Jump to content
Sign in to follow this  
[LoLLipop]

Sevdah, Sevdalinke

Recommended Posts

[quote name='Inzinjer' post='290655' date='08.12.2008, 22:05']Sevdah je zakon. Bio sam nekoliko puta u diskotekama u kojma je gostovao Mostar Sevdah Reunion i mogu samo reci
da je bilo fenomenalno i da ne razumijem nase ugostitelje kako niko nebi pozvao tu grupu ili bar napravio jednu noc tokom
sedmice vece sevdaha. Mislim da bi stvarno to bio pogodak moze pricati ko sta hoce al to je muzika i a opustanje i za feste
bilo da neko samo slusa ili da pije i slusa u svakom pogledu je odmor u odnosu na ovu novo komponovanu muziku.

S toga prijedlog ugostiteljima uvedite nam nesto novo ili vece sevdaha ili doveite Mostar Sevdah Reunion i promasaja nema

[b]D E F I N I T I V N O[/b][size="5"][/size][/quote]

Jedino ako se Mostar Sevdah Reunionci dogovore ko je stvarni član i ko ima autorska prava na izvođenje pjesama !

sevdalinke slusam, cudna jada od mostara grada mi je jedna od najljepsih, zatim bosno moja...... Safeta Isovica puno volim da slusam. I upravu si, sevdalinke jesu pjesme za dusu <_<

Imali nesto ljepse od onoga kad si s ekipom negdje pored Une, zapali se rostilj, malo se popije, uzme se gitara u ruke i krene s pjesmom, os sevdalinke do sevdalinke, nikome i ne naumpada nesto drugo osim sevdalinke...

Mostar S.R. cjenim iz jednog razloga a to je priblizavanje sevdaha mladjoj populaciji, a u nacin njihovog sviranja necu ulaziti iz vise razloga.
Međutim sevdah polagano umire i sigurno ce isceznuti jer pogledajte na sto se sevdah svodi kod mladje populacije: Moj dilbere, Cudna jada, Snijeg pade, i jos dvije sevdalinke u vrh glave, cast izuzetcima.
Objektivno gledajuci slabo paznje pridodajemo sevdahu pa opcenito i nasoj tradiciji a pogledajte samo bracu srbe i hrvate kako se cuva tradicionalna muzika, folklor i itd.

hej nije tacno da se slabo pridodaje paznja, mozda jeste prije bilo tako, li sada se polahko opet vracamo... npr. sad kad sam isla kuci 6 sati skoro svirao sevah, uzivancija... onda moja tetisna od 6 god. zna hrpu sevdalinki kad pocne pjevati merak... ja npr. kad sam bila mladja nisam bila neki fan, dok nije dosao u komsliluk "did salih " :D pa po cijeli dan, tako da sam od njega naucila dosta toga... al brete kad cujem "u stanbolu na bosforu bolan pasa lezi" a jos se nalazis tu, i vodic pjeva uhh neka sevdaha, nece on nikad se potpuno zataskati :D

ja stvarno uz sevdah odmorim i srce i dushu,osjetim da je ta muzika dio svih nas Bosanaca i da ej to nase ali stvarno nase.ovdje se u holandiji odrzavao mostar sevdah i svake godine se odrzava,ama ljudi pa ovi holandezi uzivaju u slusanju nase muzike ,mislio sam sevdaha.bilo bi dobro da se u cazinu organizuje noc sevdaha na incelu na otvorenom,to je muzika i hrana za srce..

ja inace slusam rock ,metal al sevdah me dirne u srce , to je bosansko to je moje to ne dam nikome

[url="http://www.youtube.com/watch?v=tY7ZyPoqByE"]http://www.youtube.com/watch?v=tY7ZyPoqByE
dobra

[/url]

volim slusati sevdalinke ... bas se lijepo osjecam kad ih slusam :D

Guest
poslusam i ja ponekad koju sevdalinku :D

ah moj aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaljo crne ooooooooooooooooooooooci, ti ne hooooooooooooooooooooooodaj sam po nociiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii. ti ne hooooooooooooooooooooooooodaj sam po nooooooooooooooooooooooooci, ja cu teeeeeeeeeeeeeeeeebi sama dociiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii :D

uzivam u sevdalinkama ...

sevdalinke su nešto što se nemože opisati a i nemože ih svako izvoditi, mislim može ali nemože kvalitetno, kvalitetnih izvođača sevdalinki je malo a skoro svi su sada 2 metra pod zemljom, oni se rađaju jednom u 100 godina, a najbolji izvođač sevdalinki kao i najkvalitetniji do sada od kako sevdalinka postoji je SAFET ISOVIĆ.
također volim sevdalinku. Edited by racing/7005/
  • Upvote 1

