Jump to content
Sign in to follow this  
denoM

Stvaranje I Stvoritelj

Recommended Posts

OK, svi znamo da se nismo sami stvorili i mislim da i ne pusimo pricu o velikom prasku i nastanku od velikog nistavila.
Da bi nesto stvorio, moras vec biti stvoren, sto nam odmah govori da se nismo mogli sami stvoriti niti je iko u stanju to uciniti.Jel tako?
A sada pitanje :
Ako je Bog stvorio covjeka a taj covjek drugog covjeka i tako u nedogled, kako to da Boga niko nije stvorio?
Covjek je do sada dokazao da je za stvaranje potrebna vec neka egzistencija.
Kako onda mnogi tvrde da je Bog sam sebe stvorio ili da je nastao iz NICEGA ?

' date='Apr 26 2006, 12:51']OK, svi znamo da se nismo sami stvorili i mislim da i ne pusimo pricu o velikom prasku i nastanku od velikog nistavila.
Da bi nesto stvorio, moras vec biti stvoren, sto nam odmah govori da se nismo mogli sami stvoriti niti je iko u stanju to uciniti.Jel tako?
A sada pitanje :
Ako je Bog stvorio covjeka a taj covjek drugog covjeka i tako u nedogled, kako to da Boga niko nije stvorio?

<{POST_SNAPBACK}>

evo odgovora na tvoje pitanje i nadam se da ce biti dovoljno!!!!!! :D

PRICA O MUDROM DJECAKU !

Prije mnogo vremena, za vrijeme tabiina, Bagdad je bio veliki islamski grad. U stvari, bio je kapitolijum islamskog carstva i zbog mnogih ucenih ljudi koji su zivjeli tamo, takodje centar islamskog znanja.
Jednog dana, tadasnji rimski imperator je poslao svog glasnogovornika u Bagdad sa, nista manje, nego tri izazova za muslimane i njihovo znanje. Kada je glasnogovornik
Rimljanin se obrati djecaku time sto mu ponovi prvo pitanje:

OK, svi znamo da se nismo sami stvorili i mislim da i ne pusimo pricu o velikom prasku i nastanku od velikog nistavila.
A sada pitanje :

<{POST_SNAPBACK}>

posto nije religija pa necu odmah biti proglasen heretikom ....

Mora postojati neka stvaralacka sila od koje je sve poteklo. Pogledaj samo savrsenstvo oko nas i vidjeces da mora postojati "nesto" od cega je sve poteklo i nastalo. Tesko pitanje i nedokucivo za ljudski mozak. Cak je i einstein pri smrti zbog svoje kvantne teorije i heisenbergovog principa neodredjenosti i kaoticnosti patio zbog toga jer ta teorija odbacuje determinizam i ono u sta je einstein vjerovao. U boga odnosno silu koja upravlja svime i da upravo zbog tog savrsenstva se sve moze predvidjeti na svijetu.

A sada pitanje :

<{POST_SNAPBACK}>

Prvo, konstatacija "da bi nesto stvorio moras vec biti stvoren" je netacna.-jer prvog covjeka nije mogao napraviti covjek.

Drugo, tvoje pitanje "ako je Bog stvorio covjeka a taj covjek drugog covjeka..."-je kontradiktorno, jer ako je Bog stvorio prvog covjeka, onda je On stvoritelj, a covjek stvorenje.
Iz toga zakljucujemo da je Bog morao dati svom stvorenju(covjeku) moc da se on moze dalje razmnozavati na svoju zelju, a opet uz pomoc i volju Boga(jer ne napravi svaki covjek dijete kad pozeli neg kad mu Bog odredi).
Dakle covjek ne stvara, on se razmnozava u svoju vrstu(nemoze covjek oploditi zenu i da se rodi ptica).

Trece, oni sto tvrde da je Bog sebe stvorio, nemaju pojma o Bogu, Bog nije nigdje rekao da je on stvoren, vec da je oduvijek postojao i bio i da je vjecan(ono sto nema pocetka nema ni kraja)

Cetvrto, kazes dokazano je da je za stvaranje potrebna egzistencija, pa ona duhovna egzistencija je postojala oduvijek kao i Bog.

