Jump to content
Sign in to follow this  
[LoLLipop]

Sevdah, Sevdalinke

Recommended Posts

Bajro Redzic je sigurno bio legenda nase Krajine i neka mu je vjecni rahmet.Imao sam priliku ranije cuti par puta kako covjek svira i tu se nema sta reci vec da je bio "najbolji".Vremena se mjenjaju i pitanje je dali ce netko u Krajini nastaviti Bajrinim stopama i gajiti nas Krajiski duh u muzici i sevdahu.Izgleda da mi Krajisnici tek kad izgubimo neku nasu legendu iz Krajine tada se osvjestimo i kazemo "bio je najbolji".Ono sto je rahmetli Bajro ostavio iza sebe je neprocjenjivo blago za Krajinu i nasu BiH.

Bajro Redzic je sigurno bio legenda nase Krajine i neka mu je vjecni rahmet.Imao sam priliku ranije cuti par puta kako covjek svira i tu se nema sta reci vec da je bio "najbolji".Vremena se mjenjaju i pitanje je dali ce netko u Krajini nastaviti Bajrinim stopama i gajiti nas Krajiski duh u muzici i sevdahu.Izgleda da mi Krajisnici tek kad izgubimo neku nasu legendu iz Krajine tada se osvjestimo i kazemo "bio je najbolji".Ono sto je rahmetli Bajro ostavio iza sebe je neprocjenjivo blago za Krajinu i nasu BiH.

<{POST_SNAPBACK}>

Ima dosta njegovih ucenika koji ce nastavti svirati, ali evo bas sam cuo neki dan da UNUK od Bajre Redzica profesionalno svira i da ce nastaviti njegovm stopama. !

Meni je najljepsa "U Stambolu na Bosforu"

U Stambolu na Bosforu bolan pasa lezi
Dusa mu je na izmaku, crnoj zemlji tezi
Molitva je njemu sveta pa mujezin s minareta uci na sav glas
Allah ilallah, sellam alejkum

Kad ste vjerno sluge moje sluzili moj harem
Neka od vas svaki uzme jednu zenu barem
Iz oka mu suza kanu pa na minder mrtav panu stari musliman

Kad je cula pasinica za tu tuznu vijest
Da se pasa preselio na ahiret
Iz oka joj suza kanu pa na minder mrtva panu ljubav pasina

Sevdalinke inace djeluju opustajuci na mene i slusam ih kad se zelim totalno odmoriti i psihicki i fizicki...

ja volim sevdalinke,a najvise kad sjednem sa mamom tatom i njihovim drustvom ,pa kad se zapijemo,ala...
pretproslu novu smo slavila familijarno tj,moji roditelji njihovi prijatelji i njihova djeca,nije mi ljepse bilo odavno,,sto bi rekao Ado,moja aida kako nam nece biti dobro kad smo ko mali bili uspavljivani sa onom NE SILAZI SA CARDAKA...

al najvise me ujeda ona...O JESENI TUGO MOJA...

bez sevdalinke sam nacisto lud ,a volim i da zapjevam ponekad ,mada to nije svakome prijatno slusati pa se trudim da kad imam zelju da zapjevam budem sam :D:D :D

Morat cu sta staviti za download :D

<{POST_SNAPBACK}>

Ja samo od sevdaha slusam Safeta Isovice, ako ti sta Muki treba od sevdaha javi se imam ja toga doooosta :D:D .
Omiljena pjesma mi je "Bosno moja poharana".

E ovako.
sevdah mi je nesto najjace na svijetu
nema svadbe bez sevdaha, samos to ove nove pivaljke prije nauce onu pjesmu gacice neg Moj Dilbere.
to mi jaaako smeta.

e sada, ono sto nisam mogao a da ne primjetim i da mi ne zasmeta, to je Mostar Sevdah Reunion i pjesma Cudna jada, koja je naravno obrada jel Himzine Cudna jada od Mostara grada koja je recemo identicna, ali su rjeci isprmjestane.
halalite ljubitelji MSR, mislim, i meni su dragi ali premjestanje rjeci u sevdealinkama dovodi nas u konfuziju :(

Ma nema bez sevdaha nista, to vuce svakog Bosanca, pogotvo ona "Emina" jer najljepsa :D zatim, "Snijeg pade na behar na voce" i "Sjecas li se hanuma".

