Jump to content
Falcon

Nermin Ogresevic,

Recommended Posts

[quote name='hadzi' post='323100' date='03.04.2009, 09:41']bio sam ja upravu kad sam rekao da je Zakon o lokalnoj samouravi najvise rangirani zakon, danas u avazu Ustavni sud u SBK ponistio zakon o koncesija zato sto je bio u suprotnosti sa zakonom o Lokalnoj samoupravi, tako da je nacelnik imao apsloutno pravo proglasiti budzet po tom zakonu.

nemoj te bas biti tako podli, kupovati glasove,
morate zanti da je nacelnik predvidio gotovo 700.000KM posticaja u poljoprivredi, a i to se za one koji ne znaju ubraja u grant pojedincima

kad bi to islo vasom logikom pa i kantonalnom budzetu ima grant pojedincima cca 4 mil.KM kome bi to onda bilo namjenjeno?[/quote]

ok, to za zakon o lokalnoj samoupravi, jos juce sam ti povjerovao da je po "starini" vazniji, no nismo jos 100% sigurni da je ispostovana sva procedura oko predlaganja budzeta...
ti si prvo kazao da postoji protokol, a nakon toga potvrdio da je bila samo jedna sjednica kolegija na kojoj nije uvrstena tacka dnevnog reda o budzetu..( kako je onda moguce da je nacrt budzeta bio na stolovima vijecnika, ti si to potvrdio u jednom postu, ako nije bio nikako na dnevnom redu )

to za poticaj poljoprovredi pozdravljam, al zbog cega je zakukuljeno to u "grantu pojedincima" , zbog cega transparentno nije specificiran taj iznos u grant poljoprivredi...

ovako opet ostaje dovoljno prostora za muljazu za koju ne sumnjam da ce je kroz "poticaje poljoprivrednicima " koji to u stvarnosti i nisu , i biti.. Edited by snake

[quote name='hadzi' post='323100' date='03.04.2009, 08:41']bio sam ja upravu kad sam rekao da je Zakon o lokalnoj samouravi najvise rangirani zakon, danas u avazu Ustavni sud u SBK ponistio zakon o koncesija zato sto je bio u suprotnosti sa zakonom o Lokalnoj samoupravi, tako da je nacelnik imao apsloutno pravo proglasiti budzet po tom zakonu.

nemoj te bas biti tako podli, kupovati glasove,
morate zanti da je nacelnik predvidio gotovo 700.000KM posticaja u poljoprivredi, a i to se za one koji ne znaju ubraja u grant pojedincima

kad bi to islo vasom logikom pa i kantonalnom budzetu ima grant pojedincima cca 4 mil.KM kome bi to onda bilo namjenjeno?[/quote]

A ja sam ba

evo zbog cega nekima pase ovakav nacin donosenja budzeta , gdje nacelnik nije iznio prijedlog istog na razmatranje, hadziju i njegovima ponajvise jer mogu obmanjivati javnost na ovaj nacin..

[quote name='jedancoek' post='323120' date='03.04.2009, 10:49']A ja sam baš juče konsultovao jednog pravnika profesionalca (koji živi od struke) koji mi tvrdi da Zakon o lokalnoj samoupravi i Zakon o budžetima imaju istu "težinu", pošto su oba federalnog nivoa :D

[b]Što se tiče grantova pojedincima, moraću reći da obmanjujete javnost. Grant za poljoprivredu spada u grantove neprofitnim organizacijama (strana 6. :D) i za ovu godinu ta stavka iznosi 400.000,00 KM, što svakako treba pozdraviti kada se usporedi sa prošlim godinama.
[/b][b]
Grantovi pojedincima (strana 7. :D) su posebna stavka i za ovu godinu iznose 996.000,00KM.[/b]

Da li su ovi vaši pokušaji obmanjivanja zlonamjerni neka čitaoci zaključe sami.

