Jump to content
Sign in to follow this  
[I-B-R-O]

Bajram I Cuga..

Recommended Posts

Bas danas slusam ljude kako pricaju da je obicaj nakon Bajrama piti alkohol, tj odmah poslije Bajram-namaza ode se na zijaret i udri po casici.

To izgleda jedino u Cazinu se ne primjenjuje a po citavom kantonu narod to gura.

Kako kod vas izgledaju Bajramski obicaji?

taj ruzni obicaj dolazi iz srednje Bosne, gdje se za Bajram vise pije nego npr. za Novu godinu, 1. maj,....

to ce i kod nas poceti da se siri iz godine u godinu.... eto npr. u bihacu je to vec zavladalo...

taj ruzni obicaj dolazi iz srednje Bosne, gdje se za Bajram vise pije nego npr. za Novu godinu, 1. maj,....

to ce i kod nas poceti da se siri iz godine u godinu.... eto npr. u bihacu je to vec zavladalo...

<{POST_SNAPBACK}>

eh, upravu si! Sve sto je tih obicaja, nedolicni, nekulturni dolazi izvana.
1.maj to kod nas slavi se, nova godina al' za Bajram ne, moze se to proslaviti i na drugi nacin, nije sve u alkoholu.

Meni je najgluplje sto sam sad mogao vidjeti u Cazinu reklame na radiju i plakati na kojima pise "Velika Bajramska proslava, drugog dana Bajrama u Kuli, gost Halid Muslimovic" (normalno, misli se uz obilje pive i vina), il kad sam u Krupi lani cini mi se, drugi dan Bajrama u Krupi je u diskoteki Eki organizovan veliki Heineken-Bajram party...

pitam se po cemu se mi razlikujemo od nemuslimana?

Bajram u prevodu znaci slavlje, to je dan kada je Islamom odredjeno veselje i u tim danima i na svadbi je jedini put Muhamed a.s. pozvao na veselje uz muziku, ali zna se kakvu muziku. Medjutim, nasi ljudi koje je na zalost pola stoljeca odgajao komunizam nisu bas upuceni u nasu kulturu, historiju i tradiciju. Dovoljno bi im bilo da procitaju dvije-tri knjige i sve bi bilo OK. Al, na zalost jako puno nepismenog svijeta...

Mislim da bi se zakonom koje bi Opcinsko Vijece Cazina zabranilo prodaju alkoholnih pica u toku Ramazana i Bajrama sve rijesilo. Ovo nije ugrozavanje nikakvih prava jer Cazin je 99% grad ljudi koji se zovu muslimani.

A, sto mi je danas posebno upalo u oci, danas sam vidio covjek ubio divlju svinju, stavio je na dzip i vozo je kroz Cazin da svako vidi sta je on uhvatio. A, danas je III dan Bajrama. Fuj, odvratnog li covjeka-idiota...

Vidjela sam i ja , za Bajram sam bila u Bosni. Nas susjed, davo hatmu kad je bio mlad, a prvi dan Bajrama pije pivu i pe

Mislim da bi se zakonom koje bi Opcinsko Vijece Cazina zabranilo prodaju alkoholnih pica u toku Ramazana i Bajrama sve rijesilo. Ovo nije ugrozavanje nikakvih prava jer Cazin je 99% grad ljudi koji se zovu muslimani.

ti si bas nacionalista

ti si bas nacionalista

<{POST_SNAPBACK}>

hehe... nacionalista sto bih zabranio alkohol :) hajd da si reko terorista, nekako bi progutalo.. :lol:

Pa covjek popije ponekad ali za BAJRAM ILI POSLJE BAJRAMA to je stvarno previse i takoreci glupo.Ja licno nepijem alkohol i nejedem svinjetinu mada je to tesko prakticirati ovdje na zapadu jer mnogo hrane koju kupujemo ovdje sadrzi neki postotak svinjetine pa kad idem u kupovinu moram procitati sastojak svakoga artikla dali u njemu ima svinjetine.Neznam narode ali alkohol za BAJRAM to je stvarno grihota.Uostalom sta i drugo ocekivati od nase omladine koja neradi pa se bavi glupostima.

Guest Dzmrdz
Pa covjek popije ponekad ali za BAJRAM ILI POSLJE BAJRAMA to je stvarno previse i takoreci glupo.Ja licno nepijem alkohol i nejedem svinjetinu mada je to tesko prakticirati ovdje na zapadu jer mnogo hrane koju kupujemo ovdje sadrzi neki postotak svinjetine pa kad idem u kupovinu moram procitati sastojak svakoga artikla dali u njemu ima svinjetine.Neznam narode ali alkohol za BAJRAM to je stvarno grihota.Uostalom sta i drugo ocekivati od nase omladine koja neradi pa se bavi glupostima.

<{POST_SNAPBACK}>

...cudno mi je ako zivis u Americi( ja predpostavljam da zivis tamo...sad neznam..) ...da je tesko naci halal hranu..ovdje bar imaju prodavnice u kojoj se samo halal hrana prodaje..uglavnom su vlasnici iz neke muslimanske zemlje...koji drze do toga sta se jede...

nemaju oni turaka u americi izgleda :D u evropi koliko gog spar, hofer, bila, i ostalih prodavnica ima... toliko ima i turskih :) ... sa dosta proizvoda iz bosne

nije sevap a ni farz zato sto treba istuci prvo njihove roditelje, dobar dio rodbine a i pola cazina

ljudi alkohol je zabranjen tokom citave godine a sad ako neko ne posti i sva ostalo isto je bio on njega za ramazan ili tamo neke druge dane

Nisam pio, kako neko napisa... alkohol je zabranjen citavu godinu... nego Bajram party postaju tradicija, nazalost. U Vogosci drugi dan, Dan Sehida Ana Nikolic, inace rijec je o opcini koja se ponosi svojim Bosnjastvom.

Znaci definitivno smo primilo glupe obicaje, iako je ove godine predbajramska svecanost fakat ostala za upamtiti. Hor mladih iz Zenice, i Macbeth su pun pogodak - za moj pojam, a i ne pamtim kad smo imali onako dobar vatromet :)

Top puk'o Bajram pros'o, narod se drzi te izreke pa zato se alkohol i saliva :)

Vidjela sam i ja , za Bajram sam bila u Bosni. Nas susjed, davo hatmu kad je bio mlad, a prvi dan Bajrama pije pivu i pe

Koliko tvoja kcerka ima godina?? I kako ti mozes reci da ona nezna kakav je ukus??????????

<{POST_SNAPBACK}>

17. i sigurna sam jer smo iskrene jedna prema drugoj.

p.s
ja sa svojom djecom mnogo razgovaram i nemamo tajni.
moja k

Nisam pio, kako neko napisa... alkohol je zabranjen citavu godinu... nego Bajram party postaju tradicija, nazalost. U Vogosci drugi dan, Dan Sehida Ana Nikolic, inace rijec je o opcini koja se ponosi svojim Bosnjastvom.

<{POST_SNAPBACK}>

Kolega, ne poistovje

ja inace nikako nepijem alk. al sad ova zadnja tri dana sam bila u becu i tamo sam se naroljala ko nikad u zivotu, uopste nisam ni kontala na bajram i da nebi trebala piti...

sad mi je to sve poglupo sto sam radila.. :unsure: