijom. Malo sam gledo i po enciklopedijama.
Imam ja bas knjigu historija jos iz Juge, evo citam knjigu i fino pise sve, i onaj "cuveni datum" 28. juna 1389. U Jugoslaviji je svak ziv ucio da su Turci porazeni iako to nije tacno. U Srbiji je i Milosevic povo rat pozivajuci se na ovu bitku, pa je onda reko "ni oruzane bitke nisu iskljucene" i dodje do sranja... Zapamtio sam neku od srpske poezije, kaze vako:
"Vi jurnuste tada u oblaku praha,
I nastade tresak i krvava trka."

Mesa Selimovic se izjasnjavao kao Srbin, to je cinjenica ali svi znamo u kakvim uslovim! Mora se malo prouciti "knjizevna polarizacija" tj. opredjenje muslimanskih knjizvenika iz BiH dali su Srbin ili Hrvat.

Ovakve "igra

Ne znam fakat, ali znam da su moji roditelji u ovoj nasoj cazinskoj gimnaziji u bivsoj jugoslaviji, a tata u hrvatskoj gimnaziji u plocama tj. i to je bila jugoslavenska gimnazija:) ucili da su turci dobili tu bitku. I to da su Srbi dobili tu bitku je spomenuo jedino Milosevic, kada jugoslavije vise nije prakticki bilo, 1989. godine na spomenu 600 godina bitke na Kosovu. I naravno da se cijeli svijet sa tim slaze.
A za Mesu Selimovica sam vec napomenuo da mislim da se je on prvenstveno osjecao JUGOSLAVENOM.
To sto amerikanci svoje probleme rjesavaju sa tim igrackicama vidis kako utice na njihovu popularnost u citavom svijetu. Ali ljudski rod je takav da cemo se radje biti i klati nego pokusati doci do kompromisa.

A da i ja potkrijepim svoja iznosenja o toj Kosovskoj bitki nekim citatima, evo sta kaze Opca Enciklopedija Jugoslavenskog Leksikografskog zavoda, izdanje 1978. ... "15.VI.1389. doslo je do odlucne bitke, u kojoj su se pored vojske kneza Lazara borili odredi Vuka Vranovica i bosanska vojska pod vojvodom Vlatkom Vukovicem kosacom a vjerovatno i odredi Hrvata pod banom Ivanisem Palizanom. ... nakon pocetnih uspjeha srpsko-bosanska vojska dozivjela je katastrofu... Turska pobjeda bila je za Srbe porazna; Srbija je od tada turska vazalna drzava..."

Eto tako je to napisano u Jugoslavenskoj enciklopediji, tako sam i ja ucio u II razredu Bosanske pardon BOSNJACKE gimnazije.

Naveo sam ti imenom i prezimenom nekoliko Hrvata islamske vjeroispovijesti no ako hoces Srbe... Recimo, Irfan Mensur - beogradski glumac i voditelj kviza Ruski rulet na PINK-u. Covjeka su mlatili srpski nacionalisti uz ovaj rat zbog imena no on je Srbin koji je usto i musliman. Veliki broj Sandzaklija tvrdi da su Bosnjaci kako bi dobili drzavljanstvo BiH, a onda po zidovskom principu privatizirali sve sto se moze privatizirati u BiH. Ne generalizujem ih sve, Boze sacuvaj, ali cinjenica je da zidovski princip i nije samo zidovski.

Poznato mi je to oko knjizevne polarizacije (Hrvati inzistiraju na tome da je Mak Dizdar njihov pjesnik) no to nije problematicno. Problem je u tome sto imanentni strucnjaci poput sociologa dr Fuada Saltage (profesora na Pravnom fakultetu) tvrde da nas Bosnjake kao naciju odredjuje islam i da bi se sekularizacijom bosnjastvo izgubilo. Njegova politicka pozadina je, naravno, SDA-ovska sto vuce za sobom i podrsku islamskih struktura no ono sto je puno gore je sto se na taj nacin negira postojanje "Bosnjana" i ideje bosanstva koju je pronosila Crkva bosanska u srednjem vijeku! Po toj ideji, ni moj prijatelj Emir koji je radikalni ateist ("mislim da Boga nema, a ako ga ima - ko ga j***, zasto se ne mijesa?") nije Bosnjak sto je cisti idiotizam jer se on osjeca vise Bosnjakom nego ja. Ja sam, kao sto sam 1000000 puta dosad spomenuo, prvenstveno Bosanac.

Ne sjecam kakva je verzija Kosovske bitke bila u jugoslovenskoj knjizi Drustva u 4.osnovne no znam da su u toj bici poginuli i turski sultan Murat i srpski car Lazar. Visi asistent na predmetu Historija drzave i prava BiH Enes Durmisevic ima obicaj reci da su Srbi valjda jedini narod na svijetu koji obiljezava godisnjicu poraza. Marko Kraljevic, kojeg Srbi velicaju kao heroja spram kojeg je Blek Stijena p. dim, je bio veliki turski vazal! :lol:
Tako ti je to kad se falsifikuje historija...

Elem, mislim da su i ovi probosnjacki orijentisani pisci malo pretjerali hvaleci taj osmanski period nase zemlje. Nekako mi previse kiceno to djeluje. Austro-ugarska je prikazana kao okupator iako sve sto valja (osim divnih vjerskih objekata iz tog perioda koje su agresori iz Hrvatske i Srbije srusili) potice iz austro-ugarskog perioda.