Jump to content
Sign in to follow this  
Guest

Obogaćivanje Gradske biblioteke u Cazinu

Recommended Posts

Guest

Dragi prijatelji forumaši...

Kao što većina nas zna, mnoge biblioteke u Bosni i Hercegovini, uključujući i našu cazinsku, posjeduju velik broj književnih djela i umjetnosti koje iz godine u godinu čitaju nove generacije. Naša Gradska biblioteka ipak nema neke od najboljih djela nastala u skorijem periodu.

Po uzoru na banjalučke studente, koji su u zadnjih nekoliko mjeseci akcijama obogaćivali svoje biblioteke, uključujući i školske, volio bih pokrenuti jednu akciju prikupljanja knjiga za Gradsku biblioteku u Cazinu.

Iako znam da oni koji vole čitati isto tako vole imati i svoju malu (uslovno rečeno) kućnu biblioteku, i knjige koje su kupili ostaviti na jednom mjestu, kako za sebe, tako i za buduće naraštaje, ali također bi im bilo drago da knjige stave na dostupnost i onima koji nisu financijski dobrostojeći.

Ima li zainteresiranih da pokrenemo ovu akciju uz pomoć Info portala Cazin.net?

Ja bih za početak pokazao dobru volju i u dostupnost drugima kao poklon Gradskoj biblioteci bih stavio:

FIKCIJA:

Hobit (JRR Tolkien)

Gospodar Prstenova - Prstenova družina (JRR Tolkien)

Gospodar prstenova - Dvije kule (JRR Tolkien)

Gospodar prstenova - Povratak kralja (JRR Tolkien)

LJUBAVNI ROMANI:

Krive su zvijezde (John Green)

TRILERI:

Dečko, dama, kralj, špijun (John Le Carre)

POEZIJA:

Sjećanja (Emina Šepić)

HISTORIJSKE:

Datumi iz svjetske historije (Usborne) - knjiga puna historijskih zapisa, savršena za djecu u osnovnim i srednjim školama

Bihać i bihaćka Krajina - Radoslav Lopašić

Naravno, ovo je sve za početak, a knjige bismo darivali u suradnji i konsultaciji sa voditeljima Gradske biblioteke, kako bismo znali koji su im naslovi od onih koje želimo darovati potrebni, a koje već imaju u svojoj kolekciji.

Dobrodošle su i stručne literature, ratna, zavičajna, historijska djela i sve ostalo.

Jedna posebna i rijetka knjiga je sasvim dovoljna :)

Guest

I jedna napomena za one koji se ipak teško odvajaju od svojih knjiga. Na web portalu POINT knjižare (dakle, naša domaća), dostupno je na hiljade naslova a knjige uopće nisu skupe. Poštarina je samo 1.50 KM, tako da bismo mogli učestvovati i novčano, a kupnju knjiga pravdati računima koje izdavaju u Point knjižari. Radi se o web portalu Knjiga.ba.

Tu je i Interliber.com, gdje su poštarine veće za oko 5 maraka, dok su cijene knjiga jednako prihvatljive. Neke skuplje, neke jeftinije.

Evo recimo, tri dijela Prohujalo s vihorom koji je za mene baš ono kako je i roman opisan, epsko djelo o ljubavi i ratu, zajedno koštaju samo 21 marku. Sjajan roman "Na putu kući" kojeg sam čitao na netu, autorice Julie Kibler, također košta 7 maraka. Vrhunska djela Nicholasa Sparksa ne prelaze 20 maraka. Tu je poseban odjeljak za knjige do 10 maraka na Knjiga.ba

Ako nas se 5-6 uključi ispočetka u akciju, i drugi će se pokrenuti i zbog toga vjerujem da možemo skupiti pozamašnu brojku književnih djela kao poklon biblioteci, ali i čitateljima kojih je iz godine u godinu sve više.

Edited by Namik Šepić

Ja sam za ... vidjet ću svoju privatnu biblioteku i naci dvije tri knjige da dam u biblioteku ...

Ne bi mi bilo problem naručiti nešto, treba mi adresa biblioteke i da vidim na knjiga.ba da se isporuči tamo, a ne meni.