I naposljetku, kako to da je Bog bez pocetka, ostaje tajna za nase male mozgove koji to nisu u stanju shvatiti, to samo On Sveznajuci zna, a mozda i onaj kome je On dao da shvati.

A sada pitanje :

<{POST_SNAPBACK}>

pogledaj ovdje mozda nadjes pravi odgovor....!!!! :D

Prvo da odgovorim budi jer vidim da me zeza puno ..... Joj ovih budista. :rolleyes:
Temu nisam prepisao sa forum.hr,iako i taj forum cesto prelistam.
Ideju za ovu temu sam dobio kada sam jednom ostisao na kurs sto se odrzava svake Nedjelje u Gimnaziji Cazin.
Profesor je govorio o tom postanku i stvaranju pa me samo interesovalo vase misljenje.
Happy ?! ;)

kazes dokazano je da je za stvaranje potrebna egzistencija' date='[/quote']

putnik kaze kako je neko kazo da je nesto dokazao i da je za stvaranje potrebna neka vece egzistencija!

DeNoM pita koje to dokazao!!

DeNoM sebi daje sam odgovor i kaze kako je to covjek dokazao!!!

ovo bi moglo biti zanimljivo! :D

Putnik je rekao:
"Cetvrto, kazes dokazano je da je za stvaranje potrebna egzistencija,pa ona duhovna egzistencija je postojala oduvijek kao i Bog."
A ja sam pitao ko je dokazao da je duhovna egzistencija postojala oduvijek kao i Bog.
.......................
Drugo.
Kazem otprilike,ne znajuci 100% da ce ostati misterija.
Pretpostavljam da niko nece doznati pravu istinu o Bogu prije smrti a mozda ni poslije ali zar je jedna pretpostavka da nesto ne mozes uciniti dovoljan razlog da odustanes?
......................
Kazes:
"ako je nastao iz nista ili nicega...koje stvorio to nista ??"
To bi bilo isto kao kad bi ja tebe pitao ko je stvorio nesto sto jos ne postoji.
Nista je samo odsustvo necega.
......................
Ono sa brojevima u nekim sitvacija i dodje tako kao sto kazes.
Ali htio sam samo reci da je taj,navodno,mudri djecak postavio veoma glupo pitanje i dao nedovoljno dobar primjer.

Kazes:
"ako je nastao iz nista ili nicega...koje stvorio to nista ??"
To bi bilo isto kao kad bi ja tebe pitao ko je stvorio nesto sto jos ne postoji.
Nista je samo odsustvo necega.

<{POST_SNAPBACK}>

ja sam nasao odgovor na pitanje ...odi na forum.hr ..naces i ti deno! :D
ipak ono nista nije nista!

Bog nije nastao iz nicega, On nije nastao, On je uvijek bio, nema pocetka ni kraja.
A kakav hoces dokaz za duhovnu egzistenciju?

Mozda samo da se upitas ko je pokretac tvoga zivota. Sta to cini da ti zivis?
Ako mislis da je srce, nije nijedan organ nemoze sam sebe pokrenuti i raditi neprekidno npr60 god.
Znaci nije ni srce, jer da je ono onda bi to srce i kad ga izvadimo iz tijela covjeka i dalje bilo zivo i radilo npr.60 godina.
Dakle , nesto drugo, a za nas nevidljivo pokrece i srce.
Jel dovoljan dokaz da postoji nevidljivo, duhovno??

a mislitel dal smo jedini u svemiru,i dal oni razglabaju ko je stvoritelj,o ovome je tesko pricat i sami to znate,ali lijepo je vidit misljenja necija,mislim dja eto sve do duhovne strane covjeka.cast svakom ali eno sad americki naucnici dokazali daje covjek nastao u africi,budalestina ziva,ja mislio da ce reci da je u americi nasto ali eto u africi :lol:

[quote name='haloperidol' post='159567' date='May 6 2007, 20:37']Ma nema boga sta vam je ! :[/quote]

ali zato postoje ljudi kao ti :D

p.s

ionako si proslost...

