Jump to content
BijeloDugme

tito sta mislite o njemu ??

Recommended Posts

[quote name='barca' timestamp='1294427714' post='414293']
Ima jedna stvar koja me fascinira.
Tito je umro prije 30 godina, a jos uvjek se o njemu ispredaju kojekakve price koje sa mozgom i nemaju bas puno veze. Ovo ili je znak patoloskog straha od lika i djela tog covjeka ili je pokusaj pranja prljavog vesa u vlastitoj kuci preko titovog imena, sto je opet jasan znak da je strah sveprisutan.
Neki dan sam se slatko nasmijao izjavi jednog starijeg covjeka, koja glasi: "E moj Tito, da mozes ustati, Pag bi ti bio malen koliko je kandidata."
[/quote]

To

[quote name='barca' timestamp='1294427714' post='414293']
Ima jedna stvar koja me fascinira.
Tito je umro prije 30 godina, a jos uvjek se o njemu ispredaju kojekakve price koje sa mozgom i nemaju bas puno veze. Ovo ili je znak patoloskog straha od lika i djela tog covjeka ili je pokusaj pranja prljavog vesa u vlastitoj kuci preko titovog imena, sto je opet jasan znak da je strah sveprisutan.
Neki dan sam se slatko nasmijao izjavi jednog starijeg covjeka, koja glasi: "E moj Tito, da mozes ustati, Pag bi ti bio malen koliko je kandidata."
[/quote]

mene tu nista ne fascinira ... o sve jednom diktatoru se ispredaju razno razne price i teorije ... sto bi tito bio izuzetak ...

a taj stariji covjek , kada bi mu ko danas s necim takim prijetio, odmah bi otisao u EUPM i trazio da ga zastite ... samo u titino vrijeme nije bilo EUPM pa su ljude slali gdje su i kada su htjeli ...
  • Upvote 1
  • Downvote 1

[quote name='lucky' timestamp='1294474749' post='414332']
mene tu nista ne fascinira ... o sve jednom diktatoru se ispredaju razno razne price i teorije ... sto bi tito bio izuzetak ...

a taj stariji covjek , kada bi mu ko danas s necim takim prijetio, odmah bi otisao u EUPM i trazio da ga zastite ... samo u titino vrijeme nije bilo EUPM pa su ljude slali gdje su i kada su htjeli ...
[/quote]

Naravno, mi imamo EUPM i time se dicimo, zalosno. To i jest dokaz da ovi danasnji politicari nisu sposobni urediti stanje u svojoj kuci, iako su enormno placeni za to.
Naravno, mi imamo zastitnike u stranim diplomatama i policajcima pa nam niko ni po kojem osnovu ne smije ugroziti nasa prava.[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/laugh.gif[/img] Imamo mi i mogucnost da se obratimo sudu za ljudska prava, koji ce nam pruziti punu zastitu.[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/ohmy.gif[/img]

Sve mi to imamo, al ocito je da nemamo drustveno uredjenje koje je po mjeri nas gradjana, sudove koji su nepristrasni, policiju koja ima ovlasti da rijesi i najosjetljivije slucajeve, namamo preduslove koji bi sve ovo gore navedano cinilo manje bitnim.
  • Upvote 1

[quote name='barca' timestamp='1294484423' post='414341']
Naravno, mi imamo EUPM i time se dicimo, zalosno. To i jest dokaz da ovi danasnji politicari nisu sposobni urediti stanje u svojoj kuci, iako su enormno placeni za to.
Naravno, mi imamo zastitnike u stranim diplomatama i policajcima pa nam niko ni po kojem osnovu ne smije ugroziti nasa prava.[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/laugh.gif[/img] Imamo mi i mogucnost da se obratimo sudu za ljudska prava, koji ce nam pruziti punu zastitu.[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/ohmy.gif[/img]

Sve mi to imamo, al ocito je da nemamo drustveno uredjenje koje je po mjeri nas gradjana, sudove koji su nepristrasni, policiju koja ima ovlasti da rijesi i najosjetljivije slucajeve, namamo preduslove koji bi sve ovo gore navedano cinilo manje bitnim.
[/quote]

a sta mislis da je u vrijeme diktatora tite bio EUPM ... koliko bi ljudi zavrsilo na golom otoku ili nekom od zatvora ...