Ah, taj sevdah. Ne volim narodnjake ( neki izvođači tj. pjesme se nađu , ali jako malo ) , ali sevdah tj. sevdalinka je ne

[quote name='racing/7005/' date='03 January 2010 - 15:21 ' timestamp='1262528510' post='353004']
sevdalinke su nešto što se nemože opisati a i nemože ih svako izvoditi, mislim može ali nemože kvalitetno, kvalitetnih izvođača sevdalinki je malo a skoro svi su sada 2 metra pod zemljom, oni se rađaju jednom u 100 godina, a najbolji izvođač sevdalinki kao i najkvalitetniji do sada od kako sevdalinka postoji je SAFET ISOVIĆ.
također volim sevdalinku.
[/quote]
ovo se nisam od tebe nado

sevdalinke su ...

[quote name='zilho' date='03 January 2010 - 22:02 ' timestamp='1262552530' post='353045']
ovo se nisam od tebe nado

sevdalinke su ...
[/quote]

haha

[quote name='racing/7005/' date='03 January 2010 - 22:19 ' timestamp='1262553547' post='353051']
haha što brate mili???

šta su sevdalinke.... ??????
[/quote]
to su nacionalna sramota BiH alkoholicarsko pedofilska pjesma fuck this

[quote name='zilho' date='04 January 2010 - 11:34 ' timestamp='1262601252' post='353067']
to su nacionalna sramota BiH alkoholicarsko pedofilska pjesma fuck this
[/quote]

haha moram početi slu

sevdalinke su prepoznatljivi pecat naroda BiH ... i uzivam u njihovom zvuku ...

[quote name='lucky' date='04 January 2010 - 19:48 ' timestamp='1262630925' post='353178']
sevdalinke su prepoznatljivi pecat naroda BiH ... i uzivam u njihovom zvuku ...
[/quote]
RAT je prepoznatljivi pecat BiH

svako ima poroke da uziva u necem u cemu ne treba nije ti cudo zamjeriti

ne znam gdje bi, pa ćemo evo ovdje:
Poznati muzički kompozitor, harmonikaš i osnivač Instituta sevdaha u Visokom, Omer Pobrić (65), preminuo je večeras u svom automobilu "sharan" vozeći se dijelom autoputa od Vogošćanske petlje prema Ilijašu. Prema prvim informacijama, Pobrić je u tom momentu bio sam u vozilu, a smrt je najvjerovatnije nastupila usljed infarkta.
Nezvanično nam je rečeno da je Pobriću pozlilo tokom vožnje dok se kretao mostom, gdje je ipak uspio zaustaviti automobil uz bankinu. Nekoliko vozača se zaustavilo i pokušalo mu je, kako nam je rečeno na mjestu događaja, pružiti pomoć, ali je već bilo prekasno.

Biografija

Omer Pobrić rođen je u Tešnju 8. avgusta 1945. Osnivač je i direktor Instituta sevdaha koji se nalazi u Mulićima, općina Visoko. Osnovnu školu je završio i djetinjstvo proveo u rodnom Tešnju. Srednju školu završio je na Ilidži. U Sarajevu je apsolvirao na Prirodno-matematičkom fakultetu, odsjek biologija - hemija. Ljubav prema muzici naslijedio je od majke Zlate i brata Rušte.
Na pitanje kada je počeo svirati, uvijek je odgovarao sa "Ne znam, ja sam zajedno s harmonikom rastao u majčinom krilu.''
Pobrić je umjetnik koji je dobio tri nagrade za životno djelo i povelju grada Visokog

http://www.cazin.net/index.php?option=com_content&view=article&id=4162:poginuo-omer-pobri&catid=23:vijesti-iz-bih&Itemid=48

http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/crna-hronika/omer-pobric-smrtno-stradao Edited by racing/7005/

[media]http://www.youtube.com/watch?v=nMveQA2kkNM[/media]

malo podsjecanja na zlatno doba cazinskih tamburasa.. TV serija price iz fabrike Edited by [LoLLipop]

Ja sam malo zesci metalac,:D ali moram da kazem da ima sevdalinki da bih zaplakao.Safet Isovic je za mene bio najbolji pjevac njegove pjesme mogu da slusam uvjek.
Peace :D Edited by Blooddrunk
  • Upvote 2