[b]zrak,vidis ga?[/b] garant ne al vjerujes da postoji...il udises barut :D
cudan je ljudski um,vjeruje samo u ono sto vidi :D

ne trebam Ga vidjeti da bi u Njega vjerovao,vidim Njegova djela,
ono sto niko sem Njega nije mogao stvoriti....

u slucaju da kazem da sam Ga vidio ti mi opet nebi vjerovao jer zivis u ubjedjenju da On ne postoji,
al opet tvoje pitanje "jesil ga vidio" znaci da vjerujes da postoji nesto no um ti ne moze razluciti sta je to....

p.s

bice bolje sutra kad se ponovo rodis s novim ubjedjenjima,vjerovanjima i sumnjama...

[quote name='haloperidol' post='159583' date='May 6 2007, 20:22']jesi'l ga vidio ?[/quote]

Jedan najjednostvaniji primjer, hajde ti nama dokazi da imas razum!!!??? Ne organ mozak, nego razum, intelekt! Na osnovu cega mi znamo da ti imas razum? Ne vidimo ga, znaci ne postoji! Ako cemo vec od te konstatacije! PA ces doci do jednog lijepog zakljucka! Nikad za sebe ne bi rekao da nemas razuma, a niti mozes dokazati da ga imas! Kako mozes onda tvrditi da nema Boga, a Bog je prisutan svuda oko nas!!! On samo kaze: Budi! I ono biva!

Postoji x knjiga na temu dokazi Bozije egzistencije, treba se malo prvo iscitati prije nego se zadje u diskusiju, haloperidol! ;)
Najjednostavniji primjer i dokaz Allahove egzistencije je otisak prstiju covjeka! U Kur'anu se lijepo kaze da svaki covjek ima razlicit otisak prstiju, a nauka je to "skoro" dokazala, sto nam ukazuje na autenticnost Kur'ana, a kako je on objavljen od Allaha dz.s. preko meleka Dzibrila Muhamedu s.a.v.s. nepobitan je fakt postojanja Allaha dz.s.

Zatim... <dovoljno je pogledati svijet, kosmos, kako na savrsnen nacin funkcionise, raspored planeta, smjena dana i noci... Da se ljudi pitaju, neki bi vjerovatno htjeli da je uvijek dan, a neki bi hjteli dan je uvijek noc, sto naravno nije moguce, dan i noc imaju svoje prednosti i uloge i Allah je savrseno uredio, dan za rad, noc za odmor (bar bi tako trebalo da bude :D).
Takodjer, smjena godisnjih doba, svako ima svoje karakteristike i tacno je uredjeno onako kako treba, pa kolika je milost kisa, koju Bog spusta da bi usjevi rasli i napredovali, da bi zemlja se natopila, itd.

Uzmimo i primjer pcela, kako savrseno sve funcionise u njhovom "svijetu", kako se na velike daljine sporazumjevaju posebnim jezikom, a ljudima ne vrijedi nista danasnja tehologija da bi se razumjeli medjusobno, ni mob, ni net, ni ista, ponekad zaista nismo u stanju naci zajednicku rijec i kompromis!

Mravi, cijeli dan rade neumorno i kome se oni zale? Da li oni strajkaju ili traze vece plate!? By the way, nije smijesno! :huh: Medju njima vlada ravnopravnost, Allah je savrseno takodjer uredio njihov "svijet". Sto je god zla i nepravde, dodje od covjeka, covjek radi nered na svijetu! CAk i onaj hajvan je pametniji ponekad od covjeka, jer radi onako kako mu je Allah naredio, jedino se covjek "nasao pametovati" da nije dobro ono sto je Allah naredio! Da radimo onako kako stoji u Kur'anu, ne bi bilo problema, ali covjek je grijesan, zaboravan i cesto zatvara oci pred nekim cinjenicama, i samo zato sto ih ne moze objasniti on ih negira! Pa ljudi moji, postoje neke stvari koje se ne vide, koje zna samo Bog, ne bi se zvala VJERA kada bi se sve znalo i vidjelo! Svakodnevno vjerujemo ljudima oko nas, zar je problem vjerovati Onome koji nam jedini ne zeli zlo i upucuje nas na pravi put, pomaze kada Ga zovemo, pa i onda kada Ga zaboravimo, smiluje se nas, a covjek nakon svega ima jos hrabrosti ne vjerovati i govoriti da nema Boga! :o Tesko takvima!

