Jump to content
Sign in to follow this  
Tigrica

Zasto (ne) volim FB ?!

Recommended Posts

Hajd da vas cujem zasto (ne)volite FB... ?!

Vjerovatno puno razloga postoji, da ga volite ili ne..Sve je to licno..:)Pa evo ja cu poceti prva..Zasto ga NE VOLIM..

Juce ukucam ime jednog BH radia, i izade mi  FB profil  stranica istog..i hajd posto je pristup javan mogla sam  malo pregledati sta ima na zidu  istog..kad ima sta i vidjeti ...

Tip iz Amerike, posta foto sebe kako sjedi za stolom ispred njega puna korpa voca, pa komentarise to voce samo se kupiti moze u Americi ,egzoticno... ...:I

Pa ispred kuce objasnjavajuci koliko kvadrata ima, pa zatim kcerke koje diplomirale na univrzitetu, hajd to je ok..Mislim svi mi koji imamo djeci ponosni smo svakom njihovom uspjehu, ali mislim sve te foto koje on postao su mi vise ono " vidite me" sta "imam" i kako sebi mogu prustiti kupiti dobro auto, drvenu kuhinju  svilene prekrivace u spavacoj sobi....slika kukuruze i prica kako ce ih na zar a pored nekoliko paketa mesa, i to poredano ako u superkamrketu....

Tip kad postao foto, nije jednu ili dvije, nego ono bas odmah album nastancao..Mislim ovo je samo jedna primjer a vjerujem da ih ima puno poput ovog tipa...aaa svasta, smijala sam se,mozda i ne bi trebalo, mozda ja to smartam tako a zapravo sasvim normalna stvar..da je sve do mene..

Volim kada likovi dokazuju neke druge stvari i na druge nacine osim  onog sto " ja imam"..

Hajd' kazite mi koje foto postate na FB , i koji statuse imate..Koliko  ( ne) prijatelja imate...?Komentarisete li fotografije,ili samo bacite oko ,brzinski..

Pa volim ga zato sto sam nasla dosta stare skolske raje i obnovili kontakt. Tako isto i rodbine. A da ga ne volim ne bi bila tamo. Svi imamo mogucnost izbora.
Prijatelja imam dosta ne znam tacno koliko uglavnom svakog pojedinacno znam ko je. Edited by Hercegovka

38 prijatelja i par stranica lajkanih.. Cim neko pocne pisati i objavljivati gluposti ide ili na ignore ili brisem iz raje, zavisi sta objavljuje :)

Imam rodjaka, od tetke sina, taj kad pocne lijepit yt linkove ne zna stati, pa u par minuta po 20 linkova iskoci... Njemu sam blokirao objave, tako vise da ne vidim sta pise.

Slika ne stavljam puno, isto tako niti statuse ne mjenjam.. Onako ponekad nesto.. i ponekad neku pjesmu.. cisto iz dosade..

Sto se tice da li volim ili ne... Pa neka ga.. al nije da se bez njega ne moze..

Eh i ja sam jednu blokirala zbog onih igrica udavi zena sa onim zahtjevima za farme i nekih milion drugih igrica.

Eh, to globalno selo, kojem sam se otimala godinama i lani u proljeće popustala kad sam otkrila zatvorenu grupu moej školske raje. Prvo sam se tamo uključila kćerkinim profilom, ali nije to imalo smisla - pa sam se prijavila.

Ima svoje prednoste u vidu kontakta sa rodbinom koju imam širom svijeta (mada ni nju svu ne uzimam u prijatelje) i pravu raju ... Primjetila sam školsku raju da su većinom jedni drugima u prijateljima ali ja to ne želim, imam samo one sa kojima sam zaista bila dobra a osatlima se šegam u zatvorenoj grupi.

Stavljam fotke i djece i sebe i gazde i šta ja znam ... dijelim neke trenutke zato i imam probrane osobe u priajteljima.

