Jump to content
Sign in to follow this  
[I-B-R-O]

Ante iz Mostara i njegov fašizam

Recommended Posts

Nisam znao kako da nazovem ovu temu,ali uspio sam spojiti par riječi zajedno

Pretpostavljam da ste svi gledali ovu emisiju "Perspektiva" u kojoj je poznati srpski reper Marchelo komunicirao sa srednjoskolcima u Mostaru, i poblize nam predstaviio njihova razmišljanja.

Ukoliko niste gledali, evo samo jedan dio emisije https://www.facebook.com/video.php?v=971552666189070

Ja iskreno nisam znao da je tako loša situacija u Mostaru. Prije svega jer zivimo nedaleko od Bihaća u kojem je takodje jedan veći dio stanovništva katoličke vjeroispovjesti ili kako oni sebe vole nazvati Hrvati, u kojem nema nikakvih problema.

Kako vi ovo komentarišete?

nisam gledo a sve mi se neda nesto ni pogledati ... 

Iiiii preeeeekaaaaaaaaaaaaaaaa 

aj,vid ovo nije eglen :-)

Hvala sto si komentarisao stari flooderu :D

gledaj bio sam u Mostaru ... imas svakog mlina zita kao i kod nas ... 

kod nas bi nasao neki koji bi izjavili da ne mogu ici u skolu zbog tog sto se boje "vehabija" ... 

U Mostaru nije normalan onaj ko ne misli ko Ante.

Ante je poglup.. I on i njegov fašizam, kao i svi njegovi istomišljenici..

Čuj prepoznaje muslimane jer su tamnije kože... To mora da na muslimanskoj strani Mostara sunce bolje grije pa dobili boju..

Ljudi vide ono što žele vidjeti, a ne ono što je istina. Dosta često, na žalost. Mada, u istočnom dijelu Mostara ima više sunčanih sati, nego na zapadnoj, memljivoj strani. :)

Postoji ipak razlika između bosanskih i hercegovačkih Hrvata, to sam već napisao na nekoj drugoj temi. Bosanski, pogotovo posavski Hrvati su više pro-bosanski nastrojeni, dok su hercegovački više anti-bosanski, međutim, iznimke postoje i kod jednih i kod drugih.

Hercegovina je sama po sebi siromašan kraj gdje se uvijek teško preživljavalo. U 2. svj. ratu masovno prihvatili ustaštvo. Nakon rata su bili obilježeni kao ustaše, te su masovno emigrirali u Njemačku, ali i prekomorske zemlje, prvenstveno Ameriku i Australiju. Radeći vani, stekli su velike imetke (za naše prilike) koje su ulagali u velike kuće, još veće njemačke automobile, ali i male firme kakvih je danas mnogo u Hercegovini. U zadnjem ratu su radili aktivno na secesiji Hercegovine i pripojenju Hrvatskoj, sada su samo nakurčeni jer im to nije uspjelo.

Mlada generacija je odrasla na Thompsonovoj muzici, tako da ne znam šta bi čovjek i očekivao.

Ja  sam dole boravio 4 godine. Gorih/većih seljačina od  njih (i jednih i drugih, oni su meni svi isti :) ) nema ni u Kalesiji. Nadam se da ovo ne čita onaj njihov načelnik. :P

Nadala sam se jedinstvenoj Bosni i Hercegovini dok nisam upoznala Mostarce i jedne i druge. :)

Komšo šta ti to kačiš? Kod mene ti je to jenan mali kvadrat u njemu x i red brojeva. :D

Je li neko obratio pažnju na "biblioteku" iza Antinih leđa?

Bolje mu je da se seli iz Mostara, dok je živ, ljudi će ga ismijavati, a Mostarci su pravo zajebani (izvinite moj francuski) po tom pitanju.

Ma naš je on samo što to ne zna još :D

A to je školska biblioteka, valjda uče o Al Kaidi :D

Ja  sam dole boravio 4 godine. Gorih/većih seljačina od  njih (i jednih i drugih, oni su meni svi isti :) ) nema ni u Kalesiji. Nadam se da ovo ne čita onaj njihov načelnik. :P

Smatram da su svi isti i tu se slazem s tobom.

