Jump to content
Virus

Narodnjaci

Recommended Posts

jedan moj kolega bi rekao : nema muzike bez harmonike ;)

<{POST_SNAPBACK}>

I kad otvore temu, da li nam forum donosi neke koristi :)

evo, covjek nam dodje ovdje prica o muzici i kako nastaje a mi ga napadamo.

umjesto da mu pokusamo dat odgovor, "mi" se branimo djecijim fazonima :)

Ja sam vaktile "radio" sa muzikom, tj pirat zivi bio, przio sve i svasta, tako da sam sve i svasta slusao, ali otkako sam sa djevojkom prekinuo, prestao sam slusat narodnjake, i vise se bacio na rap muziku i ovu, sada neznam bas u koji cete zanr strpat Linkin Park, Bizkite nightwish i sl ali sam se na njih navukao, jer svaki narodnjak baca u depresiju.

eno jedino dj krmak ne baca (cjelo selo smrce bjelo)

vjerujte mi da sada kad zelim odmorit zivceke, nema vise halida i sl, nego davaj malo marchela ili linkica :)

pa prje je i mogla se slusat narodna dok nije dosao ovaj turbo folk,i nepjev se vise o srcu u pjesmama nego o sexu i tome kako je ona ostavljna dacu mu sve dodzi i uzmi me ma sramota,nasto se svela ta muzika,al cure pogotovo to kad pocnu citirat,eno vidim na mircu samo pjevaju neku pjesmu PAMTI KOZA,pa zar to nije glupost,nasto su se to svele pjesme koja budala to pise,.kako mogu sebe naci u tim rijecima ikako,..

,Jul 20 2006, 15:02]I kad otvore temu, da li nam forum donosi neke koristi :)

evo, covjek nam dodje ovdje prica o muzici i kako nastaje a mi ga napadamo.

umjesto da mu pokusamo dat odgovor, "mi" se branimo djecijim fazonima :)
Ja sam vaktile "radio" sa muzikom, tj pirat zivi bio, przio sve i svasta, tako da sam sve i svasta slusao, ali otkako sam sa djevojkom prekinuo, prestao sam slusat narodnjake, i vise se bacio na rap muziku i ovu, sada neznam bas u koji cete zanr strpat Linkin Park, Bizkite nightwish i sl ali sam se na njih navukao, jer svaki narodnjak baca u depresiju.

eno jedino dj krmak ne baca (cjelo selo smrce bjelo)

vjerujte mi da sada kad zelim odmorit zivceke, nema vise halida i sl, nego davaj malo marchela ili linkica :)

<{POST_SNAPBACK}>

da ibro sve je to ok, ali mislim da ce Comf odgovorno tvrditi da linkin park i bizkiti nisu nista bolji od turbo folka jer udare dva akorda, izimksaju to na kompu i eto muzike... tako da se cuvaj sta govoris, da ne bi sudili kako si muzicki nepismen:)

i jos nesto... ja mu ne pokusavam dati odgovor jer on je u pravu. Comf tvrdi da je narodna muzika (pogotovo u novije vrijeme) ... ustvari da narodna muzika NIJE muzika... i govori o njenoj nekvaliteti... i ja sam vec gore rekao ja se sa njim slazem, ali opet cu je slusati jer ne znam zasto u mom mentalnom sklopu neke sinapse su se povezale tako da na zvuk narodne muzike reaguju i daju organizmu zapovijed da pocne luciti serotonin (hormon srece) i onda se ja dobro osjecam. a sta drugo covjeku treba nego da se dobro osjeca :D

@comf

uzo sam d. koprivnu za primjer, nisam znao da si od tamo a mujo je isto ime sto sam nako izabro.

da ti imas tu mogucnost, ali sta ce mujo kad je iso 4 godine u skolu da on razumje engleski

ja sam tebi samo sceo reci, da muzika je velika i da ima svakve muzike. Ako si ikad sluso GOA ili Drum and Bas to je samo elektronska muzika nekad koji vokal tu i tamo nema nikvi instrumenta nek sve computer radi. A ta muzika je urpavu sada u najvecem trendu sto se tice muzike. Pa DJovi cjele arene pune sa tom muzikom u amsterdamu naprimer, narod samo plese i skace.