Linkove postam od vijesti koje su mi zanmiljive, neke informacije, ili recepte ... a muzika k'o muzika, uvijek je slušam, pa samo copy/paste ... nekad se i šegamo na chatu pa linkamo muziku drugi to ne kuže a i ne moraju bitno je da mi neki znamo šta se dešava .. :P

Inače, otvorim FB prelistam šta ima, pogledam, lajkam, ako odem na nečiji profil ostavim trag da zna da sam bila jer mrzim one koji sve prate a na fejsu vise kad god stignu i znaju sve o svakom pa čak između redova čitaju. Takve sam tri osobe već obrisala i planiram još tri u skorije vrijeme. :D

U biti imam finu raju u prijateljima, jes' da sam ČUDNA za mnoge čije zahtjeve sam odbila ili ih držim na čekanju, ali šta me briga još kad ovih troje obrišem ... pa još troje ... pa još dvoje ... :O :P  :ap:

fb mi najvise sluzi za poruke da se cujem s prijateljima i igram igrice, s tim da zahtjeve saljem za kljuc samo onima koji igraju tu igricu

prijatelja nemam puno, isto one koje puno selfija i slika svooje djece stavljaju, 10 pjesama s you tubea i sl. stavim da mi  ne dolaze te objave , one koji su bezobrazni i dosadjuju brisem bez milosti 

mozda je problem u meni ali stvarno me ne zanima sta je ko jeo  za dorucak, gdje se u kojem trenutku nalazi i sl.

ali i dalje prvo ujutro otvaram fejs, bilo bi mi neobicno da ugasim profil, a treba mi i zbog posla  :)

Imam FB dugo, dugo....imala sam onaj stari fakultetski, jos prije Secerbega i ovog njegovog globalnog, tad smo mogli komunicirati iskljucivo sa rajom na fakultetu i kapak.

Na ovaj "sadasnji" sam se prijavila jer me je buraz natjerao, bukvalno, jer su ga tusila moje stare skolske drugarice pitanjima o meni. Elem, prijavila se 2007 (mislim), nasla hejbet starih prijatelja s kojima sam zbog rata izgubila kontakt i to je razlog iz kojeg volim FB. Inace nemam nikoga na FB koga ne poznajem, imam nekoliko ljudi koje sam upoznala prije mnogo, mnogo godina na Sarajevo-x forumu i koje nisam jos imala priliku uzivo upoznati ali smo raja nekih 8 godina i ne gledam ih drugacije od prijatelja iz RL.

Ono sto ne volim na FB je sto svaka lujka misli da ima pravo da ti se obrati (mislim na one koji nisu medju prijateljima niti bi ih motkom od 3 metra dotakla).  Naravno dok insan ne uhaviza one postavke pa se ogradi kao Fort Knox - materi svojoj nek sad salju poruke i zahtjeve. :D

Igrice uredno ignorisem, one koji mi idu na zivce samo sklonim iz feed-a (ima ljudi koji se ljute kad ih obrises pa te smaraju na pp - takve mi je lakse samo "sakriti" nego slusati). 

Slike vec godinama ne kacim, mozda par u godinu dana. Prije sam stavljala djetetove ali i to se sad svodi na jednom godisnje, oni za koje mi je stalo da ga vide dobiju redovan mail sa slikama ili ga vide uzivo. :)

U biti najvise kacim muziku, imam malu grupu raje sa kojima je ovo neki ritual vec godinama mada sam ja uzasno neaktivna pa me vise ruze a manje komentarisu muziku. :D

Slike ne komentarisem iz kurtoazije vec samo ako mi se svide ili ako su od nekoga meni posebno dragog. 