Čim riješim praktične stvari naručiću nešto.

Moze samo mi objasnite sta da uradim. Je li mogu naruciti knjige i poslati na biblioteku ili nekome od vas.?

Guest

Samo sam htio vidjeti ima li zainteresiranih. Ovako sam to zamislio:

-Prije početka akcije iskupiti dovoljan broj forumaša da akciju pokrenemo

-Posjetiti Gradsku biblioteku i u konsultaciji sa voditeljicama odrediti prioritete i detalje akcije (oni redovno primaju donacije u vidu knjiga od svojih čitatelja, a ovim putem sam to mislio omasoviti)

-Pokrenuti akciju putem portala Cazin.NET a forumaške donacije koristiti kao podlogu za početak iste

KNJIGE MOŽETE DONIRATI:

-Lično koordinatoru(ima) akcije koje bismo sami odredili ovdje

-Naručiti putem portala Knjiga.ba plaćajući elektronskom karticom na adrese koordinatora

-Donacije potom uputiti u Gradsku biblioteku a ovjeren spisak knjiga, kako doniranih iz lične biblioteke tako i naručene knjige, sa potpisom voditeljica Gradske biblioteke, potom objaviti na portalu pri završetku akcije, kako bi donatori bili uvjereni da su knjige stigle u prave ruke

Drago mi je da ima zainteresiranih, čekaću još par voljnih forumaša da se priključe a potom posjetiti Gradsku biblioteku i razraditi plan, a ujedno vidjeti i s njima koji su im naslovi u ovom trenutku najpotrebniji.

I još jedna napomena:

Donacije možemo vršiti i u novčanim sredstvima, kako bismo djeci čiji roditelji ne mogu finansirati upis u biblioteku omogućili da i oni narednih 365 dana imaju pristup svim naslovima.

Pored knjiga, s ciljem pokazivanja dobre volje, ja ću uplatiti i članarinu za nekoliko osnovnoškolaca ili srednjoškolaca.

Edited by Namik Šepić

Moze samo reci kako da posaljem novac. Bar toliko mozemo. I moja "cuvena" dva miliona dijaspore svi po marku i sva djeca u Bosni ce imati knjige i veceru.

Pored knjiga, s ciljem pokazivanja dobre volje, ja ću uplatiti i članarinu za nekoliko osnovnoškolaca ili srednjoškolaca.

Zar se plaća članarina u biblioteci? Čak i đaci? Kakav je to pasijaluk? Valjda nije neka veća suma u pitanju. :(

Uplate novca iz inostranstva mogu da se pretvore u "skuplja pita nego tepsija" jer banke imaju svoje provizije. Može li PayPal (tu se dostavlja kompletan iznos)?

Guest

Što se tiče uplata iz inostranstva, lucky je tu stručniji, ali po mom mišljenju je bolje onda donirati taj novac na način da se kupe knjige na Knjiga.ba ili Interliber.com. I da, plaćaju se članarine 10 maraka (uzmi ovo sa rezervom, sutra ću provjeriti sve informacije). Osnovne i srednje škole imaju svoje vlastite biblioteke, ali one su totalno mizerne.

Imate li zahtjeve za neke posebne informacije? Da sve u naredne dvije sedmice detaljno provjerimo.

Zar se plaća članarina u biblioteci? Čak i đaci? Kakav je to pasijaluk? Valjda nije neka veća suma u pitanju. :(

Uplate novca iz inostranstva mogu da se pretvore u "skuplja pita nego tepsija" jer banke imaju svoje provizije. Može li PayPal (tu se dostavlja kompletan iznos)?

Pa svugdje se placa clanarina za biblioteku. Placa se i ovdje. Nema vise socijalizma.

A sto se tice prebacivanja novca u inostranstvo, sa racuna na racun preko netbanke kosta 40 kruna pa ili prebacila 5 kruna ili 5 hiljada. Bar obdje i u mojoj banci je tako.

Pa svugdje se placa clanarina za biblioteku. Placa se i ovdje. Nema vise socijalizma.