Svak ima svoje, svak ima muziku u kojoj se moze opustiti. Problem je u tome, da "kvalitetna" muzika tako kako je ti zoves, nikad nije popularna ti bendovi slabo zaradjivaju i ako dosta tim grupama pare nisu na prvom mjestu jel rade muziku iz zelje a ne zbog para ali ipak je tako.

Znam ja kakav je to trud, svirati sam instrument, pisati pjesme a jos pogotovo na vecem nivou. Moje kolege imaju bend i znam koliko se trude zbog toga, koliko puta treniraju da bi koncert napravili ili snimili kavku cd. Ja znam da je to frustacija za puno bendove, jer oni se trude da naprave sto bolje pjesme i muziku a na kraju dodje covjek napise tekst "hajde mala da pravimo lom" i satim vise para zaradi nek taj bend u cjeloj karjeri.

A to za alkohol i drogu, pa u kojom zenre se to najvise trosi ... Ako si ikad gledo kakav dvd od ti bendova sto su oni snimali vidjo bi sta se radi iza kulisa i bine. Kako ljudi vilene, lome i svasta rade. Mozda nisi imo dosad priliku da odes na kakav festival, ali imo sam ja, bijo sam rock im park i bijo sam ovde kod mene bude svake godine takav festival. Pa to ljudi samo piju, povracas po cjelom kampusu a na bini svira guns&roses.

Nemozes ti meni reci da postoji samo jedna muzika i to je to. Muzika ti je velika ko sto sam vec reko, ja kad uzmem dvi klipe i udaram u sto to je vec neki ritam i eto muzike ... zato kazem, slusaj ono sto se tebi svidja, ne ocjenjuj narod po tom sta slusa i uzivaj.

a sad jedan tekst od sabana, da vidis da ima i takvi pjesama malo o zivotu sto se brinu ;)

Isto kao nekad hrast olist'o stari
gledam, ptica uci mladunce da lete
siromasni besmo otac, ja i majka
kad sam kraj njih rast'o ko jedino dete

Lijepi dani mog djetinjstva
malo hleba, al' gladan ne ostah
znam sta znaci nemat', navik'o sam tako
i sve sto sad imam
uvek mi je dosta

Isao sam s majkom u obliznju varos
zastajao sam cesto pred izlogom skupim
divio se tada klikeru od stakla
i mastao uvijek kad cu da ga kupim

pA saban saulic je kao mozzart,covjek ima pjesme koje nece umrijeti isto,a vec ovo novije je malo prezaceralo sve..

@comf
ja sam tebi samo sceo reci, da muzika je velika i da ima svakve muzike. Ako si ikad sluso GOA ili Drum and Bas to je samo elektronska muzika nekad koji vokal tu i tamo nema nikvi instrumenta nek sve computer radi. A ta muzika je urpavu sada u najvecem trendu sto se tice muzike. Pa DJovi cjele arene pune sa tom muzikom u amsterdamu naprimer, narod samo plese i skace.

Opijum za mase (ne

Pa cekaj Comf gdje si ti procitao da napdam rock??? citiraj me please....
samo sad kad si mi otvorio oci i kad sam napokon ugledao svjetlo i shvatio da slusam sranje osjecam se kao preporodjen...

@comf ne branim ja covjece nista, nek kazem sve ima svoje mjesto. Nemozes ti reci da ja slusam sranje, ako ja volim tu muziku to za mene nije sranje nek neka stvar uz koju ja uzivam, svoje slobodno vreme trosim ili sta ja znam.

