Jump to content
Sign in to follow this  
K®ãJî§kî-VîTêZ

Razum, Srce I Tijelo

Recommended Posts

Allah dz.s. je covjeka stvorio i dao mu srce, razum i tijelo.

Moje pitanje glasi: Sta stavljate na prvo mjesto od navedenog? Srce, Razum ili Tijelo? Znaci, samo sta vam je kao covjeku na listi najvaznije i to stavljate na prvo mjesto?

Za zenske vrijedi isto.

Pozdrav

Mislim da od ove tri stvari ni ne mogu napraviti neku rang-listu jer su mi sve 3 jako vazne. Evo razum mi sada govori da je on najvazniji jer ako izgubim razum sve ostalo je suvisno..., a opet ako ne zadovoljis srce kako ces se osjecati (da li ces na kraju "puknuti"), a onda opet idem sebi napravit makarone i ispada da najcesce zadovoljavam ovo trece odnosno tijelo (najveci dio zivota jedem,pijem i spavam)...

ti zivi bez jednog od navedena tri i dobices sta zelis. :)

Allah zna sta u svojim srcima krijete..
kazu alimi i islamsku ucenjaci da u covjekovom tijelu postoji jedan organ koji ako je bolestan bolesno je cijelo tijelo.. to je srce..ovdje se naravno ne misli na neke somatske bolesti nego na bolesti koje ruse ugled i cast osobe..njegov moral i stid i time ga odvode u propast..
ima nekoliko vrsta srca.. jedno od njih je mrtvo srce.. tj srce koje u sebi nema imana, vjere..
dakle covjek moze imati razum, i zdravo tijelo ali to mu ne koristi ako mu srce nije cisto..
ako ne vara ljude, i sl..
bolescu srca se smatra zavist, ljubomora.. i mnoge druge stvari..

...jedno bez drugog ne ide, slazem se sa isakom, bilo ko da kaze drugacije laze...

ljudi sve mozak radi ... srce je samo organ koje nam krv kroz tjelo pumpa ... ;) sve to ide preko mozga on je glavni ... svi osjecaji sve zivo je rezultat mozga i sta on uradi ...

pa ija isto im kazem daje mozek......mozek u pravlja tjelo....a srce tandrce na svoj nacin :D

dalo bi se o ovome raspravljati,stvar je u tome sto se uci u biologiji normalno da kad se oprzis da putuje recemo sms mozgu koji dalje salje da to boli i da sklonis ruku...e sad u ovom primjeru kao i mnogim drugima je tako,sad to sto velis za srce i dusu ima i toga recimo ja nekad poslusam srce a ne pamet pa....eto :D

Vitez je ovdje postavio temu na lukav nacin "Razum, srce i tijelo" a sam odgovor je dao na obrazlozenju svog pitanja "Srce, razum i tijelo"

Srce dolazi na prvo mjesto, jer bez njega ne moze razum i tijelo da funkcionise.

ne slazem se sa tobom.Ovdje su nabrojane tri kljucne ljudks osobine.mislim da se ovdje srce posmatra kao osjecaj,emocije a ne kao organ koji sluzi kao pumpa za izbacivanje krvi po organizmu.ako se na to mislis,onda normalno ide srce prvo ali ako se ne misli,onda se nemoze naci tacan odgovor jer to je kao kad bi ti postavio pitanje,sta ti je bitnije,mozak ili srce. da bi zivio,treba ti oboje.

bravo " oslobodioce siromasnih i hasume bogatih " :) nije srce navedeno kao organ, pa ljudi, a gdje je dusa,

"i ovo malo duse sto imamo sejtan nam je dao da nam bude gore" !!!

bilo bih suvisno raspravljati sa vama na nacin koji to prihvatate i cinite.

Muhammed a.s u jednom hadisu je rekao: " Postoji jedan organ u covjeku koji ako nije ispravan nista nije onda ispravno, a ako je on ispravan onda je sve ispravno, taj organ je Srce"

MIslim da je ovo najispravnije.

Nema tu najvaznijeg i najmanje vaznog.Jedno zavisi od drugog a trece od prva dva i tako u nedogled.Ali ipak je meni licno najdrazi razum jer bi bez njega bili biljke.

svaka cast ljudini koja je postavila ovu temu :) a moje misljenje je da jedno bez drugog ne moze..!! :rolleyes:

Istina sve je lancano povezano... Izgubis razum ---otisho si polahko...
Izgubis osjecaj tijela--- isto...
Srce stane---onda si bas zavalio

Guest Dzmrdz
Istina sve je lancano povezano... Izgubis razum ---otisho si polahko...
Izgubis osjecaj tijela--- isto...
Srce stane---onda si bas zavalio

<{POST_SNAPBACK}>

naprotiv..

ja zivim bez razuma a opet egzistiram..

<{POST_SNAPBACK}>

to sam ustanovila....!

Guest Dzmrdz
to sam ustanovila....!

<{POST_SNAPBACK}>

znaci da tvoja teorija nije tachna..