stvar ti je u tome sto imas pravo na drugo misljenje i mehanizam da se zastitis bez obzira sto imas drugo misljenje od vladajuce garniture ... a ne da odmah zavrsisi na nekom od otoka jadrana na besplatnom "odmoru" ... :icon_cheesygrin:

[quote name='lucky' timestamp='1294474749' post='414332']mene tu nista ne fascinira ... o sve jednom diktatoru se ispredaju razno razne price i teorije ... sto bi tito bio izuzetak ...
a taj stariji covjek , kada bi mu ko danas s necim takim prijetio, odmah bi otisao u EUPM i trazio da ga zastite ... samo u titino vrijeme nije bilo EUPM pa su ljude slali gdje su i kada su htjeli ...[/quote]

Misli
  • Upvote 2

[quote name='Vento' timestamp='1294501042' post='414359']
Misli

[quote name='lucky' timestamp='1294509837' post='414367']ja sam bio pripadnik JNA ... hoces da ti ispricam koliko je vojnika ili civila satrano od strane JNA u mirnodopskim uslovima ... a o vazdusnom prostoru ti mogu pricati price ... kod ljubljane u kranju je bio vojni aerodrom ... nato avino prelete preko citave Jugoslavije dok se piloti izvucu i dignu avionu u zrak , jel o toj sigurnosti pricas ?
goli otok ili bilo koji zatvor , bez obzira sta ti piso su bili zatvori u koje su isli politicki neistomisljenici a vidim ti njihovu krivicu prihvatas s stanovista informacija koje si cito iz literature koju je kontroliso diktatorski sistem tite ...
normalno da nije EUPM garant 100% za sigurnost ... al je sigurnost ... dok u diktatorskom sistemu tite suprotno misljenje od vladajuce aprtije znacio izgon i progon ...[/quote]

Bio si u JNA u doba Tita? :huh: Zna
  • Upvote 1

[quote name='lucky' timestamp='1294485056' post='414342']
a sta mislis da je u vrijeme diktatora tite bio EUPM ... koliko bi ljudi zavrsilo na golom otoku ili nekom od zatvora ...

stvar ti je u tome sto imas pravo na drugo misljenje i mehanizam da se zastitis bez obzira sto imas drugo misljenje od vladajuce garniture ... a ne da odmah zavrsisi na nekom od otoka jadrana na besplatnom "odmoru" ... :icon_cheesygrin:
[/quote]

Tacno je da su politicki protivnici titoizma neopravdano zatvarani u tako surove kazamate poput golog otoka, ali je isto tacno da se danas politicki progoni rjesavaju na nacin da ljudi ostaju bez posla, prava na golu egzistenciju, sto je takodje surov i puno vise ponizavajuci nacin obracunavanja.
Goli otok je bio ucinkovit nacin da se staljinisticka ideologija preodgoji u nesto liberalniji oblik, pa je kao takav posluzio svrsi u jednom istorijskom periodu. Zamisli da je staljinizam preovladao u ex Yu republikama, pa mi bi prosli gore od rumuna.

EUPM u titovo doba u ovakvom obliku nije ni postojao, vec su postojali neki drugi oblici organizovanja i bili podjeljeni na istocni i zapadni blok. Na svu srecu tadasnja vlast nije podlegla jakim pritiscima ni sa istoka ni sa zapada vec je postala faktor stabilnosti u odnosima jednih prema drugima.
  • Upvote 1

[quote name='Vento' timestamp='1294516626' post='414377']
Bio si u JNA u doba Tita? :huh: Zna
  • Downvote 2