Ja nebi nikad reko da je to sto ti slusas da je sranje. Za mene je to sasvim normalno da svaki covjek ima drugi interesa. Ti volis metal, izvoli slusaj ga cjeli dan ako zelis, lipi sebi poster po sobi ili uci tekstove napamet, sta me boli karo za tim. Ako ces popiti samnom preminger i naviti nam tu muziku isto nema problema. Sto ja moram svoj zivot okreniti prema muzici. Omladina se oblaci i zivi po tome sta slusa. Ako slusas hip hop, nosis lace goleme do guze, ako slusa metal, imas dugu kosu, nosis vecinom crnom, ako slusas nesto alternativno, imas lace razderate obuca neka sta ja znam ... ZASTO? Ako hoces da se druzis sa neskim moras slusati istu muziku imati isti stil ...

To ti je isto ko kad bi ja reko, igram non stop fudbal. Fudbal je kvalitet a Tenis je sranje, de vi sada svi igrajte Fudbal.

Hocu da kazem, da muzika je za mene jednostavno muzika. Koju volim slusati kad imam vremena, kad hocu da se opustim kad hocu da malo zaboravim stres od svega i tako to. Za svaki slucaj ima vrsta muzike.

Za tebe je muzika vise, vise od hobija vise od puno stvari. Normalno da bi ti mogo raspravljati o tome cjeli dan, zato postoje dosta muzicki foruma, dje mozes svaki zvuk gitare nekog gitariste komentirati ali nevredi ti nista, govoriti da je nesto sranje samo da dignes oto vise sto ti volis. Svak ima svoje!

Izvinite na mom pravopisu i gramatiki ...

Pa cekaj Comf gdje si ti procitao da napdam rock??? citiraj me please....
samo sad kad si mi otvorio oci i kad sam napokon ugledao svjetlo i shvatio da slusam sranje osjecam se kao preporodjen...

<{POST_SNAPBACK}>

Nisam mislio na tvoje komentare. Pogledaj

evo da se vratim na temu i tvoj citat!

Sve je to istina sta gore vise malo pise ... nemam sta reci protiv, kad isto tako misllim. Ali dosta toga nije 100%, jer ti muki luki huki sta ja znam kako se gore navedu, pa oni samo izabce jedan cd i za nji se nikad vise nista necuje. A vec starij pjevaci, kao serif konjevic, saban saulic, halid beslic i jos par nji, oni i posle 20 godina se slusaju i stare i nove pjesme. Znaci mora da imaju neki kvalitet u svojim pjesmama kad se toliko vremena drze gore. A prije cjeli orkestri su svirali za te pjevace, bez computera i mixanja sve uzivo ... a sada ako imas ljepsi glas izbacivas cd sa nekim tekstovima bezze a muziku computer izbaciva.

A teme od pjesama su velicinom iste pa i muzika, kad se taj zenre u toj temi bavi. Nije to samo u nasoj narodnoj muzici nek haman svugdje. I austrijska volksmusik se isto sve vodi na ljubav. Tako da je tesko nesto napisati sto nepostoji utoj temi.

To ti je evolucija te muzike. Napocetku bijo je sevdah, sa tamburom i harmonikom sada je elektronski beat. Napocetku su tekstovi za to vreme bili, ni u jednoj pjesmi nije bilo nesto o seksu bilo je tabu! Sada bome svak se svugdje kara i svakim pa i takve su pjesme. Ta muzika nam i pokaziva kakva je situacija i kakvi su ljudi. Seks sells ;)

Ja volim slusati narodnu muziku ali muziku koja ima smisla i koja se meni dopada i vjeruj mi da ima i u narodnoj muzici dosta fini pjesama (stari vecina) koje su kvalitetne i imaju smisla. A ima i novi pjevaca, eto Zeljko Jok. naprimer je muzicar pravi.

ne slusam dzigere...mogu poslusati neke narodne pjesme koje imaju dobar text...ne volim one drma trese...i te...mislicete da se foliram il nesto al svak ko se druzi sa mnom to zna...i zna da ne mogu podnijeti sabana ni one milu kitica,radu lackovica i ove sad novokomponovane sto krace to bolje...ona bunda od nerca,cijelo selo smrce bijelo...a joj ...radije bih da me ko mlatne stangom kakvom neg da slusam to...haj zivli:P

Biseri turbo folka:

Izvodjaci su razni

- Lazes kao pas, gledas me ko zver, stvarno nije fer.