Pitanje, kome se sve dostavljaju Službene novine Općine Cazin?[/quote] Edited by snake

[size=3][font="Times New Roman"][center][size=3][font="Times New Roman"] [/center]
[center][size=3][font="Times New Roman"]Izuzetno me interesuje da li gosp. Ogresevicu prilikom tumacenja Statuta opcine pravnu pomoc dobija od svojih savjetnika ili, zbog visegodisnjeg rada na mjestu, jednostrano vrsi tumacenje pojedinih zakonskih odredbi?! Ne zelim biti zlonamjeran, ali koliko je moja malenkost upoznata sa ovim pitanjima- ne donesenjem budzeta za 2009 godinu do 31.12. moralo se je i moglo od strane Nacelnika uvesti privremeno finansiranje i to najduze za tri mjeseca. Doduse o[/font][/size][size=3][font="Times New Roman"]dluku o privremenom finansiranju donosi Opcinsko vijece, ali na prijedlog nacelnika.S obzirom da s[/font][/size][size=3][font="Times New Roman"]e budzet opcine nije donio do 31 marta ove godine, opcinsko vijece bi trebalo da zasjeda sve do donosenja istog, ali naravno bez naknada. Postavio bih, stoga dva pitanja: [/font][/size][/center]
[list=1]
[*]Da li je bilo privremenog finasiranja u periodu od 01 januar- 31 mart?
[*]Zasto nacelnik proglasava budzet kada mu zakonske odredbe to ne dozvoljavaju, osim uvodjenja vec recenog privremenog finasiranja?
[/list][/font][/size][/font][/size]

[quote name='Punisher' post='323161' date='03.04.2009, 14:35'][size=3][font="Times New Roman"][center] [/center] [center][size=3][font="Times New Roman"][size=3][font="Times New Roman"]Izuzetno me interesuje da li gosp. Ogresevicu prilikom tumacenja Statuta opcine pravnu pomoc dobija od svojih savjetnika ili, zbog visegodisnjeg rada na mjestu, jednostrano vrsi tumacenje pojedinih zakonskih odredbi?! Ne zelim biti zlonamjeran, ali koliko je moja malenkost upoznata sa ovim pitanjima- ne donesenjem budzeta za 2009 godinu do 31.12. moralo se je i moglo od strane Nacelnika uvesti privremeno finansiranje i to najduze za tri mjeseca. Doduse o[/font][/size][size=3][font="Times New Roman"]dluku o privremenom finansiranju donosi Opcinsko vijece, ali na prijedlog nacelnika.S obzirom da s[/font][/size][size=3][font="Times New Roman"]e budzet opcine nije donio do 31 marta ove godine, opcinsko vijece bi trebalo da zasjeda sve do donosenja istog, ali naravno bez naknada. Postavio bih, stoga dva pitanja: [/font][/size][/font][/size][/center] [list=1]
[size=3][font="Times New Roman"]
[*]Zasto nacelnik proglasava budzet kada mu zakonske odredbe to ne dozvoljavaju, osim uvodjenja vec recenog privremenog finasiranja?[/font][/size]
[/list] [/font][/size][/quote]

odluku o privremenom finansiranju kao i bdzet donosi vijece na osnovu prijedloga nacelnika ... i stvarno je interesantno sto nije bilo prijedloga odluke o privremenom finansiranju ... a sada na osnovu cega tvrdite da je odluka o budzetu nezakonski donesena ... kada je nacelnik u Bos. Petrovcu proglasio budzet ... fakat vijece u petrovcu je usvojilo odluku o privremenom finasiranju ... i daj po isteku iste proglasio budzet bez obzira na neusvajanje istog od strane vijeca ... kod nas imamo slucaj da vijece nije izabralo predsjedavajuceg i da zbog toga nemoze da raspravlja o drugim tackama ...
iz postova od hadzija se moze zakljuciti da je prijedlog budzeta protokolarno dostavljen kolegiju vijeca ... posto u dosadasnjim sjednicama vijeca nije izabran predsjedavajuci mi obicni smrtnici tesko cemo saznati jel u drugim tackama predvidjeno raspravljanje o usvajanju budzeta za 2009.godinu ...