[quote name='lucky' timestamp='1294563179' post='414413']
Ja tebi pisem o tome koliko su pripadnici JNA pregazili civila a i vojnika bez da je iko odgovaro ... a ti opet o EUPM i njihovim rabotama ... de mi o rabotama pripadnika JNA , politickih mocnika titinog doba , policije , sigurno si o tome cito ili to ne citas jer nije odobrila KPJ ...
pises o obaranju aviona 1946.godine kada se avion mogo oboriti puskom koja je preteca M48 puske ... ili mitraljezom koji je preteća mitraljeza M53 ... ja ti pisem o tome da su avioni nato mogli sta su htjeli uraditi iznad naseg zracnog prostora kojeg ti okvalificira sigurnim ... a to nije prica koju sam cito iz literature odobrene od strane KPJ ... vec sam sedmicno bio svjedokom najmanje tri puta da su nato avioni divljali nasim zracnim prostorom ... odvano me nije neka konstatacija kao ova tvoja za sigurni zracni prostor nasmijala a kao argument se navodi oboreni avioni u 1946 godini ...
spominjes da je tito odlucno rekao ne SSSR i da je na goli otok slao ljude koji su bili simpatizeri (da ih tako nazovemo) SSSR a onda u drugom postu pises o tome kako je tito dao Amerikancima informacije o MIG avionima koji su ruska tehnologija ... malo sam zbunjen ... a jel to sada tito pored sto je bio diktator bio i jeftino prodana dusa ... saradjivo sa amerikancima i rusima a nekog ko bi pohvalio od dva sistema slao na zatvore ...
pitaj "druga" Zilhe da ti napise nesto "vaspitno-odgojnim" mjerama titinog sistema ...

evo jednostano pitanje , pa te molim i za jednostavan odgvor ... Sta mislis da neka od politckih opcija danas uspostavi taj ucinkoviti nacin preodgoja ?
[/quote]

po tvom ti bi cjelu nasu vlast poslao na taj vaspitni odgoj

[quote name='lucky' timestamp='1294563179' post='414413']Ja tebi pisem o tome koliko su pripadnici JNA pregazili civila a i vojnika bez da je iko odgovaro ... a ti opet o EUPM i njihovim rabotama ... de mi o rabotama pripadnika JNA , politickih mocnika titinog doba , policije , sigurno si o tome cito ili to ne citas jer nije odobrila KPJ ...
pises o obaranju aviona 1946.godine kada se avion mogo oboriti puskom koja je preteca M48 puske ... ili mitraljezom koji je preteća mitraljeza M53 ... ja ti pisem o tome da su avioni nato mogli sta su htjeli uraditi iznad naseg zracnog prostora kojeg ti okvalificira sigurnim ... a to nije prica koju sam cito iz literature odobrene od strane KPJ ... vec sam sedmicno bio svjedokom najmanje tri puta da su nato avioni divljali nasim zracnim prostorom ... odvano me nije neka konstatacija kao ova tvoja za sigurni zracni prostor nasmijala a kao argument se navodi oboreni avioni u 1946 godini ...
spominjes da je tito odlucno rekao ne SSSR i da je na goli otok slao ljude koji su bili simpatizeri (da ih tako nazovemo) SSSR a onda u drugom postu pises o tome kako je tito dao Amerikancima informacije o MIG avionima koji su ruska tehnologija ... malo sam zbunjen ... a jel to sada tito pored sto je bio diktator bio i jeftino prodana dusa ... saradjivo sa amerikancima i rusima a nekog ko bi pohvalio od dva sistema slao na zatvore ...
pitaj "druga" Zilhe da ti napise nesto "vaspitno-odgojnim" mjerama titinog sistema ...
evo jednostano pitanje , pa te molim i za jednostavan odgvor ... Sta mislis da neka od politckih opcija danas uspostavi taj ucinkoviti nacin preodgoja ?[/quote]

:huh:
  • Upvote 1
  • Downvote 1

[quote name='Vento' timestamp='1294568630' post='414419']
:huh:

@Vento je iznio jaku cinjenicu da je Tito se udruzio sa amerima i prodavao tj davao info o rusima, i tim MiG-ovima.
Ljudi to je stvarno preopsirna i neistrazena cjelina koju cemo tek saznavati za recemo evo nekih 50 godina, koje sta je bio. Tek kad to jednog dana osvane u uzbenicima historije i sl. Dotad su sve sama nagadjanja i misnjenja.
Naravno uvazavam postove ovih starijih koji kazu da su zivjeli u to vrijeme, ili bili u redovima JNA i sl... Ja cu evo ipak vezano za Titu i te fore oko tajnog agenta i na cijoj je strani bio, sta je htio??? Cekati dok ne osvane u uzbeniku ( nadam se da cu do tad imati dijete koje ce ici u skolu i reci vidi babo ovo sta pise :icon_cheesygrin: )
Peace Peace i Peace :)

[quote name='lucky' timestamp='1294563179' post='414413']

evo jednostano pitanje , pa te molim i za jednostavan odgvor ... Sta mislis da neka od politckih opcija danas uspostavi taj ucinkoviti nacin preodgoja ?
[/quote]

Ako stavis, uslovno, znak jednakosti izmedju staljinizma (u onom vremenu) i cetnistva ili ustastva (u ovom vremenu) onda bi bilo potpuno opravdano da se neka od politika o BiH odluci na otvaranje slicne igraonice poput golog otoka. Nadam se da sam bio precizan.

