Jump to content
Sign in to follow this  
ljubicica1910

Otići iz BiH u potrazi za boljom budućnosti ili ipak ostati tu i pokušati nešto promjeniti?

Recommended Posts

Svojoj djeci sam patriotizam usadila u srce, učim ih da se treba boriti za svoju državu, da još uvijek ima "materijala" da se napravi država, ali ih pokušavam obrazovati (trenutno smejrnice dajemo za abd da se bude živo i zdravo u školovanju). U ovakvvoj trenutnoj situaciji svojoj bih djeci rekla da sami biraju.

Sigurna sam da ćeš me razumjeti.

Više ćeš promjeniti ako odeš nego ako ostaneš...

Nema ti ovdje budućnosti...

Da li ces ici ili ne je tvoja odluka ... 

ali kako da se ova drzava napravi i postane drzava ako ce svi ici iz nje ... 

sta bi bilo da su 92 godine mladi pobjezali i ostavili zemlju cetnicima i ustasama ? ako su oni mogli poloziti svoje mlade zivote a drugi dijelove tijela a treci svoju mladost provesti u zemunicama ... zasto mladi danas da prepuste zemlju ovim trulim politicarima da je unistavaju ... 

Ja smatram da mnogo vise pomazem zemlju kada posaljem onu jednu zelenu svojima, sa time da sam ustupio nekom radno mjesto.. Takodjer kada dodjem dole i potrosim znatnu sumu novca koju ni ovdje ne stignem potrositi... To je cisti turizam! Neko ti donese i ostavi valutu! 

Tog dana kada ministarstvo objavi da treba strucnog ili bilo kakvog kadra ili se ja odlucim otvoriti neku firmu, ali niti treba radnika niti je povoljno tlo za biznis zbog prespore administracije i neuredjenih zakona tako da tu pricu o patriotizmu mozes objesiti o klin! Najvece patriote na kraju ili su najvece budale ili postanu podobni foteljasi.. Da se ne lazemo i ne smaramo, jer da malkice sjasemo sa tog "patriotizma" pa da nas vec 16 godina na izborima ne dobijaju jednom te istom pricom, dole bi i bilo nekih promjena! 

Ali ne, prica o ratu i podjelama nikad aktuelnija, pa hvala buraz meni je toga pun nos!

ja sjahati sa patriotizma necu nikada ... i da u mene patriotizam nije pod navodne znake ... 

svi bi nesto al da im neko drugi napravi ... 

.

svi bi nesto al da im neko drugi napravi ... 

Čovjek (Pacific) je fino napisao, ne treba mu neko drugi ništa praviti, sam će se za to pobrinuti, jedino mu treba da mu niko ne pokvari napravljeno. To mišljenje dijelim s njim. 

bas, de pitaj ti u toj drzavi u kojoj si koje njima napravio drzavu ili bilo ko drugi koje izvan BiH neka pita ljudi u drzavi u kojoj je koje njima napravio drzavu ?!?!?! 

bas bi volio cuti odgovor ... 

Rado bih ja ovdje ostala i upisala fakultet i postigla zavidne rezultate ali sta mi vrijedi kad je svakog kadra pretrpan biro rada i sto necu dobiti posao ja koja sam postigla zavidan rezultat vec neko preko stele..

bas, de pitaj ti u toj drzavi u kojoj si koje njima napravio drzavu ili bilo ko drugi koje izvan BiH neka pita ljudi u drzavi u kojoj je koje njima napravio drzavu ?!?!?! 

bas bi volio cuti odgovor ... 

Neću da ovo postane diskusija između Nas i Vas (jer smo svi, u stvari, Mi), ali već 20 godina se bira ista koncepcija (u različitom celofanu).  Zbog čega misliš da će neko izvana da ostavi dobro plaćen posao i uređen život da bi dolje ispravljao krive Drine, dok većina stanovništva pasivno posmatra šta se naokolo radi, zadovoljavajući se mrvicama i čekajući da neko sa strane dođe sa rješenjem?

Kako god čovjek da uradi, nije dobro.

Rado bih ja ovdje ostala i upisala fakultet i postigla zavidne rezultate ali sta mi vrijedi kad je svakog kadra pretrpan biro rada i sto necu dobiti posao ja koja sam postigla zavidan rezultat vec neko preko stele..

Sve zavisi šta si planirala studirati. Sa diplomom prirodnih ili tehničkih nauka možeš potražiti posao i vani, ako ne krene u BiH. Mada mislim da će Bosni trebati uvijek i ljekara i inženjera, boravak i rad u inostranstvu je dobra dokvalifikacija u struci. Sa društvenim naukama je nemoguće vani dobiti posao u struci..

