Jump to content
ljubicica1910

Krajiski specijaliteti

Recommended Posts

kljukusa po meni je nase krajisko jelo ... 

• Upvote 1

lutma

trahana

Krajiški buredžik..

ja pomisli da si napisao teferic ... :-p

Sve se nešto promišljam koja su to jela baš specifična za Krajinu a ne za ostale dijelove BiH. Većina nabrojanih jela se prave po cijeloj BIH možda na malo drugačiji način.

Čini mi se da je jedino potkriža izazvala salvu pitanja na jednom forumu, "editiram" i dodajem jahniju.

Žene Krajškinje su radile muške poslove, fizički su iskorištavane za razliku od žena iz drugih djelova BiH, gdje su bile zadužene samo sa kuću i odgoj djece, čak i bašta je za njih opterećenje. Zato su te žene fantastične kuharice, imaju bogatu i raznovrsnu kuhinju a mi smo jako siromašni po tom pitanju.

U mojoj kući jahnija nit se jela nit se kad napravila.. Tako da to nije krajiško :P:P

A jel bulgur naše ili ima svuda... To se u mom djetinjstvu često pravilo

Muči brete ... :D Nemaš pojma kakvu slast iz tanjira propuštaš. :D

Bulgur pravi i Herka kao i ja. :D

• Upvote 1

buranija xD 

Sve se nešto promišljam koja su to jela baš specifična za Krajinu a ne za ostale dijelove BiH. Većina nabrojanih jela se prave po cijeloj BIH možda na malo drugačiji način.

Čini mi se da je jedino potkriža izazvala salvu pitanja na jednom forumu, "editiram" i dodajem jahniju.

Žene Krajškinje su radile muške poslove, fizički su iskorištavane za razliku od žena iz drugih djelova BiH, gdje su bile zadužene samo sa kuću i odgoj djece, čak i bašta je za njih opterećenje. Zato su te žene fantastične kuharice, imaju bogatu i raznovrsnu kuhinju a mi smo jako siromašni po tom pitanju.

​Slažem se sa ovim, jer pored svih poslova koje su radile, nije baš da su imale vremena za kuhanje, zato mi se čini da većina tih naših tradicionalnih jela ili se napravi jako brzo ili je nešto što se kuha satima.

Što ide u prilog ovoj teoriji, jednostavno sila prilika, ili nešto ostavi da se krcka ili na brzinu.

E baš tako. Čak i pite su se pravile da bi se kasnije (na brzinu završile). Jufke su sušene, slagane i pečene pite su se mogle naknadno zaliti pa jesti, dok po Bosni žene praktiikuju pite sa masnim jufkama od kojih se pite odmah jedu i nema naknadnog završavanja.

Danas mlađe generacije i u Krajini i u ostalom dijelu BiH odu u trgovinu i kupe gotove. Ako rade, ima restorana, ne isplati se kuhati. :D

Ja sam spomenuo buredžike krajiške..

Moja nane rahmetli ih je uvijek imala gotovih... Osuši jufku, meso se dobro začini sa lukom, i tako se ispeče i onda ostavi negdje i kad treba jesti samo ih izvadi koliko treba zalije i friška pita :)

Isto tako i sušene bureke... A hrana je bila najviše, grah, kupus, koraba i tako pita raznih...

ulivaca ... 

• Upvote 1

Znal ko sta su kolacici?

Istina da su to mali kolaci :-)...  al`moja majka rahmetli je kolacicima zvala ono zguzvano tijesto sto lici na mali kolac ,pospe se sir I pomasti.

Mozda se to drugacije zove u vasim selima al`nisam ovdje jos video da to neko iz drugih krajeva BiH pravi.

• Upvote 1

Lusnica, lusanca ... smizurani zalogajcici onako poput 'harmonike", moze stajati dugo onako suha a po potrebi se zalije, ponasti i posiri iiiii prste da pojedes.... . :D   Moji to voooleee. Abd pravit cu ovaj koji dan, bas ti hvala Vikinze na ideji ....   :D

• Upvote 1

Nije ti Buzim citava krajina :-)

Lusnica bi trebala biti ona gadna pita od luka.Ona protiv vampira :-)

Jes srce Krajine :P

A kisela masanca (maslenica)..I ovo je krajiško..

Vikinze ima je u trgovini za kupiti, nosi ime lusnica, i valahi je ja bolje napravim ..... :D

Kakav crni luk i strasna pita protiv vampira? Deder malo pojasni da skontam koja bi to pita bila.

Ma to sam jednom vidio kod nene I od tad vise nisam tamo ni isho :-).Bukvalno,pita sa lukom.Luk se nekako guli u neke male listove I to se stavlja  u tu pitu.Ne znam ide li jos sta.Tad sam cuo da to zovu lusnicom.A kolacice cu obavezno kad dodjem iduci put traziti :-).To nisam jeo oko 25 godina..

Kisela masnica I pilav su bili glavni za ramazan,toga se sjecam dobro.I Medine lepinje.Za mene je pilav sladak sto nije slucaj kod svakoga :-)

Zanimljiva tema.. Na fakultetu smo radili jedno malo istraživanje (studirala sam prehrambenu tehnologiju) o tradicionalnoj krajiskoj ishrani, tacnije USK. Ispitivali smo samo osobe iznad 80 godina starosti, o prehrambenim navikama kada su oni bili djeca / mladi.

Vecina ispitanika navela je da su se uzimala 3 obroka, prvi obrok uzima se u jutarnjim satima izmedju 5 i 7 sati, a što je ovisilo od godišnjeg doba, od mijesta življenja (selo ili grad), od statusne pogodnosti te od radnih aktivnosti.

Za doručak se najčešće jela pura, livača, pite, slani kolač s kuruzom, trahana, kljukuša, mlijeko. Svi ukućani su ustajali na doručak.

Drugi obrok  je ručak, uzimao se u ''podnevnom satu'',  oko 1 sat. Najčešće se za ručak jeo grah, pite (burek, krompiruša, pita od žare, kupus pita, livuša...) papra, bungur, buramija, jahnija, somun, čorba, zahlada ( kiselna ili kompot).

Poslije ručka uzimao se medjuobrok ''užina''  oko 5 sati, podgrijavala su se jela koja su ostala iza ručka ili večere. Nije bio obavezan redovan obrok nego po potrebi ukućana se uzimala hrana.

Treći redovan obrok bio je večera. Večernji obrok činila su takodjer razna variva, grah, omač, čorbe, krompirovo varivo, masanca, somun, sarma, pite. Od slatke hrane često su se pravile gurabije, đuzlema, sutlijaš. Hranu su pripremale najstarije žene a tad zvane ''maje'', današnje domaćice.

Svaki dan je bila redovna priprema hrane. Ispitanici su ukazali da je to bio jako zahtijevan i naporan posao, jer nije bilo osnovnih sredstava koje bi olakšale pripremu hrane, kao što je struja, električni uređaji i druga pomagala. Posudje koje se koristilo za pripremu jela je najčešće bilo izrađeno od drveta, gline, aluminija i keramičko posuđe kao što su: drvene kaške, ćupovi, pekve, sadžak (tronožac), aluminijske tepsije, zemljani lonci, fildžani, ćase, sahani, dalaf za prženje kafe, stap za mlijeko, kašun za brašno. Kod kuće su se proizvodile sve sirovine potrebne za ishranu, neprerađenog oblika bez štetnih dodataka, zasnovana na prirodnom uzgoju te obradi. Kupovali su ulje i gaz  za svijeće radi osvjetljenja prostorija. Kupovali su još i so, šećer i  rižu. 

Edited by lucy in the skies
  • Upvote 1