Jump to content
Sign in to follow this  
picasso

Koliko Bi Platili....

Recommended Posts

Koliko ste novca spremni izdvojiti za orginal cd, kasetu....?

znamo da je kod nas navika kupovati kopirane cdove sa pijace i sl. imam samo jedan orig. koji kosta 10KM :D

Mozda imam svega 7-8 komada originala.

zadnji kupljeni je Burhan Saban, i za to sam izdvojio 10 KM.

U odnosu na prijasnjih 20 KM, 10 je neka realna cjena

a interesantna je ta tema originala ili kopija. Svi mi imamo na kompjuteru megabajte i megabajte mp3-a i imamo puno kopiranih cd-ova. Isto tako imamo kopiju windowsa, offica, nortona, corela etc etc...
I ja sam isti u tom pogledu. Par programa na mom kompu su originalni (windowsi npr:)) ali vecina su ipak kopije. Muzike cd-ove originale mogu nabrojati na prste obje ruke dok ove kopije ne mogu ni prebrojati (ne da mi se:)).
ali da li je to ispravno. Ipak je to neciji trud. Neko je skladao muziku, snimao to, ulozio i svoj trud i novac da bi mi to samo "downloadali". Ljudi su sjedili mjesecima, godinama, programirali, mucili se (svako ko je bilo sta pokusao isprogramirati zna koja je to patnja) da bi se mi sa tim razbacivali kao da to nista ne znaci. Ja mislim da bi se trebali zakoni postroziti i natjerati nas da koristimo originale jer je ovo stvarno sramota.

Sva mi je domaca ex-yu (metal) muzika na originalu i prije bih sebi ruke odsjekao nego kupio neki domaci bend koji gotivim na piratu. Stranih imam puno manje.

Protiv piraterije stranih albuma nemam nista protiv, jebiga Bosna je ovo. Al ne mogu oprostiti kad neko "sprzi raji" nekog domaceg muzicara ciji cd kosta max 15 km. Ne znaju ljudi ovdje cijeniti neciji muzicki rad...

A tog Burhan Gayhana il kako mu vec ime komotno przite. Ima taj papak love na pretek...

Hahahha, dje me nadje :)

Ma imao love ili ne, zamisli da se ti trudis oko necega i onda dodje neki lik i zaradjiva preko tvojih ledja a tebi ostane kumpir :)
Fakat, i ja sam se tim jedno vrijeme bavio, al' poostrili su kod nas te zakone, izvrsili par racija po Cazinu pa dovoljno da se malo prepadnes, ali jos za X godina u BiH to nece biti regulisano, a mp3 niko ziv ne moze zaustaviti, tj da mene natjera neko da formatiram disk sa mp3-cama?

heh, za sahat vremena, je opet pun :)

Inace, nema boljeg poklona od originalnog CD-a :)

ja kupim ponekad orginal cd domace muzike, jer treba ipak malo podrzati nase autore..

sto se tice softwarea i strane muzike ne pada mi na pamet da kupujem orginale

hm ja nista nekupujem sve snimam sa neta tako da nikad nish neplacam...

<{POST_SNAPBACK}>

platis bar CDe prazne da brennas :D

ja sam prije 3-4 godne kupio CD od baje mali knindza,10km platio a zadnji 5 godina mi je sve sa neta i malo mi je poglupo uzeti neki cd bio original il ne jer nije svaka pjesma hit npr i bolje volim 2-3 albuma fini pjesama na 1 cd sam sprziti :)

pjevaci uopste od ti cdove ne zive, posto oni mozda neki 10 pfeninga dobiju na cd mozda ni tolko, oni zarade najvise sa koncertima, zato se svakako ne isplati da kupis cd a sto se tice programa, haha, pa nisam majmun da dam za adobe photoshop naprimer 700 euro ... a imam dosta programa u toj kategoriji

bogami, ja ako kupim cd kupim ga u bosni znam ga naci i za 3 marke.. hehe.. svakako znam da ce normalno svirati do SLO, i da ce kasnije poceti preskakivati.. original, mislim da nikad u zivotu nisam kupila.. nema potrebe imam net :)

ja dobijam orginale od prijatelja sto se tice programa,a muzika ko sto kaze neko ne isplati se uzeti neki cd a tebi se recimo svidja jedna pjesma samo,zato na net pa skines pa se sredis cd po zelji jos ima i ovih mixova pa zvuci bolje.... :D

Dobro, to ti je vecinom slucaj kod ovih novih Folk pjevaca koji snime recemo 1 hit a ostalo onako navuce da ispuni album. Neka, te se da i sa neta skinuti, ali npr ako volis nekog pjevaca i ako su ti uglavnom sve njegove pjesme dobre, onda original kupim i to zbog sebe da se mogu puhat :)

Ali sve to fino zakon polako pocinje regulisati, jer sada kad je bilo neko prvenstvo u Grckoj, mogla se popusiti i kazna zatvora sa tim piratskim CD-ovima u autu.

mislim da je realna cjena 10 KM za originalni CD a 5 KM za kasetu, a DVD mozda do 15 KM.

Guest Dzmrdz

ja mislim da nije bas lahko naci orginalni cd neke strane grupe u BiH..nadam se da grijesim..nisam nikad kupovo pa neznam..

ja mislim da nije bas lahko naci orginalni cd neke strane grupe u BiH..nadam se da grijesim..nisam nikad kupovo pa neznam..

<{POST_SNAPBACK}>

tako je ja bi mozda i kupila original al nemogu naci... :D

pjevaci uopste od ti cdove ne zive, posto oni mozda neki 10 pfeninga dobiju na cd mozda ni tolko, oni zarade najvise sa koncertima, zato se svakako ne isplati da kupis cd..

<{POST_SNAPBACK}>

Sta ti pricas, care? Tebi ako prodaja ide slabo (ili nikako) mislis da ce ti izdavac nastavljati omogucavati snimanje tih pjesama i samo objavljivanje istih? To ne vrijedi ni za glupi sramotni turbo folk a kamo li za ostale inteligentnije muzicke pravce...

ama ja ne bih dao ni 3 km jer nemogu ja naci na pijaci 20 pjesama koje su dobre na jednom cd-u radije uzmem sebi prazan cd za 0,30 km i skinem sebi s interneta pjesme koje mi se svidjaju

To u tebe nevalja kompjuter,priznaj,kako kod mene hoce.hahahahhahahaha :)
Nebi nikad dao 20 eura za CD,radje ga nebi ni sluso.
Bolje na pijaci 3 ili 5 maraka ili sa neta,hehehe :):)

<{POST_SNAPBACK}>

eh eh grdna rano...nebi ti bi ja!

Ja prije nisam imala net pa hos nes moram kupiti... :D