Ova država nikad neće biti dobra za život, niti imati ikakve uslove.. Svake godine stanje je sve gore i gore. Porast nezaposlenosti, porast kriminala, mita, korupcije.. Sve više i više siromašnih, sve više na ivici propasti, srednja klasa skoro da ne postoji... Postoje oni što nemaju ništa i oni što imaju sve na račun ovih prvih.

U ovoj državi od tri strane, dvije su koje ovu državu ne smatraju državom i sve gledaju kako da je unište.. Koče sve moguće i nemoguće. Nemaju zajednički jezik i nisu ni prilike da će ikad ga i imati, jer svako svoje dijete odgaja da mrzi one druge dvije strane i tako ide u nedogled... Začarani krug iz kojeg se ne može izvući..

• Upvote 1

Neću da ovo postane diskusija između Nas i Vas (jer smo svi, u stvari, Mi), ali već 20 godina se bira ista koncepcija (u različitom celofanu).  Zbog čega misliš da će neko izvana da ostavi dobro plaćen posao i uređen život da bi dolje ispravljao krive Drine, dok većina stanovništva pasivno posmatra šta se naokolo radi, zadovoljavajući se mrvicama i čekajući da neko sa strane dođe sa rješenjem?

Kako god čovjek da uradi, nije dobro.

gdje si ti iz mog posta pronasao podjelu na nas i vas ... ja sam postavio veoma jednostavno pitanje ... koje drzavu u kojoj zivis napravio takvom ? 

Ova država nikad neće biti dobra za život, niti imati ikakve uslove.. Svake godine stanje je sve gore i gore. Porast nezaposlenosti, porast kriminala, mita, korupcije.. Sve više i više siromašnih, sve više na ivici propasti, srednja klasa skoro da ne postoji... Postoje oni što nemaju ništa i oni što imaju sve na račun ovih prvih.

U ovoj državi od tri strane, dvije su koje ovu državu ne smatraju državom i sve gledaju kako da je unište.. Koče sve moguće i nemoguće. Nemaju zajednički jezik i nisu ni prilike da će ikad ga i imati, jer svako svoje dijete odgaja da mrzi one druge dvije strane i tako ide u nedogled... Začarani krug iz kojeg se ne može izvući..

Slažem se sa prvim dijelom, korupcija i nepotizam su veliki problemi, koji za sobom povlače mnogo drugih negativnih stvari. 

Što se tiče tri strane u državi, stanje je onakvo kakvo je. Ali ako se pogleda lokalno, ili na nivou kantona, tu postoji apsolutna većina i moglo bi mnogo toga da se uredi i uradi na bolje, kada ne bi bilo pojava iz prve rečenice.

... koje drzavu u kojoj zivis napravio takvom ? 

Napravili su je oni koji žive u njoj, prvenstveno. A kasnije ju je dograđivao svako ko je htio da se useli i imao ekonomski interes i dobio fer uslove za poslovanje. 

dovoljno mi je ovaj prvi dio odgovora ... jer ovi drugih nebi bilo da nije bilo ovih prvi ... 

tako da mi ne mozemo ocekivati da nam neko drugi napravi drzavu ... 

ja imam iskustva sa ljudima i znam da ima gotovana a da ima i ljudi koji zavrnu rukave i rade i grade nesto ... 

ja imam iskustva sa ljudima i znam da ima gotovana a da ima i ljudi koji zavrnu rukave i rade i grade nesto ... 

Tačnije bi bilo reći sto ljudi, sto ćudi.

Znam da  u BiH ima vrijednih i uspješnih ljudi koji mogu konkurisati pod istim uslovima kao bilo ko na zapadu. Vidio sam na Al Džaziri prilog o firmi iz Goražda koja se bavi obradom plastike i zadovoljava najviše svjetske kriterije. Isto tako znam da su uspjeli, ne zahvaljujući sistemu, već prije uprkos istom. Sistem je teško, a kako stvari trenutno stoje nemoguće, trenutno promijeniti na državnom nivou. Tako je kako je. Ali mnogo toga se može u početku uraditi na lokalnoj, opštinskoj razini.

Pitanje je: šta opština Cazin može da ponudi, a što bi privuklo strane i domaće ulagače da otvaraju firme i time nova radna mjesta? Da li postoji klima među vladajućom ekipom da se olakša papirologija i ubrza postupak za izdavanje potrebnih dozvola? Da se ne postavlja pitanje "Gdje sam tu ja?" i da se radi u interesu opštine i njenih građana a ne aktuelne političke stranke (i "svojih ljudi"). Da li je opština spremna na poreske olakšice za nki početni period, kao npr. prve godine poslovne aktivnosti?