Inace, sto se FB uopsteno tice najvise koristim pp, sa nekim ljudima mi je tako najlakse odrzavati kontakt. :)

Ima ljudi koji su "alergicni" na fb. a ni profila tamo nemaju. Znam jednu takvu nema profila a sve zna sta ko tamo pise. Ulazi ili bolje receno curi sta ko radi i pise. Meni je drago a i interesantno gledati slike od prijatelja koji su daleko i koje mozda vise nikad necu vidjeti u reali. Juce sam vidjela skolsku drugaricu koja je trenutno u Indiji. Ja vjerovatno nikad u zivotu tamo necu otici ili slike rodice koja zivi u Emiratima.
E sad nije fb kriv sto ga neki ne znaju koristiti ili sto ga zloupotrebljavaju.
  • Upvote 1

Ja spadam u one koji su alergični na FB, a ni profila nemam, niti me interesuje. Bilo je pritisaka "raje", "da se malo družimo" i slično i svima sam rekao isto, ko mi treba, naći ću mu broj telefona, ko me treba, isto će lako naći moj broj, mojim prijateljima su vrata moje kuće uvijek otvorena.

Prijatelj je onaj ko ti pomaže da uneseš ormar na četvrti sprat zgrade bez lifta, zbog koga uzimaš slobodan dan da biste zajedno popravljali njegova kola, kome ćeš prvi dati krv ako mu zatreba i povjeriti porodicu znajući da je u sigurnim rukama. Ne osoba koja klikne na "like".

Samo da znate da me ne tražite tamo. :)

Znaci da bi ti neko bio prijatelj mora ti nesto pomagati ili da bi mu bio prijatelj moras mu nesto pomoci. Ja imam drugu viziju dobrog prijatelja.
Prije dvije godine me na fb nasao jedan bivsi komsija i rekao mi da se moja skolska drugarica nalazi u jednom izbjeglickom centru za koju sam mislila da je mrtva. Mi smo se organizovali i pomogli joj. Danas radi i zivi u Americi. One prijatelje sto sam stekla do dvadesete ne bih mijenjala ni za koga koga sam ovdje nasla.
I na fb ne stices nove prijatelje jer je to nemoguce nego pronalazis stare. A to sto neko pece pitu na fb nije ni to lose za zene koje su iskljucivo domacice. Edited by Hercegovka

Nije neophodno, to su samo primjeri, da nekom vjeruješ i vjeruje ti, da znaš da te neće ostaviti na cjedilu i obrnuto. Ovo za stare prijatelje je tačno i po mom iskustvu, bar što se tiče nas koji vrijeme računamo na prije i poslije 92. Ne pametujem ja onia koji koriste FB, već onima koji "ne shvataju" da čovjek može postojati i izvan istog.

Pa naravno da moze. Moze se bez mnogo cega i tacno je da su se ljudi prije vise druzili ali nije kriv fb nego mi i turbo zivot koji imamo. Ne pijem ni ja kafu sa prijateljicom na fb nego u kuci ili kaficu. Neki ljudi jesu ovisnici socijalnih medija i raznorazne tehnike ali to je dio vremena u kome zivimo. Moze se i bez foruma ali smo ipak tu.

A moze se naici i na lose vijesti :(

Citajuci nesto po netu sjetih se jedne prijateljice i htjedoh da je potrazim na fb i jedino sto nadjoh je grupa R.I.P .......... ....  :( :( :( :(

Ne mogu vjerovati...

Mislim - lose vjesti se saznaju i bez FB .. Kao i lijepe, samo sto sada brze dodemo do njih, a zapravo nista postigli nismo time sto smo saznali sto je x bio kod y, i sl.. Danas svi koriste FB , i neka djeca imaju profile, "prijatelji" sa roditeljima...

Evo upravo sam ispred skolskog ulazi, i 80%djece ima tel. u ruci..tipkanju médusobno sms poruke, izmjenjuju ih po FB profilma ili drugim socijalnim mrezama, a prijatelj zapravo ispred njih..

Envoyé de mon iPhone en utilisant Tapatalk

Teško se nešto po tom pitanju može promjeniti Tigro. Polazim od svoje djece koja isto koriste internet za kontakt sa rajom.