[quote name='jedancoek' post='323120' date='03.04.2009, 10:49']A ja sam ba

[quote name='lucky' post='323162' date='03.04.2009, 13:56']nije problem da nam kazes koliko si platio tom profesinalcu za tu uslugu ? da zajedno podjelimo troskove ... :D

i ja bi volio znati kome se dostavljaju Slu

[quote name='jedancoek' post='323165' date='03.04.2009, 15:06']Dobio sam pravo na jedno pitanje gratis :D

Kad sam ja vakatbile slagao (pravio pripremu) Slu

[quote name='lucky' post='323162' date='03.04.2009, 14:56']odluku o privremenom finansiranju kao i bdzet donosi vijece na osnovu prijedloga nacelnika ... i stvarno je interesantno sto nije bilo prijedloga odluke o privremenom finansiranju ... a sada na osnovu cega tvrdite da je odluka o budzetu nezakonski donesena ... kada je nacelnik u Bos. Petrovcu proglasio budzet ... fakat vijece u petrovcu je usvojilo odluku o privremenom finasiranju ... i daj po isteku iste proglasio budzet bez obzira na neusvajanje istog od strane vijeca ... kod nas imamo slucaj da vijece nije izabralo predsjedavajuceg i da zbog toga nemoze da raspravlja o drugim tackama ...
[b]iz postova od hadzija se moze zakljuciti da je prijedlog budzeta protokolarno dostavljen kolegiju vijeca [/b]... posto u dosadasnjim sjednicama vijeca nije izabran predsjedavajuci mi obicni smrtnici tesko cemo saznati jel u drugim tackama predvidjeno raspravljanje o usvajanju budzeta za 2009.godinu ...

nije problem da nam kazes koliko si platio tom profesinalcu za tu uslugu ? da zajedno podjelimo troskove ... :D

i ja bi volio znati kome se dostavljaju Službene novine općine Cazin i treba li biti pretplatnik na iste kao za službene novine Federacije i sluzbeni glasnik BiH ?[/quote]

nije to jasno odredjeno od strane hadzija, prije bi se reklo da on natuca, jer je nakon sto je rekao da je bio na jednoj od sjednica vijeca i drzao nacrt u rukama, u sljedecem postu izjavio da je bio [u]jedan[/u] kolegij na kojem nije uvrsten prijedlog budzeta na dnevni red ...

u prvi mah sam mu povjerovao sa protokolom, a onda me je bacio u sumnju da ni on nije siguran ste se stvarno desilo...

ako nije bilo procedure, nacelnik nije smio proglasiti budzet.. Edited by snake

[quote name='hadzi' post='322902' date='02.04.2009, 11:11']ponavljam, uredno nacr i prijedlog budzeta protokolom poslani na Vijece, nacelnik ga predlozio. a sto ga vijecnici nisu htjli razmatrati njihov problem[/quote]

[quote name='snake' post='323167' date='03.04.2009, 15:17']nije to jasno odredjeno od strane hadzija, prije bi se reklo da on natuca, jer je nakon sto je rekao da je bio na jednoj od sjednica vijeca i drzao nacrt u rukama, u sljedecem postu izjavio da je bio [u]jedan[/u] kolegij na kojem nije uvrsten prijedlog budzeta na dnevni red ...

u prvi mah sam mu povjerovao sa protokolom, a onda me je bacio u sumnju da ni on nije siguran ste se stvarno desilo...

ako nije bilo procedure, nacelnik nije smio proglasiti budzet..[/quote]

evo hadzijevog posta o tome da je protokolisan prijedloga budzeta ...
nisam isao dalje traziti al mislim da je napisao da je prijedlog budzeta dobio od jednog vijecnika na jednoj sjednici ... posjedovanje nacrta budzeta nekog od vijecnika neznaci da je i uvrsten u dnevni red sjednice vijeca ? ili znaci ...
dali vijecnici dobivaju materijale za sjednicu prije sam sjednice ili u toku sjednice ... mozes to mi objasniti ?

