Jump to content
lucky

Vozacka (ne)kultura ili sta vec

Recommended Posts

Ovih dana u Cazinu se zalomilo da svaki dan bude neka nesreca ... 

da li je do ceste i rupa na cesti ili do naseg samog ponasanja u saobracaju ... 

http://www.cazin.net/vijesti/clanak/erna-mesic-vozacka-nekultura

U svim životnim segmentima bit će nam bolje ako sami sebe promjenimo na bolje. Do nas je, nije ni do rupa, ni do auta ...

Upravo tako... Sve je do nas..

Ljudi voze preko 80 km/h tamo gdje je ograničenje 40, upadnu u rupu i onda se žale na rupe i kako im zbog njih točak otpao...

A kad vidim kad prolete 100 km/h pored škole, gdje uvijek ima djece na cesti dođe mi da pucam na njih. I žale se isto kako je puno radara na usk.. Pa i nije puno kakvi smo mi..

• Upvote 1

vozacka nekultura ne moze biti opravdanje za rupe na cestama ... onima koji odrzavaju ceste ... 

po meni za te sto voze pored skola brzo treba da stoji ne radar nego policajac i da se u zakonu uvede clan ili pravilo da koga pored skole uhvati tri puta da vozi prebrzo unutar godinu dana  da mu se oduzme dozvola i da mora ponovo polagati i da mora raditi prije toga poseban psihotest ... 

Naravno da ne opravdava rupe, ali tema je o kulturi ili nekulturi vozača.. Rupe su sporedni faktor..

Problem je i u tome što nema kazni kakve trebaju.. I sadašnji zakon bi bio dobar, ali da se primjenjuje svima..

Ako je ograničenje 40, a vozi se 100, to je 60 preko ograničenja.. a mislim već preko 30 da je kazna od 100-300 KM, plus oduzimanje vozačke na mjesec ili više..

I kad bi ga jednom puko po džepu za 300 KM, pa vozačku na 2 mjeseca, već bi se on umirio...

U Švedskoj gdje su škole ograničenje je obavezno 30, i samo ako voziš jedan više ti je odmah kazna i to paprena.. I svi lijepo se toga pridržavaju..

..

U Švedskoj gdje su škole ograničenje je obavezno 30, i samo ako voziš jedan više ti je odmah kazna i to paprena.. I svi lijepo se toga pridržavaju..

​Tolerancija je 10%, odnosno 3 km/h. Za 6km/h kazna je oko 500 KM.Do 29 km/h prekoračenja brutalne novčane kazne. Preko 30 km/h na licu mjesta ti makazama cijepaju vozačku, a sud određuje kada možeš dobiti novu (i uz koju kaznu). U težim slučajevima, ponovno polaganje vozačkog, sve ispočetka, što može koštati od 1000- 5000 KM.

Ja sam jednom platio, do 6 km/h i skontao sam da su mi to bile najgluplje potrošene pare u životu. Od tada vozim po zakonu (i znakovima), bez izuzetka. Čak i u Bosni sam imao diskusiju sa ljudima oko toga "zašto da se ne vozi brže, ako se može." Gluposti. Ako postoji ograničenje, onda postoji i razlog zbog kojeg je postavljeno. Isto kao i sa svim pravilima u životu, ne samo u saobraćaju.

• Upvote 3

U Austriji su kazne 25-35€, možda malo blaže nego u Bosni. Za neke gluposti kada te žbiri uhvate, dosta puta samo opomenu. Nikad nisam platio saobraćajnu kaznu u Austriji a prelazim oko 3000km mjesečno (zbog posla). 6 mjeseci sam vozio sa pokvarenim prednjim kratkim svjetlom i  sa pokvarenim zadnjim pozicionim svjetlom, samo 2 puta bio opomenut, bez kazne. U Bosni imam neplaćenih kazni, ali dok me ne provjere kad zaustave, ne znam da li ću ih dobrovoljno platiti, vjerovatno neću. Možda je  veća prijatnost i veća tolerancija žbira isto tako odgovor. Sasvim suprotno od šveda, ali opet funkcionira. Mogu samo reći da su kazne u AT slične kao u BiH, s tim da su žbiri puno tolerantniji i prijatniji kad već napraviš prekršaj. Jednom, dok sam vozio kombi na poslu su me zaustavili (Gosdorf, južna Štajerska) i dobio od žbira na poklon jabuku i sok jer je bilo sve u redu i po ograničenju. :D

