Jump to content
Clark Gable

Zasto Ljudi Vjeruju?

Recommended Posts

Ja se povlacim iz rasprave, ne iz razloga sto 'pametniji popusta' :D vec zato sto mi nije cilj ubijedjivat nekog u ono sto ja vjerujem. Imam svoje vidjenje, ti svoje. Marklar, cesto si i ti moje rijeci pogresno interpretiorao, iako si ih citirao pojedinacno, ti si rekao svoje misljenje na njih, onako kako si ih ti shvatio, a cesto to nije bilo ono sto sam ja mislila, sto se vjerovatno i meni pokoji put desilo, da nisam uhvatila point onog sto si htio rec, svih 100%.

Tesko je rasprvaljat kad nekog ne znas, pogotovo ovako, predje u prepucavanje, fol, ne vidis toga kom pises, ne znas ga ( mozda se znamo :D) itd. Mnogo faktora.. Ja i dalje vjerujem u Allaha, i dalje citam i o drugim religijama i usporedjujem ih, razlog zasto uvijek ostajem pri islamu je sto kod njega ne nadjem nikakvih propusta ;) Mozda gledam zmireci, mislis? Mozda.. Bar se trudim gledat siroko otvorenih ociju, nadam se da mi uspijeva. Grijesim, kao i svi.
[b]
[i]Sama činjenica da ne vjerujem u

[quote name='Hugolina' post='207051' date='Jan 20 2008, 18:34']Ja se povlacim iz rasprave, ne iz razloga sto 'pametniji popusta' :D vec zato sto mi nije cilj ubijedjivat nekog u ono sto ja vjerujem. Imam svoje vidjenje, ti svoje. Marklar, cesto si i ti moje rijeci pogresno interpretiorao, iako si ih citirao pojedinacno, ti si rekao svoje misljenje na njih, onako kako si ih ti shvatio, a cesto to nije bilo ono sto sam ja mislila, sto se vjerovatno i meni pokoji put desilo, da nisam uhvatila point onog sto si htio rec, svih 100%.

Tesko je rasprvaljat kad nekog ne znas, pogotovo ovako, predje u prepucavanje, fol, ne vidis toga kom pises, ne znas ga ( mozda se znamo :D) itd. Mnogo faktora.. Ja i dalje vjerujem u Allaha, i dalje citam i o drugim religijama i usporedjujem ih, razlog zasto uvijek ostajem pri islamu je sto kod njega ne nadjem nikakvih propusta ;) Mozda gledam zmireci, mislis? Mozda.. Bar se trudim gledat siroko otvorenih ociju, nadam se da mi uspijeva. Grijesim, kao i svi.
[b]
[i]Sama činjenica da ne vjerujem u

[quote name='Incubus' post='207057' date='Jan 20 2008, 19:01']Lijepo je citati vase rasprave. Ja nemam ni volje, a ni vremena da pisem neke dugacke tekstove, ali me ova recenica ubola u oko u tvom postu ... upravo o tome Marklar i govori. religija pristupa svemu uglavnom sa emocionalne strane. ono sto zelimo i ono sto ce nas utjesiti. zelimo da zivot nastavi i zelimo da poslije smrti postoji "nesto", zelimo da losi budu kaznjeni, a dobri nagradjeni itd itd... ali to su iskljucivo subjektivna misljenja i emocije. tu nema dokaza. to je isto kao da ja idem pomjesati 20 hemijskih spojeva skupa, spakovati ih u tableticu koju cu ofarbati u zuto i reci da je to lijek za rak ili sidu. zasto? zato sto ja zelim da taj spoj to bude. mislim zvuci lijepo i zvuci optimisticno, ali iskustveno svi znamo da to bas i nije tako.[/quote]

Mu'dzize poslanika su dokaz, da ih kao papagaj ponavljam, nope! Uzmi pa citaj, volis i ti citati :) Ima cool knjiga na tu temu ;) Najzad, kur'an, hehe..

Pozdrav!

[quote name='Hugolina' post='207063' date='Jan 20 2008, 19:05']Mu'dzize poslanika su dokaz, da ih kao papagaj ponavljam, nope! Uzmi pa citaj, volis i ti citati :) Ima cool knjiga na tu temu ;) Najzad, kur'an, hehe..

Pozdrav![/quote]

Nemoj se uvrijediti, ali muadzize poslanika se mogu shvatiti kao i prica o zagoru. Svi su postojali u proslosti i svi su radili velike stvari, samo sto to danas niko ne moze reproducirati. Aspirin je izmisljen jednom i dokazano radi i danas, newton je dokazao postojanje gravitacije u 17. stoljecu, ali vrijede i danas itd itd...