Ja sam uvijek bio član neke biblioteke i nikad nisam ništa plaćao. Ne plaćam ni sad.

Mogu da shvatim da se naplaćuje odraslima, ali ne i đacima. To smatram ne samo neoprostivim, već i direktno štetnim po drušvo. Čitanje knjiga među djecom i omladinom je nešto što ima tendenciju odumiranja, pa zašto to još više otežavati članarinom?

Biblioteka nije luksuz, već dio obrazovnog sistema koji je još uvijek besplatan (za korisnike).

Danas je i obrazovanje luksuz, a o bibliotekama da ne govorim...

Ucenici skola imaju skolske biblioteke i tu imas knjige dzaba, belaj je sto je mali izbor knjiga i vecinom su to osnovne lektire u skoli, ali cak i to osnovno djeca ne citaju, nego ce radije ukucat na google "lektira ta i ta", isprintati to sto je uradjeno i takvu odnijeti u skolu..

U skoli, iako znaju da je to sa neta,  propusti se kaoo takva, pod onom starom dobrom "bolje ista nego nista" i onda se sve vrti u krug iznova i iznova...

sto se tice gradske biblioteke.. ako se vec uzima clanarina onda trebaju i da sami brinu o fondu knjiga i da nabavljaju koje trebaju, isto tako i ministarstvo kulture..

Vrijeme je predizborno,  mogla bi se pustiti buha u uho političkim partijama da se i oni uključe u akciju, mogu se slobodno hvaliti koliko su knjiga donirali (to bi učinili u svakom slučaju).

Ja sam uvijek bio član neke biblioteke i nikad nisam ništa plaćao. Ne plaćam ni sad.
Mogu da shvatim da se naplaćuje odraslima, ali ne i đacima. To smatram ne samo neoprostivim, već i direktno štetnim po drušvo. Čitanje knjiga među djecom i omladinom je nešto što ima tendenciju odumiranja, pa zašto to još više otežavati članarinom?
Biblioteka nije luksuz, već dio obrazovnog sistema koji je još uvijek besplatan (za korisnike).

Izvinjavam se sad su me ispravili ne placa se clanarina nego upis, i naravno ako ne vratis knjigu navrijeme. Djeca do 12 godina gratis a preko se placa upis. Ako hoces da narucis knjige na drugim jezicima kao npr. Bosanski i da je oni nabave za sedmicu dana onda moras placati clanarinu koja je kod nas godisnje 250.kruna.

Ovdje kod mene se ne plaća nikakva članarina, eventualno rezervacija 5 kr ako naručiš nešto i kazna ako zakasniš, 5 kr po danu i knjizi. 

I ako izgubiš karticu, 20 kr je trošak za izdavanje nove (imam istu od '94.). U čitaonici se mogu pročitati i dnevne novine i većina magazina. Nekad davno su imali i Oslobođenje, ali su ukinuli kad je rat završio. Možda se većini čini kao neka biblioteka iz utopije, ali tome treba težiti.

5 kr=1KM

Vidio sam. Jednom prilikom sam išao na Fanö, naplaćuju trajekt koji vozi 10 minuta 300 kruna, čak i mještanima. Kod mene je čak i taj trajekt džabe za sve, računa se kao produžetak puta, ili pokretni most, ko će ga znati. Bar znam zašto plaćam porez.

Ima li iko adresu biblioteke, pošto na netu nisam našao?

Guest

Ajde da pričekamo još makar dva-tri forumaša. Samo da imamo podlogu za krenuti da ne doživimo fijasko odmah u startu, jer većina ljudi nije zainteresirana dok neko prije njih ne krene :)

Sve informacije ćete dobiti nakon vikenda.

Guest

Ovako, malo se oduljilo iz razloga sto sam dosta vremena proveo vani, ali danas cu napraviti novu, svjeziju temu, sa nekim novim planom. Vec sam nasao par ljudi koji su zainteresirani donirati kvalitetne knjige biblioteci u Cazinu. Malo smo pricali, pa dosli do zakljucka da je najbolje da ne baratamo parama, vec samo knjigama, kako ne bi doslo do nekog nepovjerenja ili jos gore zloupotrebe :)