-Sve, sve, sve, sve ces da mi das,al ja necu s tobom jer si mafijas.

-Daj zagrli me, daj daj daj, vodoravno a i uspravnooooo

-Ajde Jelo smrci belo, pa nek vidi celo selo.

-Plitak potok, a voda duboka??????

-Mala lezi tuku mitraljezi, ja cu na te, ne boj se granate!

-Ocu kuci da te vodim, ali ja sam izbjeglica nemam kuce boze boze
zar ja trazim nemoguce?

-Vetar duva kisa sipi a pod nama krevet skripi.

-Zbog nje su me zvali papak? ja to nisam znaoooo

-Jel te peku u daljini moje suze na haljini?

-Skocit cu sa sedmoga sprata, rodila mi zena a ja nisam tata.

-Moj se dragi u autu voza a ja jadna u sumi kod koza!!!!

-Kazu nismo par zato sto si podstanar?

-Uz malu pec i radio svasta sam joj radio.

-Sto na kafu zoves mene kada nemas samlevene!

-Nemoj da places na mom pragu da mi vrata ne povuku vlagu.

-Sta ce meni vencanje i zena kad sa tudjom zivim bez problema.

-Moja mala nema prednjih zubi, kad me ljubi jezikom me ubi!!!

-Ti ode na zeleno ja osta na crveno, rastavi nas semafooor.

-Neces cak ni pasulj da mi skuvas, a kamoli decu da mi cuvas.

-Da dogovor kucu gradi rek'o je nek'o,s tobom kako stvari stoje
temelj je daleko.

-Mala moja na vrh kola stani da te moje oko nanisani.

-Skini skini kosulju al nemoj brushalter ostavi bar nesto mala da
pocepa panter.

-Jedva cekam da sa'ranim majku pa u kucu da dovedem Rajku.

-Kuce laje a ja mislim ti si, otis'o si sarmu probo nisi.

-Ja te volim ja te obozavam, ja bih s tobom da se razmnozavam.

-Ja sam dama visokog morala, zato svoju nikom nisam dala.

-Alal vera mili moj, kad me stegnes joj joooj

-Izvukla si ciglu iz temelja ljubavi nase,
samo deca ostasebeton i malter
na srcu ti pise, stupovi od tuge se iskrivise
vaservaga kaze da samnom teras segu
dabogda dobila pesak u bubregu.
(Zidareva ljubav)

-Cveta cvece listaju banderre, ja te volim, ti si mi devojka! (????)

-Ispred kuce metar drva, ti si moja ljubav prva.

-Mala moja dodji da sviramo malkice, ja dok sviram ti mi skini
gacice.

-Ja sam svoju Raziju miniro, poginut ce ko je bude diro.

-Pletem dzemper, dzemper mi u ruci,dodji mala pa mi ga navuci.

-OOOO, otpala ti ruka ako drugu taknes oko struka.

-Otisoooo si e pa nek siii, nisi bio bog zna kako seksiiiiii.

-Nisam zgodan al sam neophodan, ko me proba zeli me do groba.

-Mala moja na vrh sela moga,ti zivis u oblacima, ja zivim u opancima
(?????)

-Ja ti kazem odlazi pokido se lanac, a ti ne razumes ko da si
Bosanac.

-Guram guram ne moze da udje moja noga u cipele tudje.

-Pevaljka sam od glave do pete, oko mene sve valute lete.

-Neko vozi motor, neko vozi traktor, ja i moja mala motokultivator.

-Sutra kada prodje sto je noci milo,ti ne pricaj drugovima sta je
sinoc bilo!!!!

-Pusi pusi mala pusi mala ti, ne dozvoli vatri da se ugasiiiii

-Dva bunara dva bunara a velika susa, dodji dragi izgore mi i srce i
dusaaaa

-Rodno mesto Banja Luka, jedem cevap s mnogo luka u Becu sam
gastarbajter, u krevetu pravi fajter