[quote name='Marklar' post='206586' date='Jan 17 2008, 16:18']To idiotsko pravilo je poznato i pod nazivom "Pascalova vaga". Ako je jedini razlog

ja bi malo da vratim ovu temu

valjda zato sto sam vecras bio na mevludu i pitao se kakava sila ima da milione ljudi tjera da cine sedzdu da licem diraju tlo i da izgovaraju molitve

za pocetak da kazem da je i shadowman rekao da ce se ponovo uljuciti u diskusiju
ovi sto daju duge postove sa stranica o dokazivanju vjere i slicnih treba da se vrate na religiju ovdje je filozofija u pitanju i treba objasniti zasto ljudi vjeruju i zasto neki ne vjeruju a ne nagovarati ljude da vjeruju iili da nevjeruju

dugo sam cito temu izpocetka i mnoge stavri su recene

prije nekog vremena jedan cazinjan koji se smatrao nevjernikom i glumio cesto kabadahiju dobio nervni slom i zove mene njegova mater i pita zilho ti znas de mi reci gdje ima dobar hodza da mu idemo pisati (jel to cucalo negdje u njima)
neki dan kaze cojek ja da se Boga ne bojim ja bi to sve pobio (vidite kako vjera obuzdava)
kaze jedan moj drug otvara se novi centar za lijecenje narkomana (izlaz) i da se statisticki narkomani rijetko ubijaju na nacin trenutne smrti tj samoubisva
ja mu kazem da se ubijaju ljudi koji ne vide izlaz ili misle da ga nemaju

narkomani imaju izlaz tj drogiraju se

vjernici imaju izlaz vjeru

ljudi vjeruju iz samo dva razloga (moje misljenje)

1. da im bude lakse na ovom svijetu
2. da imaju milost i nadu za dzenetom na drugom svijetu

et za sad toklo

Tema je odlicna , kvalitetna i zasluzuje raspravu i nesto me vuce rijec STRAH.Dali bi mi smrtnici vjerovali da neosjecamo strah ,dali smo dvolicni zbog toga jer vecina ljudi se okrene vjeri pod stare dane i dali prekomjerno vjerovanje vise steti covjeku jer i sve vodece religije propagiraju umjerenost.

jedna romkinja iz osjeka koja je zavrsila fax i cesto se sretnemo na moru prica svoj zivot kako ga je tesko provela i iskolala se sad je sve OK kaze i sad mi pase da budem postena inace kaze da je vjernica sam je pito kojoj religiji pripada

al ima strah i od nepostenja tj strah od kazne mozda u tom strahu lezi vjera

Zašto ljudi vjeruju??vjeruju zato što se jednostavno boje nepoznatog,zato što se boje i pomisli na smrt na prekid vlastitog života.Mnoge stvari na Zemlji ne možemo objasniti i tze nas stvari plaše i onda ulažemo sve svoje nade u vjeru,jer nam je ona jedino objašnjenje za sve ludosti oko nas.

mislim da ljudska dusha puno luta pa se zato trazi put smirenju i zadovoljavanju unutrasnjih nemira,mislim da je o ovom lakse razmisljat nego nesto napisat..

zasto ljudi vjeruju.. pa da nema i ovo malo strahopostovanja na ovo m svjetu.. gdje bi zavrsili..

vjera je potrebna da zvjeri drzi zaogradjenje!!!!!!!!!!!!!

"I'm the kind of guy that says if I don't see it, then it doesn't work. And nobody can show me God." "Religion is the ultimate form of mind control that is perfectly legal." "Religion is for the people too weak to get through life on their own." - KFK
  • Upvote 2

Ljudi vjeruju iz straha, cesto i zbog okoline u kojoj se nalaze, jos cesce iz ne znanja (jer za neke stvari samo religija ima objasnjene dok naucnici jos to nisu uspjeli dokazati xD), pa eto onda vjeruju.... Negdje je zakonom odredjeno da se mora vjerovati u boga i vladati se onako kako religijski ideal nalaze. Edited by Jiggy Bau
  • Upvote 1

ljudi vjeruju jer su stvoreni da vjeruju..

ateista kaze: 'ja vjerujem da ne vjerujem', znaci vjeruje. vjerujes li prijatelju, ili u nesto vjerujes. ti vjerujes.

Onaj sto je sve stvorio nije stvorio nista da bi svjedocilo protiv Njega. zato jezik 'ateiste' svjedoci protiv njega samog. najzad, oni su na pola puta kad kazu 'nema boga'. treba jos da dodaju 'osim Allaha' i bit ce na pravom putu. ali, cilj je daleko, nije dovoljno krenuti, treba stici na cilj..

• Upvote 1

Eşhedu en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden âbduhu ve Resuluhu

[quote name='EcI PeCi PeC' timestamp='1310920886' post='433646']
zanima me zasto je malo osoba koje su jako visoko obrazovane vjernici...
[/quote]
ne bih se složio! Edited by BuKa

[quote name='EcI PeCi PeC' timestamp='1310920886' post='433646']
zanima me zasto je malo osoba koje su jako visoko obrazovane vjernici...
[/quote]

Nije nas mentalitet za tebe nikako obrazovan, [img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/pleasantry.gif[/img] sta ti znas o tome

Neki ljudi vjeruju jer im je potreban oslonac u zivotu, neki tamo traze utjehu nakon nesreca, dobijaju smisao zivota u vjeri, dok drugi nemaju tu potrebu i sami pronalaze svoj smisao i tako dalje.
  • Upvote 2

(nemojte prebacivati temu, ova tema je cisto filozofiranje,hvala)

sta vi mislite zasto ljudi vjeruju u religije ???

Hajde pokusaj zamisliti, kakav bi svijet bio,kada ne bi vjerovao u Alahha/ Boga..