Jump to content
Sign in to follow this  
tesnim87

Svinjsko Meso U Krajini

Recommended Posts

da se prije rata samo u cazinu zvali sazinjani krajisnicima da su nas biscanji zvali kranjcima itd tj da se niko osim cazinjana nije zvao tako..a sad kako je rat zavrsio svi su krajisnici to pricam ;)

nikad se samo cazinjani nisu nazivali krajisnicima... i taj naziv trebamo svi njegovati jer je to nasa historija... i biscani su krajisnici koliko i mi :)

nikad se samo cazinjani nisu nazivali krajisnicima... i taj naziv trebamo svi njegovati jer je to nasa historija... i biscani su krajisnici koliko i mi :)

<{POST_SNAPBACK}>

ima nas krajisnika nema gdje nema od banjaluke do kladuse al samo je jedna KRAJINA u CAZINU :lol:

Selam

Mnogi ljudi su mi rekli da krajisnici(bosnjaci) vecinom  svi jedu svinjsko meso a poneki drze svinje,i da se to uopste ne smatra cudnim kao u ostalim dijelima BIH.Ja posto nisam nikada bila u Krajini i neznam za vase obicaje, u ovo sam povjerovala.Da li je tacno?

ps:tema stvarno nije zbog provokacije jer me stvarno zanima

<{POST_SNAPBACK}>

Sta ti je covjece, kod nas niko nedrzi svinje. cccccccc svasta narod prica. Po trgovinama nazalost mozes naci tako te mracne produkte. AL opet ko voli nek izvoli.

<{POST_SNAPBACK}>

Hajd jednom Biscaninu reci da je krajisnik pa ces ga cuti... :)

Selam,
ovo je dobra tema da ispricam dozivljaj...

"Otisao sam u jednu piceriju u Cazinu, naravno da pojedem pizzu. Fino sam iz jelovnika narucio mjesanu pizzu, gdje je stojalo da ima sunka u sastavu pizze. Naravno, pomislih da je pureca, jer smo u Cazinu gdje zivi 99% muslimana. Ocekivati je da bi sunka bila pureca, a ako je svinjeca da bi se trebalo naglasiti u jelovniku. Medjutim, svinjetina je imala prednost u toj pizzi...
Nakon sto mi je konobar donio pizzu, Allah me navede da upitam koja je to sunka za svaki slucaj. Posto mi rece, posvadjo sam se sa osobljem pizzerije naglas, iako mi to nije narav. Rekao sam im da j ta pizzerija umrla za mene, i ako Bog da umrla je."
Eto jedan primjer za Cazinljane, nisu svi, ja sam iz Cazina, cast nekima. Zar da svinjetina ima prednost nad dozvoljenim jelima, i to u Cazinu.
Zato vam kazem 99% muslimana jest, al po imenu.

Ps. Za informaciju, ta picerija je veoma popularna, i zove se Amfora.

fuj...

nije to zdravo heb ga....ne samo sa vjerskog stanovissta...neg inache....
al heb ga....i vi ljudi popijete alkohola nekad,"pogledate za minicom",popusite...pa cak i popijete kafu......a sve to nije zdravo...(da ,kafa nije zdrava..heh)

a koliko se samo psuje ,pa nis......a hebem vam nes ruzno....;)

the point of this is: jednom ce (bojim se) i to meso uci u naviku danasnjem narodu....
nek nas bog sacuva.....;)

the point of this is: jednom ce (bojim se) i to meso uci u naviku danasnjem narodu....
nek nas bog sacuva

zar nemislis da nije vec ?
cast famelijama iz kojih jos zraci ono islamsko.....

to sam ja jednom rekao...samo sto su se neki kasnije htjeli svadjati zbog te moje izjave
jel amfora preko puta X kafica ?

Selam,
ovo je dobra tema da ispricam dozivljaj...