Dokazi su svuda oko nas, onaj koji zeli vjerovati neka malo razmislja, onaj koji ne zeli vjerovati, donesi mu sve dokaze pod nos i dalje ce tvrdoglavo tvrditi da nije tako! :rolleyes:

[quote name='haloperidol' post='159606' date='May 6 2007, 23:30']Statistike kazu da ljudi da danas sve vishe prelaze na ateizam jer vidie na sta svijett lici..[/quote]

ako mozes da navades gdje si citao te statistike ... jer ja sam bas naprotiv citao druge statisticke podatke ... suprotne tim tvojim ... kako danas ljudi sve vise traze utociste u vjeri ...
a sada o postojanju Stvoritelja (pomeni Allaha dz.)... sve sto bih rekao ponovaljao bi ono sto je Hugolina napisala ... ali da dodam jos nesto ... citao sma knjigu sa naslovom Biblija;Kuran i nauka ... u knjizi su uporedjivana naucna dostignuca i kako su to objasnjavale ove dvije Knjige ... puno toga sto je nauci trebalo da otkrije u skoro virjeme sto je Kuranu stojalo vec 1400 godina ...

[quote name='haloperidol' post='159606' date='May 6 2007, 23:30']Da su ti rekli kad si bio mali konj je bog ti bi filozofirao o nekakvom konju![/quote]

vjerovatno da bi!
no zaboravi sad na to,znam ja ono sto trebam znati,imam razum kojeg ti ne vidis!
ti i dalje vjerujes u ono sto vidis

[b]aj mozganja khkhk[/b]

ako napisem na zidu [b]" haloperidol je konj"[/b] ti bi trebao vjerovati onda u to jer vjerujes u ono samo sto vidis khkhkhkkh
a ono sto bi u tom trenutku vidio bi bio veliki grafit kojeg bi ja s merakom nacino,bil vjerovao sad u ono sto vidis?

[i]vjeruj u Onog kojeg ne vidis,Kojeg tvoj i moj maloum ne mogu spoznati![/i]

:)

///citat
[i]Jedan najjednostvaniji primjer, hajde ti nama dokazi da imas razum!!!??? Ne organ mozak, nego razum, intelekt! Na osnovu cega mi znamo da ti imas razum? Ne vidimo ga, znaci ne postoji! Ako cemo vec od te konstatacije! PA ces doci do jednog lijepog zakljucka! Nikad za sebe ne bi rekao da nemas razuma, a niti mozes dokazati da ga imas! Kako mozes onda tvrditi da nema Boga, a Bog je prisutan svuda oko nas!!! On samo kaze: Budi! I ono biva!

Postoji x knjiga na temu dokazi Bozije egzistencije, treba se malo prvo iscitati prije nego se zadje u diskusiju, haloperidol! ;)
[b]Najjednostavniji primjer i dokaz Allahove egzistencije je otisak prstiju covjeka![/b] U Kur'anu se lijepo kaze da svaki covjek ima razlicit otisak prstiju, a nauka je to "skoro" dokazala, sto nam ukazuje na autenticnost Kur'ana, a kako je on objavljen od Allaha dz.s. preko meleka Dzibrila Muhamedu s.a.v.s. nepobitan je fakt postojanja Allaha dz.s. [/i]
///kraj

Naucne

Da se nadovezem na tvoj post, Comf...

Kazes da ovo nije religijska tema, a pogledaj ovo, tema glasi "Stvaranje i Stvoritelj" pa kako sad neko da odoviji raligiju iz toga, ako neko na taj nacin objasnjava i gleda postanak svijeta! :rolleyes: Ako je ista pogresno, onda je tema stavljena u pogresan podforum, a ne trebaju se brisati niciji postovi, jer svako ima pravo da iznese svoje misljnje, dokle god se ne vrijedja druga osoba.

Idemo dalje...

Spomenuo si Egipcane, njihovu kuturu, piramide, umijece gradnje itd. A u sta su oni vjerovali? Gdje su ti Bogovi sad, zasto se i danas ne grade piramide, ako su oni zasluzni zato... Hoces da kazes, da se s vremenom mijenjaju i Bogovi?! Da ih ima vise?! Mislis da se dosad ne bi "posvadjali" i da ne bi rat izbio medju njima? Ako cemo vec malo na ironican nacin da se igramo rijecima... Piramide su napravili ljudi, ne Bog, pa ako ti mislis da je njima snagu ili to umijece pokazao Bog, znaci da ipak vjeruejs u tog nekog Boga, tako ispada iz tvoje tvrdnje.