Ja sam maksuz usla na forum da napisem nesto na ovu temu i vidim da me Ibro preduhitrio. Znate sta, ja razumije vas, ljude koji su bili u ratu i ljude koji nose posljedice rata u sebi i razumijem tu vasu tako da kazem mrznju. Ali ljudi,ja ,kao posljeratno dijete tu mrznju nemam i ne trebam je imati niti je zelim imati. Ne budite primitvni toliko, Mostar je sjeciste kultura, sjeciste istoka i zapada, dva naroda, dvije religije. Trebamo prije svega postovati Mostar a onda krenuti dalje.. Iskreno,seljacina i primitvnih istomisljenika Ante ima i u Cazinu samo sto ne jebu ustasku vec cetnicku majku. Vjerovatno je to iz mrznje ljutnje bola i svega ostalog pša se da tolerisati. Ali ne mogu ja psovati ustasku ili cetnicku majku kada  ja na svojoj kozi nisam osjetila tu bol tu mrznju 8hvala Bogu). Nisu krivi ucenici tj omladina u Mostaru sto je u jednih babo a u drugih tata, nisu oni krivi sto osjecaju posljedicu rata ni krivi ni duzni. Krivi su roditelji politika i mediji koji su im to nametnuli.  Nije ANte kriv sto ga tata naucio i sto mu je naredio da ne smije ni pod koju cijenu preci na istok. Trebamo se voljeti postovati i biti sretni sto zivimo u zemlji u kojoj su 3 ravnopravne vjere i sto niko ne dira nikog ( u vecini slucajeva) . Iskreno se nadam da ste pogledali govor djevojke po imenu Nina, odusevila me u svemu jer je ona glas razuma. Na kraju,nije Antino ni za odbaciti. Svi bismo mi prije zaposlisi muslimana ako smo vec mi muslimani ,nego hrvata. Ima u njegovim izjava i istine iako ga tata prenafilao sranjima. Ali Ante se boji,strahuje i iz straha baljezga. On je samo jedan u masi njih koji mozda misle i drukcije od njega.Ljudi osuđujete njega a zapravo i u vama su duboko usađena ista misljenja i iste mrznje i isto sve. Dopustite bar nama mladima da pokusamo smaknuti barijeru koja nas psihicki ubija.KADA SE ISKORIJENE GENERACIJE KOJE SU DOZIVJELE RAT TADA CE MRZNJA I PRESTATI

Nisam znao kako da nazovem ovu temu,ali uspio sam spojiti par riječi zajedno

Pretpostavljam da ste svi gledali ovu emisiju "Perspektiva" u kojoj je poznati srpski reper Marchelo komunicirao sa srednjoskolcima u Mostaru, i poblize nam predstaviio njihova razmišljanja.

Ukoliko niste gledali, evo samo jedan dio emisije https://www.facebook.com/video.php?v=971552666189070

Ja iskreno nisam znao da je tako loša situacija u Mostaru. Prije svega jer zivimo nedaleko od Bihaća u kojem je takodje jedan veći dio stanovništva katoličke vjeroispovjesti ili kako oni sebe vole nazvati Hrvati, u kojem nema nikakvih problema.

Kako vi ovo komentarišete?

Zasto nisi stavio obje emisije a ne samo mali dijelic jednog. Vjerovatno da si pogledao objavio bi jer bi tad i promjenio temu i ne bi ante bio fasista

Smatram da su svi isti i tu se slazem s tobom.

Dopustite bar nama mladima da pokusamo smaknuti barijeru koja nas psihicki ubija.KADA SE ISKORIJENE GENERACIJE KOJE SU DOZIVJELE RAT TADA CE MRZNJA I PRESTATI

Ko vama (mladima) bilo šta brani?

Po definiciji, mladi bi trebali biti najnapredniji dio populacije, oslobođen predrasuda koje tište starije. Ali nemoj misliti da svi, pa čak ni većina onih koji su dobro osjetili rat mrze nekog imaginarnog neprijatelja na drugoj strani. Ko je izgubio nekog, ne kažem, to je teško oprostiti, još teže zaboraviti, ali većina je srećna da je sve to prošlo i da je živa glava i ne želi o tome ni pričati ni podsjećati se.

Fino si ti to zamislila, da nas (starije) iskorijeniš. :) Misliš li da je problem u nama i da bi to bilo rješenje? Meni se čini da je ipak više mržnje i nepovjerenja među mladima. 

Nadam se da će jednom mržnja prestati, ali se bojim da to neće biti tako skoro. Srbi još proživljavaju traume sa Kosova1389. godine, Hrvati 1945. i Blajburga, a Bošnjaci će još dugo živjeti u sjeni Srebrenice.

Kod nas se nikad ne zaboravlja. Niti oprašta.

Da se moje zadnje dvije rečenice ne bi shvatile pogrešno i kontradiktorne u odnosu na ostatak posta, džaba je što ljudine žele da se podsjećaju najtamnijih dana naših života, kada kolektivno pamćenje, odnosno njegovi samozvani zaštitnici (mediji i političari koji ih kontrolišu) svakodnevno dosipaju so na otvorene i još nezacijeljene rane.

Edited by Banjaluka

Nadam se da će jednom mržnja prestati, ali se bojim da to neće biti tako skoro. Srbi još proživljavaju traume sa Kosova1389. godine, Hrvati 1945. i Blajburga, a Bošnjaci će još dugo živjeti u sjeni Srebrenice.

Kod nas se nikad ne zaboravlja. Niti oprašta.

Ne bih rekao da bosnjaci zive u sjeni Srebrenice ... 

a za antu od severine jedna ... xD

https://www.youtube.com/watch?v=et7c5r7gcKg

Ante lupa ko Maksim po diviziji,  zelim mu svako dobro i da mu Bog da da vidi most u Mostaru 

10410252_797366596977648_233806815629228

Edited by BeLaY

Ne bih rekao da bosnjaci zive u sjeni Srebrenice ... 

Pitaj @mir&dobro gdje pronalazi sve one linkove.

Sviđa mi se tvoj optimizam, treba pokušavati da se gleda naprijed. Prošlost ne treba zavoraviti, ali joj se ne ne smije dozvoliti da upropaštava budućnost.