Gazda i ja smo se dogovorili i djecu bodrimo da idu na razne sekcije da se socijaliziraju (Nije bitna karijera u sportu, ima puno vrijednijih stvari od popularnosti i slave.). Organizujemo im zabave s vremena na vrijeme iz bilo kojeg razloga da bi se naučili ugostiti i družiti sa rajom mimo sekcija, kafića i ulica .... jer džaba gazda i ja dočekujemo goste oni to ne doživljavaju, da bi "snimili" i znali se ponijeti u takvim situacijama.

Drugačija su vremena i treba prihvatati promjene koliko god nam se činile negativne.

Čini mi se da između moje i djece od roditelja koji se nisu puno angažovala u njihovom socijlanom odgoju trenutno nema neke razlike, ili ja to ne vidim, mada profesori, nastavnici, rodbina, poznanici su puni hvale za njih i njihovo ponašanje.

Oboje imaju FB profile, imam ih i ja u prijateljima i zezamo se tim putem, ali donekle imam uvid u njihove aktivnosti i zanimanja.

Sve može biti opasno ako se pogrešno koristi, i FB i Forumi i komplet internet  ... do nas je. :)

• Upvote 1

A moze se naici i na lose vijesti :(
Citajuci nesto po netu sjetih se jedne prijateljice i htjedoh da je potrazim na fb i jedino sto nadjoh je grupa R.I.P .......... ....  :( :( :( :(
Ne mogu vjerovati...

Rambo zao mi je. Obicno se lose vijesti brzo sire ali eto nekad se desi da nas i zaobidju.

Gazda i ja smo se dogovorili i djecu bodrimo da idu na razne sekcije da se socijaliziraju (Nije bitna karijera u sportu, ima puno vrijednijih stvari od popularnosti i slave.). Organizujemo im zabave s vremena na vrijeme iz bilo kojeg razloga da bi se naučili ugostiti i družiti sa rajom mimo sekcija, kafića i ulica .... jer džaba gazda i ja dočekujemo goste oni to ne doživljavaju, da bi "snimili" i znali se ponijeti u takvim situacijama.

Naravno sa ovim se u potpunosti slazem sa tobom, vanskolske aktivnosti su jako bitne za sam razvoje djece, i njihovu socijalizaciju u drustvu,kako sada tako i za kasnije..

Nema nista gore za  djecu koja se  dosaduju, jer u tim trenutcima svakavih gluposti su premni napraviti..

Oboje imaju FB profile, imam ih i ja u prijateljima i zezamo se tim putem, ali donekle imam uvid u njihove aktivnosti i zanimanja.

Sve je do djeteta, ako zeli zloupotrijebiti FB i  povjerenje roditelja   ,moze imati nekoliko prifila, kao i nickova na forumu..a da to roditelji i ne znaju i..

.Povjerenje je jako bitna stvar u svakom odnosu, pa i roditlji  -> djeca ..

Pa ima i drugih nacina da se "nade " zena i bez FB...

Ako vec izbora nemas, okaci sve sto imas, auto, stan/kucu,vikendicu, markiranu odjecu /nakit, foto sa godisnjih odmora, kupljenu avionsku katru za put oko svijeta..., i mozda "cudo" se desi... :laugh:

Sad zavisi gdje ti je otisla.

Mislim , ako nije ni došla :D

Pa ima i drugih nacina da se "nade " zena i bez FB...

Ako vec izbora nemas, okaci sve sto imas, auto, stan/kucu,vikendicu, markiranu odjecu /nakit, foto sa godisnjih odmora, kupljenu avionsku katru za put oko svijeta..., i mozda "cudo" se desi... :laugh:

Nesmijem, ispašće da se hvalim :D

E onda je cekaj na fb sa svim ovim sto je tigrica napisala sigurno ce doci. A ako bas neces da se hvalis onda stavi samo jahtu i audija.