"Otisao sam u jednu piceriju u Cazinu, naravno da pojedem pizzu. Fino sam iz jelovnika narucio mjesanu pizzu, gdje je stojalo da ima sunka u sastavu pizze. Naravno, pomislih da je pureca, jer smo u Cazinu gdje zivi 99% muslimana. Ocekivati je da bi sunka bila pureca, a ako je svinjeca da bi se trebalo naglasiti u jelovniku. Medjutim, svinjetina je imala prednost u toj pizzi...
Nakon sto mi je konobar donio pizzu, Allah me navede da upitam koja je to sunka za svaki slucaj. Posto mi rece, posvadjo sam se sa osobljem pizzerije naglas, iako mi to nije narav. Rekao sam im da j ta pizzerija umrla za mene, i ako Bog da umrla je."
Eto jedan primjer za Cazinljane, nisu svi, ja sam iz Cazina, cast nekima. Zar da svinjetina ima prednost nad dozvoljenim jelima, i to u Cazinu.

Ps. Za informaciju, ta picerija je veoma popularna, i zove se Amfora.

<{POST_SNAPBACK}>

Ma daj kakva je to sunka ako nije svinjeca...

Ma daj kakva je to sunka ako nije svinjeca...

<{POST_SNAPBACK}>

meni je pureca sunka zakon :lol:

Bio sam jednom u Oazi, dosli su sa mnom Srbi i Hrvati (iz Osijeka, Bijeljine)... i, sad mi da narucimo, sta danas imate jesti? -kaze konobar, danas imamo kuhanog vepra. Kad su ovo culi oni Srbi i Hrvati, kao da su se dogovorili u glas se pocese smijati i smijati... kaze onaj Srbin "E, nek sam i ovo dozivio da se u Cazinu nudi krmetina"...

naravno, mene je to pogodilo, osjecao sam se ko da nisam u Cazinu, ko da sam otisao negdje gdje nikad nisam bio u nekoj dalekoj zemlji. Bilo mi je neugodno. Al, ipak, ni Hrvat ni Srbin nije htio krmetinu i rekli su da im se to neda jesti u Cazinu.

Iako je sav Balkan cuo da se ovdje nikad ne pece krmetina, eto kako neki ljudi osramote sve od nase historije, kulture, religije...

U sebi sam pomislio "Prava steta kako

Bio sam jednom u Oazi, dosli su sa mnom Srbi i Hrvati (iz Osijeka, Bijeljine)... i, sad mi da narucimo, sta danas imate jesti? -kaze konobar, danas imamo kuhanog vepra. Kad su ovo culi oni Srbi i Hrvati, kao da su se dogovorili u glas se pocese smijati i smijati... kaze onaj Srbin "E, nek sam i ovo dozivio da se u Cazinu nudi krmetina"...

naravno, mene je to pogodilo, osjecao sam se ko da nisam u Cazinu, ko da sam otisao negdje gdje nikad nisam bio u nekoj dalekoj zemlji. Bilo mi je neugodno. Al, ipak, ni Hrvat ni Srbin nije htio krmetinu i rekli su da im se to neda jesti u Cazinu.

Iako je sav Balkan cuo da se ovdje nikad ne pece krmetina, eto kako neki ljudi osramote sve od nase historije, kulture, religije...

U sebi sam pomislio "Prava steta kako

Daj Kemo, svako ima pravo izbora. Ko hoce jest nek jede, ko nece i nemora. Cuj ti bi volio da su polklani.. cccccccccccc d aje cetnik uso u Cazin ko da bi on biro ovog hocu ovog necu. daj boga ti ohladi se malo, nije ot lijepo iz usta naseg cvojeka cuti. gdje vam je demokracija, gdje svi smo se lupali u prsa htjeli smo promjene. a sad odjednom mnogi nemogu stim promjenama zivjeti. u cazinu nikad serijad nece vladati, eh sad je to nazalost ili na srec iskreno receno neznam. samo znam da se moramo danasnjoj situaciji prilagoditi!
Nije to nista to je u restoranu. ja kad sma za bajram eh sad neznam koji kuci isla lovac je vepra ulovio. svezop ga na haubu od jeepa i vozio ga po Cazinu. a bajram bio. E toga bi ja bicovala kako nije ni sanjo. nebi mu vepar nikad ni naumpo..

Zaista neznam,ali valjda mi mnogo govori ti sto se srbi jade sto moraju da dugo traze mjesto gdje se prodaje svinjetina? da je tako trazena kao u Krajini valjda bi je bilo svugdje? valjda bi se prodava po Bascarsiji?