Zatim, spominjes dogmu! Dogma je karakteristicna za krscanstvvo i Srednji vijek, ne za Islam, crkvena vlast je spaljivala ljude na lomaci i unazadjivala nauku, jedino su svestenici imali pravo da pisu, i jedina kjnizevnost su bile biografije (u kojima se opisivao zivot crkvenih velikodostojnika i raznih istaknutih licnosti), hagiografije (zivotopisi svetaca) i ljetopisi/hronike, gdje je sve bilo potcinjeno crkvi, nista drugo nije dolazilo u obzir!

Zelim ukazati na to da je BOG JEDAN! Ne osporavam nicije vjerovanje, a svoga se drzim i pokusavam svoja gledista i razmisljanja iznijeti, bar jednim dijelom... DA postoji recimo eto, MAjka BOzija, Duh i Sin, hmmm, nesto mi tu sumnjivo! :rolleyes: Imala sam jedan razgovor sa jednom casnom sestrom, pa sam je pitala kako vjeruju u Sveto TROJSTVO, kaze ona pa to ti je kao kad imas tri svijece i spojis ih, pa dobijes jedan plamen. Ja sam onda rekla, recimo jedan covjek moli za kisu, drugi za sunce, treci za snijeg, ili dan, noc i suton, mozes li to troje spojiti da dobijes jedno? Razgovor je bio zanimljiv bas i svaki put nije znala da mi da adekvatan odg, na kraju se okrenula i otisla... Opet kazem, nije mi namjera nekog uvrijediti i sl, samo iznosim misljenje, a Bogami i cinjenice...

JA pokusavam objasniti nastanak svijeta sa gledista Islama, jer je to ono u sta ja vjerujem. Mislis ti da bi kosmos mogao da funkcionise da nema neke VISE SILA koja to sve pokrece, jedan VISI UM, koji svim tim upravlja... Ostavi biljku bez vode i svjetlosti, pa ce uginuti, a sta je jedna mala biljka nasuprot svemiru? Ostavi kosmos cijeli bez neke kontrole, pa ces dobiti jedan lijepi vatromet i u sec nema vise ncega, nix, sravnato sve... Nije moguce da to tek tako samo stoji i savrseno funkcionise, a znas da covjek nema ni najmanjeg uticaja na to... Ovo sve se zakljucuje zdravim razumom, to religija ne namece, nego navodi kao primjer. ISlam nije religija nasilja, vec tolerancije, Islam nikog ne nagoni da vjeruje, ako sam ne pozeli.. Sad je druga stvar sto pojedinci zloupotrebljavaju vjeru u druge cinove losih namjera!

Ja nemam odg za kugu, lijek za sidu, zasto se radaju retardirana djeca, zasto se ratuje, ali mogu reci ovo... To je sve Bozija kazna! Nije sida se pojavila slucajno, kao ukras, nego zato sto se svijet izopacio i odudara od svih moralnih i normalnih normi, to je posljedica ljudskih djela...TAko je i sa svim drugim!
Kazi ti meni, kad te neko iznevjeri, pa mu oprostis, da li ces mu i drugi oprostit? Iznevjeri te drugi i treci put, pa mu ti opet oprostis? Dokle mislis da bi tako unedogled?! Neko ne bi oprostio ni jednom! Ovo je smao banalan, primjer, nevezan za tebe nesto Comf.TAko je I Allah dz.s. slao je objavu ljudima, POslanike, pozivao ih u ISlam, pozivao ih je vise puta, slao im dokaze, jesi li upoznat sa mu'dzizama POslanika?! Mozes li ih poreci? Pa kada ljudi i nakon dokaza i nakon obajve i nakon bezbroj puta lijepog pozivanja u vjerovanje, nisu htjeli da prihvate ISlam, tad je Allah slao na njih svoju kaznu, ne zato sto mu je "bilo dosadno ili mu se cejfnulo tako". To bi bio moj odg na ono tvoje "genocidni Bog"... :rolleyes:
Ljudska gloopost i pohlepa nema kraja, ljudi su krivi za ratove i sve sto je s tim vezano, i mucenja i logori, i ratni zlocini, sve je djelo ljudske ruke! Covjek ima pravo pravo izbora, pa ako je to izabrao, njemu na dusu, Bog na to nije tjerao, zasto da krivis Boga, kad on nije rekao haj uzmi pusku i pucaj redom. :rolleyes: Ako bi sad rekli, zasto onda nije pomogao ljudima ako postoji zasto je sve gledao skrstenih ruku?! E, zasto niste molili? Zasto ne vjerujete da ima Boga i kad je lijepo, ne samo kad zagusti, pa se sjetite pojma "BOGA"... sve se desava s razlogom, ne treba povrsinski gledati stvari...

