Jump to content
Sign in to follow this  
ljubicica1910

Meša Selmović- sprski ili ipak bh književnik?

Recommended Posts

Lijepa književnost je baština čovječanstva, važno je čitati i oplemenjivati dušu. Svojatanje je jeftino, i u krajnjoj liniji, prljava rabota, pogotovo kada je riječ o osobi koja je umrla i ne može više dati svoju ocjenu o bilo čemu.

Kao paralelu možemo uzeti Kusturicu, koji je još uvijek živ. Bez obzira kako se on izjašnjavao (a znamo svi šta i kako), ja prva tri njegova filma svrstavam u remek djela BH-kinematografije. Ono što je uradio kasnije sam gledao, s pomiješanim osjećanjima, ali ih ne smatram dijelom BH kinematografije, niti njega priznajem za bilo šta. Strano tijelo, tako nešto, što nema nikakve veze sa ovom zemljom. Persona non grata.

• Upvote 1

I baš zbog ovog iznad dolazimo na ono što sam ja rekao.. "Tuku" se čiji je zato što njegovi radovi vrijede nešto.. A da je neki anonimus vraga bi koga bilo briga jel srbin il je "naš".

I btw Lucky zalosno je sto mi smatramo da to njegovo pripada nama a srbi smatraju da pripada njima. Mesa je i dobar koja je otimačina za Andrića,njega vuku na tri strane 

​uvijek je tako bilo i tako ce ostati ... oko neceg se otimalo ...

za BH knjizevnost je bitno da se njegova djela okarakterisu kao djela iz BH knjizevnosti ...

ne znam jel jos uvijek povelja Kulin bana u Dubrovniku ... al i to je jedan dokaz koliko je bitno da se nesto sot je Bosansko bude u Bosni i da se prestavlja kao Bosansko ...

Meni je kristalno jasno zasto se covjek izjasnio kao srbin.. Prvo tadasnji oblik bosanske nacije tj bosnjaka skoro da nije postojao! I Selimovic vjerovatno nije bio od takvih ljudi koji su kraj svog intelekta gurali sizifov kamen tj ispravljali krive drine. Covjek je bio realista bez poteskoca da sagleda cinjenicno stanje! To je njegova odluka, iako je po meni mogao biti jugoslaven sto je u to doba bila jos plemenitija odrednica!

Primjer je sto meni do kraja zivota nece ostati  jasno zasto su se bosnjaci odlucili da spoje iskljucivo jednu religiju sa svojom nacijom! I ono malo Milana, Ivana, Josipa, Dragana koji su ostali na "pravoj strani" boreci se za ravnopravnost i jednakost, danas vjerovatno negdje u dnu duse se kaju za kakve osobe i odrednice su podredili zivotni put! 

​uvijek je tako bilo i tako ce ostati ... oko neceg se otimalo ...

za BH knjizevnost je bitno da se njegova djela okarakterisu kao djela iz BH knjizevnosti ...

ne znam jel jos uvijek povelja Kulin bana u Dubrovniku ... al i to je jedan dokaz koliko je bitno da se nesto sot je Bosansko bude u Bosni i da se prestavlja kao Bosansko ...

​Povelja postoji u tri primjerka, dva se nalaze u Dubrovniku, a treći je ukraden i danas se nalazi u Sankt Petersburgu. Rusi i ne pomišljaju da ga vrate.

Primjerci u Dubrovniku su legitimno vlasništvo grada Dubrovnika, jer im ih je Kulin Ban lično uručio.

​Povelja postoji u tri primjerka, dva se nalaze u Dubrovniku, a treći je ukraden i danas se nalazi u Sankt Petersburgu. Rusi i ne pomišljaju da ga vrate.

Primjerci u Dubrovniku su legitimno vlasništvo grada Dubrovnika, jer im ih je Kulin Ban lično uručio.

​Što ponovo dokazuje koliko se ne borimo za svoje. Grdne raneeeee

Ne dokazuje ništa. Naši tražili, Rusi ne daju, kraj priče. Ne možeš se bosti sa rogatim.

Nalazi se u Ermitažu, koji je jedan od najvećih i najbogatijih muzeja svijeta, zahvaljujući kolekcionarstvu, milom i silom. Tu je sve rečeno. Ljetos sam u Pergamon muzeju u Berlinu vidio fantastičnu kolekciju antičke Grčke i Rima, međutim, jedan dio eksponata nedostaje (ali postoji prazno mjesto gdje piše:eksponat se nalazi u tom i tom muzeju u Rusiji, od 1945. godine). Ako Njemačka (između ostalih) ne može da povrati dio svog kulturnog blaga, kako onda procijeniti šanse da BiH povrati svoje.

Srećom da se nije dozvolilo da u toku rata zemlju napusti sarajevska Hagada, inače ni to više nikad ne bismo vidjeli.

Zavisi jel rodjen u federaciji il u RS :-).Ako je iz RS dzaba im ga.Jel tako Banjaluka :-)

Mene ternutno vise brine Mesa Bazdarevic neg Mesa Selimovic.

• Upvote 1