Tačno kad me zaustavi policija ovdje bude mi drago, znam da ako nisam puno prekrdašio ograničenje, neću dobiti kaznu, ako nešto fali od opreme, reći će mi da kupim sljedeći dan. :)

Nikakvog lošeg iskustva u Austriji nisam imao sa policijom.

Edited by Jiggy Bau

Sinoć dolje kod Šedrvana prema Maloj Lisi čovjek pretječe kolonu auta, i dolazi iz suprotnog smjera na mojoj strani ceste.

Sekunde su dijelile od sudara ili da sletimo niz onu stranu.

I to nije izdvojen incident, samo kad su gužve i kada postoji najveća koncentracija pijanih vozača policije nigdje.

Ne znam koliko im treba da shvate kada se najviše divlja cestama.

U Austriji su kazne 25-35€, možda malo blaže nego u Bosni. Za neke gluposti kada te žbiri uhvate, dosta puta samo opomenu. Nikad nisam platio saobraćajnu kaznu u Austriji a prelazim oko 3000km mjesečno (zbog posla). 6 mjeseci sam vozio sa pokvarenim prednjim kratkim svjetlom i  sa pokvarenim zadnjim pozicionim svjetlom, samo 2 puta bio opomenut, bez kazne. U Bosni imam neplaćenih kazni, ali dok me ne provjere kad zaustave, ne znam da li ću ih dobrovoljno platiti, vjerovatno neću. Možda je  veća prijatnost i veća tolerancija žbira isto tako odgovor. Sasvim suprotno od šveda, ali opet funkcionira. Mogu samo reći da su kazne u AT slične kao u BiH, s tim da su žbiri puno tolerantniji i prijatniji kad već napraviš prekršaj. Jednom, dok sam vozio kombi na poslu su me zaustavili (Gosdorf, južna Štajerska) i dobio od žbira na poklon jabuku i sok jer je bilo sve u redu i po ograničenju. :D

Tačno kad me zaustavi policija ovdje bude mi drago, znam da ako nisam puno prekrdašio ograničenje, neću dobiti kaznu, ako nešto fali od opreme, reći će mi da kupim sljedeći dan. :)

Nikakvog lošeg iskustva u Austriji nisam imao sa policijom.

sa ovim se slazem kada je u pitanju rad policije ... mislim prvo upozorenje pa onda djelovanje ... 

Al bi ljudi onda stalno tražili "upozorenja"...

Mene najviše nervira kad ne koriste žmigavce i samo odjednom skrenu... Ili kad ti uskaču i kradu prvenstvo prolaza pod motom "ma mogu ja nije blizo"... Ili kad ne zna kud će, pa čas desni čas lijevi žmigavac, pa zastani, pa kreni... Nit ga kako preteći nit se vući za njim..

Ne znati kuda ćeš, nije prekršaj, a pozitivna stvar je što te svi putevi vode tamo. :D

Meni je najljepše voziti se kad ne znam gdje ću. :D

Jedno je krenuti pa ne znaš kud ćeš, al drugo je voziš 20 iza tebe kolona, a ti žmigavac lijevo, pa ugasi, pa desno pa stani malo, pa kreni opet, pa opet pa opet..

Juce sam kao za inat zaboravila mob. kad sam isla u mekteb po kcerku. Uglavnom, ukljucila se na glavnu cestu Tzv. Magistralu prema carsiji, onaj ravnio dio kraj bara, kolono auta se svezala do same carsije i iza mene do Kriza .... kad sa moje desne strane protutnja nesto .... ama nije nesto vec auto vozi po trotoaru, pretece cijelu kolonu auta ... :o ... :D  ... zuri se vozac. Fakat me ostavio bez teksta da nisam ni reg. zapamtila. :D

Imas ta posebna auta za trotoare.Ne mozes sa svakakvim autom na trotoar.