Kazes da ne gledam sa drugih aspekata...
Nije tacno, jedan mali milion knjiga sam procitala ne samo na ovu temu, nego inace o svemu, pa sad, ne mora znaciti ako imam cvrsta vjerska uvjerenja da imam zatvorene vidike. Allah kaze: "Citaj u ime Gospodara tvoga koji stvara, stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." JAsno je da Islam vjera znanja, i mnogo je zablude danas u svijetu kako je to vjera koja "najvise zabranjuje", a da se malo zadje u njene pore i izuci njen dublji smisao, nema te duse koja se ne bi mogla oteti Islamu, jer svala dusa tezi svome Stvoritelju!
Krscanstvo je cak strozije, uzmimo primjer braka, kada se vjenca djevojka u crkvi, nema pravo da se razvodi u krscanskoj vjeri, a u islamu ima pravo cak i na odstetu. Uvijek se smatralo kako islam na ruzan nacin tretira zenu, a ustvari sve ide u njenu korist. Znas li da je Poslanik s.a.v.s sam prao svoj prljavi ves kada bi dolazio kuci, pa kada ga zena pitala zasto to radis tako umoran, rekao je zato sto ne zelim nikoga da opterecujem, svako je duzan sam za sebe da se brine ako moze. Danas bi ga ljudi nazvali "papak" :rolleyes: Pa je sa svojom zenom Aisom isao u pustinju da se utrkuje, i pustio je da pobijedi, znao je za salu, bio je normalan covjek kao i svaki drugi, i primjer svima nama, ja kazem opet, ko zeli vjerovati, on ce i tragati, a ko ne zeli, laicki ce nijekati sve, a ustvari bjezi od istine...

KOliko je filozofa i naucnika iz islamskog svijeta... Evo primjer filozofije, bila su tri pravca
1.skola filozofa naucnika (Kindi, Farabi, Gazali, Ibd Sina, Ibn Rusd)
2.filozofija iluminacije (Suhravardi)
3.sufijska skola (Ibn Arabi)
Jesi ti citao njima? NAjgenijaniji islamski filozof Ibn Sina, cifra njegovih djela prelazi 250, pisao je o svemu pa i o egzistenciji Boga... Otkud poticu brojevi kojima se sluzimo, koliki je doprinos astronomiji, geometriji, matematici, i mnogim drugim znanostima donio Islamski svijet...

Izucavala sam ja i druge filozofe, inace to mi je drago podrucje :D Nitcheovog "natcovjeka", pesimizam Sopenahauera, Hegelov sistem filoz., Kanta i ostalu druzinu, sve to stoji, filozofirat ce se o postanku sve do kraja svijeta, i treba da je tako... A ja sam smisao postanka vec nasla... I u svakoj folozofiji ima malo istine, svaka ima drugaciju interpretaciju, ali u biti se sve svodi na isto. Da ima nesto ili neko ko sve pokrece, da ima neki razlog, neka sila, ono nesto, za tim se traga od pamtivijeka, moje traganje je zavrsilo kada sam izucila Kur'an, a za vas dragi forume, ne znam... svako ima pravo na svoju interpretaciju i filozofiju...

Ovaj, sta reci, hehe... To je ukratko :D

p.e.a.c.e

[quote name='Comf' post='160495' date='May 11 2007, 22:24']Koristim javni ra