[quote name='lucky' post='323162' date='03.04.2009, 12:56'][b]odluku o privremenom finansiranju kao i budzet donosi vijece na osnovu prijedloga nacelnika[/b] ... i stvarno je interesantno sto [b]nije bilo prijedloga odluke o privremenom finansiranju[/b] ... a sada na osnovu cega tvrdite da je odluka o budzetu nezakonski donesena ... kada je nacelnik u Bos. Petrovcu proglasio budzet ... fakat vijece u petrovcu je usvojilo odluku o privremenom finasiranju ... i daj po isteku iste proglasio budzet bez obzira na neusvajanje istog od strane vijeca ... kod nas imamo slucaj da vijece nije izabralo predsjedavajuceg i da zbog toga nemoze da raspravlja o drugim tackama ...
[b]iz postova od hadzija se moze zakljuciti da je prijedlog budzeta protokolarno dostavljen kolegiju vijeca[/b] ... posto u dosadasnjim sjednicama vijeca nije izabran predsjedavajuci mi obicni smrtnici tesko cemo saznati jel u drugim tackama predvidjeno raspravljanje o usvajanju budzeta za 2009.godinu ...[/quote]

Ne, lucky...Ako opstinsko vijece ne donese budzet za narednu godinu (a na prijedlog nacrta budzeta od strane nacelnika) do 31 decembra, tada nacelnik ima sva zakonska ovlastenja da i bez saglasnosti opstinskog vijeca proglasi odluku o privremenom finasiranju: ali samo za prva tri mjeseca te godine. Nakon isteka tog perioda samo OV moze donijeti odluku o usvajanju budzeta. Kao sto je vec vidljivo, nacelnik je prijedlog budzeta za 2009 vec dostavio OV (to je i HADZI potvrdio) i nema potrebu da isti ponovo dostavlja. Shodno odredbama, OV treba stalno da zastupa (bez naknada, naravno) sve dok ne donese odluku o usvajanju budzeta. Naglasavam, OV treba... i to nema direktne veze sa izborom predsjedavajuceg (indirektne da..) vec sa svih 30 vijecnika koji treba da usvoje budzet.

[quote name='hadzi' post='322902' date='02.04.2009, 11:11'][b]halo poslano je vijecu, ima lijepo protokol da je dostavljeno vijecnicima[/b], a sto se ovdje neki prave pametni to me vise ne interesuje. mogli ste napraviti vecinu pa taj budzet staviti na dveni red, niste ga stavili iako vam je dostavljen, mislim na vijecnike.

ponavljam, uredno nacr i prijedlog budzeta protokolom poslani na Vijece, nacelnik ga predlozio. a sto ga vijecnici nisu htjli razmatrati njihov problem[/quote]

[quote name='hadzi' post='322904' date='02.04.2009, 11:14'][b]sta ima sluzbenije od protokola, to je jedino ispravno[/b].
mogao je Nermin i predlagati a da ga ne dostavi vijecnicima, kako bi to onda bilo i na sta bi izgledalo, de te usvojite budzet a ja ga nisam ni dostavio.

ponavljam Nermin je budzet vijecnicima dostavio, protokolisano uredno da ga je nacelnik dostavio Vijecu, znaci predlozio ga vijecnicima. pa nije on svemoguci pa da natjera 16 vijecnika da ga razmatraju.[/quote]

[quote name='hadzi' post='322906' date='02.04.2009, 11:17']ja ne ulazim sta je on zavrsio, i ja sam zavrsio pravo pa se ne smatram strucnjakom, ali se smatram dobrim pravnikom. ;)
a i doticni gospodin je daleko od strucnjaka iz oblasti koju je zavrsio, moze biti dobar, ali strucnjak nije definitivno.

[b]sto bi se blamirao pred javnoscu, kad je bio [u]jedan kolegij vijeca samo za to da se na dnevni red stavi budzet pa nije proslo[/u], izhod i na vijecu bi bio isti.[/b]

jasno je da su SDA i SDP bili izricito protiv toga a DNZ po obicaju neutralan[/quote]

mozda ja jedini pogresno vidim da su prve dvije izjave u kontradikciji sa trecom...

ako hadzi misli na to da je budzet predlozen i da ima protokol o tome, do zakonskog roka u 2008 za 2009-u, onda je to vec druga prica.. Edited by snake