<{POST_SNAPBACK}>

zavisi, na koju krajinu mislis odnosno gradove. Ako uzmemo Banjaluku u obzir tamo su vecina pravoslavci (jer muslimana su pola pod zemlju stavili) i jedu vecinom svinjetinu. Imas sela u okolini Bihaca gdje su vecina katolici ali Cazin je jedini grad u kojem zivi 99,99 % muslimana i manjina je onih sto konzumiraju svinjsko meso. Ja bih rekao 1%.

Sada, ako u obzir uzmem Sarajevo. Ono ima daleko veci broj stanovnika i stoga im je cifra konzumiranja daleko veca od Cazina. Nije istina da kod vas nema svinjskog mesa. Npr. ti nekad uzmes bombone ali te bombone kao i svih slatkisi su od zelatina. A, zelatin se dobija samo od svinje i tako ne mozes reci, kako u Sarajevu svih muslimani za pohvaliti.

Bio sam jednom u Oazi, dosli su sa mnom Srbi i Hrvati (iz Osijeka, Bijeljine)... i, sad mi da narucimo, sta danas imate jesti? -kaze konobar, danas imamo kuhanog vepra.  kaze on meni: "Ti si iz Cazina", rekoh jesam. Kaze on meni da je cuo od nekog svog prijatelja iz Cazina kako u Cazin nije nikad krmetina usla, al, on njemu kaze "nije nikad na nogama"... al, zato jes u konzervama...

<{POST_SNAPBACK}>

Kemo, jel zabranjeno jesti divljeg vepra ili dvilju svinju? Oni se razlikuju od svinje koja u sebi nosi kugu, mislim na domacu.

Kemo, jel zabranjeno jesti divljeg vepra ili dvilju svinju? Oni se razlikuju od svinje koja u sebi nosi kugu, mislim na domacu.

Zabranjeno nam je jesti svinjsko meso, sigurno bi nam Allah dz.s. u Kuranu napomenuo da je dozvoljena divlja.

Te price lansiraju oni sto zele probati krmetine pa da se opravdaju. Slicno su prije rata ono rekli glupost "svinjetina je zabranjena jer se jednom ocesala o dzamiju". Ne, nije zna se zasto, zbog svih bolesti i svih opasnosti koje jedino svinjsko meso nosi.

Daj Kemo, svako ima pravo izbora. Ko hoce jest nek jede, ko nece i nemora. Cuj ti bi volio da su polklani.. cccccccccccc d aje cetnik uso u Cazin ko da bi on biro ovog hocu ovog necu. daj boga ti ohladi se malo, nije ot lijepo iz usta naseg cvojeka cuti. gdje vam je demokracija, gdje svi smo se lupali u prsa htjeli smo promjene. a sad odjednom mnogi nemogu stim promjenama zivjeti. u cazinu nikad serijad nece vladati, eh sad je to nazalost ili na srec iskreno receno neznam. samo znam da se moramo danasnjoj situaciji prilagoditi!
Nije to nista to je u restoranu. ja kad sma za bajram eh sad neznam koji kuci isla lovac je vepra ulovio. svezop ga na haubu od jeepa i vozio ga po Cazinu. a bajram bio. E toga bi ja bicovala kako nije ni sanjo. nebi mu vepar nikad ni naumpo..

Eh, vidis i ja sam vidio tog kretena. Znas, dosta se susrecem s Srbima i Hrvatima, istina u Prijedoru i Bjeljini ima mnogo Cetnika, al u Cazinu ima jedna gora vrsta od

Zabranjeno nam je jesti svinjsko meso, sigurno bi nam Allah dz.s. u Kuranu napomenuo da je dozvoljena divlja.

Te price lansiraju oni sto zele probati krmetine pa da se opravdaju. Slicno su prije rata ono rekli glupost "svinjetina je zabranjena jer se jednom ocesala o dzamiju". Ne, nije zna se zasto, zbog svih bolesti i svih opasnosti koje jedino svinjsko meso nosi.
Eh, vidis i ja sam vidio tog kretena. Znas, dosta se susrecem s Srbima i Hrvatima, istina u Prijedoru i Bjeljini ima mnogo Cetnika, al u Cazinu ima jedna gora vrsta od

Kako nije usla na nogama kad je jednu prosle godine jedan lovac u Sumi u cazinu a ja sam svojim ocima Vidio Jednu veliku i tri mala prasca

Ne volim jesti svinjetinu, zbog dosta razloga.! A to sto je ima u Krajini, ima nje kod god okrenes.
Trebali bi se vrsiti stroge kontrole, svinjskog mesa, jer sve sto ne valja nama se salje..!