Ovo su konkretna pitanja od kojih zavisi da li će ulagači izabrati npr. Cazin, Bužim ili Kladušu, ili će otići u Posušje, Lišticu ili Duvno (ili kako ih već sada zovu).

.

Iskreno, trazila sam pomoc a ne podijelu na neke tri strane,meni su svi ljudi u nasoj drzavi jedno i ne dijelim nikoga. Ne mozes danas ni s medicinom naci posao kad je javno i svako zna da moras dati 10 000 KM  ili ti 5 000 evra ako ti je lakse hah da bi dobio posao u zdravstvu. Sta mi vrijedi kad u Bihacu mogu upisati biotehnicki sto nema smisla ili neku jos vecu glupost koja nema smisla.. Ljudi,smijesni ste stvarno svi.

Iskreno, trazila sam pomoc a ne podijelu na neke tri strane,meni su svi ljudi u nasoj drzavi jedno i ne dijelim nikoga. Ne mozes danas ni s medicinom naci posao kad je javno i svako zna da moras dati 10 000 KM  ili ti 5 000 evra ako ti je lakse hah da bi dobio posao u zdravstvu. Sta mi vrijedi kad u Bihacu mogu upisati biotehnicki sto nema smisla ili neku jos vecu glupost koja nema smisla.. Ljudi,smijesni ste stvarno svi.

​Jesmo da, ja se nama ovdje iscipa.

Pomoć si dobila u prvom mom postu..  Do tebe je hoćeš prihvatit il ne....

A ovo dalje, pa ne moraš ni čitati ..

Kada u BiH bude interesa da se nesto promijeni, tu smo tj tu sam! Moja zena koja je odrasla u AT mnogo puta je izrazila zelju da bih jednom mogla preseliti u Sarajevo jer "bez te vode i tog zraka ne moze" kao sto kaze u poznatoj pjesmi.. Meni je jos manji problem! 

Iz mnogih razloga to nije za sad pozeljno. Pristali bi mi na losije zdravstvo, policiju, skolstvo, kriminalniju okolinu ovo i ono, ali nikad necu pristati na okolinu koja to ne zeli promijenuti.. Da zelimo promjene, ma ne zelimo da se ne lazemo! Od Kladuse do Prijedora znam najmanje pet fabrika gdje su ljudi pokusali ili pokusavaju sa zapada zaradjen novac predociti u funkcionalnu djelatnost i suocavaju se sa kineskim zidom svakodnevno! Ako ne pristanes biti dio neke politicke frakcije, mozes ideju i novac objesiti o klin!

Na dan izbora se spava do 12 jer se noc prije blejilo u obliznjoj diskoteci, pa se oko 14:00 nakon rucka preselis do compa da kritikujes online! 

Ima izuzetaka, nekih pomaka i zelje ima, ali to je jos daleko od vecine tj polovine. A i svjesno i odgovorno tvrdim da ovako mnogostruko bolje pomazem i svojima i svojoj drzavi, ziveci i radeci u inostranstvu!

Pomoć si dobila u prvom mom postu..  Do tebe je hoćeš prihvatit il ne....

A ovo dalje, pa ne moraš ni čitati ..

​Ti jedini nisi smješan ovdje. De malo pogledaj Pacifica. :D

Ne znam stvarno šta si očekivala od foruma, da rješavamo sve probleme? Ako sama ne znaš šta hoćeš, niko ti ne može pomoći, pogotovo što nas smatraš smiješnima.

Iskreno ti želim svako dobro u životu, kakav god odlučiš da će ti biti.

Nasmijao si me sad s ovim, ovaj put prravo nasmijao. Nisam rekla da mi iko treba rijesiti problem nego su me zanimala vasa misljenja a vi ste skrenuli s teme. Nije stvar u tome da ja ne znam sta hocu. Ova goe recenica ti malo i nema smisla s ovim niko ti ne moze pomoci pogotovo sto nas smatras smijesnima.  I da, kad sam rekla da ste smijesni mislila sam na te rasprave ko je ko odakle jesi i srbin bosnjak il indijac. Haj zdravo

Pa ti onda i ne živiš u Bosni ili ne poznaješ stanje u Bosni..

Evo danas će biti usvojena Vlada FBiH.. i tu jasno imaju utvrđene brojke koliko Bošnjaka može biti, koliko Hrvata, koliko Srba, bez obzira što možda neki drugi je kvalifikovan bolje, ali ako se ispunila kvota Bošnjaka on ne može biti ministar...

Ovo je samo jedan primjer...

Tako da baš ne možeš isključiti to ko je ko.. Jer u Bosni je to itekako bitno...