Imas ta posebna auta za trotoare.Ne mozes sa svakakvim autom na trotoar.

​A ima i onih kojima je dozvoljeno parkiranje na trotorae i pješačke zone čak i u sred čaršije, a onda imaju i oni koji se parkiraju na sred ceste i "skoknu" do bankomata,

Samo da mi je znati gdje se te dozvole nabavljaju, :D

Imaju, imaju neke "dozvole" :D .... udjasu i na zelenu povrsinu, skoro pa udju u ustanove autima ... :D 

Pa ionako neki ne mogu bez auta ni u cenifu.

Bilo bi dobro da se napravi da kad ides kod nekog u sijelo taj isti ima garazu za dva auta.Parkiras,domain udje u svoje auto sa zalivenom kahvom,otvoris prozor I kahvendises :-)

Ja brete izbjegavam koliko mogu da koristim auto uopste kad dodjem kuci .Nemas auto-nemas sikiracije :-)

Guest

Stvar je poprilično jednostavna. Onog trenutka kad se ljude počne tući po džepovima, a da ih se pritom natjera da plate te kazne, savjest vozača se neće mijenjati. Nije do ljudi, do sistema je što dozvoljava takve stvari.

Guest

Narod se vadi na te rupe po cesti, jesu nezgodne, al nije to najveci problem. Stil voznje naroda je previse riskantan.

Po tom stilu voznje su Bosanci poznati i van BiH: "Die Strassen sind teilweise in schlechtem Zustand, es fehlen Markierungen. Das unvorhersehbare und aggressive Verhalten vieler Verkehrsteilnehmer bildet ein zusätzliches Risiko und erfordert grösste Vorsicht im Strassenverkehr." Travel Advisory for Bosnia and Hercegovina, Federal Department of Foreign Affairs Switzerland

Sto znaci od prilike da su u Bosni ceste u losem stanju i da nema oznaka i da nepredvidljivo i agresivno ponasanje mnogi vozaca cini dodatni rizik i zahtjeva najveci oprez u ulicnom prometu.

Stvar je poprilično jednostavna. Onog trenutka kad se ljude počne tući po džepovima, a da ih se pritom natjera da plate te kazne, savjest vozača se neće mijenjati. Nije do ljudi, do sistema je što dozvoljava takve stvari.

Neki jednostavno zasluzuju jedan dobar shamar iza uha jer novcane kazne ne djeluju na njih.

U posljednje vrijeme sagovornike koji kukaju na stanje u drzavi optuzujici sve oko sebe postavim pitanje da li veze pojas kad sjedne u auto. Nakon toga slijedi pogled pun cudjenja i pitanje kakve veze ima pojas sa stanjem u drzavi. 

Kad Sebe promjenimo, bar nas pedeset plus jedan posto, puno toga ce biti bolje, pa i stanje na cestama. 

​nije do sistema neg ljudi koji cine sistem ... a to smo svi mi ...

Neki jednostavno zasluzuju jedan dobar shamar iza uha jer novcane kazne ne djeluju na njih.

​ovo je dobar prijedlog ... al danas bi ovo neki mogli okarakterisati kao pozivanje na nasilje ... :P

Nije to poziv na nasilje.To je poziv na samaranje I prijedlog je u svakom slucaju dobar :-)

U posljednje vrijeme sagovornike koji kukaju na stanje u drzavi optuzujici sve oko sebe postavim pitanje da li veze pojas kad sjedne u auto. Nakon toga slijedi pogled pun cudjenja i pitanje kakve veze ima pojas sa stanjem u drzavi. 

Kad Sebe promjenimo, bar nas pedeset plus jedan posto, puno toga ce biti bolje, pa i stanje na cestama. 

​Veoma dobar primjer...nazalost mnogi jos uvijek misle da sa vezanjem pojasa cine uslugu policajcu...ili da je pojas izmisljen da bi se naplacivale kazne...

• Upvote 1