[quote name='Punisher' post='323170' date='03.04.2009, 15:29']Ne, lucky...[b]Ako opstinsko vijece ne donese budzet za narednu godinu (a na prijedlog nacrta budzeta od strane nacelnika) do 31 decembra, tada nacelnik ima sva zakonska ovlastenja da i bez saglasnosti opstinskog vijeca proglasi odluku o privremenom finasiranju: ali samo za prva tri mjeseca te godine.[/b] Nakon isteka tog perioda samo OV moze donijeti odluku o usvajanju budzeta. Kao sto je vec vidljivo, nacelnik je prijedlog budzeta za 2009 vec dostavio OV (to je i HADZI potvrdio) i nema potrebu da isti ponovo dostavlja. Shodno odredbama, OV treba stalno da zastupa (bez naknada, naravno) sve dok ne donese odluku o usvajanju budzeta. Naglasavam, OV treba... i to nema direktne veze sa izborom predsjedavajuceg (indirektne da..) vec sa svih 30 vijecnika koji treba da usvoje budzet.[/quote]

[quote name='Punisher' post='323161' date='03.04.2009, 14:35'][size=3][font="Times New Roman"][center][size=3] [/size][/center][size=3] [/size][center][size=3][font="Times New Roman"][size=3][font="Times New Roman"]Izuzetno me interesuje da li gosp. Ogresevicu prilikom tumacenja Statuta opcine pravnu pomoc dobija od svojih savjetnika ili, zbog visegodisnjeg rada na mjestu, jednostrano vrsi tumacenje pojedinih zakonskih odredbi?! Ne zelim biti zlonamjeran, ali koliko je moja malenkost upoznata sa ovim pitanjima- [b]ne donesenjem budzeta za 2009 godinu do 31.12. moralo se je i moglo od strane Nacelnika uvesti privremeno finansiranje i to najduze za tri mjeseca. Doduse o[/b][/font][/size][size=3][font="Times New Roman"][b]dluku o privremenom finansiranju donosi Opcinsko vijece, ali na prijedlog nacelnika[/b].S obzirom da s[/font][/size][size=3][font="Times New Roman"]e budzet opcine nije donio do 31 marta ove godine, opcinsko vijece bi trebalo da zasjeda sve do donosenja istog, ali naravno bez naknada. Postavio bih, stoga dva pitanja: [/font][/size][/font][/size][/center][size=3] [/size][list=1]
[size=3][font="Times New Roman"]
[*]Zasto nacelnik proglasava budzet kada mu zakonske odredbe to ne dozvoljavaju, osim uvodjenja vec recenog privremenog finasiranja?[/font][/size]
[/list][/font][/size][/quote]

slozili smo se da je nacelnik predlaze ... al sada Vi u jendom postu pisete da je nacelnik predla

[quote name='jedancoek' post='323178' date='03.04.2009, 16:15']Poenta je u tome

[quote name=' Edited by jedancoek

Umalo da zaboravim i sljedeći član:

[quote]Član 64.

Dnevni red sjednice Vijeća utvrduje se na početku sjednice.
Svaki vijećnik, kao i drugi ovla

[quote name='rime.d' post='323194' date='03.04.2009, 15:44']Ja cu jo Edited by jedancoek

opet problemi sa pravopisom :rolleyes:
nego, vezano za temu.
kada je u pitanju kolegij, vazi KONCENZUS.
dalje, jako je bitno da je nacelnik predlagac i samim time imao je priliku da predlozi u dnevni red nacrts budzeta.
nego, na nekoj od sjednica sekretar vijeca je rekao da ne moze nista na dnevnom redu biti osim tacke izbor predsjedavajuceg.

[quote name='beeman' post='323076' date='03.04.2009, 06:56']Hajde sabane odgovori mi bar ti,kad hadzi nece.Koje vjece.Ko je trebo sta razmatrati i pod cijim predsjedanjem.Vidim ovde svi to zaobilazite,haj sto ti ali sto i drugi.Nemoj samo apaurinčić,ili ne

[quote name='[LoLLipop]' post='323205' date='03.04.2009, 16:14']
kad bih bila dokona, onda bih vjerovatno bila na šabanovom nivou i crtala mu sta sam htjela reci.
mislio si napisati "naseg" partnera hamdije? ma, da, V i N su blizu na tastaturi :D[/quote]

kad skontaš da si se prosula onda je najlakše preći na uvredljiv ton, jel tako lolli :)

a reci nam da znamo koji je to tvoj ''NIVO'' :o

grejs period nije 10 godina.
dalje, nikad ne pricam gluposti, a to je vas nacin: "pricas gluposti, prosipas se i sl."

ko cije placa, vidjet ce se ubrzo.