Ma nema bez sevdaha nista, to vuce svakog Bosanca, pogotvo ona "Emina" jer najljepsa  :D  zatim, "Snijeg pade na behar na voce" i "Sjecas li se hanuma".

<{POST_SNAPBACK}>

slazem se, sve su sevdalnike lijepe , al brete ova "Emina" i "Snijeg pade na behar na voce", najbolje su .

Pozdrav

Zvjezda tjera mjeseca za goru ga otjera... Moja omiljena sevdalinka....
Odmaraju dusu...

<{POST_SNAPBACK}>

svidjaju mi se sevdalinke, ali nisam neki ljubitelj, ono slusam hip-hop i nisam bas neki ljubitelj stare bosanske sevdalinke, ali zna se ponekad naci koja pijesma od safeta isovica, kada sam dole u bosni pa ono malo se napijem pa valja poslusat.. sada da ne glumim ovda kak sam ja neki hip-hoper da samo gruham rap!!! Ne ipak se drzim nase muzike i nasih obicaja.. ali et sto se mene tice ima dobrih sevdalinki, a najvise mrzim onu TAMBURALO MOMCE UZ GITARU (hehe)
a najvise volim O SAFETE SAJO mislim da se tako zove... :)

nema nista bez dobre sevdalinke

sevdalinke slusam vako kad se zazelim bosne :( neke me sevdalinke na cazin i na stare dane podsjete :(

ja pravo gotivim sevdalinke. jednom sam kod tate u autu slusala jednu sevdalinku ide nesto
"kad se smijes mila kceri smijat ce se s tobom svi
a kad budes zaplakala plakat cemo ja i ti"
to je nesto najbolje sto sam cula....
volim i obrade od Mostar sevdah reunion posao su savrseno odradili, narocito obrada Cudna jada od Mostara grada

Danas sam bas u sevdah raspolozenju... Himzo Polovina je legenda...

Ehlimana

Svakog dana pjesma se cuje
iz male cvjetne avlije
ko da nekoj jade lijeci
bol odjekuje

Kada sam jutros prosao tuda
pitam ko u njoj stanuje
u toj kuci Ehlimana
za dragim tuguje

Zbog ove njene zalosti
prolaze dani radosti
sada se vise ne cuje
Ehlimanin smijeh

Ehlimana, Ehlimana

Bijese jedan zidar mladi
u tudje ode krajeve
i dok drugim dvore gradi
ona samuje

Od dragana pisma ceka
sama sa sobom druguje
dan za danom ona se nada
jer mu vjeruje

Pjevaj lijepa Ehlimano
pjevaj o tuznoj sudbini
svi cemo stati
svi cemo pjesme tvoje slusati

Ehlimana, Ehlimana, Ehlimana

:D :D :D

slusam sevdah samo nekad i to jednom dvaput u godini dok rakijam na uni sa drustvom pa upalimo malo a vako rijetko kad sta ja znam nisam neki bas extra ljubitelj te mjuze... ne privlaci me kao techno hehehe :D

poZz

[quote name='Robin_Hood' post='61353' date='May 4 2006, 00:25']hmm dok sam bio manji,mislio sam da je to najveca glupost na svijetu slusate sevdalinke,a sad eto ne mogu reci da ih volim mnogo ali fino ih je cuti,tacno imaju ono nesto "bosansko " u sebi.
ma samo kad cujes Snijeg pade na behar na voce... ili ona Bajram dodje....
ma straha je to :)[/quote]

Jes, haha nisam jedina sto je nekad mislila da je to najveca glupost.. sad imam sasvim drugo misljenje o tome, vise volim sevdalinke nego ove sad gluposti sto izlaze na markt..

Hmmm mislim da su sevdalinke nas zastitni znak i da se be trebamo toga sramiti vidio sam par puta nekome se to kao gadi ti bi rekao da je iz Parisa...najbolja sevdalinka Mujo kuje :D

himzo polovina d ledzend..!

oooooooooo vidi babinog muzikanta
hehhehe
jedna od najbolji sevdalikni
bosno moja