Sto se tice tvoje tvrdnje da je tito imao prevrtljivu politiku na relaciji istok - zapad, moram te samo upozoriti da je vrijeme u kojem je tito egzistirao bilo nesto burnije u politickom smislu od ovog danasnjeg, tu su se stvari ponekad mjenjale u iz minute u minutu, ali nikad ex Yu nije dosla u situaciju da bude izigrana od jednih i drugih. Toliko o politickoj sposobnosti tog covjeka.

[quote name='lucky' timestamp='1294588775' post='414455'][b]nista, ako ti nevidis[/b] ...
ako su imali dopusteno prelijetanje od [b]pedesetih[/b] godina , sto je svako prelijetanje iznad "sigurnog" zracnog prostora jugoslavije u [b]devedesetim[/b] aerodrom u kranju imao uzbunu i sto su se vojni borbeni avioni dizali ? mislim ako taj neko koje prelijeto imao dozvolu ...
kada budemo imali temu o Iranu i tome kako se tamo krse ljudska prava napisat cu svoje misljenje ... al [b]ovdje govorimo o diktatoru koji je vlasiti narod mucio i progonio ... jelda to su aljinisticki istoricari ... a izgleda da se samo po tebi istorijske cinjenice one sto su titini istoricari zapisali ... a stavljanje ime rahmetli Alije u isti kos sa tudjmanom i milosevicem ti je na ponos[/b] ...
odgvor na prvo pitanje , [b]koja je razlika po tebi izmedju staljina i tite[/b] ? jer po meni nema , radi se o dva diktatora koji su radi ostanka na vlasti bili spremni na sve ...
a sto se tice mene i mog protjerivanja, [b]imao sam srecu da se jedan diktatorski sistem raspao[/b] ...[/quote]

1) Opet te pitam - gdje je kontradiktornost u tome da tokom sukoba sa Sovjetima koji su ti najveća prijetnja ima
  • Upvote 1

[quote name='Vento' timestamp='1294602228' post='414495']
1) Opet te pitam - gdje je kontradiktornost u tome da tokom sukoba sa Sovjetima koji su ti najveća prijetnja ima

[quote name='lucky' timestamp='1294603180' post='414500']ja ti napiso ako nevidis dzaba ti ja pisem ... al eto da pokusam opet ... tito sklopio pakt sa amerikancima da se odbrani od rusa a za uzvrat im odavo tajne ruske tehnologije (nesto oko MIG-ova si piso )
pa eto pomozi nam sa informacijom o tome jel izmedju doslo do toga da je Jugosalvija zabranila prelet NATO avionima "sigurnim" vazdusnim prostorom ?
za 3 i 4 samo cu reci da me je SRAM ...
[b]moji su uvijek zivjeli posteno do svog rada[/b] ... nisu se odricali svoje vjere i svoga radi napretka u nekom preduzecu ili vlasti ... i nije ih interesovala drzavno uredjenje u kojem nisi mogo misliti svojom glavom ...[/quote]

Pazi, ja ne sumnjam u boldovano. To i jest poenta. U Titovo doba, vi
  • Upvote 1

[quote name='Themanwithoutfear' timestamp='1294599881' post='414485']
Tito = kralj
[/quote]

Ubi coEK !

Diktator :icon_cheesygrin:

Ne volim idealiziranje ljudi ma o kome se radilo. Mrzila sam "Titovim stazama revolucije", morala sam učiti jer se to od mene očekivalo, uspjeha nisam imala
  • Upvote 1
  • Downvote 1

I kako nekome moze biti drag taj Balasevic ? Samo gluposti baljezga , ljudi ga pocnu slusati i furka se njima neka stvori da su intelektualci .

[quote name='Angel of Death' timestamp='1294736235' post='414655']I kako nekome moze biti drag taj Balasevic ? Samo gluposti baljezga , ljudi ga pocnu slusati i furka se njima neka stvori da su intelektualci .[/quote]

Eee, to ti je Bala