Jump to content
Sign in to follow this  
Hercegovka

Uspjesni Bosanci i Hercegovci u dijaspori

Recommended Posts

Fočanka Aida Hadžialić postala ministar obrazovanja u novoj Vladi Švedske

20141003135905_266139.jpg

HALMSTAD - Fočanka Aida Hadžialić postala je ministar obrazovanja u novoj Vladi Švedske.

Ona je rođena 1987, a u Švedsku je kao izbjeglica iz BiH došla sa pet godina.

Diplomirala je pravo na univerzitetu u Lundu, a na posao ministra dolazi sa pozicije zamjenika gradonačelnika švedskog grada Halmstada.

Ova uspješna djevojka kao hobi ističe fotografiju, njen omiljeni film je "Engleski pacijent", a pisac Ernest Hemingvej. Voli slušati Šopena i Ališu Kiz.

U izboru časopisa "Veckans Affarer 2013" bila je na 10. mjestu od 101 supretalentovane osobe u Švedskoj.

"Poznata američku izreka kaže: 'Ne pitaj šta država može uraditi za tebe, nego se pitaj šta ti možeš uraditi za svoju državu!' Svi Bosanci i Hercegovci trebaju se ovo zapitati. Mislim da mi moramo ostaviti poziciju gdje očekujemo da će promjena doći izvana, od Evropske unije, SAD-a... Mi moramo kreirati BiH kakvu želimo. Jedan od načina je glasanje; svako ko ima pravo glasa u BiH treba i ispuniti svoju dužnost. Druga stvar je angažman koji se može manifestovati na različite načine, važno je raditi praktično. Neko će to raditi kroz posao, drugi kroz pisanje, treći kroz neku organizaciju... Treće, biti dobar primjer bh. društva. Mislim da smo mi iz BiH dosta postigli i taj trend treba nastaviti. BiH je njen narod i taj narod treba biti kulturan i školovan i da na pošten i intelektualan način kroji svoju budućnost", rekla je jednom prilikom Aida za portal "Bosanska pošta"

• Upvote 1

Ja svoju nevistu saburim u slobodno vrijeme da joj ne trebaju te "njekve" pozicije nego samo dobar posao ali kako je krenula nista ne reci da nece uskoro ovako zavrsiti. Vec joj su se rodile politicke pretenzije i aktivna je.

Meni je pak uspjesnost dogurati da imam svoju uspjesnu firmu i da malo ko zna da ne imam :D

E tek si onda nagrebusio. Ali kako smo mi razluciti tako nam se i ambicije razlikuju. Ova djevojka je postigla veliki uspjeh u tudjoj zemlji na tudjem jeziku, jest da je Svedska posebna i jedna od rijetkih zemalja koja strancima pruza mnogo vise nego bilo koja druga zemlja u svijetu ali ova djevojka se rodila 1987 i to je veliki uspjeh u njenim godinama biti ovo sto je sada.
Ali kao sto rekoh za Svedsku ni Ibra ne bi bio ono sto jeste da je bio npr. ovdje gdje ja zivim. Nikad nijedan stranac nije igrao za reprezentaciju drzave.

Poznajem puno naših uspješnih ljudi u dijaspori ... Al najuspjesniji mi su oni koji su se vratili u BIH i zasukali rukave da od Bosne naprave državu ...

Pa sto ne zavrnete rukave vi sto ste dolje i ne pravite drzavu kad je tako lako. Svakako vas je vise dolje nego nas ovamo. Edited by Hercegovka
  • Upvote 1

Pa sto ne zavrnete rukave vi sto ste dolje i ne pravite drzavu kad je tako lako. Svakako vas je vise dolje nego nas ovamo.

Ja sam i zasuko ... tu sam i svakodnevno radim na tom da Bosna i Hercegovina bude bolja država ... 

Ja sam i zasuko ... tu sam i svakodnevno radim na tom da Bosna i Hercegovina bude bolja država ... 

:punish:

Zajedno smo jači, hahahahaha, da iskoristim slogan "u jedinstvu je snaga" ... BiH zajedno možemo izgraditi al' kad budemo spremni za takav poduhvat.