Kemo jesi razmisljao o profesionalnoj karijeri ultimate fight borca... tamo su ti sve oni nevjernici katolici, pravoslavci, budisti i slicni... samo ih zamislis kako jedu svinjetinu i udri ... ko zna mozda bi bio uspjesan

<{POST_SNAPBACK}>

heh, mene boli cosak za bilo gdje osim cazina. al, opet nemoj da skrecemo s teme, odakle ovdje sad budisti, pravoslavci i slicni?

U Cazinu nema krmetina da dolazi i tacka.

Kako nije usla na nogama kad je jednu prosle godine jedan lovac u Sumi u cazinu a ja sam svojim ocima Vidio Jednu veliku i tri mala prasca

i sta su, dosle u Cazin, napravile sebi kucu i igrale lastike? ema, esesa... onda napravile kucu i doso vuk, tri porusio i krmace shvatile da ne valjaju kuce sem ako su ozidane betonskim blokovima? Poenta?

heh, mene boli cosak za bilo gdje osim cazina. al, opet nemoj da skrecemo s teme, odakle ovdje sad budisti, pravoslavci i slicni?

U Cazinu nema krmetina da dolazi i tacka.
i sta su, dosle u Cazin, napravile sebi kucu i igrale lastike? ema, esesa... onda napravile kucu i doso vuk, tri porusio i krmace shvatile da ne valjaju kuce sem ako su ozidane betonskim blokovima? Poenta?

<{POST_SNAPBACK}>

Kako kad vec dolazi masovno??

svinjetina isak,svinjetina.... :D

<{POST_SNAPBACK}>

ahaaaa oprosti :)
nisam bas na "ti" sa leksikom naseg jezika

Citam ove komentare i smjesno mi da netko vice kako se u nekom kraju BiH jede manje a negdje vise svinjetina.Ja tvrdim da je to svagdje isto pa neka kaze ko sta hoce.Mi Muslimani u Bosni i Hrecegovini smo vecinom samo Muslimani po imenu i to je sve.Negdje oko 20% ljudi mozda prakticira vjeru a ovo ostalo samo laze i sebe i druge ali nemoze slagati Bogu.Narucito danasnja omladina i pije i pusi i jede svinjetinu i drogira se.Tako je bilo i tako ce biti u BiH dok je ovoga dunjaluka i nema tu predgovora u ovome kraju ovako u onome onako.Ja jedino mogu potvrditi da na Cazinsku pijacu odnosno Cazinski Petak nikada nije dotjerana svinja da se prodaje.Tako je bilo prije a posto sada nisam u Bosni neznam kakva je situacija sada povodom toga pitanja.Ja licno dok sam bio manji sam jeo svinjetinu i necu vas lagati ali sada kad sam saznao da je grjeh jesti svinjetinu i da je nama Muslimanima zabranjena ja je nejedem niti cu je vise jesti.Na zapadu je to tesko prakticirati ali ja procitam sastojak svakog proizvoda i mogu da kupim mesnate proizvode u nasoj trgovini ovdje.Neznam zasto nas Krajisnike izdvajaju svagdje pa eto ispada da mi jedemo najvise svinjetinu a u SARAJEVU su svi Muslimani ali na baterije koje su se napunile uz rat pa se sada polako prazne pa se opet Muslimani Sarajeva i Istocne Bosne polako pocinju kumovati sa Srbima dok nama Krajisnicima nikada nije bila navika da se kumujemo sa drugom vjerom.

p;s;veliki pozdrav za IBRU pravog Cazinjanina i Krajisnika koji vam je objasnio mnogo stvari ovdje pa vi prokuzite.....

Kako kad vec dolazi masovno??

<{POST_SNAPBACK}>

u konzervama, al nema sanse da dodje na nogama! :D

Il, eventualno na haubi nekog kretena-lovca il, u gepeku, ispecena u Prijedoru i zamotana.